ster, de heer J. Blaaubocr Az., thans te Bergen; te Ootmarssnm c. a.de heer J. F. E. Loos, thans te Schinvcld; te Dordrecht c. a.de heer E. Jochiuithans te Schoonhovente Schinveldde heer W. H. J. van Hien surnumerair in Noordbrabant. Tot opzigter van den waterstaat der 2dc kl. is bevorderd de opzigter der 3de kl. J. van Urielen lot opzigter van de 3de kl. die van de 4de kl. J. Schraver. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken is het dagelijksch toczigt op de na te melder, spoorwegdiensten opgedragen als volgt1". op de dienst van den Ned. Rijnspoorweg: a. voor het gedeelte, Ioopende van Utrecht naar Emmerik, aan den spoorwegopziener G. J. Janssen, stand plaats Arnhem; b. voor het gedeelte, Ioopende van Amsterdam over Utrecht naar Rotterdamaan den spoorwegopziener M. J. van Duylstandplaats Utrecht; 2°. op de dienst van den Holl. ijzeren spoorweg, aan den spoor wegopziener A. J. Hendriks, standplaats 's Gravenhage; 3°. op de dienst van den Aken-Maaslrichlschen spoorweg, aan den spoorwegopziencr J. C. Wcncker, standplaats Maastricht; 4°. op de dienst van den Rotterdam- Anlwerpschen spoorweg, aan den spoorwegopziener J. G. Brouwer Starck, standplaats Rozendaal. Z. M. heeft aan de onderwijzers K. A. Kuiper, te Heeg, en T. J. Buma te Anjnm, ter zake hunner trouwe en ijverige vervulling der betrekking van onderwijzer gedurende 50 jarenecne zilveren medaille toegekend. Het adres van antwoorddoor de eerste kamer in hare jongste zitting aangenomen, is gisteren middag door eene commissie uit die kamer den koning aangeboden. Z. M. heeft op het adres het volgende geantwoord: Het is mij aangenaam op nieuw de verzekering te ontvangen van de mede werking der eerste kamer in het tot stand brengen dier maatregelen, die voor de welvaart en den bloei van het vaderland nuttig zouden kunnen zijn. Ik verzoek u der kamer mijnen dank over te brengen voor de mij mede gedeelde gevoelens." II. K. 11. de groothertogin van Saksen-Weimar-Eisenach heeft van Socstdijk een uilstapje gedaan naar de residentie en, vergezeld van Z. M. den koning, een bezoek afgelegd bij 1111. KK. lin. prins en prinses Frederik. Z. 91. de koning heeft heden morgen aan verscheidene burgerlijke en militaire autoriteiten audiëntie verleend. Z. M. de koning heeft aan Z. K. H. den prins van Oranje eene prach tige cn zeer gemakkelijk reis-koets ten geschenke gegeven. Woensdag aanst. zal de minister van justitie geen gehoor verleenen. Vrijdag aanst. zal mevr. Rosa de Vries, met medewerking van het orchcst van den schouwburgeen groot concert geventen voordeele van de betrekkingen der verongelukte Scheveningsche visschers. Woensdag en Donderdag aanst. zal de derde serie der artillerie de legerplaats te Waalsdorp verlaten. Gisteren morgen zijn de bataillons grenadiers en jagers nit het kamp van Millingen alhier teruggekeerd. Het depót van het reg. grenadiers en jagers is voorloopig in de kazerne van de artillerie gevestigd. Gelijk men verder verneemt, bestaat het voor nemen dat depót te Delft te vestigen. Tweede Kamer der Staten-Generaal. In de zitting van Donderdag heeft de heer G. C. J. van Reenen, door Z. M. den koning benoemd tot voorzitter der kamer, deze betrekking met de volgende rede aanvaard: Mijne IIeeiien! liet heeft den koning behaagd, naar aanleiding van uwe voordragt, mij tot voorzitter dezer vergadering te benoemen. Ik stel de onderscheiding, die mij te beurt viel, op zeer hoogen prijs, en ik zeg u dank voor het be wijs van vertrouwendat gij mij op nieuw hebt geschonken. liet is steeds mijn ernstig streven geweest, met onpartijdigheid nwc ver gaderingen te leiden en de vrijheid van beraadslaging niet meer te beperken dan tol handhaving van ons reglement werd vereischt; die gedragslijn zal ook in het vervolg dc mijne wezenen indien gijmijne heerenmij uwe welwillende medewerking blijft verleenen, dan mag ik vertrouwen dat onze bijeenkomsten zich voortdurend zullen