BIJBLAD TOT D! LEYDSCHE COUBANT Maandag 17 September 1860. Per Telegraaf. STATEN-GENERAAL. VAN 's GRAVENIIAGE 17 September. OPENING DER GEWONE VERGADERING VAN 18G0-1861. Vereenigde zitting der beide kamers, van Maandag 17 September 1860." Nadat de leden der beide kamers zich achtereenvolgens in de vergaderzaal van de tweede kamer hadden vereenigd, wordt tegen 12| ure de vergade ring door den heer mr. J. A. Philipse geopend, die door den heer griffier der eerste kamer een besluit van Z. M. den koning doet voorlezenwaarbij hij, mr. J. A. Philipse, benoemd wordt tot voorzitter der eerste kamer, gedurende de aanstaande zitting der staten-generaal. De voorzitter alzoo, ingevolge art. 103 der grondwet, met het beleid der vcreenigde zitting belast zijndebenoemt eene commissie van 18 leden der beide kamers, om Z. M. den koning en HH. KK. HH. den prins van Oranje en prins Frederik bij Hd. aankomst aan het gebouw der staten-generaalte ontvangen en in- en uitgeleide te doen. Ten ée'n ure vervoegen zich hunne excellentiën de ministers, alsmede de heeren leden van den raad van state, in de vergaderzaal. Na een kort tijdsverloop, wordt de nadering van Z. M. den koning aan gekondigd die zichop de in het programma der opening omschreven wijze, naar hel gebouw der staten-generaal begeven heeft. De koning ter vergaderzaal binnengeleidplaatst zich op den troonen houdt de navolgende aanspraak: Mijke IIeerex! Wederom mag ik uwe vergadering openen met een gevoel van dankbaar heid. Ons vaderland, mild gezegend, handhaaft zich op zijne plaats onder dc óverige staten. Onze betrekkingen met alle mogendheden dragen blijken eener weder- zps gewenschtc vriendschap. Onze zee- en landmagt gaan loffelijk voort zich meer en meer in staat te stellen, ten allen tijde haar pligt te doen, en de middelen, welke door uwe medewerking verstrekt zijn om het grondgebied des rijks te bescher men, worden met zorg aangewend. Nieuwe verordeningen omtrent de grondwettige verpligting tot het dragen der wapenen, werden sedert lang weischt; eene wet tot regeling van de sterkte en de inrigting der natio nale militie zal u eerlang ter overweging worden toegezonden. De gezondheidstoestand der ingezetenen is verbeterd. Ik wensch dat de wettelijke regeling van de uiloefening der geneeskunst, waarvan de ontwer pen u zullen worden aangeboden, tot bevordering van dit belangrijk ge deelte van het volkswelzijn strekken zullen. De wetenschappenvlijtig beoefendvermeerderen steeds de kennis waaraan het maatschappelijk leven behoefte heeft; ook de letteren en kun sten blijven de volksbeschaving bevorderen. De landbouw, ondanks het nadeel, door aanhoudende regens aan den te velde staanden oogst toegebragt, mag zich in 't algemeen in overvloedige opbrengst verheugen. In het bedrijf van den scheepsbouw is nog geen meer levendigheid, en in den toestand der reederijengeene verbetering gekomen. Door de groote visscherij daarentegen zijn aanvankelijk ruime voordeelen verkregen. De handel, hoewel eenige terughouding bij zijne ondernemingen een ge volg is van de onrust die heerscht in ons werelddeel, levert vrij voldoende uilkomsten op, en bij fabrieken en trafieken wordt een streven waarge nomen naar verhoogde en verbeterde werkzaamheid. Waar deze belangen, gelijk ook het binnenlandsch en internationaal verkeer, 't welk in verband daarmede staat, regeling of uitvoering van mjjne regering behoeven, is mijne zorg bij voortduring daaraan gewijd. liet onderzoek wacht u van een zeer vereenvoudigd tarief van in- en uitgaande regten, en eene, nu meer dan ooit gewenschte vermindering der formaliteiten bij den doorvoer, zal, hoop ik, eerlang tot stand komen. Met de werkzaamheden tot den aanleg van spoorwegen is, nadat de wet daartoe betrekkelijk was uitge vaardigd, onmiddellijk een begin gemaakt. liet telegraafnel is uitgebreid, en Noordholland met Friesland door een in zee gezonken kabel verbonden. De gunstige toestand der schatkist veroorlooft mij u binnen kort een voorstel te doen tot het aanleggen van nieuwe waterwegen ter betere ver binding van Amsterdam en Rotterdam met de Noordzee. De opbrengst van 's lands middelen mag, zoo op zichzelf, als in vergelij king beschouwd met die van vorige jarenvoldoende genoemd worden. De toestand onzer overzeesche bezittingen is in alle opziglcn bevredi gend. Door den moed en de volharding onzer zee-en landmagt, is de onder werping van Boni voltooiden het rijk van Banjermassing onder ons regt- streeksch bestuur gebragt. Heeft het bezit van Neêrlandsch Indië, bij toeneming van bevolking en welvaart, op nieuw groote voordeelen opgele verd, een aanmerkelijk deel daarvan wordt aangewend lot einden, waarvan nog meer ontwikkeling in die gewesten tc hopen is. Dien invloed mag men ver wachten van een vermeerderdversnelden door kustlichten beter verze kerd verkeer in den Indischen Archipelvan nieuwe inrigtingen voor het onderwijs, van eene krachtige verbetering der middelen van vervoer. Het wetsontwerp tot opheffing der slavernij in onze West-Indische kolo niën zalgewijzigdop nieuw aan uwe beraadslagingen onderworpen worden. Behalve deze onderwerpen, Mijne Heeren, zijn er andere, niet minder gewigtig, voor welker regeling Ik uwe medewerking zal hebben in te roe pen. Maar niet van onze overleggingen alleen, heeft het vaderland zijne toekomst te wachten. Moge het de goedertierenheid ondervinden van den Almagtigen God! Ik verklaar de gewone vergadering van de staten-generaal te zijn ge opend. Na het houden van deze aanspraakverlaat de koning de vergaderzaal. De vereenigde zitting der kamers wordt daarna gesloten. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 7