BIJVOEGSEL, behoorende tol de Leydsche Courant van Maandag ó7 September d860IY°. ddH. ITALIË. Men kan als zeker aannemen dat koning Victor Emmanuel zeer spoedig meester van geheel Italië zal zijn, Venetie en het door de Franschen be zette gedeelte van den Kerkdijken Staat uitgezonderd. De tegenstanddien zijn leger ondervindt, is van weinig beteekenis. Men verwacht spoedig de temagtiging van Perugia te zullen vernemenen dat de generaal de Lamo- ricière met 8000 man, waarmede hij zich te Ancona bevindt, zich lang tegenover 45,000 man Sardinische troepen zal staande houden, is moeijelijk te gelooven. Het aangekondigde vertrek van den Franschen gezant te Turyn heeft aldaar weinig indruk gemaakt, vooral omdat men zeker meent te weten dat er op 10 September nog volledige overeenstemming lusschen de beide regeringen bestond. Velen meenen dat die overeenstemming nog beslaat en dat het vertrek van den gezant slechts dient om het tegenovergestelde te doen gelooven. Te Napels hebben de Sardinische troependie in de haven lagenthans mede voet aan wal gezet, zonder dat de Fransche gezant zich daartegen heeft verzet. Garibaldi, de nieuwe meester van Napels, heerscht aldaar als souverein maar, het moet gezegd wordenmet zeer veel gematigdheid. De benoemingen door hem gedaan dragen allen het kenmerk dat hij voor de aanhechting bij Sardinië blijft ijveren. Brieven nit Napels geven hoog op van de geestdrift, die aldaar heerschte hij de aankomst van Garibaldi. AI de aanzienlijken der stad hadden hunne rijtuigen te zijner beschikking gesteld. Op den volgenden dag was de ge- lieele Toledo-straat met bloemen en de nationale kleuren versierd en des avonds was de geheele stad verlicht op cene wijze, die duidelijk aantoonde dat alles daartoe reeds sedert lang was gereed gemaakt. De koning heeft bij zijn vertrek eene proclamatie en een protest uitge vaardigd. In de proclamatie belooft hij bij zijne terugkomst, hetzij die spoedig of over langen tijd plaats hebbe, de constitutionele waarborgen te zullen handhavencn in het protest verklaart hij al de handelingen en be sluiten van het revolutionnaire comité voor nietig. Thans heeft de koning met het Spaanseh fregat stad Bilbao Gaëta verlaten. Men schrijft uit Ancona dat aldaar 30 groote kisten zijn aangebragt met het opschrift: «militaire voorwerpen." Men gelooft echter dat zij uit sluitend kostbare voorwerpen bevatten, die aan den Paus en de kardinalen toebehooren, om die ingeval van noodzakelijkheid naar Triëst te kunnen zenden. PKBISSEN. Te Keulen en te Dusseldorf hebben de stedelijke besturen besloten de plaatselijke lasten, waaraan de Rijnscheepvaart daar onderworpen is, te verminderen. Dezer dagen kwam eene jonge dame in een hotel te Hamm (Westpha- len), cn gaf aan een der bedienden een reistasch ter bewaring, zeggende, dat zij zich nog voor eenige oogenblikken moest verwijderen. Een weinig later hoorde men het schreijen van een zuigeling, en bij het openen van den reistasch vond men een pas geboren kind van het vrouwelijk geslacht. De brengster is in het hotel niet komen logeren. Omtrent het vroeger vermelde in de lucht springen van een Russisch oorlogschip, verneemt men thans, dat het is de Latun, een clipper, onder het bevel van den kapt. Popow, adjudant des keizers. Het onheil heeft plaats gehad den 30stcn der vorige maand ten 5 ure 8 minuten des namid dags, ten oosten van ilogland. Daarbij hebben het leven verloren: 3 officie ren, 1 adelborst, 2 stuurlieden, 1 machinist en 69 man der equipage. Gered zijn: 2 officieren, 2 adelborsten en 31 man. TIIRKÏE. Fuad-pacha heeft 300 gevangenen van Damascus naar Konstaulinopel gezonden, llunne aankomst in de hoofdstad heeft aldaar onder het gepeupel cn onder het krijgsvolk eene groote verbittering opgewekt. Voorts is aan de stad Damascus de verpligting opgelegd cene aanzienlijke geldsom te be talen lot vergoeding der aan de Christenen veroorzaakte schade en zijn 120 huizen aan de van de huisvesting beroofde Christenen geschonken. Een en ander heeft te Damascus eene groote gisting te weeg gebragt. De Chris tenen zijn op nieuw beleedigd en met slijk geworpen, en velen, die het ge waagd hadden de citadel te verlaten, zijn