Per Telegraaf. zouden de krijgsopcraliën op den 25stfn een aanvang nemen. De Peiho-for- icn zullen liet eerst worden aangevallen. Intusschcn hebben er reeds vijan- leliikneden op kleine schaal plaats gehad; dagelijks bragten onze kruisers meer of minder rijk beladen jonken op. ITALIË. pe "eneraal Goyon is te Civita-Vecchia aangekomen en terstond naar Rome "vertrokken. Naar men wil heeft hij in last bij den Paus aan te dringen Rome niet te verlaten. Er moeten ook op nieuw pogingen aange kend worden om den Paus tot concession te doen besluiten. Z. H. zou zich met het door de Franschen bezette grondgebied moeten vergenoegen en van het overige slechts in naam opperheer blijven; koning Victor Em manuel zou dat voor hem besturen. Voorts zou hjj zijn leger, dat hem dan toch nutteloos is, moeten afdanken en kardinaal Anlonelli zijn ont slag geven. Op den 12den September is te Napels een besluit van Garibaldi afge kondigd, waarbij de Jezuitcn uit het land gebannen, hunne orde, voor zoo veel het rijk betreft, opgeheven, en al hunne bezittingen, roerendeen onroerende, tot eigendom der natie verklaard worden. Te Napels zijn al de staatkundige gevangenen in vrijheid gesteld; voorts zijn alle voorwerpen in de bank van leening waarop minder dan drie du- caien waren verstrekt, aan de eigenaars teruggegeven, terwijl de slaat het bedrag daarop voorgeschoten, voldoet. De geheime fondsen, tot dusverre aan de ministeriën toegestaanzijn ingehoudenen tot de behandeling van strafzaken is de jury ingevoerd. Hoewel omtrent het vertrek van koning Frans II zelfs de kleinste bijzonderheden zijn vermeld, blijkt het thans uit de Italiaansche bladendat hij Gaëta nog niet heeft verlaten. PRUIS SEN. Prof. Rathke, ijverig beoefenaar der zoölogie, is den 15de° dezer maand te Koningsbergen plotseling overleden. Een oogenblik vóór zijnen dood had bij de laatste hand gelegd aan de redevoering, waarmede hij den volgenden dag als voorzitter de vergadering van Duitsche natuuronderzoekers zou geopend hebben. De herfstmis te Frankfort is boven aller verwachting gunstig afgeloo- pen. Lakens, bijzonder de Silezische, waren in zoo goede cpialiteit voor handen, dat zij met de Fransche konden wedijveren. Door de duurte van de wol waren echter de prijzen zeer hoog. In zijden stoffen was het stil met uitzondering echter van linten. In linnen werd mede niet veel gedaan, maar de prijzen bleven vast. De toevoer van leder was zeer aanzienlijk, doch er waren ook zeer vele koopers. De commissie voor de statistiek te Frankfort heeft het volgende be- rigt openbaar gemaakt over het stijgen der prijzen van levensmiddelen, enz. gedurende het tijdvak van 1830—1860. De resultaten zijn als volgt ten op- zigte van: huishuur gestegen 20 a 25 pCt.brandstoffen 29 pCt.ge maakte kleederen 35 pCt.schoenen en laarzen 61 pCt.olie 24 pCt.en van 1821—1860 brood 53 pCt.vleesch 62melk 60boter 39eijeren 44 aardappelen 124 en bier 71 pCt. Te Constanz heeft men het voornemen, om een gedenkteeken op te rigten voor Johannes Huss en Hieronymus van Praag. TURIJN, 19 September. Uit Jesi is van gisteren het volgende officiële berigt ontvangen. De generaal Lamorière heeft, met 11,000 man, de troe pen van generaal Cialdini nabij Castel-Fidardo aangetast. Het gevecht was kort maar hevig. De troepen» van Lamoricière werden verhinderd zich met de bezetting van Ancona te vereenigen. De Piemontezen hebben 600 man gevangen genomenen zes kanonnenbenevens een vaandelbuit gemaakt. Van de pauselijke troepen zijn een aantal gekwetstenwaaronder de bevel hebber Pimodan aan generaal Cialdini in handen gevallen. Hun verlies is aanzienlijk. De kolonne uit Ancona, 4000 man sterk, heeft aan het ge vecht deelgenomenmaar is, door de koninklijke troepen vervolgd, terug getrokken. De vloot heeft het vuur op Ancona geopend. TURIJN, 19 September. Reuters Office). Garibaldi