Per Telegraaf. BUITENLANDSCHE BERIflTEN. EBfGJEJLi AN D. LONDEN, 27 September. Thans is openbaar geworden de inhoud van eenen brief, dezer dagen door Lord Russell aan het Sardinische kabinet geschreven. Daarin wordt, bijna op dreigenden toon, bjj dat kabinet aangedrongen om niets tegen Oostenrijk te ondernemenen zich aan de bepalingen van het verdrag van Zurich te houden. In dien brief wordt mede gezinspeeld op eenen mogelij- kcn afstand van het eiland Sardinië aan Frankrijk. Te Manchester is de getraliede brug over het Rochdale-kanaal inge stort. Van de 150 personen, die zich op de brug bevonden, zjjn gelukkig slechts een 20-laI in het kanaal gevallen, die echter allen, op een meisje van 12 jaren na, werden gered en er met ligte kneuzingen afkwamen. In de jongste wekelijksche vergadering van het onderstands-comité te Bristol, heeft zich o. a. zekere Samuel Stephenson, die den ouderdom van 102 jaren heeft bereiktom ondersteuning aangemeld. Te Stockport hadna den afloop van een volksfeesteen treurig voor val plaats. In eene naauwe straat, waar de volksslroom door moest, is eene beschonkene vrouw gevallen, waardoor ook de val van eenige haar volgende personen onvermijdelijk werd. De menigte ging door en later nam men 6 lijken van de straat op. Volgens berigten uit China hebben de opstandelingen Nantsien bemagligd. De troepen der verbonden mogendheden waren naar de Peiho vertrokken en zoudenalvorens te onderhandelende forten nemen. Er was een hevig gevecht geleverd met zeeroovers, waarbij 200 dezer lieden gedood en twee hunner aanvoerders, Europeanen, gevangen genomen werden. FRANKRIJK. PARIJS, 27 September. Men verneemt dat de Paus voor 30 September antwoord verlangt op den eisch door hem aan de regering gedaan. Zoo hij dan de verzekering niet heeft ontvangen, dat de medewerking van Frankrijk hem zal in staat stellen om alles terug te krijgen wat door Sardinië hem is ontnomen zou hjj zijne hoofdstad verlaten en stukken openbaar maken, waarbij keizer Napoleon zich verbonden heeft de onschendbaarheid van den Kerkelijken Slaaf te zullen handhaven. Wat die stokken betreft, moet men echter in het oog houden dat de keizer eene zoodanige verbindtenis niet op zich ge nomen zal hebben, dan onder voorwaarde dat de Paus de meer dan eens door hem opgegeven hervormingen zou invoeren, waaraan deze niet heeft voldaan. Naar men verneemt is de heer Troplong, voorzitter van den senaat, belast geworden met het opstellen van het antwoord aan den Paus. Dit antwoorddat reeds verzonden iszou in den vorm eener nota de regtvaar- diging bevatten van de Fransche regering, die zich voor de handelingen der Sardinische regering niet verantwoordelijk stelt. De toon van het ant woord is, naar men zegt, allezins geschikt om toenadering uit te lokken. Intusschcn is de regering, naar men verzekert, voornemens het garnizoen van Rome op nieuw aanmerkelijk te versterken, waartoe te Toulon toebe reidselen worden gemaakt. Van dit voornemen is aan het Oostenrijksche gezantschap kennis gegeven. Men gelooft hier echter niet dat de staatkunde des keizers verandering zal ondergaan, of dat de generaal de Goyon rek baarder instructiën zal ontvangen. liet lijk van den generaal Pimodan zal niet in Frankrijk begraven worden. In zijnen uitersten wil heeft de generaal bepaald dat hij te Rome moet begraven worden. Zijne familie zal deze begeerte eerbiedigen en dien tengevolge is het lijk reeds derwaarts op weg. Later zal alhier eene gods dienstige plegligheid ter nagedachtenis van den overledene gevierd worden. Men zou reeds nu daartoe overgegaan zijn, maar men vreest eene demon stratie in anli-legitimistischen zin. ITALIË. De berigten omtrent de krijgsverrigtingen bepalen zich tot het volgende: Drie forten en eene der voorsteden van Ancona bevinden zich reeds in de magt der Sardinische troepen. Er