de commissie nit dc tweede kamer der staten-generaalbelast met het aan bieden van het adres van antwoord op dc troonrede. De heer H. van den Heuvell, hoofdonderwijzer op eene der gemeente scholen heeft gisteren zijn 50-jarig jubilé op eene feestelijke wijze gevierd. Des morgens ten 7j. ure werd hem door de liederlafel Euphonia eene obade met koperen blaasinstrumenten gebragt. Korten tijd daarna bood een 8-tal meisjes, namens de leerlingen zijner school, hem een zilveren tafelbel tot aandenken aan. Ten 12 ure hebben zich de onderwijzers ten huize van den feestvierende vereenigd en de heeren Siebkes, Mailde en Pontier, van hier, en van Dijk, uit Leydcn, toespraken gehouden, bij welke gelegenheid ver schillende geschenken zijn aangeboden. Daarna zijn door den districts schoolopziener, jhr. mp. de Witte van Citters en den president der plaats, schoolcommissie, mr. dc Greve, treffende toespraken gehouden. Ten 7 ure hebben de onderwijzers zich weder bij den heer van den Heuvel vereenigd en heeft men hel feest vriendschappelijk besloten. In de eergisteren gehouden zitting van den gemeenteraad is langdurig beraadslaagd over het voorstel tot het uitschrijven eener geldleening van ƒ700,000. Door den heer Janssens is een amendement voorgesteld, strek kende »om te besluiten, dat, ter bekostiging van de buitengewone werken, tot welker uilvoering de raad achtervolgens heeft besloten, een deel der ten name van de gemeente op de grootboeken der nat. schuld ingeschreven kapi talen, tot een bedrag van omstreeks 300,000 rebel zal worden verkocht, en dat het beramen van verdere middelen, om de benoodigde gelden te vin den voorloopig en minstens tot na den aanvang van het volgende jaarzal worden aangehouden." Dat voorstel is met 25 tegen 8 stemmen aangenomen. Dc voorstelling, in den kon. IIoll. schouwburg gegeven, ten voordeele van het fonds der maatschappij Apollo (om te voorzien in hel lot van nage lalen weduwen en wcezen van llollandsche tooncelspclcrs)heeft opgebragt /526.37F. Bij sommige ingezetenen te Seheveningen schijnt het voornemen te be staan om Seheveningen eene afzonderlijke gemeente te doen worden. Man nen die onpartijdig oordeelen en er niet aan denken om burgemeester of wethouder te worden, vragen zich af wie (als 'l er ooit toe mogt komen) met de afscheiding van onze bad- en visschersplaats het meest gebaat zoude zijn: 's Gravenhage of Seheveningen. Heden wordt in dc afdeelingen van de tweede kamer der staten-gene raal onderzocht het wels-ontwerp nopens de rcgterlijke inrigting. Bij de kamer is een wets-ontwerp ingediend houdende bepalingen omtrent den door- togt en het vervoer van landverhuizers. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Woensdag 26 September. In deze zitting zijn de beraadslagingen voortgezet over het adres van antwoord op de troonrede. 7 gaf den heer Thorbecke aanleiding den mi nister van koloniën eenige inlichtingen te vragen omtrent het plan van wetgeving in West-lndie, waarna die zonder hoofdelijke stemming werd goedgekeurd. 8 werd zonder beraadslaging goedgekeurd. Het adres is daarop met algemcene (60) stemmen aangenomen en zal den koning wor den aangeboden door eene commissiebestaande uit den voorzitter der kamer, dc leden der commissie van redactie, zijnde de hh. van der Linden, Duymaer van Twist, van Zuylen van Nyevelt, van Goltstein en Olivier, benevens door de heeren Lycklama a NyeholtBeens en Begram. In deze zitting heeft de heer Dommer van Poldersveldtna aflegging der vereischte eedenals lid der kamer zitting genomen. