COURANT. LEYDSCHE WOENSDAG 24 OCTOBER. N". 128. Iit De Prijs der Courant is 12 in liet jaar j de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. BÏNNENLANDSCHE BERIGTKN. LEY DEN, 23 October. De gemeenteraad heeft in zijne zitting van gisteren benoemd tot leden van de commissie in zake het Haarlemmermeer de hh. m". N. Sikkel Groos, U. P. J. Tollens en H. C. Huyser; lot geneeskundig lid in de gezond heids-commissie, in de plaats van dr. J. M. Schrant, die bedankt had, dr. P. Hoekema Kingma en tot lid van de plaatselijke schoolcommissie den heer J. van Heukelom. Voorts heeft de raad in die zitting de be handeling begonnen van de gemeentebegrooting over 1861, die in eene heden middag gehouden zitting is voortgezet en afgeloopen. Die begrooting is met eenige wijzigingen aangenomen. Een voorstel om bij hoofdstuk VII. der uitgaven het artikel jaarwedden der onderwijzers enz.31,000, met ƒ10,000 te verminderenop grond dat de geraamde som in het volgende jaar nog niet noodig zal zijn, werd verworpen; ook dat om het artikel onder houd van de school, schoolmeubelen en de woning des onderwijzers, ƒ14,000, te vinden uil het beschikbare kapitaal in de bank van leening. De hoof delijke omslag is aangenomen tegen een bedrag van ƒ51,000. De belasting op de hondenwaarvan de afschaffing door de commissie van finanliën was voorgesteld, is gehandhaafd. Wjj achten het der vermelding waardig, dat bij de arrondissements- regtbank alhier als practiserend advocaat is beëedigd de heer m'. S. A. Ver- wey, die meer dan 20 jaren in eene uitgestrekte praktijk als advocaat en procureur bij de arrond.-regtbank te Sneek werkzaam was, en zich boven dien het lidmaatschap van den gemeenteraad en de betrekking van wethou der in zijne vorige woonplaats, het lidmaatschap der provinciale staten van Frieslandeenmaal ook dat van de tweede kamer der slatcn-generaalzag opgedragen. Men deelt ons het volgende mede: Van wege het Hoogheemraadschap van Rijnland is goedgevondenom zoolang het peil dezerzijds zulks gedoogt, de schut-sluizen aan den Leyd- sehendam op zekere tijden te doen openzetten, ten einde aan de polders onder Delfland de nitmaling te bevorderen van hel overvloedige water, waarin zij dikwijls tot in het late voorjaar verzonken liggen. Deze maatregel, zoover ons bekend is thans voor het eerst in werking, verdient te worden toegejuicht, omdat Delfland in de laatste drooge zomers Rjjniand vaak van versch water voorzag, waardoor de polders in deze omstreken niet weinig gebaat werden. Op de gisteren te Woerden gehouden paardenmarkt waren, naar be rekening, ruim 800 paarden aangevoerd. De markt was zeer druk bezocht, waartoe het gunstige weder veel bijdroegcn de handel was vrij levendig. Een marktbezoeker heeft opgemerkt, dat er voor een ond werkpaard, het welk bestemd is om nog op het jaagpad dienst te doen, ƒ12 is besteed, terwijl er een fraai veulen, van echt Geldcrsch ras, met veel moeite, is aangekocht voor den hoogen prijs van ƒ210. In de zitting van de rijkscommissie voor statistiek van den 16del1 dezer is ingekomen een schrijven van het hoofdbestuur der maatschappij tot Nut van 't Algemeenwaarbij de medewerking der commissie wordt ingeroepen ter bekoming eener volledige statistiek van het schoolverzuim hier te lande. Zaturdag 11. had op het kerkhof te Rijswijk de pleglige onthulling plaats van het nederig doch sierlijk gedenkteeken voor Tollens, dat aan het nageslacht de plek zal aanwijzen, waar hel stoffelijk overschot van den ge- vierden volksdichter rust. Eene groote schare was aldaar te zamen gevloeid om van deze plegligheid getuige te zijn. Nadat de commissiebestaande uit de hh.C. G. WithuysS. J. van den Bergh, dr. R. C. Bakhuizen van den Brink, mr. D. H. Levyssohn Norman, m'. J. D. Caan van Hoekenburg, P. J. Landry en T. van Westhreene Wz. in de besloten grafruimte was gegaangevolgd door eer. groot aantal ge- noodigden, die vooraf op het gemeentehuis bijeengekomen en door den bur gemeester van Rijswijkmr. Caan van Neckwaren ontvangennam de plegligheid een aanvang met een fraai koorgezang (woorden van den heer S. J. van den Bergh, muziek van W. F. G. Nicolaï), dat door de lieder tafels CaeciliaF.nphonia en de Vereeniging werd aangeheven. Vervolgens plaatste zich de voorzitter van de 's Gravenhaagsche afdecling der commissie, de lieer Bakhuizen van den Brinkin het midden van de grafplaats en hield eene krachtige en schoone toespraak, die op al de hoorders een diepen indruk maakte. Te midden van deze toespraak, op het woord van den redenaar: Muze des lieds, die de onsterflijken huldigt, Sier met uw lauwer het graf van uw zoon 'iel het omhulsel van het beelden eenige oogenblikken later vervolgde de «preker zijne rede. Hij bragt nog een woord van dank aan allen, die door iiiuine aanmoediging en belangstelling tot dit feest hadden medegewerkt, Wonderheid aan Tollens' kunstbroeders, Withuys, van den Bergh en van Zeggelen, en hoogen lof