Per Telegraaf. LEYDSGHE SCHOUWBURG. IN HET GEBOUW VAN HET LEYDSGHE DEPARTEMENT. Weder is. er sprake van 's Pausen vertrek uit Rome. Men beweert, dat Pius IX thans tot het besluit gekomen is zijne hoofdstad te verlaten, om dat de lusschenkomst van Frankrijk dagelijks meer beperkt wordt. De aanhangers van het wereldlijk gezag des pausenen vooral de ullramonlanen in Frankrijk, vinden in den voortdurenden hagchelijken toestand van Pius IX aanleiding op nieuw hunne tegenpartij met grof geschut te bestoken. Naar aanleiding van het rapport der finantiële commissie uit den ver sterkten rijksraad in Oostenrijk, deelt de heer Horn in het Journ. des Déb. een hoogst belangrijk overzigt mede van de finantiën van dien staat. De uilkomst van dit op officiële bescheiden gegrond onderzoek is voor de fond senhouders niet zeer geruststellend, en even als vele leden der commissie uit den Rijksraad, komt de schrijver, zonder het uit te spreken, tot het bcslnit, dat een staatsbankroet meer en meer onvermijdelijk wordt. De schuld is voor dat rijk tot cene ongehoorde hoogte gestegen en bedraagt thans meer dan 3000 millioen gulden (2700 millioen tl.). De jaarlijksche vaste rente bedraagt 200 millioen guldenzijnde twee derde gedeelten van de gezamenlijke gewone rijks-inkomsten. Daarbij zijn de lasten, welke de bevolking drukken, volgens de verklaring van den minister van finantiën, niet vatbaar voor verhooging en is de magligste hefboom, het crediet, zoowel in het binnen- als in het buitenland geheel verloren. Uit Syrië wordt van 25 Sept. jl. gemeld, dat eene expeditie van 5000 man, voor de helft uit Fransche, voor de andere helft uit Turksche troepen zamengesleldlegen de Drusen was uilgetrokken. ITALIË. Den 4dcoOct. is te Turyn eene officiële depêche ontvangen uit Ancona, met de volgende door den koning uitgevaardigde dagorder: Soldaten! ik ben tevre den over uomdat gij u Italië waardig getoond hebt. Door de wapenen licht gij uwe vijanden overwonnen en door uw gedrag de lasteraars van den ltaliaanschcn naam tot zwijgen gebragt. De overwonnenen, wie ik de vrijheid hergeef, zullen in het buitenland van Italië en van u gewagen, nu zij geleerd hebben, dat God dengene beloont, die llcm dient, en niet dengene, die het volk verdrukt en het regt der volken veracht. Wij moeten de krachtige llaliaansche monarchie op den grondslag van de vrij heid vestigen. De bevolkingen zullen ons daarin bijstaan door ordelijk en cendraglig te zijn en het nationale leger zal den roemdie sedert acht eeuwen het kruis van Savoye omstraalt, steeds meer weten te vergrooten. Soldaten! ik aanvaard het bevel over u; het zou mij leed doen niet het eerst daar te zijn, waar het gevaar kan worden aangetroffen. PKUISSEN. De hofboekhandelaar te Hanover heeft eene Kaart van Frankrijk in 1861 uitgegeven, die als tegenhanger kan dienen van de bekende Kaart van Europa, van Edmond About. Zwitserland komt daarop zeer vergroot voor, want het erlangt Nizza en Savoye, Dauphiné, Provence, eenigc declen van Franche-Comle' en dat deel van Bourgondië, hetwelk tot de Rhóne en de Saóne loopt. Hierdoor zal Frankrijk bevrijd worden van de gevaarlijke na buurschap van Italië. GascogneLanguedoc en Guienne worden bij Spanje ingelijfd, dat, in plaats van Frankrijk, de vijfde groote mogendheid wordt. Engeland, dat Cherbourg zoo zeer ducht, wordt in het bezit dier sterkte gesteld, alsook van Normandië en van Ue-de-Francebehalve van Parijs, dat aan Abd-el-Kader in leen wordt gegeven. België wordt vergroot met Picardië, Artois, Fransch-Vlaanderen