Tweede Kamer der Sinten-Generaal. Zitting van Woensdag 17 October. In deze zitting is behandeld het 2de gedeelte der conclusie van hel verslag der commissie tot onderzoek van de stukkenbetrekkelijk de regeling der suiker-cultuur op Java in het algemeen, en het contract Pangka in het bij zonder. De heer Elout was van meening dat de kamer, door de aanneming dezer conclusiezich op een verkeerd standpunt zou plaatsen, en deed het voor stel de conclusie aldus te wijzigen: dat de kamer, 11a de inlichtingen ver nomen te hebben, overgaat tot de orde van den dag. De heer Thorbecke beantwoordde den heer Elout, en gaf van zijne zijde te kennen van oordeel te wezen dat de ministers verantwoordelijk waren voor hunne handelingen. Met allen eerbied voor de zelfstandigheid der regering, mogt men echter de regten der vertegenwoordiging niet uit het oog verliezen. Mogten de leden individueel hun gevoelen nitspreken, de kamer als ligchaam mogt hetzelfde doen. De minister van koloniën en de leden der commissie voerden bij herhaling het woord, bij welke gelegenheid de heer van Nispen van Sevenaer verklaarde dat in de conclusie geen gemis van vertrouwen jegens den minis ter moest gezocht worden. Ten slotte werd besloten eerst over de conclusie en, bij verwerping, over het voorstel van den heer Elout te stemmen. De conclusie werd met 44 legen 15 stemmen aangenomen. Zij luidt aldus: »Dc kamer verklaart, dat in de bij de missive van 20 Julijjl. door den mi nister van koloniën overgelegde stukken gecne gronden gevonden worden, die de overeenkomst van 14 Mei 1860 konden aanradenen dat mitsdien de belangen van den staat door het sluiten daarvan zijn uit het oog verloren." Tegen stemden de heeren: van Frank, Hoekwater, Elout, van Lynden, Kien', Taets van Amerongen, SchimmelpenninckBegram, Mackay, van Asch van Wyck, Hoffmann, van Foreest, de Brauw, Myer en de voorzitter. Bij de kamer zijn ingekomen wets-onlwerpen ter bekrachtiging van pro vinciale belastingen. Wat betreft Zuidholland wordt voorgesteld de heffing van IJ opcent op de hoofdsom van de grondbelasting over 1861 en 1 opcent op de hoofdsom van de belasting op het personeel over 1861/62voor de verbetering der wegen cn tot goedmaking der kosten van het maken eener nieuwe keersluis te Schoonhoven en van eene haven te Ouddorp. BÜITE1VLANDSCHE BERIGTEN. BBI.6IË. BRUSSEL, 17 October. De koningin van Engelandhaar gemaalprinses Alice en talrijk gevolg hebben zich gisteren naar Antwerpen begevenom van daar naar Engeland over le steken. EN «JE L. A WD. LONDEN, 16 October. De prins van Wallis is te Washington aangekomen en den 5dCB door den president ontvangen. Naar men verneemt zal de heer Levig, lid van het parlement, naar Indië vertrekken, om, in plaats van wjjlen den heer Wilson, het flnantie- wezen aldaar te regelen. Den 3dCB Aug. jl. werd le Lima, in Peru, op het plein de Acho, het marmeren standbeeld van Christophorus Columbus plegtig onthuld. Dit kunststuk is in Italië vervaardigd. Te New-Orleans heeft op 2 dezer een hevige storm gewoed. Verschei dene sloombooten zijn vergaan; 40 suiker-fabrieken in het binnenland zijn vernield en aan den oogst is belangrijke schade loegebragt. FRANKRIJK. PARIJS, 16 October. Hel vertrek van den paussclijken nuntius heeft hier veel opzien verwekt, hoewel er alleen sprake is van een verlof. Algemeen gelooft men dat hij niet zal lerugkeeren. De regering moet eene nota aan den Zwilserschen bondsraad hebben gezonden, wegens de bcleedigingen onlangs le Sion den Franschen vlag aangedaan cn de gelijktijdige mishandeling van Fransche onderdanen. De bondsraad heeft die nota in handen gesteld der regering van het kanton Wallis, die reeds vroeger de zaak heeft onderzocht. Men verzekert