aan den heer Lacomble', die in de uitvoering van het werk zoo uitnemend was geslaagd. Gelijk reeds gemeld is, beslaat het gedenkteeken uit een kolossaal vrouwenbeeld: de Muze des dichters; in de linkerhand houdt het beeld eene lier en in de opgeheven reglerhand een immortellenkrans, welken het nederlegt op het graf. Het beeld werd overgenomen door den burgemeester van Rijswijk, die met enkele woorden zijnen dank bragt aan de commissie voor dit gedenk teeken en inzonderheid aan haren woordvoerder, en de verzekering gaf dat Rijswijk, hetwelk door zijne liefde en eerbied den avond van den dag des onsterfelijken dichters heeft opgeluisterd, het beeld van Tollens' roem zoowel als van 's volks dankbaarheid in eere zoude bewaren. Op aandoenlijke wjjze werd toen door de vereenigde liedertafels een slotkoor aangeheven. Uit de gemeente Haarlemmermeer meldt men het volgende: Door de vele regens in de laatste dagen is het water zoo boog geworden, dat de laagste landerijen bijna geheel onder water staan, terwijl het middelbare land op dit oogenblik geheel ongeschikt is, om bewerkt of bezaaid te wor den. De vooruilzigten zijn daarenboven zeer duister; twee van de drie stoommachines (de Cruquius en de Leeghwater) kunnen nog niet werken. Men zegt, dat de eerste over 14 dagen en de andere tegen Nieuwjaar in orde zal zijn. Wanneer nu, hetgeen zoo menigmalen gebeurt, in den loop van 14 dagen ook de Lynden moet stilstaan, dan is hier een polder van p. m. 18,000 bunders, midden in het natte jaargetijde met zeer hoogwater, geheel zonder bemaling. Uit Amersfoort meldt men hel volgende: Vrfidag namiddag had op de rivier den Eem een treurig voorval plaats. De heer H.met zjjn zeilbootje van het visschen terugkeerendenam in de boot op schipper v. D. en z(jn knecht, toen bij eene kromming in de rivier een windvlaag in de zeilen viel, die, niet spoedig genoeg omgeworpen kunnende worden, de boot de den omslaan, met dat ongelukkig gevolg, dat schipper v. D.onder de boot gerakende, verdronk, nalatende eene vrouw in zwangeren toestand en één kind. De beide anderen hebben zich met zwemmen gered. Naar men uit Staphorst meldt heeft de oude onderwijzer te Ilessclin- gen, die meer dan 60 jaren lang de hoofdonderw(jzers-betrekking aldaar heeft bekleed, tegen eene bezoldiging, zoo gering, dat men het cjjfcr haast niet durft noemen, thans zijn verlangen te kennen gegeven om gepen sioneerd te worden, welk pensioen overeenkomstig de wel geenc 100 zal kunnen bedragen. In der tijd in 1813 en 1814 bekleedde de man ook de betrekking van officier bij den landstorm. Van den Moerdijk meldt men dal nabij die plaats eene weduwe, 80 jaren oud, voor de vierde maal in het huwelijk is getreden. Haar tegen woordige echtgenoot telt 35 jaren. Naar men uit Berlyn meldt is mevr. Rosa de Vries Zaturdag avond aldaar in de rol van Norma opgetreden. Haar debut werd met eenen schitterenden uitslag bekroond. Volgens een brief uit Decimavan 4 Aug., door de N. R. C. mede gedeeld, heeft aldaar in den nacht van 26 op 27 een zware storm gewoed. Nadat het den vorigen dag zwaar gedonderd en geweerlicht had. met veel winden regen, begon de wind met versnelde krachten aan te wakkereq,, en nam hand over hand tot storm toe, welke ten 3 ure overging tot een orkaan of typhoon. Juist op dit punt van overgang voelden wij, zegt de schrijver, het huis geweldig schudden en kraken, en vernamen wij een vreeselijk ge kraak hoven ons hoofd. Ter zclfder trjd viel de zoldering op ons neder; het gelukte ons echter tijdig te ontvlugtenik had het geluk nog den trap te bereiken, doch mijn broeder moest zijne toevlugt door de ramen nemen, met dat ongelukkig gevolg, dat hjj aan handen en voelen gekwetst geraakte. Als een bewijs met hoeveel kracht de orkaan woedde, dient ge meld te worden, dat de zee of golfslag der baai van Nagasaki de glazen op de tweede verdieping der gebouwen stuk sloeg cn binnendrong. Met het aanbreken van den dag nam de orkaan af en zagen en vernamen wijwelk eene schade die veroorzaakt had. Decima ziet er nu weder eveneens uit als korten tijd na den verschrik- kelijken brand van 8 Maart 1858, toen de nieuwe huizen in aanbouw wa ren; zoozeer hebben nu alle gebouwen geleden. Zooveel ons bekend is, zijn er 34 Japanners cn 50 vaartuigen, zoowel groote als kleine, bij verongelukt. Het verslag der commissie van rapporteurshoudende algemeene beschou wingen over de begrootingwetten voor 1861is aan de leden der tweede kamer rondgedeeld. Daaruit blijkt dat in vier afdcclingen de rigting van het kabinet is besproken. Er ontbrak overeenstemming tusschcn regering en vertegenwoordiging. De regering had gcene inlichtingen omtrent zijne bedoelingen en beginselen gegeven, liet was zamengesteld uit heterogene bcstanddeelcnzoodal er geen waarborg is voor cendraglige, krachtige za- menwerking. Daarenboven wordt zuinigheid wel geprediktmaar niet be-

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1