leydsche pi courant. JÈL 1800. WOENSDAG 3 OCTOBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag kooit uit Zaturdag Avond. N". 119. /■"V*" J 2 l'Y De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar) de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEY DEN, 2 October. Sedert den 8"en Febr. 11., zijnde de dies nalalis der hoogeschool alhier, xjjn in het album civ. acad. ingeschreven 99 sludentehverdeeld als volgt te Leyden studerende: van de Athenaea: 5 Rcgten51 Godgeleerdheid 14 Wis- en natuurk. 6 Letteren t 1 Geneeskunde 12 1 0 0 9 84 15 Gisteren hield de wel-eerw. heer d'. Chronick, in het gebouw der maat schappij »tot Nut van 't Algemeen" eene predikatie, die door toehoorders van onderscheidene gezindheden werd bijgewoond. De tekst, Zacli. XIV vs. 7—9, gaf den spreker aanleiding, om te wijzen op de twee voornaamste grondslagen der Joodsche godsdienstde onsterfelijkheid der ziel, en het Ülessiaansche begrip. Uit deze bronnen leidde hij het wezen en den kern der godsdienst af. Hij wees op het doellooze van ijdele vormen en op de noodwendigheid, een bewust begrip van innige zedelijke overtuiging aan al onze handelingenen dus ook aan het uitvoeren van godsdienstige ceremo niën ten grondslag te leggen. Tevens berispte hij de onverschilligheid, die sommigen in het oudere en vervallene doet volharden en anderen tot ge- dachtelooze verwaarloozing van alle godsdienstvormen voert. Jloge het doel dat de begaafde, ijverige en moedige man zich voorstelt bereikt worden: opwekking van het godsdienstige leven onder zijne geloofsgenoolen. De commissie uit het prov. gereglshof in Zuidhollandtot het afnemen der examina van degenen die naar het ambt van notaris dingenheeft be kend gemaakt, dat zij lot genoemd einde zitting zal houden op Donderdag 8 November aanst. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat met 1 Sept. 1861 vier jongelingenna behoorlijk examen, kunnen toe gelaten worden als kadet bij het corps mariniers. Het examen zal in de maand Juni) plaats hebben. De voorwaarden enz. worden door de Staats courant medegedeeld. Aan den inspecteur van den waterstaat Conrad is, als afgetreden voor zitter van het kon. instituut van ingenieursdoor 140 leden van die inrig- ting een blijk van hulde eu erkentenis aangeboden. Dit geschenk beslaat in een afgietsel van de bronzen schaaldie zich op het paleis Barberinite Florence, bevindt, en bekend is onder den naam van de schaal der herto gen van Parma. Vrijdag II. is te Gouda ook de algemeene vergadering gehouden van de lloll. maatschappij van landbouw, waartoe 42 departementen vertegen woordigers hadden gezonden. Uit het verslag bleek, dat de maatschappij 6720 leden telde en 48 departementen, en dat haar financiële toestand allc- zins voldoende was, daar de rekening van hel vorige jaar sloot met een batig saldo van ruim ƒ600, waarbij nog kwam, dat in dat jaar hel na- dcelig saldo van ruim ƒ400 van het jaar 1858 was ingehaald. Op 17 Sept. werd er te Heelsum (Gelderland) een zeldzaam feest ge vierd. De heer Neuy Pannekoek, papier-fabriekant aldaar, herdacht het 150-jarig bestaan van zijnen molenop den 17de" Sept. des jaars 1710 in werking gesteld, en welke, na de ontbinding der firma de Gebr. Pannekoek in 1859, met onderling goedvinden door hem was overgenomen. In een der werkplaatsen was een ruime disch aangerigt, rondom welke zich een 60-tal arbeiderszoo ouden als jongenhadden vereenigd. Het is vooral opmer kenswaardig, dat men er eenigen onder aantrof, wier ouders het 50 en 100-jarig bestaan hadden gevierd, terwijl zij zelvcn het 100-jarig en het tegenwoordige feest bijwoonden. Op een paar uitzonderingen na zijn al de arbeiders van geslacht lot geslacht, van de stichting af tot op heden, op de fabriek werkzaam geweest. Men meldt uit Ommen van 30 Sept. Een der brandbriefschrijvers op de kolonie Ommerschans heeft gisteren middag op een der zaalopzieners een moordaanslag gepleegd. De wonde aan den halsdoor den kolonist J. II. met een scherpsnijdend werktuig loegebragt, moet wel niet diep of doode- l(ik, maar toch, naar men verneemt, 7 Ncd. duim lang zijn. Dit is reeds het tweede feit van gelijken aard in 3 weken aldaar voorgevallen. Volgens de Hliddelb. Cour. is naar het huis van verzekering te Mid delburg overgebragt de heer S.directeur van het postkantoor te Vlissin- gentegen wicn een bevel van voorloopige aanhouding moet zijn uitgevaar digd. Omtrent de omstandigheden welke tot deze gevangenneming aanleiding gegeven hebben, is voor alsnog niels met zekerheid bekend. Vrij algemeen spreekt men van een te kort in de kas. Uit Emden meldt men, dat aldaar het berigt was ontvangen dat te Escns een vreeselijke brand had gewoedwaardoor reeds 120 huizen in de ascli waren gelegd. Ook het weeshuis was een prooi der vlammen geworden. 