LEYDSCHE COURANT. N". 129. VRIJDAG 26 OCTOBER. I860. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is 12 in het jaar j <fe afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN25 October. Naar men verneemt is de l,te luitenant Verschoor van het 4de bataillon 5de reg. infanterie, te 'sHertogenbosch in bezetting, benoemd tot adjudant bjj het depót van gemeld reg., alhier gevestigd. De wis- en natuurkundige afdeeling van de kon. akademie van weten schappen zal Zaturdag aanst. te Amsterdam eene gewone vergadering houden. Te Katwijk zijn dezer dagen van de steurharingvisscherij teruggekeerd de bomschuiten de Gezusters, reeder II. Haasnoot, met 96.500 stuks sleur- baringenLeuntje Petronellareeder J. Parlevlietmet 70,000 stuksen Leendert, van de firma Meerburg, met 38,700 stuks. Bij de behandeling van de wet op de middelen in de afdeelingen van de tweede kamer werd, bij vernieuwing, de noodzakelijkheid van de verbe tering van het belastingstelsel ter sprake gebragt. Zoo werd de wensche- lijkheid om koffij en tabak te belasten in eenige afdeelingen met aandrang besproken. De belasting op de goederen in de doode hand vond wederom verscheidene voorstanders. Er werd aangedrongen op de hernieuwde voor- dragt van de wet ten aanzien van de grondbelasting door het vorig ministerie aangeboden, waardoor de ongelijkmatigheid van den omslag dier belasting ten minste eenigzlns zou verminderd worden. De noodzakelijkheid van de herziening der grondbelasting op de gebouwde eigendommen werd krachtig ondersteund. Het patenlregt werd ook ter sprake gebragt. Afschaffing dier belasting werd door eenige grondige verbetering door zeer velen wen- schelijk geacht. Dit laatste werd ook op het personeel toegepast. Sedert de invoering dier wet is er zoo veel in den maatschappelijken toestand ver anderd, dat eene wjjziging dier belasting onmisbaar mag worden geacht. Zoo als zy werkt, is het niet tegen te spreken, dat de mindere standen in de sleden veel zwaarder worden getroffen, dan ten platten lande. Vooral de vervanging van den accijns op de brandstoffen door andere middelen werd algemeen hoogst noodig gekeurd. Vermindering van zegel op de dagbladen werd door eenige leden als hoogst noodig voorgesteld. Sommige leden wenschten de tollen op 's rijks groote wegen afgeschaft te zien. Ten bewijze, dat de regering in haar streven volhardt, om de rege ling van het lager onderwijs bepaald met het begin van 1861 te doen plaats hebben, moge dienen, dat aan zekere gemeente zelfs een gering uitstel ge weigerd is tot aan de voltooijing van een nieuw schoollokaal. Omtrent den uitslag der examens, volgens de wet op het onderwijs, van 10 tot 22 October door de commissie in Zuidholland gehoudenwordt het volgende medegedeeld: Wat de cijfers betreft, is de uitslag geweest als volgt: A. In de vakken van het gewoon lager onderwijs: hoofdonderwijzers (getal candidaten 27) toegelaten 16, afgewezen 11; hoofdonderwijzeressen (cand. 1) toegel. 1; hulponderwijzers (cand. 53) toegel. 30, afgew. 23; hulponderwijzeressen (cand. 19) toegel. 14, afgew. 5. B. In de vakken van het meer uitgebreid lager onderwijs: a. Voor het onderwijs in de beginselen der kennis van de levende talen: In de Fransche taal: onderwijzers (cand. 29) toegel. 7, af gew. 22; onderwijzeressen (cand. 24) toegel. 16, afgew. 8. In de Engelsche taal: onderwijzers (cand. 12) toegel.5, afgew.7; onderwijzeressen (cand. 10) toegel. 6afgew. 4. In de Iloogduitsche taalonderwijzers (cand. 13) toe gel. 7, afgew. 6; onderwijzeressen (cand. 3) toegel. 3. b. Voor het onder wijs in de beginselen der wiskunde: onderwijzers (cand. 14) loegel. 9, af gew. 5. c. Voor het onderwijs in het teekenen: onderwijzers (cand. 2) toegel. 1, afgew. 1. d. Voor het onderwijs in de gymnastiek: onderwijzers (cand. 4) toegel. 4. e. Voor het onderwijs in de handwerken voor meisjes: onderwijzeressen: in de handwerken van nut (cand. 4) toegel. 4; van nut en van smaak (cand. 12) toegel. 12. C. Voor het verder voortgezet onder wijs, volgens art. 72 der wet. o. In de levende talen: Franschonderwij zers (cand. 2) loegel. 2; onderwijzeressen (cand. 1) loegel. 1. b. Wiskunde: onderwijzers (cand. 1) toegel. 1. c. Natuurkunde: onderwijzers (cand. 1afgew. 1. liet getal van de candidaten voor de acte van hoofdonderwijzer was reeds bij het laatste examen bijna gestegen tot hetgeen wel het normale cijfer blij ven zal, omstreeks hetzelfde als dat van de toegelaienen brj het examen voor de acte van hulponderwijzer. Er is dus nu eenige vergelijking mogelijkde vorige maal waren er 20 candidaten, waarvan 12 zijn toegelaten en 8 zijn afgewezen. Het examen voor de acte van hulponderwijzer leverde eene veel gunstiger uitkomst op dan het vorigeschoon het nog bij de twee daaraan onmiddelijk voorafgaande achterstond. De bekwaamheid van de toegelatene hoofd- en hulponderwijzers was, zoo als altijd zeer ongelijk. Te velen nog, het raag niet verzwegen worden, bezaten niet veel meer kundigheden, dan die strikt gevorderd worden moesten; niet