en het noordelijke gedeelte van Cham pagne. Dnitschland erlangt slechts den Elzas, Lotharingen en noordelijk Franchc-Comté. Men meldt uit Stokholm van den 305tcn September: Gisteren, de. 300s,e verjaardag van den dood van Gustaaf Wasa, is te Utmcland, in Da- lamc, het standbeeld, door de Zweedschc natie ter nagedachtenis van dien koning aldaar opgerigt, pleglig onthuld. De koning van Zweden, wegens voortdurende ongesteldheid de plegtigheid niet kunnende bijwonen, werd door zijnen broeder, den hertog van Oost-Gothlandvertegenwoordigd. TURYN, 5 October. In de zitting van liet parlement van heden heeft de heer Cabella aan de regering verzocht mcdedeeling van stukken, betreffende den inval der Sardinische troepen in Utnbrië en de Marken. Graaf Cavour heeft die medcdeeling formeel geweigerd. Naauwelijks waren de discussiën over deze zaak aangevangen, of daarbij werd ook ter sprake gebragt de quaestie van den afstand van grondgebied en hetgeen in de dagbladen was beweerd ten aanzien eener geheime overeen komst met Frankrijk, dienaangaande. Bij de behandeling van dit onderwerp zeide graaf Cavour, dat er in geen enkel hetzij openbaar, officiéél of zelfs particulier document, in geene enkele bijeenkomst, zelfs in geen vertrouwe lijk gesprek, ooit van de zijde eener vreemde mogendheid aan de regering een voorstel of eisch, van welken aard ook, was gedaan betreffende den afstand van zelfs een duimbreed Italiaaosch grondgebied. Volgens berigten uit Rome van 3 dezer, gaat de pauselijke regering steeds voort met het aanwerven van manschap, waarbij het hooge handgel den uitlooft. De pauselijke troepen, bij welke ten aanzien der regering eene gunstige stemming heerscht, zijn te Tivoli geconcentreerd. De kolonne van Masi is geconcentreerd in de provincie Riëti. Uit de Napelsche brieven en dagbladen blijkt, dat het aantal dooden in den slag aan de Volturno zeer groot was. liet aantal gekwetsten en gesneuvelden aan de zijde van Garibaldi wordt op 1000 geschat. PARIJS, 6 October. In den Moniteur leest men: De zaken van Syrië zijn een nienw tijdperk ingetreden. Het werk der wapenen zal het werk dat door den zedelijkcn invloed onzer troepen verrigt is, vervangen. Er zijn op nieuw eenige aanvoerders der Drusen in hechtenis genomen en deze zul len te Beyrulh te regt staan. Onder de gevangenen bevindt zich een kaima- kan. De genomen maatregelen hebben als liet ware eene panische vrees te weeg gebragt onder de Drusen van het gebergte, zoodat hunne houding min der bestemd is. Het beleid en de buitengewone veerkracht der hoofden van het Fransch-Turksche leger laten toe te hopen, dat het oogenblik nabij is, waarop eene duur gekochte oplossing der moeijelijkhcdcn de prijs van zooveel inspanning zijn zal. STAB8 - KEKItlTEIV. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter'hand gesteld het, op den 2dcn dezer maand invorderbaar verklaard, voljaarsclt Kohier voor de belasting op het Personeelover het dienstjaar 1860 en 1861 bevattende herzieningen, bevolen schattingen, ambtshalve aanslagen enz.' alsmede percelen in het eerste quartaai betrokkenterwijl ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden tijd te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Letjd.sche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leyden, 5 October 1860. D. TIEBOEL S1EGENBEEK. Gewezen vonnissen in strafzaken, door het Kantongercgt, op den 29«<» September 1860. 