wordt van beide zijden hardnekkig ge streden. De Romcinsche vrijwilligers van Masi hebben Civita-Castellane bezet en eenige steden op de grenzen van de legatie Viterbo, slechts op 10 mijlen afslands van Rome. Garibaldi staat aan den Vollurno tegenover de troepen van koning Frans en bedreigt Capua met een bombardement. Het bevestigt zich dat zijne troepen op den 20"™ eene nederlaag hebben geleden. Van de zijde van Garibaldi wordt die onbeduidend, van de zjjde des konings belangrijk genoemd. Het verlies van het Sardinische leger, in het gevecht bjj Castelfidardo wordt op 1000 man begroot. In de pauselijke provincie Umbrië is door de Sardinische regering de jezuiten-orde reeds opgeheven, alsmede de regtbank der inquisitie. In het Napelsche hebben de geestelijkendie men van koningsgezindheid ver dacht hield, hier en daar van de bevolking smaadheden moeten verduren; o. a. is de bisschop van A versa door eenen volkshoop met driekleurige linten opgesierd en gedwongen om in dien opschik door de stad te wandelen. Door Garibaldi is op 19 Sept. te Napels eene proclamatie uitgevaar digd, waarin hij de bevolking oproept tot de geheele vrijmaking van Italië hetzij zulks aan de mogendheden der wereld behage of niet." Het slot van dit stuk luidt aldus: Italianen, het is een beslissend oogenblik. Reeds strijden onze broeders in het hart van Italië tegen den buitenlander. Gaan wij ons te Rome bij hcu voegen om van daar gezamenllijk tegen het Vene- tiaansche op te rukken. AI wat wij geregligd en verpligt zijn te doen, zullen wij doen kunnen, indien wij dapper zijn. Te wapen dan! Moed in het harthet staal in de handen vrijheid 1 Uoewel in Napels de kerkelijke goederen lot nationaal eigendom zijn verklaard, is echter daarbij de bepaling gevoegd, dat de bisschoppen toela gen uit de schatkist zullen ontvangenhoogstens 2000 dukaten per jaar. Brieven uit Napels spreken van eene heldin, die in het leger van Gari baldi dienst doet, namelijk van de gravin Maria della Torre. Volledig ge- wapend strijdt zij in de voorste gelederenen heeft in het gevecht van 20 Sept. met eigen hand twee Napolitanen gedood. OOSTENRIJK. WEENEN, 26 September. De dagbladen deelen eene proclamatie mede van onzen gezant te Rome den heer von Bach. Hij vermaant daarin de Oostenrijksche soldatendie in pauselijke dienst zjjn, hunnen pligt te doen en den roem van het Oosten- rjjksche leger te handhaven. Bjj mislukking kunnen zij staat maken we der, met behoud van rang, in het Oostenrijksche leger opgenomen te zul len worden. Vit Venetië meldt men dat aan den mond van de Brenta een vaartuig werd opgemerkt, dat zich oogenschjjnlijk met de vischvangst bezig hield. Men vermoedde echter dat het zeelieden van Garibaldi waren, die peilingen deden en op dien grond zjjn eenige gewapende vaartuigen uitgevarendie het verdachte vaartuig bemagtigd en de opvarenden gevangen genomen hebben. Het stadje Ellrich, nabij Nordhausen, is bijna geheel afgebrand. Uit Semlin meldt men net overlijden van vorst Milosch Obrenowitsch. Zijn zoon, vorst Michaël, had de regering aanvaard, zouder dat het tot rustverstoring aanleiding had gegeven. NAPELS, 25 September. De heer Conforti heeft een nieuw ministerie zamengesteld uit zuivere democraten. De gevolmagtigde van Garibaldi te Parijsde markies Rellaheeft zijn ontslag uit die betrekking genomen. De forten van Pescara hebben gecapituleerd. Naar men zegt hebben te Gaëta de soldaten het Fransche consulaatsgebouw vernield. ROME25 September. De generaal Goyon heeft Corneto weder laten be zetten. Zijne voorposten staan op 2 uren afslands van Rome. De kardi nalen zijn geraadpleegd over de noodzakeljjkheid van het vertrek van den Paus; de meerderheid was daarvoor gestemd, maar meende dat Z. H. zjjn vertrek nog moest uitstellen. PARIJS, 29 September. De Moniteur berigt dat op last van de Oosten