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 26 September. De Septembcr-feesten wordenhoewel het weder niet zeer gunstig is, met geestdrift gevierd. Dc schouwburgen worden drukker dan in andere jaren bezocht. Mevr. van Ollcfen da Silva, die ter opluistering der Vlaamsche looneel-voorslellingen uit Nederland is overgekomenheeft het publick der hoofdstad in vervoering gebragt door de voordragt van twee dichtstukken, een van Tollens en een van van Rijswijck, maar meer nog door cenen lierzang van mr. J. van Lennep, waarin gezinspeeld werd op de verbroedering der beide volken. Een kroeghouder alhier is gevangen genomenomdat hijin verregaan- den slaat van dronkenschap verkeerende, getracht heeft zijn kind, slechts 10maanden oud, uit het venster te werpen. De persoon, die er in geslaagd is deze wandaad te beletten, heeft onderscheidene wonden bekomen. ENGELAND. LONDEN, 25 September. Berigten van dc Kaap de Goede Hoop melden dat prins Alfred aldaar op 24 Julij was aangekomen. Des avonds was dc stad geïllumineerd. De prins had met sir Grey cenc reis ondernomen en was voornemens de grenzen over te trekken om den Oranje-Vrjjstaat te bezoeken. De prins van Wallis is den 14den bij de waterval van Niagara aan gekomen. De ccrw. aartsdiaken van de Oxfordsche en Cambridger zending zal den 30steD October a. s. naar Midden-Afrika vertrekken. Den 2den October zal in de hoofdkerk van Canterbury door den bisschop van Oxford eene af- schcids-predikatie worden gehouden. Drie priesters en een diaken zullen den aartsdiaken vergezellen. Een timmerman en landbouwer, benevens een metselaar en een particuliere pachter, zullen zich bij de zending aanslui ten. Eene tweede zending, bestaande uit drie priesters, een smid, een schoenmaker, een leerlooijer, een drukker en zeven anderen, zal spoedig volgen. De aartsdiaken zal voor de volkplanting en de instandhouding er van 20,000 onmiddellijk, en verder 20,000 'sjaars noodig hebben; 16,000 a 17,000 zijn bereids als bijdragen beloofd, benevens 1,350 jaarlijks. Dc Spaansche infant Don Juanbroeder van den graaf de Montemolin heeft van hier een manifest aan dc Spaansche natie uitgevaardigd, waarin hij de beginselen bloot legt die hij zal volgenindien hij eenmaal tot den Spaanschen troon wordt geroepen. In dit manifest, dar aan dc Carlisten niet zal behagen, geeft hij zich uit voor een opregt voorstander der consti tutionele vrijheden. FRANKRIJK. PARIJS, 25 September. De keizerin heeft, tijdens haar verblijf in Algcrië, van de Israëlitische dames aldaar ten geschenke gekregen een prachtigen waaijer van in een gouden schijf gevatte witte struisvederen, rijk met allerlei diamantenen andere edele steenen bezet en van toepasselijke inschriftenin het Hebreeuwsch en Fransch voorzien. Het Journ. des Déb. geeft een uitvoerig verslag van een Arabisch feestdat ter eere van den keizer en de keizerin in eene der vlakten nabij Algiers heeft plaats gehad. Het was de voorstelling van eene vreedzame karavaan, dm op hare reis door eene vijandelijke bende wordt overvallen en die in den strijd zou hebben moeten onderdoenindien niet eene be vriende stam tot haar ontzet was komen opdagen. Deze zoo woelige voor stelling werd gevolgd door jagttooneelenschietoefeningen enz. Na den afloop kwamen de Arabieren hunne hulde aan den keizer brengen, voor wien op een der heuvels eene tent was opgeslagen. Zij bleven eerbiedig aan den voet van den heuvel slaan, terwijl hunne hoofden bij den keizer wer den toegelaten. Op de Arabieren volgden de Kabylen, maar deze beklom men in woesten drift dc hoogte, in weêrwil van de pogingen der Zouaven om hen tegen te honden. De keizer gaf bevel hen niet te verdrijven en toen beijverden zich deze Kabylen, slechts met zeer morsige hemden bedekt, de handen of de voeten van Z. M. te kussen. Zij deden ook allerlei ver- zoeken, zoo als: het ontslag uit de gevangenis van een hunner zonen, de vrijstelling van het betalen van belastingen enz. Met het grootste geduld hoorde de keizer hen aan en ontsloeg zich van de lasligsten door het geven van eenige goudstukken. Toen de keizer het terrein verliet om naar Al giers terug te keerenstonden Arabieren en Kabylen in rijen geschaard om den sultan Napoleon nogmaals te begroeten. VOpinion