LEYDSCHE COURANT. 1860. N". 117\ YRIJDAG 28 SEPTEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. C'.w De Prijs der Courant is f 12 in het jaar) de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 27 September. Bij kon. besluit van 25 Sept. is tot ontvanger der registratie en domeinen alhier benoemd de heer J. J. llubrecht, thans ontvanger der registratie toor de geregtelijke en administrative aclcn en der domeinen te Utrecht. Een persoon alhier, peurder van beroep, die Zaturdag avond met een schuitje van hier was vertrokkenis onder Leyderdorp in het water ge raakt en verdronken. H(j laat een zeer behoeftig gezin achter. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen zal Zaturdag aanst. te Amsterdam eene gewone vergadering houden. Bij eene ministeriele beschikking van 25 dezer is bepaald dat de ver kiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaalwelke in het hoofdkiesdistrict Tiel ten gevolge van het door den lieer mr. J. 1. de Kem penaar als zoodanig genomen ontslag moet worden gehoudenop Dingsdag den 16df" October aanst. zal plaats hebbenen datindien eene herstem ming noodig mogt zijn, deze op Dingsdag den 30iten October daaraanvol gende zal gehouden worden. Naar men verneemt zal op 20 October a. s.op het kerkhof te Rijswijk, het gedenkteeken op het graf van Tollens, op eenvoudige wijze worden ont huld. Te dier gelegenheid zal mede een koorgezang, (woorden van den dichter S. J. van den Bergh, medelid der commissie, muziek van den heer W. F. Nicolaï, onderwijzer aan de kon. muziekschool te 's Gravenhage) worden uitgevoerd. Te Schiedam heeft gisteren de heer H. W. Roelants hel gouden feest van zijne dienst bij de schutterij aldaar en het zilveren feest als komman- dant gevierd. Zoowel van wege de gemeenteals van de officierenonder officieren en muziekanten van het corps ontving hij prachtige geschenken ïcrwijl een ambtenaar uit 's llage hem namens den koning dé versierselen van officier der orde van de Eikenkroon overhandigde. Des avonds bragt de muziek hem eene serenade en op het exercitie-veld werd, namens den jubilaris, een prachtig vuurwerk afgestoken. In de Schicd. Cour. las men dezer dagen het volgende: Onze stad genoot, de heer II. Feleris, architect en timmerman alhier, is onlangs met twee werklieden, een timmerman en een metselaar, naar Ystadt, in Zwe den, vertrokken, om aldaar op Hollandsche wijze te vervaardigen een eest lot het droogen van granen. Het verheugt onsdat aan onzen bekwamen stadgenoot zulk eene eervolle onderscheiding te beurt valt en onwillekeurig geeft de vermelding hiervan ons aanleiding te herinneren, dat ook in vroe gere ecuwen door Nederlanders niet weinig is bijgedragen tot het verhoogen van den bloei van Zweden, niet alleen wat betreft zijne industrie, maar ook de beoefening van kunsten en wetenschappen. Ten tijde van Gustaaf Adolf was Zweden in krijgsdienst niet alleenmaar ook in de meeste tak ken van volksvlijt nog achterlijk en lokte deze vorst eene menigte Neder- landsche officieren, landbouwers en kooplieden naar zijn rijk, die aldaar veel hebben loegebragt tot het welgelukken der ondernemingen van dien vorst en tot den luister zijner regering. Gothenburg, de tweede stad des rijks, waar een Amsterdamsch koopman. Abraham Cabeljaauw, de eerste burgermeester werd. was zijne stichting aan ongeveer 100 huisgezinnen van Hollandsche vissche'rs verschuldigd. Lodewijk de Geer, een aanzienlijk Hollander, die door den onsterfelijken Gustaaf Adolf met onderscheiding behandeld werd, bewees Zweden eene groote weldaad door het aanleggen van koper- en ijzersmelterijen en rustte op eigen kosten, met toestemming der stalen, in de Hollandsche havens eene vloot uit van 30 schepen, welke die van Denemarken ten voordeele van Zweden versloeg. Uit Dordrecht meldt men het volgende: ln weerwil van de ijverigste nasporingenis het tol hiertoe nog niet mogen gelukken den persoon van Goris van der Syde, die in den nacht van 19 op 20 dezer uit het huis van arrest alhier onlvlngt is, in handen te krijgen. Naar men verneemt heeft zich de ontvlugle, met zijn makker, in de door hem losgesneden schuit naar Zwijndrecht begevenalwaar z(j de schuit op de hoogte van de zoo genaamde Steenen Kanier hebben vastgelegd en verlaten; Fuyk begaf zich naar Zwijndrecht en van der Syde eerst naar de Groote Lindt, alwaar zijne vrouw, bij gelegenheid van de kermis aldaar, met een kraampje stond, vervolgens naar Slrijen. Hier heeft hij ten huize van een zijner broeders van kleederen verwisseld en zijne natte klcederen medegenomen en is vervolgens vertrokken, waarheen weet men niet, maar men gist naar fioord-Amerikawaar hij vroeger ook is geweest en waar hij, naar men wil, eene vrouw met twee kinderen heeft. Te Zaandam is in den vroegen morgen van den 24slen uit het water gebaald het ljjk van een 24-jarig meisje in eene tapperjj aldaar woonachtig. Z'j had zich, zoo het schijnt, in den nanacht met twee jongelieden uit de