leydsche courant. N". 120. VRIJDAG 5 OCTOBER. 1800. J)e Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt „O luturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar) de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 4 October. In de raadsvergadering van heden is, op voorstel van burgemeester en wethouders besloten, art. 3 der verordening, bepalende het getal scholen, waarin openbaar lager onderwjjs wordt gegeven, het aantal leerlingen en den omvang van het onderwijs, te wijzigen, zoodat het luidt als volgt: «Het maximum der leerlingen voor ieder dier scholen wordt gesteld, voor die in art 1 onder a. en b. elk op 500 leerlingenc. en d. voor jongens elk op 300 leerlingen; voor meisjes, elk op 150 leerlingen." Op een nader voorstel van de commissie in zake het Haarlemmermeer, dat de door den minister van binnenl. zaken aangeboden som van ƒ15,000, wegens schadevergoeding aan deze gemeente voor het gemis der visscherij in dat meer, schoon naar hare schatting ongenoegzaam, worde aangeno men, is door het raadslid Sikkel Groos als amendement voorgesteld, eene commissie van 3 leden te benoemen, ten einde een regtsgeleerd advies uit te brengen, of al dan niet tegen den staat zal worden geprocedeerd, tot hel bekomen van schadevergoeding wegens het gemis van het visschen in het Haarlemmermeer; welk amendement met 9 tegen 7 stemmen is aan genomen. In dezelfde zitting benoemde de gemeenteraad tot leden der gezondheids commissie alhier de hb. B. F. Krantz en P. L. Tichler, als leden van den gemeenteraadprof. F. W. Krieger en G. Aalbersbergals leden der plaat- lelljke commissie van geneeskundig toevoorzigl; d'. J. M. Scbrant als ge neeskundige; mr. S. Tak als regtsgeleerdedr. R. S. Tjaden Modderman lis echeidkundigedr. E. van der Yen als natuurkundige en J. YV. Schaap ils bouwkundige. De voor onze gemeente immer gedenkwaardige 3dc October werd gis tere» plcglig godsdienstig gevierdde stad bad grootendeels een Zondagsch aanzien. Eene tallooze menigte maakte gebruik van de kosteloos verleende gelegenheid om op het raadhuis de groute schilderjj van van Brec, voorstellende burgemeester van der YVerff, waar lijj zich zelf ten offer biedt, benevens eenige gedenkstukken uit den tijd van hel beleg, te bezigtigen. In de maand September zijn binnen deze gemeente geboren 86 kinderen als: 47 zoons en 39 dochters, waaronder zijn begrepen 3 paar tweelingen. Overleden 56 personen, als: 7 mannen, 11 vrouwen, 23 zoons en 15 doch ter», daarenboven als levenloos aangegeveu 7. Voltrokken 29 huwelijken. Hij ministeriele aanschrijving zal aan de infanterie, die met artillerie in T zelfde garnizoen ligttweemaal 's weeksgedurende 2 uur telkens onderwijs worden gegeven in de exercitiën met belegerings- en kustgescbut, de mortieren uitgezonderd, en zonder theoretisch onderwijs. Blijkens de jaarlijksche verslagen der prov. geneeskundige commissiën en de statistische tabellen der verrigte koepokinentingen wordt de koepok inenting slechts zeer onvolledig en steeds verminderend verrigt. Om van andere redenen niet te gewagenmoet als eene der oorzaken dier verminderde inenting worden beschouwd het niet beloonen der geneeskundigen voor de inenting van minvermogenden. Door zeer vele gemeentebesturen wordt hier voor niet de minste zorg gedragen. Die inenting kost voor een eenigzins groot getal kinderen te veel tijd en moeiteom deze belangeloos van de ge neeskundigen te mogen vragen. De aanschrijvingen der prov. besturen tot vaststelling van belooningen deswege zijn voor een groot deel zonder gevolg gebleven. De regering, wenschende tot bevordering der gratis-inenting mede te werken, stelt zich voor, jaarlijks 75 premiën, elk van ƒ20, naar even redigheid der bevolking over de provinciën te verdeelenof eene medaille beschikbaar te stellen voor de genees- of heelkundigen, die zich het meest verdienstelijk hebben gemaakt ten aanzien van de gratis-vaccinatie der min vermogenden. Men schrijft nit Delft: Reeds sedert lang deed zich alhier de behoefte aan woningenvooral voor de arbeidende klassesterk gevoelen en niette genstaande men in den laatsten lijd onderscheidene huizen of huisjes ge bouwd heeftis de behoefte nog altijd groot. Ten bewijze daarvan kan het volgende dienen. Een zakkendrager met een gezin van vjjf of zes kinderenbewoonde als huurder sedert een aantal jaren een huisje, dat echter in zulk eenen slech ten toestand verkeerde dat het, eenige maanden geleden, als onbewoonbaar en gevaarlijk werd afgekeurd, zoodat de eigenaar het moest laten vernieu wen of afbreken. Toen tot het eerste besloten waswerd den man aange- 'egd dat hij zich binnen zekeren tijd van eene andere woning moest voor tien, daar de reparaliën van dien aard waren, dat aan bljjven wonen niet te denken viel. Eene andere woning te bekomen was echter spoe diger gezegd dan gedaan, daar het hem te eenemale onmogelijk was, iet» voor ziju groot gezin te huren. De tijd was intusschen verstreken en de eigenaar, hem van zijnen kant ook