Nat. berigt dat de Paus aan den keizer heeft te kennen gegeven dal hij Rome binnen acht dagen zal verlatenbijaldien Z. M. hem niet tegen de Sardinische troepen te hulp komt en die uit den Kerkdijken Staat verdrijft. Dit berigt wordt van onderscheidene zijden bevestigd. Volgens een schrijven uit Turyn aan het Journ. des Déb. is het ge rucht, dat het eiland Sardinië bij Frankrijk zou gevoegd worden, door de bevolking van genoemd eiland ernstig opgenomenen is het thans haar hoogste wensch met Frankrijk vereenigd te worden. Het is thans zeker dat de wijnoogst uitermate slecht zal uitvallen. Men verwacht dus eene aanmerkelijke rijzing der prijzen. ITALIË. Omtrent de krijgsverrigtingen van de Sardinische troepen in den Ker kdijken Staat wordt gemeld, dat dc vrijcorpsen van Masi de geheele pro vincie Viterbo bezetten. Zij hebben Monte Cascone met 1500 man ingeno men, na een hevig gevecht, waarin 70 van de 200 pauselijke soldaten gedood of gekwetst zijn. Viterbo is zonder gevecht bemagtigd. Masi is tot bij Ronciglione voorwaarts getrokken. San Leo heeft zich overgegeven en is door Sardinische troepen bezet. Uit Sinigaglia meldt men van den 23sl® September, dat ter middernacht het vuur legen de voorwerken van Ancont was geopend. Volgens een rapport van den kolonel Mortillier, zou Ponto- Corvo door de pauselijke troepen hernomen zijn. Te Rome is het gerucht verspreid geweestdat de Napelsche soldaten op 19 en 21 September de sol daten van Garibaldi geslagen en eenig geschut en materieel bemagtigd hadden, Het lijk van den generaal Pimodan is gebalsemd, vervolgens in eene zinken kist gelegd en aan zijne familie in Frankrijk toegezonden, onder geleide van den prins dc Ligne en den graaf de Renneville, ordonnance- officiercn van den generaal en krijgsgevangenen van Sardinië. De generaal Cialdini heeft zijne troepen de militaire eer aan het lijk doen geven. De Gas. de Savoye verhaalt, dat toen de te Perugia krijgsgevangen gemaakte generaal Schmidt, door twee Sardinische officieren begeleid, op het station Lanslcborg beneden den berg Cenis aankwamom met den trein naar Chambéry en Genève verder te reizenal de passagiers tegen zijn ge zelschap protesteerden en een Engelschman zelfs met dezen moordenaar" wilde duelleren. Volgens de opgave van een ministerieel blad van Turyn heeft Kossuth aan Garibaldi den raad gegeven zich steeds aan Victor Emmanuel aan te sluiten, omdat vau Sardinië Italië's grootheid afhangt, Rome niet aan ie vallen, omdat hij daardoor Frankrijk zou verbitteren, en niets legen Hon- garye te ondernemen, omdat dit land voor eene revolutionaire beweging nog niet gereed is. De koning van Napels heeft te Gaöta onderscheidene besluiten uitge vaardigd. Daarbij worden de provinciën, waar de strijd plaats heeft, in staat van beleg gesteld en alle officieren der koninklijke zeemagt als schul dig aan hoog verraad verklaardmet uitzondering van hendie zich bevon den op het fregat Parthenopedat hem naar Gaëta gebragt heeft. Een en ander wordt openbaar gemaakt in het officieel dagblad, dat te Gaëta ver schijnt. In dat blad rigt hij ook eene aanmaning tot dc bezettingen van Capua en Gaëta, om den vijand krachtig wederstand te bicden. Te Napels blijft in de hooge kringen steeds eene groote verwarring heerschen. Terwijl het volk vol vreugde is over de verkregen vrijheid, zonder veel acht te slaan op hetgeen rondom zich voorvalt, zijn de hoofden verdeeldten gevolge van het verschil in gevoelen tusschen Garibaldi en graaf Cavour. Het Mazzinistische element blaast het vuur der tweedragt aan en maakt het kwaad nog grooter. Zoo Garibaldi bij zijn voornemen blijft, waarvoor alles schijnt te pleiten, dan is het niet onwaarschijnlijk dat Sardinië gevolg geeft aan het plan, dezer dagen ter sprake gebragt, om het rijk der Beidc-Siciliën te bezetten, even als zulks met den Kerke-

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2