tapperij verwijderd. Er beslaan alzoo gegronde redenen om te vermoeden dat zij het slagtoffer van moedwil is geworden, en opzettelijk in het water is geworpen. De vermoedelijke dader is gevangen genomenmaar is nog niet tot volledige bekentenis bekomen. V rijdag en Zaturdag jl. is op het eiland Schiermonnikoog de voltooijing van eenen zeedijk, om dal eilaudvoor rekening van den nieuwen eigenaar, den heer mr. J. E. Banck, feestelijk gevierd. Op zijne uitnoodiging waren daarbij tegenwoordig de commissaris des konings in Friesland, eene com missie uit gedep. staten, benevens de hoofd-ingenieur van den waterstaat in hel 2dc district. Op het strand aan den voet van den nieuwen dijk door den heer Banck en bijna de gatische bevolking ontvangen, hezigtigden de gasten eerst de dijkop wiens kruineven als bij den ingang van het dorp, eene fraaije cerepoort was opgerigt, en werden de nette uitwate ring-sluis en de doelmatige inrigting van een en ander, waardoor ruim 400 bunders land aan den schadelijken invloed der zee onttrokken en aan de cultuur teruggegeven zijnten hoogste geroemd. Daarna werd een aanvang gemaakt met de volksspelen, waarbij de prijzen, door den commissaris des konings aan de overwinnaars werden uitgereikt. Inmiddels had men zich op het gemeente-huis aan eenen maaltijd vereenigd, door den heer Banck aangeboden, waarbij hij, in eene sierlijke en krachtige rede, hulde bragt aan Z. M. den koning, voor de verleende vergunning lot bedjjking, welke door den commissaris des konings werd beantwoorddie hem geluk wenschte met de zoo goed volbragle bedijking en de hoop uitdrukte, dat ook zijne ver dere plannen betreffende dit eiland mogten slagen. Des avonds werd een door den heer v. d. Brugh te Amsterdam vervaardigd vuurwerk op den dijk afgestoken, waarbij de eilanders niet weinig vreugde aan den dag legden, daar velen hunner nog nimmer zoodanige vertooning hadden bijgewoond. Zaturdag voormiddag werden de volksfeesten voortgezet, waarhij o. a. een blinde knaap een prijs bij het mastklimmen behaalde. Intnsschen was door den heer Banck ook voor de schoolkinderen in het schoolgebouw een feest bereid, waarbij zij op zijne kosten onbekrompen werden onthaald en een toepasselijk lied te zijner eere voordroegen, onder begeleiding van de hoorn- muziek van het 8,tc reg. inf.hetwelk uit Leeuwarden ter opluistering der feesten was overgekomen. Tegen den middag verlieten de gasten het eiland begeleid door den heer Banck en bijna de gcheele bevolking, en door de muziek voorafgegaan. Ieder was te vreden en gelukkig in het vooruit- zigt, dat door de tusschenkomsi van den lieer Banck eene zegenrijke toe komst voor het eiland is geopend. Uil het tweetal door curatoren van het athenaeum te Deventer aange boden ter vervulling der betrekking van secretaris van genoemd collegie en bibliothecaris, is door den gemeenteraad aldaar benoemd dr. C. A. Engel- bregt, rector aan het gymnasium. Uit Assen meldt men dat Dingsdag II. aldaar bij hel schijfschieten een tirailleur, die zich achter de schans bevond, door een kogel is getroffen. Hij was onmiddellijk dood. Te Vlissingcn is dezer dagen een locomotief uit Engeland aangevoerd, bestemd tot bet vervoer van hout enz. op de verschillende werven. Naar het schijnt, voldoet het aan het oogmerk, en men kan dus weldra ver wachten, dat het vervoer van zware vrachten daarmede geregeld zal plaats hebben, llet was een vreemd gezigt, dit stoomwerktuig, dat betrekkelijk niet groot van omvang, ruim 20,000 Ned. ponden weegt, als een gewonen wagen over de straatsteenen langs| het dok te zien rijden, terwijl de zeer korte wendingen, die men er mede maken kan, verwondering wekten. 's GRAVENHAGE, 27 September. Z. SI. heeft in de orde van den Nederl. Leeuw benoemdtol kommandeur den heer J. F. Hoffman, burgemeester van Rotterdam; lot ridders, de hh. C. G. Schutze van Houten en Joost van Vollenhovenwethouders te Rotterdam. Door Z. SI. z[jn benoemd bij de orde van de Eikenkroon: tot komman- deurs de hh. mr. A. Bogaers en mr. A. Veder, tot officieren de hh. J. Strackee en mr. YV. S. van Reesema en tot ridder de heer W. A. Schol ten, allen van Rotterdam. Z. SI. heeft benoemd tot zijn adjudant in gewone dienst den kapitein- luitenant ter zee jhr. J. II. van Capellen. Door Z. SI. zijn benoemd: lot directeur van bet postkantoor te Doc- kum, de heer C. G. Sombeek, thans commies der posterijen van de 3dckl.; tot directeur van het postkantoor te Sas van Gent, de heer G. Kok, thans geagreèerd klerk op het postkantoor te Gorincheintol conimiesen der pos terijen 3de kl. de hh. F. H. H. Doffegnies en A. L. Nagel, thans surnume- rairen bij hetzelfde vak van administratie, tot surnttraerairen bij het vak der posterijen de hh. li. J. R. van Hasselt en N. F. L. Klipping, gea- grcéerde klerken op de postkantoren te Hoorn en Haarlem. Z. SI. de koning zat heden middag ten 5f ure ten gelioore ontvangen

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1