nas zoo sterkdat de gansclic stad sidderdede verwoesting, op de plaats ze'lve daardoor te weeg gebragt, verwekte de verbazing van alle mannen van het va't- poor de stedelijke regering is de som van 1500 th. beschikbaar ge steld, om bij gelegenheid der akademische feesten de studenten op bier te omhalen. OOSTENRIJK. WEENEN, 29 September, pit Peslh wordt gemeld, dat in de hooge adellijke kringen algemeen wordt verzekerddat de keizer nog in den loop van dit jaar als koning van Hongarije zal worden gekroond, waarop de bijeenroeping van den land dag en het benoemen van een palatijn onmiddelijk zullen volgen. Te Temeswar, Szegedin en Debreczin in lfongarye zijn in de laatste dagen vele personen om staatkundige redenen gearresteerd. TURK YB. Pit Beyruth meldt men dat 4000 Christenenwelke op uitnoodiging van de Turksche overheid en van de Europesche consuls naar hunne ver woeste steden Hasbeyah en Rascheyah teruggekeerd waren om er hunne woningen weder op te bouwen, van Fuad-Pacha bevel hebben ontvangen, om zich allen naar Saïda (het oude Sidon) aan de zeekust, te begeven. Men maakte daaruit op, dat Fuad besloten had binnen kort de Drusen aan te lasten; men dacht dal hij de Christenen uit het gebergte verwijderen wilde, dewijl zij anders door de aftrekkende Drusen waarschijnlijk zouden worden vermoord. Te Damascus zijn, terstond na de voltrekking van het doodvonnis aan den bevelhebber van het Syrische leger, op nieuw een aantal Christenen vermoord. Het bezetten der stad door de Fransche troepen acht men onver mijdelijk. De hoofden der Drusen, door Fuad-Pacha opgeroepen om rekenschap bunner handelingen in de beweging tegen de Christenen te geven, hebben meestal aan die oproeping geen gehoor gegeven. Uit Alexandria wordt gemeld, dat, terwijl men zich in Europa over den ongunstigen zomer beklaagt, de hitte, vooral in de Nijlstreken, aan houdend op zulk een hoogen graad is gebleven, dat zelfs de oudste Egypte- naars zich zoo iets niet herinneren. Als een enkel voorbeeld wordt daartoe o. a. bjjgebragt, dat aan boord der pakketboot van Suez naar Aden, in het laatst van Augustus, drie personen ten gevolge der overmatige warmte zjjn bezweken. OOST-INDIE. BATAVIA, 11 Augustus. Omtrent het gymnasium Willem III wordt medegedeeld dat de aan vragen tot plaatsing nu reeds zijn geklommen tot 52 voor internes en 4 voor externes. Wanneer de inrigting door bijbouwing zal voltooid zijn, zal er gelegenheid wezen tot plaatsing van minstens 80 leerlingennu voorloopig van minstens 40, welk getal men echter tracht te kunnen ver meerderen. De Natuurkundige Vereeniging in Ncd. Indië heeft onlangs haar 10-jarig bestaan gevierd. De heer dr. P. Bleeker heeft bij die gelegenheid, wegens zijn aanstaand vertrek, het voorziterschap overgedragen aan den lieer dr. J. A. C. Oudemans. Naar luid van de jongste berigten uit Banjermassing zal de opstand spoedig volledig gedempt zijn. Onze krijgsmagt is er onvermoeid en onver poosd bezig met het opsporen, verdrijven en dooden des vijar.ds. Hoewel de kusten hier en daar onveilig worden gemaakt door zeeroovers, werd de handel iels levendiger, en is dc exploitatie der diamantmijnen voor het tweede halfjaar uitbesteed voor ƒ1000 'smaands. In de dessa Terkesi distrikt Oendaan, regentschap Koedoes, residentie Japara, heeft eene vrouw op den 14dcn Juljj vier kinderen levend ter we reld gebragtwaarvan drie van het mannelijke en een van het vrouwelijke geslacht. Deze kinderen zijn echter den volgenden dag gestorvenzijnde ontlasting van bloed uit