dat de in Frankrijk en Engeland verblijf houdende Polen een adres hebben opgezonden aan de vorsten, die le Warschau zullen bijeen komen, waarbij zij aandringen op het herstel der Poolsche nationaliteit. Volgens de jongste tijdingen uit Cochin-China is ons klein expeditie- leger te Saigon door een sterk Annamitisch leger ingesloten. De toestand is echter niet hopeloos. Uit Madrid meldt men dat cr een aanslag op het leven der koningin is beproefd, liet daartoe bestemde pistoolschot was echter niet afgegaan. De dader hield men voor waanzinnig. ITALIË. liet wets-ontwerp betreffende de inlijving, is terstond, na de aanneming door de kamer van afgevaardigdendoor graaf Cavour bij den senaat inge diend. Bij die indiening heeft de minister zich nog meer bepaald uitgelaten dan vroeger. Zijne rede kwam hoofdzakelijk op het volgende neder. De ge beurtenissen hebben 22 millioen Italianen meester van hun lot gemaakt, en dit oogenblik is geschikt om tot de vestiging van een krachtig rijk over te gaan, met uitzondering echter van Rome en Venetië. Garibaldi heeft zich tegen de onmiddelijke inlijving van Zuid-Itaiië verzet, omdat hij meende dat daardoor de bevrijding van Rome en Venetië zou vertraagd worden. De regering is overtuigd dat iedere onderneming ten gunste van Rome cn Venetië moet uitgesteld worden en dat later de publieke opinie in Europa meer zal afdoen dan wapengeweld. De inlijving echter der vrijgemaakte provinciën zal een dubbel voordeel opleveren, namelijk: aan het nieuwe Italiaansche koningrijk kracht en aanzien schenken, en het gevaar voor eene vreemde tusschenkomst afwenden. Van het oorlogslooneel voor Capua zijn gccne berigten ontvangen. De Sardinischc troepen, die het Napclschc gebied zijn binnengerukt, zullen zich op een bepaald punt vereenigen. De partij van Mazzini heeft te Napels het onderspit gedolven. De dictator heeft bevolen allendie den kreet leve de republiek" aanheffen, neder le schieten. In eene op 6 October te Caserta uitgevaardigde proclamatie zegt Gari baldi 0. a.»Te wapen, mannen van het schiereiland! Gij hebt vier maanden tijd om u voor den strijd te oefenen. In Maart 1861 zal de lof zang der vrijheid en der wedergeboorte over geheel Italië weergalmen." De correspondent van de Mom. Post te Napels schrijft dat de oorlog die thans daar te lande wordt gevoerd, uiterst wreedaardig is. Het is een niet zeldzaam geval, dat van twee broeders een in het leger van konin" Frans, een ander onder Garibaldi dient. In den slag aan den Volturno ontmoette een luitenant van een bat. kon. infanterie zjjnen broeder, zette hem de sabel op de borst en gelastte hemleve de koningte roepende ander velde zijnen broeder met een pistoolschot neder, onder den kreet: Italië boven Naar men uit Venetië meldtliggen aldaar verscheidene oude vaar tuigen met puin en zand geladengereedom op het eerste gevaar dat de stad mogt bedreigendaarmede de ingangen lot de haven te versloppen. Op de gevaarlijkste punten der kust zijn mijnen aangelegd, welke door middel der eleclriciteit ontbranden, en dienen moeten om eene landing te beletten. PRUIS SEN. BERLIJN, 16 October. 'sKonings verjaardag is gisteren zoowel hier als elders in stilte gevierd. De toestand van Z. M. blijft zeer betreurenswaardig. Gisteren heeft de akademische feestvieringwegens hel 50-jarig bestaan onzer hoogeschooleen aanvang genomen. Nadat een groot aantal deputation in de fraai versierde gehoorzaal van het akademie-gebouw waren ontvangen, hield de rector, professor Böckh, eene feestrede, waarin hij betoogde dat men op het gebied der wetenschappen geene staatkundige gevoelens kent. Na den rector hebben de presidenten der verschillende deputatiën het woord gevoerd. De rij deputatiën werd