niet langer durvende of willende la ten wonen (van wanbetaling der huishuur is geen sprake), liet hem bij ge- regtelijk vonnis daaruit zetten. Geene andere woning hebbende of onder komen wetende, wist men niets anders te doen dan het huisraad op de straat bijeen te zettendaarover een zeil te spannenaan palen in den grond bevestigd, eenige planken voor en achter aan te brengen en zoodoen de een soort van hut te bouwen, waarin men voorloopig althans verblijf kon houdenwilde men niet onder den bloolen hemel zijn. Sedert ruim acht dagen duurt deze toestand voortzonder dat het den man tot heden is mogen gelukken eene andere woning te vinden, hetgeen voor hem nog zoo veel te moeijelijker is, daar geen der eigenaars van huizen, die lid zijn van de alhier bestaande Huurvereeniging," krachtens de statuten, aan iemand die gereglelijk uit zijne woning is gezet, een huis mag verhuren. Het slagt offer van deze omstandigheden, die Yan Strate heet, wordt, met zinspe ling op zjjne tegenwoordige woonplaats, thans Op Strate genoemd. In de gemeente Pernis, nabij Dordrecht, die eene bevolking telt van 2000 zielenis van 17 Aug. tot ultimo Sept. niet één sterfgeval voorgekomen. -n- De tentoonstelling te Gouda is door den minister van binnenl. zaken en den commissaris des konings bezocht geworden. Bij de harddraverijen zijn de prijzen en premiën behaald, van de paarden, die nog geene prijzen gewonnen haddendoor de ruinenbehoorende aan Bos te Soetermeer en aan Hoogeveen te Rijnsaterwoude, van de paarden van zessen klaar door de Nobel van YVafelbakker te Amsterdam en Gesina van Fromberg. Aan de Amst. Cour. wordt uit 's Gravenhage het volgende gemeld In een van den Anlwerpschen Précurscur afkomstig berigt, en door som mige Nederl. dagbladen overgenomen, werd gelezen dal Rudio en Gomez, de twee medepligtigen van Orsini, na hunne ontvlugling uit Cayenne, zich naar Nederland hebben begeven, en dat daarop hunne uitlevering door de Fransche regering is gevraagdhetgeen echter door de Nederl. regering met eene volstrekte weigering zou beantwoord zjjn. Er is niets van aan, en alleen de oude bekende zaakdat genoemde personen zich voor geruimen tijd, zoo als ook destijds gemeld werd, naar Nederlandsch-Guyana begeren hebben, heeft aanleiding gegeven tot het bedoeld berigt. 's Lands stoomschip Cyclooponder bevel vari den kapitein-luitenant ter zee F. R. Toewater, op reis naar de Middellandsche zee, is den 2dcB dezer te Lissabon aangekomen. Alles was wel aan boord. Te Tubbergen is een schrikkelijk feit voorgevallen. Terwjjl de onder wijzer aldaar van huis was, zijn in den nacht van 30 Sept. II. twee misda digers, door inbraak en inklimming, in zijne woning doorgedrongenhebben de vrouw des huizes gebonden en gruwelijk mishandeld, met een scherp werktuig verwonden toen zij des ondanks eene poging aanwendde om te ontvlugtenhaar bij de haren door den modder teruggesleept. De vrouw verkeert in zoodanigen toestand dat men voor hel behoud van haar leven vreest. De telegrafische gemeenschap met Goes, Middelburg en Vlissingen is eergisteren avond hersteldde kabel iu de Ooslerschelde was door den storm in den nacht van 25 op 26 Sept. 11. totaal afgebroken. Te Enschedé ontstond Zondag 11. twist tusschen twee broeders, Jan en Gerrit S.die zoo hoog liep, dat zij tot dadelijkheden oversloeg en laatst-, genoemde den eerste met een mes schrikkelijke wonden aan de slagader van het hoofd loebragt. De gewonde is gelukkig dadelijk door den genees heer J. Koster verbonden geworden. De misdadiger is gearresteerd en den volgenden morgen naar Almelo vervoerd. Deze noodlottige twist is in het ouderlijk huis ontstaan ter oorzake van twee meisjes. Ook de ouders heb ben ligte wonden bekomen bij hunne pogingen om den twist te stillen. Een der Kaapsche dagbladen deelt de volgende niet onaardige bijzonderheid mede: Prins Alfred van Engeland, op zijn togt door de kolonie onderrigtdat een der tot de Kaapsche vrijwillige kavallerie behoorende personen van zijn escorte een millionair was, verlangde dezen man te zien, die, in weerwil van zijn groot vermogen, het niet beneden zich achtte 11. M. zonder mili tairen rang in eene vrijwilligers-compagnie te dienen. De heer Uiddingh (naar wij meenen Drenthenaar), zoo heel de vrijwilliger, die niet minder achtenswaardig dan rijk is, werd daarop den prins voorgesteld, die zich minzaam met hem onderhield. Die millionair heeft ƒ1200 ten behoeve van het zeemanshuis geschonken en zou, op zijne eigene kosten, een bal ter cere van den prins geven, waarvoor de uitgaven ƒ6000 zullen bedragen. 's GRAVENHAGE, 4 October. Z. M. de koning heeft bij besluit van 30 Sept. aan J. de Vuiler, op zijn verzoekeervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Gorssel en benoemd tot burgemeester dier gemeente mr. J. A. van Hasselt, voorts tol burgemeester der gemeente Angcrlo jhr. C. M. Brantsenen lot burge meester der gemeente Bcmmel YV. L. A. H. van der Monde.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1