's GRAVENHAGE2 October. Z. M. de koning heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den graaf de Perponcher, en tot officier der orde van de Eikenkroon den graaf von Haerseler, beide adjudanten van Z. K. II. prins George van Pruissen. Men verneemt dat de heer P. van Rees, oud-resident van Batavia, door Z. M. den keizer der Franschen benoemd is tot officier der orde van het Legioen van Eer. Tot notaris ter standplaats Barneveldarr. Arnhemis benoemd de beer R. J. Groll, cand.-notaris te Geldermalsen. Bij kon. besluit van 28 Sept. zijn bestemd en aangewezen om onder de leiding der commissie, bij kon. besluit van 24 Aug. 1860, ingesteld voor de zaak der spoorwegen, werkzaam te zijn, de hh.J. P. de Bordes, kapi tein van het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs, als secretaris der voor noemde commissie, en J. A. Kool, vroeger kapitein van hetzelfde corps; J. Witsen Elias, civiel-ingenieur, thans in dienst der Noordwillems-kanaal- maatschappijen BI. Simon, civiel-ingenieur, thans leeraar in de waterbouw kunde aan de kon. akademie te Delftals ingenieurs. Door Z. M. is de majoor H. G. Granpé Molière, van de infanterie, thans op non-activiteit, op grond van 40-jarige dienst op pensioen gesteld, en op verzoek eervol ontslag verleend aan den officier van administratie 3de kl. G. Y. C. Fraser, dienende bij de O. I. zeemagt; voorts benoemd tot hoofd-intendant de militaire intendant 1"* kl. H. Hardenberg. Z. M. heeft, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan den adsistent voor de dienst der Ned. bezittingen ter Kuste van Guinea M. H. Reintjes van Veerssen en aan den tot de landmagt in West-Indie behoorenden kapi tein der infanterie C. G. P. Balfour van Burleigh. Door den minister van binnen), zaken zijn bij de dienst van den rijks telegraaf benoemd tot opzigler der lsle kl. de opzigter der ;2dei kl. W. Nievelt; tot telegrafisten der 2de kl. de telegrafisten der 3de kl. G. A. J. Pino Post, G. C. E. Burger, D. A. Kets en C. van Kempe Valk; lot telegra fisten der 3de kl. de leerlingen E. C. Brand van Straaten, L. M. J. Th(js- sens, F. N. Bierens, R. van den Broek, H. J. van Vianen, J. G. Horst huis, J. H. Nagel, D. J. Fischer, A. Admiraal, F. Stoel, J. Broeders, J. W. van der Noordaa, A. C. Begeer, P. J. II. Meeuwesen en A. Jansen. Z. M. de koning en Z. K. II. de prins van Oranje zijn naar het Loo vertrokken. Naar men verneemt, zou er bij het ministerie van oorlog plan be staan, om het, sedert 1844 opgeheven, stafmuziek bij de corpsen infanterie weder op te riglen. Gisteren heeft de heer B. 11. Brocx, referendaris bij het ministerie van justitie, ridder der orde van den Ned. Leeuw, zijne 50-jarige dienst vervulling gevierd. Bij die gelegenheid zijn hem door den minister en ver schillende ambtenaren fraaije zilveren geschenken aangeboden. Door het aanleggen van spoorwegen voor staats rekening^ zullen de werkzaamheden bij het departement van binnenl. zaken aanzienlijk toene men. Het zal vermoedelijk noodig zjjndaarvoor eene afzonderlijke afdee- ling op te riglen. Waarschijnlijk toch zal het niet doenlijk zijn, de daaruit voortvloeijende bemoeijingen aan de reeds zoo omvangrijke afdeeling water staat toe te voegen. Daarenboven zal de afdeeling comptabiliteit versterking vereischen. Op het oogenblik dat de begrooting is ontworpen, kan nog niet met volkomen juistheid worden nagegaanhoeveel ambtenaren er zullen moeten worden aangesteld en met welk bedrag voor de aan hen toe tc kennen bezoldigingen de begrooting dient te worden verhoogd. Naar eene voorloopig opgemaakte berekening zou daarvoor eene som van ƒ10,000 wor den vereischt. Naar men verneemt hebben mevr. Offermans van Hove en de heer Ernst Lubeck, solo-pianist van Z. M. den koning het voornemen om in den loop van de volgende maand eene kunstreis in onderscheiden gewesten des lands te doen, en zullen zij vooreerst Zwolle, Groningen en Leeuwarden bezoeken. De heer P. van Bergen van der Grijp, die lang een der verdienstelijk ste leden van het Zuidhollandsche tooncel was. is dezer dagen plotseling, door een aanval van beroerte getroffenoverleden. In de Nieuwe Kerk, alhier, werd Zondag 11. in de voormiddag-gods dienstoefening, bij de eerste collecte een certificaat Nederl. Werk. Schuld ad ƒ1000, 2i pCt. en bij de tweede collecte, een dito certificaat ad ƒ1000 21 pCt.geschonken.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1