besloten door de te Berlijn gepromoveer den, in wier naam optrad de lieer Marot, theol. doet., opper-consistoriaal- raaddie reeds den ouderdom van 91 jaren heeft bereikt. De rector Böckh dankte den doctor doctorum en oudsten doctor van gansch Duitschland voor het werkzaam aandeel door hem aan de plegtigheid genomen. Gedurende het 50-jarig bestaan der hoogeschool is aan 4000 personen de doctors-titel verleend. In de Nicolaï-kerk is het feest godsdienstig gevierd. De prins-regent was daarbij tegenwoordig. Naar men uit Dusseldorp meldt is door de lands-regering eene premie van 100 th. uitgeloofd aan hem, die den onlvlugten Wilhelm Brinkhof!ia hechtenis neemt of zijne gevangenneming mogelijk maakt. Koningin Victoria heeft gedurende haar verblijf te Coburg een aanzien lijk aantal voortbrengselen van binnenlandsche nijverheid aangekocht, zoodat hare voorkamer veel geleek naar eene tentoonstelling van kunst en nijver heid. Bij haar vertrek heeft zij 180011. voor de armen achtergelaten. De correspondent van de Mom. Chron. alhier meldt dat de Sardinische gezant eene klagt bij de regering heeft ingediend tegen de Kreuzzeitung omdat dit blad koning Victor Emmanuel »een gekroonden bandiet" heelt genoemd. TURKTE. De regering is zoozeer om geld verlegen, dat zij zich tot rijke woekeraars heeft moeten wenden. In Zwitserland is eene leening van 6 millioen geslo ten en men wil nogmaals in Europa het sluiten eener leening van 200 millioen beproeven. Tc Damascus is eene oproerige beweging ontstaan, een gevolg van de door de Turksche regering opgelegde oorlogsbelasting. OOST-INDIK. BATAVIA, 23 Augustus. Tot controleur lstc ld. bij het binnen), bestuur in de residentie Palemban; is bevorderd de heer A. Pruys van der Hoeven, thans controleur van de2dekl. De opening van het gymnasium Willem III is thans op 15 Sept. be paald. De aanvragen tot toelating worden talrijker. Op den 13deB dezer is cr een admissie-examen gehoudenwaarvan de uitkomst bevredigend was; van 45 candidaten hebben 37 voldaan. De oogst van bijna alle producten voor de Europesche markt is zeer gunstig; peper en cochenille alleen maken eene uitzondering, terwijl van den tabaks-aanplant nog weinig bekend is. Uit Banjermassing zijn de berigten niet gunstig. In de nabijheid van Amonthay hebben een groot aantal opstandelingen zich vereenigden een benting opgeworpen. Eene sterke kolonne, onder bevel van den majoor Koch, is derwaarts vertrokken. Te Samarang is in den avond van den 17den een opstand uitgebro ken onder de Europesche troepen in de Wurtembergsche kazerne, waar door de vreedzame burgerij dier stad aan de vreeselijksle gevaren is blootgesteld geweest. Van 9 uur 's avonds tot 3 uur in den morgen heb ben de zaamgezworenen zich staande gehouden en getracht hel cordon door te brekendat dadelijk door Inlandsche barissans en de schutterij om de kazerne getrokken was geworden. Met ijzing denkt men aan de gruwelen, die het welslagen hunner plannen zoude hebben ten gevolge gehad. Doch de Voorzienigheid en de vastberadenheid van de militaire en civiele autori teiten hebben Samarang voor die ramp behoed. Na een hevig gevecht is men de opstandelingen meester geworden9 hunner waren gedood14 ge wond en 42 werden in arrest genomen. Dc krijgswet is terstond afgekondigd. Wonderbaar is bij deze gelegenheid bewaard gebleven de zoon van den heer V.die te paard langs de kazerne reed. Er werd door de muitelingen op hem geschoten, maar in plaats van terug te keeren, vervolgde hij zijnen weg. Spoedig daarop stortte zijn paarddoor 12 kogels getroffendood ne der, cn hij er onder. Met bevreemding zag men later dat hij wel inflaauwlc lag, maar ongedeerd was.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2