den mond en dc neusgaten bij allen den dood voorafgegaan. Een inlander van de dessa Betoyo, ass. res. Grissee, is het slagtoffer geworden van de vraatzucht van een krokodil. De man deelde met zijn schoonvader de nachtwake over des laatsten vischvijvers en had post gevat op ongeveer 50 roeden afstands van de plaats, waar zijn schoonvader zich had gesteld. Met het aanbreken van den dag miste deze echter zijn schoon zoon, en alle nazoek bleef vruchteloos, tot men cindeljjk den volgenden dag zijn deerlijk verminkt lijk vond; alleen het hoofd, de borst en de armen waren overgeblevenwelke deelen echter de dnidelijkste sporen droegen van het gebit eens krokodils. Op Banda hebben in Mei weder twee aardschuddingen plaats gehad. Per Telegraaf. PARIJS, 1 October. Volgens de Patrie heeft Oostenrijk bevel gegeven lot vermeerdering der verdedigingsmiddelen in de havens van de Adriatische zee. MARSEILLE, 1 October. Volgens berigten uit Rome heeft de Paus op 28 Sept. in een geheim consistorie eene allocutie uitgesprokenwaarvan men echter den inhoud niet wist. De kardinaal Antonelli had vervolgens een langdurig onderhoud gehad met den heer de Grammonten naar men 'ernam, had de pauselijke regering besloten, behalve Rome en Civita vecchia, alles aan zijn lot over te laten. Eerst had men ook Frosinone en Velletri willen verdedigen, maar op het berigt, dat de Sardinische troepen langs die plaatsen naar Napels zouden gaan, had men daarvan afgezien. Het hoofdkwartier der Sardinische troepen in Napels zal te Aquila worden gevestigd. Volgens een Napelsch dagblad zouden van de 900 manschappen van Gari baldi, die Cajazzo verdedigden, slechts 100 door zwemmen aan de kon. hoepen zijn ontkomen. LONDEN2 October. Volgens den Morning Chronicle heeft dc groot vorst Michael verzekerd, dat de regering van Rusland nimmer door zijne handelingen aanstoot zal geven aan Engeland. Hetzelfde blad zegt dat de regering zich haar antwoord heeft voorbehou dentoen haar gevraagd werd, hoe zij de zamenkomst van den keizer van Rusland en den prins-regent van Pruissen te Warschau zal beschouwen en dat er bij Rusland eene neiging lot toenadering naar den kant van Engeland ziglbaar is. LONDEN, 2 October. Reuters Office.) De Spaansche regering heeft aan de mogendheden eene nota gerigt, waarbij zij het protest van den ko ning van Napels op historische gronden ondersteunt. De ambassadeur te Berlijn heeft dit protest overhandigd. STABS - BERIGTESI. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den 4den October 1860, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen: 1°. Voordragt tot wijziging van de verordening bepalende het aantal scho len, waar openbaar lager onderwijs wordt gegeven. 2°. Voordragt tot het aan het Rijk in gebruik geven van gemeente-eigendommen. 3". Voordragt betreffende de schadevergoeding voor het gemis der visscherjj in het Haarlemmermeer. 4". Begrootingen voor 1861der gesubsidieerde godshuizenals a. van het H. G. of Armer. Wees- en Kinderhuis; b. van het R. C. Wees- en Oudeliedenhuis; c. van het Evang. Luth. Wees- en Oudeliedenhuis; d. van het Minnehuis. 5°. Begrootingen voor 1861der gesubsidieerde armbesturenals a. van de Ned. Herv. Diaconie; b. van het Roomsch-Cath. Armbestuur. c. van het Oud-Cath. Armbestuur; d. van het Israëlitisch Armbestuur, met het daartoe behoorend adres. 6°. Rekeningen over 1859van a. de gemeente-apotheek; b. de Vereenigde Gast- en Leprooshuizen. 