weder derwaarts moeten terug keren. Er zijn ook weder geschriften in omloop, waarbij de bevolking tegen de Christenen wordt opgehitst. De Fransche troepen blijven steeds op korteren afstand van Beyruth gelegerd. De Porte heeft eenen zaakgelastigde naar Londen gezonden om te trachten aldaar geld te krijgen. OOST-INDIE. BATAVIA, 24 Juljj. Tot gouvernements-sccrelaris, om te fungeren als secretaris van den raad 'an Nederl. Indië, is benoemd de heer E. Netscher, referendaris bij de alg. secretarie; bij die secretarie zjjn tot hoofd-commiesen benoemd de hh. m'. J.A.van der Chijsen mr. G. G. van Harencarspel, thans eerste commiesen. De zaak van het gymnasium Willem III gaat goed vooruit. De opening blijft bepaald op den l5ten September e. k.een groot aantal aanvragen om toelating zijn bij heeren curatoren ingekomen. De telegraafkabel tusschen Batavia en Singapore is thans geheel on bruikbaar. De tijding van de rampen door den storm op tweeden Pinksterdag in Nederland veroorzaakt heeft hier veel deelneming verwekt. De lieer Calmer is voornemens een orgel-concert te geven ten voordecle der door den storm ongelukkig geworden personen. De tijdingen uit Banjermassing, zegt het Bat. Hbl.luiden bij voort ging gunstig. De vervallenverklaring van het onafhankelijk rijk en de /ffl| aanhechting van zijn grondgebied aan dal van het gouvernement fiebjieij geen onlusten te weeg gebragt. Naar men verneemt, zoude Soera fratte een der hoofden van den opstandniet ongenegen zijn om in ondernapdc| Tj ling te komen. Wij hebben er niets tegenmits men hem ophange. D£;£jv verschillende partijhoofden zijn thans onderling in strijd, en vinden geen steun meer bij de bevolking die zij uitplunderen. Omtrent Boni verneemt men dat er groote armoede en weinig veilig heid in het binnenland heerschen. De versterking te Badjoa verkeert in zeer vervallen toestand. Voortdurend heerschen aldaar kwaadaardige koort sen; de omstreken zijn nog onbebouwd; slechts enkele visschershutten zijn aan het strand opgeslagen. Van de vroegere bewoners zijn nog slechts weinigen teruggekeerd, waarvan de oorzaak hoofdzakelijk gelegen is in ge brek aan materialen voor huizen en vrees voor ziekte, als ook dat velen zich elders hebben gevestigd. ISfGEZONüDElV. Gasmaclilne van Lenoir te Parijs. Vóór eenigen tijd werd door Lenoir te Parijs cene machine vervaardigd en in werking gebragt, die door nieuwheid van zamenslelling de algemeene aandacht tot zich trok; een door den heer Moigno daarover uitgebragt rap port deed de belangrijkheid der uitvinding nog sterker uitkomen en maakte zulke verrassende resultaten bekend dat de heer Lenoir spoedig in staat ge steld werd zijne vinding op uitgebreider schaal toe te passen. Om de be langrijke gevolgen, die de zaak voor de nijverheid hebben kan, kwam het mij niet ongepast voor daaraan hier ter stede eene meer algemeene bekend heid te geven. Herhaaldelijk werden in de laatste jaren pogingen in het werk gesteld om den stoom als beweegkracht door andere minder kostbare middelen te vervangen. Electro-magnetisme, verwarmde lucht, etherdamp en wat er meer tot dat einde werd voorgeslagen en beproefd, bleken echter spoedig onvoldoende te zijn, zoodat daaraan slechts eene tijdelijke of zeer beperkte toepassing ten deel viel. De heer Lenoir, die zich hetzelfde doel voor oogen stelde, sloeg een' anderen weg in en zag zijne pogingen aanvankelijk met zulk eenen gunstigen uilslag bekroond, dat het bijna niet te betwijfelen valt of zijne uitvinding gaat op het gebied der nijverheid cene meer algemeene en blijvende toepassing te gemoet. Het werktuig van den heer Lenoir komt in hoofdzaak overeen met eene stoommachine van liooge drukking zonder ketel. Het heeft even als deze een cilinder die aan de beide uiteinden luchldigt gesloten is en waarin een zuiger, aau eene stang bevestigd, zich van hel eene naar hel andere uiteinde luchtdigt sluitende beweegtde heen en terug gaande beweging wordt op de gewone wijze in eene rondgaande overgebragt. De stoom wordt vervan gen door een mengsel van gewoon steenkolen-gas en dampkringslucht (5 proc. gas en 95 proc. dampkringslucht) dat beurtelings boven en onder den zuiger in den cilinder in- en uitgelaten wordt. Eene elektrische vonk doet het gas mengsel ontbranden, de daardoor veroorzaakte warmte brengt eene uitzetting van het gevormde watergas en koolzuur en van de overgebleven stikstof te weeg en oefent de ter beweging noodige drukking op den zuiger uit. De eerste door den heer Lenoir naar dit beginsel vervaardigde toestel was ééae paardenkracht sterk; zij werd spoedig gevolgd door een' tweeden van vier paardenkrachten, die sinds vier maanden bij den heer Levêque te Parijs (rue Rousselet n°. 