LEYDSCHE COURANT. 1800. VRIJDAG 19 OCTOBER. N°. 126. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar) de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. BIMENLANDSCHE BERIGTEN. 1 LEYDEN, 18 October. Eenige fabriekanten van wollen en saaijetten garens en industriëlen alhier hebben zich bij adres lot de tweede kamer der stalen-generaal ge wend, ten einde hunne bezwaren te ontwikkelen tegen het aanhangige wels-ontwerphoudende herziening van het tarief van regten op den in-, uil- en doorvoer. Over 't algemeen verklaren zij niet ingenomen te zijn met het beginsel om de heffing van het regt te regelen naar de waarde daar die maatstaf voor vele artikelen, en bepaaldelijk voor garens, ten hoogste onpraktisch is. In het bijzonder echter deelen zij hunne bezwaren mede omtrent het onderdeel garens van wol en saaijeten na de ontwik keling daarvan komen zij tot de slotsom dat door de bepalingen van het aanhangige wets-onlwerp genoemd onderdeel buiten den algemeenen regel wordt gesloten; het wordt, naar hunne meening óf geheel vrijgesteld, daar waar volgens den geest en de letter een inkomend regt moet worden gehe ven, óf aan een regt onderworpen, afwijkend van hetgeen in het systeem het gewone invoerregt zijn moest. Uit dien hoofde verzoeken zij de redac tie van het wets-ontwerp op dit punt aldus te wijzigen Enkeldraads of getwijnde tweedraads, mits ongeverwd en ongezwaveld, waarde 3 pCt. Getwijnde van meer dan twee draden, geverwd of onge verwd, gezwaveld of ongezwaveld, waarde 5 pCt. De slotwoorden van dit adres zijn voor de nijverheid in het algemeen te belangrijk, om die hier niet te laten volgen. Zij luiden aldus: Wij wen- schen van deze gelegenheid gebruik te makenom de belangen der nijver heid., in het algemeenop te dragen aan de belangstelling van de tweede kamer der stalen-generaal. In de laatste maanden toch zijn uit 's rijks schatkist tal van millioenen aangewezen of nog aangevraagdtot aanleg van spoorwegentot verbetering van waterwegen enz.met andere woorden ten einde den handel in de gelegenheid te stellen de buitenlandsche concur rentie te kunnen volhouden. Mogt de industrie nu weldra vernemen dat het oogenblik gekomen is, waarop de schatkist een offer zal willen brengen ook ten haren behoeve, door de opheffing van het patenlregt, en den accijns op brandstoffen en zeepmet andere woordendat de regering ook de nij verheid in de gelegenheid zal willen stellen cm den strijd te blijven voeren legen buitenlandsche concurrentie en haar daartoe van knellende banden en lasten zal vrijmaken. Naar wij vernemen zijn voor korten lijd, nadat opmetingen hadden plaats gehad, de bakens weggenomen, die bezuiden deze stad de lijn voor den spoorweg van Leyden op Woerden aanduidden. Het moet gebleken zijn dat het leggen van bruggen, mcerendeels in eenc schuinsche rigting, maar vooral dc meerdere uitgestrektheid dier lijn, geen voordeel boven de eerst gekozene benoorden Leyden zal opleveren. Het plan schijnt dus vast gesteld te zijn om benoorden deze stad eerlang de werkzaamheden te doen aanvangen en, Leyden als middelpunt voor den Hollandschen spoorweg kie zende, de fabriek der werktuigen, te Haarlem gevestigd, bjj het uitgangs punt der genoemde lijn over te plaatsen. In het hoofdkiesdistrict Tiel is, ter vervanging van den heer mr. J. M. de Kempenaertot lid van de tweede kamer gekozen de heer mr. W. F. O. van Lilh de Jeude, met 615 van de 945 uitgebragte stemmen. De heer lloylema verkreeg 218 stemmen. Dc minister van binnen!, zakenoverwegende dat ten gevolge van het besluit van de tweede kamer lot niet-toelating van den heer mr. J. Dirks, lid dier kamer, eene nieuwe verkiezing in het hoofdkiesdistrict Leeuwarden moet plaats hebbenheeft bepaald dat de bedoelde verkiezing zal plaats heb ben op Dingsdag den 30sleo October aanst.en dat, zoo eene herstemming noodig is, deze zal geschieden op Dingsdag 13 November daaraanvolgende. Volgens een Duitsch blad is aan liet plan van het stedelijk bestuur van Keulen om een kasteel met onderhoorigheden aan den Rijn gelegen, als eersten prijs, uit te reiken, bij den jongst aldaar gehouden wedstrijd met dc buks, geen gevolg gegeven, uithoofde de vereischle som niet was bijeengebragt om het landgoed aan te koopen. De Delftsche Courzegt daarop, dat de heer Grisart zijne aanspraken op den eersten prijs, des Mods langs den weg van regten, zai doen gelden. Mandag 11. is op de rivier nabij Dordrecht een rijnschip, met steenko len geladenlegen het hoofd van het zoogenaamde Maliegat geslagen. Die aanvaring was zoo geweldigdat hel schip een belangrijk lek in de voor boeg bekwam en terstond begon te zinken zoodat de 86-jarige schipper, diens even hoog bejaarde echtgenoot en zijne twee zonen, slechts