30 wegens het zich op de openbare straat in kennelijken staat van dron kenschap verloonen. Mrc» Regenten van het H. Geest of Armen Wees- en Kinderhuis maken bij deze dankbare melding van een gift van ƒ50, door een voormalig geacht ingezetene dezer stad aan hun Godshuis geschonken. ADVERTENTIEN. Voorspoedig bevallen van een' Koon H. A. KIST van der SANDE. Dordrecht, 5 October 1860. Voor alle blijken van belangstelling, bij de bevalling mijner Echtgenoot ontvangenbetuig ik langs dezen weg ook uit haren naam hartelijken dank. G. J. ROLLANDET. Voor de vele bewijzen van deelneming, betoond bij het overlijden van mijnen geliefden Echtgenoot MATHIAS JOHANNES HOELEN, betuig ik, ook namens mijne Kinderen, mijnen hartelijken dank. Leyden, 4 October 1860. J. E. W. VISSER, Wed. M. J. IIoecej, In den insolvent verklaarden boedel van CORNELIS GROENEVELD, vroeger Timmerman, wonende te Woerden, is de Rangschikking op den 8sten October 1860 nedergelegd ter Griffie van de Arrondissemenls-Regtbaok te Leyden, om aldaar gedurende veertien dagen te blijven ter inzage van een ieder. De Curator, J. BREDIUS, Advocaat. TWEEDE VERIFICATIE. Door den Edel-Achtbaren Heer Regter-Commissaris, in het Faillissement van J. TERMEULEN, Fencer en Glazenmaker, te Rijpweteringbinnen Alkemade, is bepaald dat de tweede verificatie van schuldvorderingen zal plaats hebben op Zaturdag den 13den October 1860, des morgens ten elf ure, in de Gehoorzaal van de Arrondissements-Regtbank te Leyden. J. II EEN K, Curator. De Directie van den Koninklijken Hollandscben Schouwburg heeft de eer te berigtendat de heropening van het Tooneel zal plaats hebben op Maandag dep. 22slcn October e. k.en dat de prijzen van het Abonnement voor ÏO Voorstellingen zijn als volgt Eerste Rangƒ15. Amphitheater-10.— Parterre - 8.— De Abonnemcnts-Lijst zal gepresenteerd worden bij de respectieve vroegere Abonné's, en tevens ter teekening liggen bij den Ileer W. L. ANDREAE, Bureaulist, Haarlemmerstraat, hoek Janvosscnsteeg, Wijk VI. N°. 425. Zich vleijende vereerd te zullen worden met dezelfde ruime deelneming, waarin zij zich ten vorigen jare mogt verheugenen waarvoor zij alsnog hare erkentelijkheid betuigt, beeft zij de eer te zijn. De Directie: BREEDÉ VALOIS. Met cene vrije en vaste Zitplaats. Dingsdag 9 October des avonds ten 8 ure Doorloopende Toegangkaartjes a 30 Cents zijn te bekomen bij den Heer J. W. SCHAAP, op de Pieterskerkgracht. Directeuren van het Fonds lot instandhouding van het Weeshuis der Gemeente Flaardingenberigten aan de Houders der Obligation en Instervende Lijfrenten, ten laste van dat Fonds, dat, conform de Conditiën der Negotiatie, het jaar Interest, verschenen 1°. October 1860, zal kunnen worden ontvangen ten Kantore van de Heeren JOH'. ECK 4 ZOON te Rotterdamof van den Notaris Mr. J. II. KNOTTENBELT te Flaardingen en dat zal worden betaald, als volgt: Van de Obligatiën 2.90 per 100.— Kapitaal, en van de Instervende Lijfrenten - 2.90 portie lste Klasse, - 11.50 2d« - 32.3de Wordende bij deze herinnerd dat, overeenkomstig de voorwaarden der Negotiatie, de Interessen, welke na verloop van zeven maanden na den verschijndag niet zijn afgehaald, vervallen ten behoeve van het gemelde Weeshuis en dat bij gebreke van de inlevering der Atlestatiën de Vita, staande op de achterzijde der Coupons, gedurende den tijd van vijf achter eenvolgende jarende Lijfrenten voor verstorven moeten worden gehouden. Zullende men zich stiptelijk aan deze bepaling houden. W. van WARMELO. J. II. KNOTTENBELT. Vlaardingen, 1 October 1860. J. G. BETZ. P. K. DROSSAART.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2