25) in werking is en waarover de heer dr. Sehwarz, die hem herhaaldelijk bezigligde, in het IVürtternbergisches Gewerbeblatt n°. 24 een zeer gunstig oordeel uitspreekt. De machine beslaat zeer weinig ruimte, is uiterst eenvoudig van zamenstclling, werkt zonder gedruisch, regelmatig en vereischt weinig toezigt. Daar de cilinder door de verbranding van liet gas en de wrijving van den zuiger sterk verhit en de rustige gang der machine hierdoor gestoord zou worden, stroomt er voortdurend koud water om heen, dal de warmte bindt en daarna tot andere einden kan dienen. Eene kleine galvanische batterij, bestaande uit twee Bunsensche elementen en verbonden aan eenen Ituhmkorfïschen inductie-toestel, levert de elektrische vonk, die noodig is om het gasmengsel te doen ontbranden. De voordeelen aan hel gebruik van Lenoirs werktuig verbonden zijn zeer aanzienlijk; de kosten van aanschaffing en onderhoud zijn veel geringer dan die van een gewoon stoomwerktuig, voornamelijk omdat de ketel daarbij geheel vervalt en de toestel zelf eenvoudiger is dan het minst zamenge- stelde stoomwerktuig van liooge drukking. De ruimte die de ketel beslaat, de kosten aan zijn onderhoud en bediening verbonden, de aanleg van schoorsteen, vuring en rookkanalen vallen daarbij weg en komen geheel ten voordeele van den gebruikerdaar ook de kosten van hel gasverbruik ver beneden die van het steenkoienverbruik der beste stoommachine blijven. De bij den heer Levêque in werking zijnde toestel van vier paardenkrach ten verbruikt per paardenkracht en per uur ééne halve kub. meter gas; daar nu de Parijsclie compagnie het gas legen 30 centimes per kub. meter levert, kost het onderhoud per dag, bij tien uren onafgebroken werking, 6 francs. Een gewoon stoomwerktuig van hooge drukking, goede con structie. verbruikt per paardekracht en per uur circa 4| kilogr. steenkolen die te Parijs voor 40 francs per 1000 kilogr. geleverd worden; ngemt men daarbij liet loon van den stoker, de interest van het grootere kapitaal voor den aanleg benoodigd en het kostbaar onderhond van den ketel in aanmer king, dan zullen de kosten per dag bij 10 uren werking minstens 11 francs bedragen, zoodal de gasmachme van Lenoir eene besparing van bijna 50 proc. oplevert. Daar het gewigt der nieuwe uitvinding haar eene spoedige en uitgebreide toepassing waarborgt, zal men zich ongetwijfeld er op toeleggen een goed- kooper gas te bereiden, te meer daar de machine even goed met zuiver waterslof als met koolwaterstofgas kan gedreven worden. Reeds houden de heeren Isoard en Comp. zich bezig met eene inrigting om door middel van oververhitten Sloom, die in verbinding met slceukolenteer door rood gloeiende buizen geleid wordt, een gas daar te stellen dat zeer rijk aan koolslof is en op niet meer dan 11 centimes per kub. meter zal te staan komen. De machine van Lenoir zal dan per paardenkracht en per uur minder dan ééne centime gas verbruiken. Lenoir denkt zijne uitvinding ook op locomotief-machinen toe te pas sen en daarbij cilinders met zamengeperst gas Ie gebruiken. Hij heeft on langs een klein rijtuig met machine van ééne paardenkracht gebouwd en daarmede tot verbazing der Parijzcnaars langs de Boulevards gereden. De vraag of de uilvinding van Lenoir met gelijk voordeel op grootere werktuigen van toepassing is, zal spoedig beantwoord kunnen worden, daar de heer Pion, eigenaar van eene der grootste boekdrukkerijen te Parijs, eene gasmachine van 15 paardenkrachten voor zijn etablissement besteld heeft. De resultaten daarvan hoop ik later in dit blad te kunnen mededeelen. H. N. V. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRAB BE,

Leydse Courant | 1860 | | pagina 5