met moeite bonden gered worden. De stuurman, die door den hevigen schok over boord was geslagenis slechts met groote krachtsinspanning van de ter bulp toegescholenen aan den dood ontkomen. Het is later gelukt het schip aan den Zwijndrechtschen wal te brengen. Ten opzigle van de zaak van ds. du CIoux, die, zoo als vroeger is gemeld, in eene predikatie met minachting van het kon. huis zou hebben gesproken, schrijft men uit Capellc, dat er ook eene verklaring aan den minister van justitie is opgezonden, waarin p. m. 200 toehoorders uit vijf verschillende gemeenten betuigendat door ds. du CIoux niets is gesproken dat kwetsend of beleedigend was voor den koning of zijn huis, terwjjl onderteekenaars zich bereid verklaren dit onder eede te bevestigen. Op den 12dea dezer is door dc bemanning van de Goereesche loodsboot n°. 12 met levensgevaar gered de bemanning van de Fransche schooner Aimé Désiré, uit 6 personen bestaande. Door den gemeenteraad van Amsterdam is tot inwonend assistent-ge neeskundige in het buiten-gasthuis aldaar benoemd, dr. A. A. Land, van Leyden. 's GRAVENHAGE18 October. Z. M. heeft vergunning verleendaan den heer jhr. E. A. O. de Casem- brootminister van oorlog, tot het dragen der onderscheidingsteekenen van groot-officier der Leopolds-ordehem door den koning der Belgen ge schonken en aan den heer J. J. van Oosterzee, th. dr.pred. bij de Ned. herv. gemeente te Rotterdam, tot het dragen der onderscheidingsteekenen van ridder der orde van de Poolster, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Z. M. heeft aan zijnen adjudant in buiteng. dienst C. P. Schimpf, generaal-majoor bjj de landmagt in Ned. lndië, thans met verlof hier te lande, op verzoek, eervol ontslag uit de militaire dienst verleend, onder toekenning van pensioen. Naar men verneemt zal Z. M. de koning zich binnen eenige dagen weder naar het Loo begeven. Men verneemt dat de generaal Coenegracht, bevr" ebber van de 7d° milit. afd. en van de vesting Maastricht, is belast Z. M. den koning der Bel gen bij zijn aanstaand bezoek te Luikin naam van onzen koning te begroeten. De minister van binnenl. zaken zal aanst. Zaturdag geen gehoor verleenen. De gemeenteraad heeft de ontwerp-voorwaardenwaarop aan den heer Soetens den aanleg van eene railroute van hier naar Scheveningen zal worden vergund, niet in behandeling genomen, omdat de minister van biunenl. za ken aan burg. en weth. had te kennen gegeven dat voor den spoorweg Scheveningen-Woerdenwaartoe aan de Holl. ijzeren spoorwegmaatschappij concessie is verleendjuist dezelfde rigting is gekozen als door den heer Soetens voor de railroute. De minister verlangt omtrent deze zaak in overleg te treden met den burgemeester, een afgevaardigde van de genoemde maat schappij en een hoofdingenieur van den waterstaat. De oudste leeraar der Ncd. herv. gemeente, ds.Molenaar, is eergisteren avond ernstig ongesteld geworden. Hij heeft den nacht rustig doorgebragt maar bevindt zich in zorgelijken toestand. Een bundel plaatjes, bevattende tooneelcn van de verwoestingen door den storm op 28 Mei alhier aangerigt, door de hh. Spanier en Couve'e ten voordeele van de nagelalen betrekkingen van verongelukte Schevingsche vis- schers uitgegeven, heeft 583.90 opgebragt. Als eene zeldzaamheid kan men mededeelendat gisteren avond alhier eene vrouw van 19 jaren van haar vijfde kind is bevallen, waaronder zich geen tweelingen bevinden. Omtrent de oprigling van eenen zoölogisch-bolanischen tuin alhier ver neemt mendat het gebruik van een terrein langs den Scheveningschen weg daartoe aan het gemeentebestuur zal gevraagd worden. Bij gunstig antwoord zal men overgaan tot het doen eener negotiatie. Heden hebben de proefnemingen met getrokken geschut aan het zee strand ten noorden van het gemeente-badhuis een aanvang genomen. Z. K. H. de prins van Oranje was daarbij tegenwoordig. Morgen en overmorgen zullen deze proeven voortgezet worden. De afdeelingen van de tweede kamer houden zich heden bezig met het onderzoek van eenige der laatst ingekomen wets-ontwerpen. Vele leden heb ben evenwel de residentie reeds verlaten. Met het oog op de dezer dagen door de tweede kamer genomen be sluitenmeent men te moeten doen opmerken, dat de minister van kolo niën van het votum der kamer in dezen gecnc quaestie van vertrouwen heeft gemaakt. Uit onderscheidene zinsneden van de redevoering des ministers, op den 15den gehoudenkan men afleiden dat de minister Rochussen eene nadere gelegenheid afwacht, hetzjj bij de beraadslaging over de begrooting voor 1861, hetzij bij die over het ontwerp tot vaststelling van het koloniaal batig slot, om een votum van vertrouwen van de vertegenwoordiging te j vragen.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1