weinigen waren er daarentegendie zeer voldoende bewijzen gavendal het hun niet aan aanleg ontbrak, en dat zij hunnen tijd goed besteed hadden. De volgende opmerkingen, omtrent hetgeen uit het examen in de onder scheidene vakken gebleken is, wenschen wij, dat door de candidaten voo de volgende examens, en door hen, die zich met hunne opleiding belasten van praktisch nut mogen bevonden worden. Het lezen was tamelijk voldoende, velen wisten echter geene voldoend rekenschap te geven van den klemtoon, noch konden zjj de voorkomenr taalfiguren uitleggen. Wel mag aan de candidaten aanbevolen worden, om bij de studie d ontleding, de woordontleding niet ten koste van de zinsontleding te vi waarloozen. Door het zich verdiepen in de voor hun begrip te dikwijls il te zamengeslelde stelsels, vergeten zij zich in dalgeen te oefenen, wat hu niet alleen in de school, maar ook voor hen zeiven het noodzakelijkst is Omtrent de bekendheid met de voornaamste voortbrengselen der Neder, landsche letterkunde moet het weder herhaald wordende meeste candidat hoofdonderwijzers hadden kleine handleidingen over het onderwerp doorlc pendoch de kennis van de voornaamste voortbrengselen van onze beroem ste schrijvers ontbrak. Die er iels meer van wisten, faalden meermalen de kennis van den invloed, die kerk en staat op onze letterkunde hebbt uitgeoefend. Bij het examen in de onderwijs- en opvoedkunde moet altijd groote toeg vendheid gebruikt worden. Eene grondige kennis van dit moejjeljjke vj; laat zich, vooral op den jeugdigen leeftijd van de candidaten hulponderw zers, naauwelijks verwachten. De vragen bepaalden zich dan doorgaans t het eenvoudigste. Uit de antwoorden bleek, dat hier en daar vooruitga: te bespeuren is; doch de candidaten schenen te veel hunne wetenschap u de boeken te hebben willen halen. Van hun eigen doen en laten in de school, van al hetgeen in de kinderwereld voor oogen ligt, dat bjji met handen en voelen getast kan worden, daarvan hadden zij zich te we nig rekenschap gegeven. En tochzoo ergensis hier eigen nadenken eigen ervaring de eenige weg om gewenschle uitkomsten te erlangen. De aardrijkskunde schijnt door de onderwijzers nog te veel als bijzaa- beschouwd te worden: dit bleek uit de wijze, waarop zjj kaarten teekei den en uit hunne opgave van de onderlinge ligging van landen of plaalsei Namen kenden zij genoeg, doch vergisten zich wel eens in het werelddeel, waarin het opgegevene te huis behoorde. Het heeft er toe bijgedragen, oi de acte van hoofdonderwijzers te doen weigeren, dat de candidaat de lal den van Zuid-Amerika niet geregeld kon opnoemen of vaste sterren en pi: neten verwarde. Vervolg later.) 's GRAVENHAGE25 October. Bjj kon. besluiten van 13 dezer zijn goedgekeurd de statuten der vei eeniging tot voortdurende ondersteuning der nagelaten betrekkingen va verongelukte Scheveningsche visschers, te 's Gravenhage, en die der verei niging tot hervorming van de Nederlandsch-Israelitische kcrkeljjke eeredienst en zijn deze vereenigingen tevens als regtspersonen erkend. Tot kantonregter te Oud-Bejjerland is benoemd mr. L. Roelvink, te Aalter Bij kon. besluit van 21 dezer zijn de volgende controleurs der direct belastingen verplaatst: naar 's Bosch (stad) de heer J. Spre'e, thans te Delf; haven; naar 'sBosch (buiten-gemeente) de heer W. G. Hoflman, thans t Amerongennaar Delfshaven de heer W. F. L. baron van Reede van Oudti hoorn, thans te IJsselsteinnaar Eindhoven de heer jhr. E. C. L. van Nu pen, thans te Oirschot. Voorts zijn benoemd tot controleurs 3de kl. der directe belastingen, enz. te Driebergen de heer J. B. Story van Bloklandte Dokkum de heer jhr. A. von Bulow; te Eist de heer C. M. Visser; te Axel de heer B. K. Boom surnumerairs, en tot ontvanger der directe belastingen enz. te Echt de hee F. J. Janssens, thans te Neer. Z. M. heeft goedgevonden, ingevolge verzoek, ter zake van langdurig dienst, op pensioen te stellen de kapiteins ter zee J. Spanjaard en B. 11 Staring, en te bevorderen: tot kapiteins ter zee, de kapitein-luit8, ter ze J. A. K. van Hasselt en S. Faber lïuys; tot kapitein-luit9, ter zee, de luit" ter zee lsle kl. jhr. J. E. W. F. van Raders en jhr. J. B. E. von Schmid auf Altenstadt; en tot luit9, ter zee lste kl.de luit9, ter zee 2dekl. M. L. J van Asperen, D. A. Coomans de Ruiter, jhr. W. F. vanSpengler, G. W. C Westenberg, C. Eeg, D. Schuurman, I. P. M. Willinck en J. E. Cornelissen De prins-regent van Pruissen heeft jhr. F. de Casembroot, luit. ter ze* l5te kl., adjudant van Z. M. den koning, en baron Snouckaert von Schau burg, Zr. M9. stalmeester, tot ridders derRoode Adelaars-orde 3de kl. benoemd Z. M. de koning zal zich, naar men verneemt, in de volgende weel wederom naar het Loo begeven, en Z. K. H. prins Frederik der Neder landen wordt in het begin der volgende maand, van zijne goederen li Muskau, terugverwacht. Z. D. II. de hertog Bernard van Saxen Weimar is uit de residenlii naar Weimar vertrokken.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1