7°. Adressen om afschrijving van plaatselijke directe belasting over 1860van: a. E. H. Geraerds Thesingh; b. J. P. C. de Klein; c. G. Pondman, wed. T. Noomen Jz. 8». Benoeming van leden voor de gezondheids-commissie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te wetendat zij door den Staatsraad-Commissaris des Konings in de provincie Zuidhol land, bij circulaire van den 25stcn September 1860, Provinciaalblad N°. 108 zjjn uitgenoodigd het navolgende ter kennisse der ingezetenen te brengen »Met het doel, om zoo mogelijk in het bestaand incompleet aan vrijwil ligers bij het regement Veld-Artillerie te voorzien, heeft het, volgens eene bij mij van den Minister van Oorlog ontvangen kennisgeving, den Koning behaagd, bij besluit van den 9den September jl. N®. 62, onder anderen te bepalendat voor zoo veel voorschreven regement betreftte rekenen van den lsteB October aanstaande tot nader order, zoo voor kosten van aan werving van iederen recruutals voor ieder Miliciendie ingevolge art. 171 der wet van den 8 Januarij 1817 (Staatsblad N®. 1) bij de staande armee overgaat, zal worden te goed gedaan vijfennegentig gulden (ƒ95.waar van wegens handgeld of premie aan den aangeworvene zal worden uitbetaald tachtig gulden (ƒ80. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 29 September 1860. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Burgerlijke &tanb. ONDERTROUWD: P. de Haas, Jm. 25 j. en C. M. Japiksc, Jd.25 j. 11. PonJm. 29 j. en C. J. de VroedeJd. 32j. J. dc llaayJm. 33 j. en F. M. J. Zandvliet, Jd. 24j. A. Viele, Jm. 26 j. en S. SchmidlinJd. 27j. J. Dek kerJm. 25 j. en J. Lares, Jd. 24j. P. Pels, Jm. 31 j. en S. C. van der Ree Jd. 30 j. T. de FeyJm. 25 j. en J. M. van der Spree, Jd. 36 j. J. van der Heiden, Jm. 35 j. en C. C. van Venetien, Jd. 31 j. J. Koster, Jm. 25 j. en C. Cucler, Jd. 23 j. F. H. van den Brink, Jm. 32 j. en II. A. Groencveldt, Jd. 29 j. P. Boucher, Wedr en J. E. van Assen, Jd. J. van Kooperen, wettig gesch. 45 j. en E. van der ZwiepWede 35 j. C. J. van der Hart, Jm. 25 j. en A.M. Schneiders, Jd. 20 j. J. II. BurgersdijkJm. 35 j. en J. M. Lankhoorn, Jd. 37 j. AKAJUBRIB-NIIEUW». PROMOTIEN AAN DE LEYDSCHE HOOOESCUOOL. Den lslen October de heer H. Oort, van Eemnes-Buitendijkin de godge leerdheid, na openbare verdediging zijner disputatio: de pericope Nutn. XXII: 2 XXIVhistoriam Bileami continente. Denzelfden dag de heeren F. H. Bauer, med. doet.van Zwolle, en E. A. M. Hanlo, med. en chir. doet., van Amsterdam, beide in de verloskunde. KERKNIEUWS. ROTTERDAM, 1 October. Ds. H. N. van Teutem, pred. bij de rem. geref. gemeente alhier, thans emeritus geworden, heeft gisteren zijne afscheidsrede gehouden, naar aanleiding van Hand. XX: 32. Hij was alhier 33 jaren de voorganger der gemeente geweest. Door bestuurders van de algemeene doopsgezinde sociëteit is lot propo nent bij dat kerkgenootschap aangenomen de heer J. Altema, van Leeuwar den, die terstond lol leeraar te Nijmegen is beroepen. De BURGEMEESTER van SOETERWOUDE brengt ter kennisse der be langhebbenden, dal, van den 15den October 1860 af, de gelegenheid is open gesteld, om den accijns op het binnen- en buiienlandsch gedistilleerd, likeuren en wijn, in de gemeente Soetervvoudc geheven wordende, aan de verschil lende poorten, die gemeente aangrenzende, aan de aldaar gestalionneerdc gaarders te voldoen. De Burgemeester voornoemd Soeterwoüde 1 October 1860. P. van OUTEREN. Ontvangen voor de Leydschc Diaconie-armen bij den Diaken 11. Zaalberg een bankbillet N°. 617, 26 Jan. 1855, groot tweehonderd gulden.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 3