rijksche regering de seinlichten in de haven en op het kustland van Yenetië zijn weggenomen. De Constitutionnel zegt omtrent het zenden eener nieuwe troepen-af- deeling naar Italië, dat deze maatregel het gevolg is van de laatste ge beurtenissen in Italië en van het revolutionnaire karakter van de jongste verrigtingen van Garibaldi. Frankrijk zal Rome tegen de volksheerschappjj beschermen. Terwjjl men het leger vermeerdert en daardoor de bescher ming van Rome te krachtiger maakt, wordt het beginsel van non-interven- tie geëerbiedigd. Genoemd blad hoopt, dat de houding van Frankrijk strekken zal tot versterking eener heilzame reactie in Italië tegen de afwijkingen en de gevaren van den geest van wanorde. TURIJN, 29 September. De vloot heeft al de batterijen van de haven van Ancona vernield. Lamoricière heeft een parlementair gezonden. De generaal Fanti stelt de voorwaarden van overgave op. STADS-BERICTEI. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat zij door den Staatsraad-Commissaris des Konings in de provincie Zuidhol land, bjj circulaire van den 25"™ September 1860, Provinciaalblad N°. 108, zjjn uitgenoodigd het navolgende ter kennisse der ingezetenen te brengen: «Met het doel, om zoo mogelijk in het bestaand incompleet aan vrijwil ligers bij het regement Veld-Artillerie te voorzien, heeft het, volgens eene bij mij van den Minister van Oorlog ontvangen kennisgeving, den Koning behaagd, bij besluit van den 9d™ September jl. N®. 62, onder anderen te bepalen, dat voor zoo veel voorschreven regement betreft, te rekenen van den 1"™ October aanslaande tot nader order, zoo voor kosten van aan werving van iederen recruut, als voor ieder Milicien, die ingevolge art. 171 der wet van den 8 Januarij 1817 Staatsblad N®. 1) bij de staande armee overgaat, zal worden te goed gedaan vijfennegentig gulden (ƒ95.waar van wegens handgeld of premie aan den aangeworvene zal worden uitbetaald tachtig gulden (ƒ80. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEKBurgemeester, Letden, 29 September 1860. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Gewezen vonnissen in strafzaken, door het Kantongercgtop den 24"» September 1860. 1 wegens het ongedekt over de straat dragen van vuur. 2 wegens het los laten staan van een wagen, door beesten getrokken. 1 wegens het rjjden, zittende op eene hondenkar. 1 wegens het los en onbeheerd laten staan van een bespannen hondenkar. 1 wegens het verkoopen van sterken drank na den gezellen tijd. 9 wegens het zonder consent baggeren in de Singelgracht. 1 wegens het tot baggeren bezigen van eene schuitniet voorzien van het vereischte nommer. 8 wegens het in den winkel ten verkoop voorhanden hebben van brood, onder het bepaalde gewigt van 5 oneen of het veelvoud van dien. 1 wegens het visschen met verboden vischwant. 10 wegens het in verboden rigliug berijden van de Maarsman-, Manden- maker- en Vrouwestegen. 1 wegens het zich bevinden in een bordeel, niet voorzien van een boekje met de vereischte verklaring van gezondheid. 1 wegens het zich niet op den daarvoor gestelden tijd vervoegen ter plaatse, voor het geneeskundig onderzoek der openbare vrouwen voorge schreven. 2 wegens het niet doen der vereischte opgave aan het bureau van policie, van eene verandering in het personeel van eenig bordeel. 1 wegens het scheldenzonder getergd te zijn. 1 wegens het dobbelen op de openbare straat. 1 wegens het feitelijk tot zich trekken of roepen van voorbijgangers. AKADEmE-NIEIIWg. PBOMOTIEN AAN DE UTRECHTSCHE HOOUESCHOOL. Den 27"™ September de heer J. H. Bergsma, van Utrecht, in de regten, met Theses. Denzelfden dag de heer J. A. Haakmanvan Amsterdamin de regten na verdediging van zjjn proefschriftover de leer der transactie of dading naar het Romeinsche of Nederlandsche regt.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2