heeft, in eenen brief aan den koning, het onmiddellijk ontslag gevraagd van de hh. Cavour en Earini. Hij vraagt ook 30,000 Sardinische soldalen om te Napels in be- zeiting te leggen. Op deze voorwaarden zou de goede verstandhouding lus- schen Garibaldi en Piemont kunnen blijven bestaan. De koning heeft ge antwoord, maar de inhoud van dat antwoord is onbekend. De minister Cavour zal de eischen van Garibaldi aan het parlement voorleggen en de goedkeuring van zijn gedrag vragen. In geval van weigering zal hij zijn ontslag nemen. Er heerscht alhier levendige ongerustheid. TURYN, 19 September. Het hoofd-kwarlier is te Tolentino. De kolonne van Masi zet hare operatien in de rigting van Viterbo voort. De bevolking van Terni is opgestaan en een bestuur aldaar te zamen gesteld. 'sHAGE, 20 September. Tweede kamer. De heer Anemaet is als tijde lijk voorzitter afgetreden. De heer van Reenendoor Z. SI. tot voorzitter benoemd, heeft deze betrekking met eene toepasselijke rede aanvaard. In gekomen een negental wets-ontwerpenwaaronder: drie betrekkelijk de af schaffing der slavernij in West-Indië, de regeling van het koloniaal batig slot 1858, de doortogt en het vervoer van landverhuizers, herziening van bet tarief der regten van in-, uit- en doorvoer, nieuwe regterlijke inrig- Rng, en afschaffing van de deportatie-straf. Blorgen aanbieding door den minister van financiën van de ontwerpen der staatsbegrooting 1861. Voorts zijn benoemd lot voorzitters der afdeelingende hh. Strensvan Goll- siein, Thorbecke, Dullert en Duymaer van Twist; tot onder-voorzitters, de hh. van LyndenHeemskerkvan Heukelomvan Bosse en Bleeussen de commissie voor het adres bestaat uit de hh. van der Lindenvan Golt- stein, Olivier, van Zuylen van Nyevelt en Duymaer van Twist; de commissie voor de petitiën uit de hh. Kerstens, Foreest, Cool, Bleylink en Blijer; de huishoudelijke commissie, de hh. Wintgens en Blackay, is herbenoemd. INGEZONKEN. Op den 18 dezer hield de rederijkerskamer Vondel, onder medewerking der muziek van de Leydsche schutterijeene uitvoering. Wij willen niet uitweiden over de onmiskenbaar groote vorderingen van bovengenoemd mu- ziek-corps, noch in het bijzonder spreken over de groolendeels meesterlijke wijze waarop in het eerste gedeelte de losse gedichten werden voorgedragen maar wij wenschlen ons alleen te bepalen lot de uilvoering van het blijspel van den gevierden Leydschen dichter Dercksenten titel voerende: het land is in gevaar. In dit stuk toont Dercksen den geessel der satire met vaardig heid en kracht te kunnen zwaaijen. Het stuk speelt te Parijs in Oct. 1793, in den bloeitijd van het schrikbewind. De eenvoudige, met gezond versland en hart begaafde knecht Jan is de hoofdpersoon; hij is het, die op eene aller geestigste wijze de redeneringen van Robespierre door zijne schijnbaar domme opmerkingen omverwerpt. Het schrikbewind zelf wordt voorgesteld door Fou- quier Tainvilledie wel wat breedvoeriger en krachtiger had kunnen geschilderd worden, maar overigens zeer juist geschetst is, en door Fleury den kunst- kooper, de lage zelfzucht met de republiek tot dekmantel, een zuiver ge dacht persoon. Onder de bijpersonen verdienen vermelding de met de revo lutie dweependc scherp geteekende domheid, onder den vorm van Leriveau, geheim agent van policie, en de in weinige woorden geschetste Bravecoeur, de onder de overmagt bukkende en zwijgende eerlijkheidwiens rol even zeer uitvoeriger had kunnen zijn, maar overigens de waarheid weêrgeeft. De passieve rol in het stuk is de liefde voor de kunst, die, zonder acht te slaan op den alles met zich in zijne vaart medeslepende stroom des tijds onverminderd blijft voortgloeijen. Dit ideaal is, zoo wij ons eene aanmerking mogen veroorloven, te weinig gepersonnifieerdvan daar dat de rol ons bij lezing wel bevalt, maar op het tooneel niet