kenmerken door denzelfden geest van gematigdheid en orde, waardoor zij zich plegen te onderscheiden. De werkzaamheden, die ons wachten, zullen waarschijnlijk gewigtig en veelvuldig zijn. Laat ons, mijne heeren, onze taak met ijver aanvatten en met standvastigheid voortzetten. Laat ons met al ons vermogen medewer ken ten einde de natie in het bezit te stellen van hetgeen waarop zij sedert lang aanspraak heeft en wat door de grondwet is voorgeschreven. Aan eene betere regeling der nationale militie, aan eene nieuwe regterlijke inrigling, aan wcts-bepalingen tot opheffing der slavernij in de West-Indische koloniën bestaat eene behoefte, die dagelijks meer wordt erkend. De regering zal pogingen aanwenden om daarin te voorzien en met warme belangstelling zien wij hare voorstellen te gemoet. 91ogteri onze inzigten met die der regering overeenstemmen en door ge meen overleg die gewigtige aangelegenheden tot een goed einde worden ge- bragt, het zou een geluk zijn voor het vaderland, en de bewustheid van daartoe te hebben bijgedragen zou voor ons eene strcelcnde voldoening wezen. Met de bede dat dc onmisbare zegen des Allcrhoogstcn op ons en onze werkzaamheden ruste, verklaar ik het voorzitterschap van de tweede kamer der staien-gencraal te aanvaarden. Zitting ran Vrijdag 21 September. In deze zitting heeft de minister van Bnanliën de begroolings-wettcn voor 1861 ingediend. [Van dc rede, bij die gelegenheid door den minister uitge sproken, hebben wij gisteren afzonderlijk verslag gegeven]. Nadat de voorzitter, namens de kamer, den minister voor zijne mededee- ling had bedankt, bragt de commissie voor het adres van antwoord op de troonrede haar ontwerp ter tafel, dat in dc afdeelingen zal onderzocht worden. Daarna bragt ook nog de commissie, belast met het onderzoek der geloofs brieven van de hh. Dirks en Wijbenga verslag uit. De conclusiën strekten om de beide hh. voorloopig niet toe te laten en hiervan kennis te geven aan den minister van binnenl. zaken, met nitnoodiging om aan de kamer over te leggen de pakkettenwaarin de ingeleverde stembriefjes worden bewaard. Maandag aanst. zal over deze conclusiën beraadslaagd worden. lieden is in de afdeelingen onderzoekt het ontwerp-adres in antwoord op dc troonrede. Men ziet de beraadslaging over dat ontwerp aanstaanden Maandag of Dingsdag te gemoet. BUITENLANBSCDE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 20 September. Volgens alle tot dusver ingekomen officiële opgaven aangaande oogst van levensmiddelen in het geheele rijk, mag men de verwacht koesteren, dat ondanks het ongunstige weder van dezen zomer, eene» middelde hoeveelheid voedsel van goede hoedanigheid zal worden verkrege, Er heeft zich hier een comité van aanzienlijke dames gevormd zich ten doel stelt kleederen bij een te brengen voor de ongelukkig gewn den Christenen in Syrië. Bij de juweliers Hawley en C°.in Regentstreet, is eene aanzien! hoeveelheid kostbaarheden ontvreemd, waarvan de waarde op omtrent600# wordt geschatop de ontdekking der dieven is eene belooning van 500 g< De uitgebreide stoom-beschuitfabriek van de heeren W. en G. Q;r alhier is door brand vernield. In de nabijheid van Falmouth is een vaartuig, de Punjaub, met en huiden van Liverpool naar Amsterdam bestemd, gezonken. De bei ning en 8 passagiers hebben zich, één uitgezonderd, in de boot kun® redden. De vrouw van den heer Arbousset, Franseh zendeling in Zn Afrika, die met haar man en kind aan boord was, is in zee gevallen verdronken. Een schip zeilde digt voorbij de plaats van het ongeluk, mij verleende geene hulp. Te Stourport heeft een treurig voorval plaats gehad. De vrijwillig begaven zich van daar met de stoomboot naar Worchestcrom vervolgen: naar Gloucester te gaan lot bijwoning eener wapenschouwing. Voor bt vertrek vuurde men een op de boot zich bevindend kanon af, en daa boot juist hevig waggeldeverhief zich de mond van het kanon boven oever der rivier, alwaar zich toevallig vele toeschouwers bevonden. De hè trof een manTclton genaamden schoot bijna zijn geheele hoofd van romp, zoodat het bloed en de hersenen zich over de verschrikte toescbos wers verspreidden. Het ongelukkige slagtoffer laat eene vrouw en tis kinderen na. Volgens beriglen uit Bombay van 24 Augustus is in het Noordwest: nog te regter tijd het zoo lang gewenschte regenachtige weder ingetredea zoodat het gevaar voor een hongersnood verdwenen is. Bjjzondere brieves uit Nepaul melden dat de cholera aldaar is uitgebroken. FRANKRIJK. PARIJS, 20 September. Op onderscheidene punten der hoofdstad worden proeven met elektrieï licht genomensoms op groote schaal. De uitwerking is verrassend. Uit sommige departementen wordt gemeld, dat aldaar overstroom!:: plaats hebben; te Chalons en Macon moeten die hevig zijn. Volgens het gevoelen van den supérieur der Jesuiten in Syrië, Eslèvedie den heer Thouvenel inlichtingen heeft gegeven omtrent den te stand daar te landezullen de Fransche troepen minstens 2 jaren in Sjé moeten blijven. Uit Toulon meldt men omtrent den zoogenaamden aanslag op liet leva des keizers, dat het pistoolschot slechts in de lucht is afgeschotendm zekeren Burle, die de aandacht des keizers op zich wilde vestigen. Burle, voormalig postbeambte, had zich gedurende cenige jaren als eenen dolln aanhanger des keizers doen kennen, verwaarloosde daardoor zijnen pligtts werd uit zijne betrekking ontslagen. Later genoot hij onderstand van keizer, die zelfs als peet over een zijner kinderen heeft gestaan. Men hd het de moeite niet waardig geacht hem naar de gevangenis te brengen. De Sultan heeft Abd-cl-Kader met de orde van Medjidié le kl. begiftigd. ITALIË. Het gevecht tusschen den generaal Lamoriciêre en den generaal Cial- dini is van beslissende gevolgen geweest, en al neemt men aan dat de berigten uit Turyn ecnigzius overdreven zijnzoo kan men het er voor houden dat de Paus geen leger meer heeft. Uit dc bijzonderheden te treffende het gevecht blijkt dat het kort, rnaar hevig is geweest. Wel deden de pauselijke soldaten driemalen eenen aanval op de Sardinische liniën maar zij moesten telkens wijken cn werden ten slotte op de vlugt gedreven, De afzonderlijke afdeelingen hebben zich later meestal aan den Sardinischen generaal overgegeven. De strijd zal nu alleen door de bezetting van Ancon gevoerd moeten worden, welke stad generaal Lamoriciêre heeft weten bereiken. Men houdt zich echter van de overgave der stad verzekerd, mis schien wel alleen door ecne strenge blokkade. De pauselijke generaal Pimodan, die krijgsgevangen was gemaakt, is aai zijne wonden overleden. Hij was door twee kogels, een in de borsiei een in den buik getroffen. Garibaldi staat op het punt Capua aan te tasten en men verwacht dat die stad spoedig in zijne handen zal vallen, want het overschot der Na- pelsche troepen is zonder cenige krijgstucht. Engeland wendt, naar men beweert, vele pogingen aan om Garibaldi van eenen aanval op het Oosten- rijksche gebied terug te houden. Naar men meldt is Mazzini te Napels aangekomen. PRUIS SEN. BERLIJN. 20 September. Door den rector cn den senaat der universiteit alhier zijn de uitnood# gingen verzonden tot bijwoning van de viering van het halve eeuwfeest der stichting onzer universiteit. Dit stuk is gesteld in hel Latijn door professor Moritz Uaupt en heeft ten titel: Sacra universitatis literariae Fridericiat Guilelmiae ante L annos institutae die XV mensis Oclob.anni MDCCCLX celebranda indicunt Rector el Senatus." In gemeld stuk wordt o. a. mei ding gemaakt van de spoedige verschijning der geschiedenis van de universi teit door prof. Köpke. Op Donderdag 13 Oct. des avonds ten 7 ure bijeen komst der verschillende deputatiën. 14 Oct. plegtige ontvangst der deputatiëo cn genoodigden in de groote gehoorzaal der universiteit. 15 Oct. bijeen-

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2