voldoet. Fromant, de kunstief- hebber, is geen persoon, maar eene idee. Wat de uitvoering van dit stuk aangaat, die verdient allen lof; alleen hadden wij gewenscht dat Fouquier Tainville beter zijne rol had gekend en dat Fromant zijne met gevaar des levens verkregen schels van van Dyck met wat meer respect had behandeld en niet opgerold. Wij wenschen ten slotte Dercksen geluk met zijne welver diende hulde, die hij van het aanwezige publiek mogt ontvangen en hopen dat hij ons eens door grootere tooneelstukken in slaat moge stellen ons diep gezonken Hotlandsch tooneel uit zijnen slaap te zien ontwaken. I. KANTONGEREGT NOORUWIJH. Veroordeeld in de zitting van 1? September 1860. 2 personen wegens het baggeren in de Blare, ieder tot 25 boete, voor den een te vervangen door 1 dagvoor den ander door 3 dagen gevangenzetting. 1 persoon wegens het laten loopen van vee op eens anders in den oogst staanden grond tot 3 boete verhaalbaar bij lijfsdwang. 1 persoon als vorenbij herhaling tot 5 boete en een dag gevangenisstraf. 1 persoon wegens het niet onmiddellijk digi maken van gaten veroorzaakt door het delven van konijnen en het niet bevestigen van den grond om zand verstuiving te voorkomen in de onvrije Rijnlandsche duinen tot ƒ10 boete of 3 dagen gevangenzetting. 1 persoon wegens het tweemaal zich bevinden op een weg onder de ge meente Lisse met een kar bespannen met honden, onvoorzien van muilban den of korven en het tweemaal, als geleider, zich van die honden verwij deren, lot vier geldboeten ieder van ƒ3, subsidiaire gevangenisstraf van twee dagen. STABS- J5EÏ8.FGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 264 der Wet van 29 Junij 1851 (Staatsblad N". 85); Gelet op art. 5 en 9 der verordening van 29 October 1859 (Gemeenteblad N°. 2 van 1860), regelende de invordering der plaatselijke directe belasling, aangehaald bij Koninklijk besluit van 3 Februarjj I860, N°. 49; Doen te weten, dat het lstc Suppletoir Kohier voor de plaatselijke directe belasting over 1860op heden voorioopig is vastgesteld en van den 21st<"« dezer tot en met den 5dtn October aanstaande ter Secretarie dezer Gemeente, van 12—3 ure, voor een ieder ter lezing wordt nedergelegd. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 20 September 1860. v. PUTTKAB1BIERSecretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN. Gezien art. 13 der Algemeene Policie-Verordeningvastgesteld den 9dcn October 1856; Doen te wetendat door heningevolge art. 6 der gemelde Verordening is benoemd tot Heer der Gebuurte N°. 37 of N°. 4 van Wijk VIII, de lieer Jacobus Fuirroin plaats van den Heer Johannes Willem Filippo, die deze gebuurte met der woon heeft verlaten. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Levden, 17 September 1860. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien 1°. het aan gedeputeerde staten der provincie Zuidholland gerigt adres van de Heyder C°.fabriekanten alhier, houdende verzoek om in hunne fabriek op de Heerengracht, geleekend Wijk VIII. N°. 779 a,b,c, Kadastraal bekend Sectie C. N°. 1189, een stoomketel te mogen doen plaatsen, en 2°. het verzoekschrift van Johan Jacobi van Gessei, broodbakker, wonende alhier, om vergunning tot het houden en mesten va n varkensgedeeltelijk voor den handel, in het pakhuis achter zijne woning aan den Nieuwen Rijn, hoek Langestraai, geleekend Wijk VIII. N°. 831. Gelet op liet Koninklijk besluit van den 31sten Januarij 1824, rakende vergunnin gen ter oprigting van sommige Fabrieken en Trafieken; alsmede op art. 3, lcalin. der Verordening van 8 Maart 1860, op het houden en mesten van varkens bin nen de gemeente Leyden; Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- legene en belendende panden, ten opzigtc der information de Commotio et Incom- rnododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis

Leydse Courant | 1860 | | pagina 3