en dc herinnering aan hem werd medegesleept door den stroom der storm achtige dagen. De eeuwen gleden over zijn graf heenen er kwam een tijd, waarin het ter naauwernood aan eenige geleerden gegeven was, den naam van van Maerlant le kennen. Die naam had bij het volk geen sporen achtergelaten. Maar ziet, uit de bibliotheken komen oude perkamenten, sedert lang vergeten en met stofbedekt, op nieuw te voorschijn. Zy wor den onderzocht en vergeleken, door Coster's kunst verspreid, opgehelderd door de wetenschap en toegelicht door het glansrijke licht der geschiedenis. Zij dragen een levendig getuigenis in zich omdat uit den nacht der tijden is le voorschijn gekomen. Zij verkondigen luide wat Jacob van Maerlant was. En zie daar voor verschijnt hij ons als een man, die de verrijzenis van Vlaanderen, dat verzonken was in de duisternis der verdrukking, heeft voorbereidals de voorvechter der waarheidals de mandie kennis en be schaving verspreidde, als de man, die dc dwaling en het vooroordeel bestreed, als de held die de regtcn zijns gelijken verdedigde tegen de dubbele heer schappij van het wereldlijk gezag en de scholastiekwelke die regten ge ketend hielden. Als vaandrager der nationale taalbegreep hij dal de be schaving van het Vlaamsche volk door middel der Vlaamsche taal tot stand moest gebragt worden. Hij was de voorstander van die beginselen, die, weldra door de Artevel- dcn's in praktijk gebragt, den roem van Vlaanderen tot zijn toppunt moes ten brengen en aan hel verwonderde Europa deden zien wat een vrij volk vermag. Ja zoo iemand was Jacob van Maerlant! Zoo teekent zich zijne beeldtenis af in zijne werken. Eere aan u, die zijne nagedachtenis vereert gelijk het erkentelijke zonen betaamt. Zie daar staat hijvereeuwigd door de hand des kunstenaars op hel voetstuk van granietop deze markt van Damme, die hij zoo goed gekend heeft, te midden van deze Vlamingen, die hij zoo lief heeft gehad. Hij aanschouwt u met welgevallen, hij ver heugt zich Vlaanderen terug te zien, verlicht door de zon der geregligheid, in het volle genot der burgerlijke vrijheid, in al den glans der beschaving, in vrede en in gelnk. Zie daar, van Maerlant, de vruchten die gij gezaaid hebt. De na komelingschap eert u voor hetgeen gij in stilte hebt verrigt; zij belooft u, dat uw werk onder ons leven zalsterk en onvergankelijk als het graniet van dit voetstuk, als de steen van dit standbeeld. Maar bedrieg ik mij? Heeft het feest, dat wij thans vieren, niet een dieper zin, eene schooner beteekenis? Is het een feest alleen voor Vlaanderen, of wel voor geheel Nederland, zoowel voor Noord als voor Znid? Ja, zoo is het; de groote Vlaming, dien wij op dit oogenblik ver- ccren, behoort 11 niet alleen, Belgen, hij behoort ook ons, Bataven, toe, - hij behoort tot den stam, waaraan wij allen onzen oorsprong ontleenen; zijne stem werd niet alleen aan de oevers der Schelde gehoordzij weer klinkt nog aan de boorden van de Maas en van den Rijn. De door hem verkondigde beginselen zjjn dezelfde, waaraan Holland zoowel als Vlaande ren zijnen roem en zijne grootheid verschuldigd is. Dc geest, die zijue wer ken bezielt, schittert en licht op elke bladzijde van de jaarboeken der Ne- derlandsche letterkunde. En om die reden wordt zijn naam geëerd als die van den Vader der Dielsche dichieren algaeder. Om die reden wordt hem in Holland, door de uitgave zijner werken, een waarachtig gedenkteeken gesticht. Om die reden is dit feest een feest voor geheel Nederland. Om die reden heeft de kon. akademie van wetenschappen en de maatschappij van Nederl. letter kunde, deze merkwaardige in de beroemde stad Lcyden gestichte instelling, welke sedert bijna eene eeuw dc trouwe wachtster is van de overleveringen onzer nationaliteit om die redenzeg ikheeft deze maatschappij niet achterlijk willen blijven op deze plegtigen dag. Zij heeft ons afgevaardigd om deel le nemen aan de hulde, onzen van Maerlant gebragt. Ontvangt de uitdrukking van de dankbaarheid uwer broeders van het Noorden. Wij weten dat deze verklaring u welkom is. De drang der staatkundige omstandigheden had ons gescheidenmaar 30 jaren zijn over die scheiding heengegaan en de voormalige veeten zijn vergeten. Indien de broeders niet in hetzelfde huis wonendan vervolgen zij toch broederlijk hunnen weg. België en Holland zijn meer dan ooit vereenigd door trouwe vriendschap. Belgen en Hollanders bereiden zich reeds van morgen af voor, een nieuw broederlijk feest te vieren. Het tegenwoordige feest zy ook daarvan het teeken en het onderpand. Terwijl wij een schoon verleden gadeslaanhernieuwen wij onze belofte van gezamentlijk naar eene schitterende toekomst te streven. Aan den voet van het standbeeld van van Maerlant drukt Vlaanderen de hand van Hollanden Holland beantwoordt hartelijk dezen handdruk. Heffen wij eenparig den kreet aan: Leve de band tusschen België en Holland! 's GRAVENHAGE15 September. Z. M. heeft benoemd tot ridders der orde van den Neder], Leeuw, de hh. jhr. mr. F. J. J. van EysingaO. B. 't Hooft van Benthuizen, leden van dc eerste kamer der slaten-gencraalmr. W. baron van Lyndenjhr. W. II. Lycklama a Nyeholt; M. A. F. II. Hoffman; inr. K. A. Meeussenmr. F. J. Jespcrs; G. Reindcrs, en mr. J. J. Slicher van Domburg, leden van de tweede kamer. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: tot kapitein-kwartiermeester, bij het 2de reg. dragonders, den lsle" luit.-kwartierm. J. J. D. II. Verschoor, van hel corps; tot lstcn luit.-kwarlierm.bij hel 7de rcg. infanterie, den 2dcn luit.-kwartierm. F. M. A. Oosterman, van het corps; tot 2de" luit.-kwar tierm., bij het lsle reg. infanterie, den sergeant I). J. A. Hummeiinck, van het 3dc rcg. van het wapen; bij hel 2dc reg. infanterie, den sergeant W. II. van der Meer, van het lstc rcg, vesting-artillerie, cn den fonrrier B. C. Ver- mijne, van het lste reg. dragonders; bij het 3de rcg. infanterie, den sergeant- titulair J. M. J. van Rijen, ven het instruclie-balaillonbij het 4dc reg. in fanterie, den sergeant-titulair J. F. Gef kenvan hel instrnctie-batailloii tot lslen luit.-administrateur van klceding enz., bij het 2de reg. vesting-artil lerie den 2dcn luit.-administrateur van kleeding J. J. A. van der Weg, van het corps, en over te plaatsen: bij het reg. grenadiers en jagers: den 2d«o luit.-kwartiermeester W. N. Kreyger, van het 2de reg. infanterie. Z. M. de koning zal morgen ten 12 ure aan vele burgerlijke en mili taire autoriteiten audiëntie verleenen. Z. K. II. de grootvorst Michaël van Rusland heeft Soestdijk weder verlaten en over Rotterdam zijne reis voortgezet. De 2de luitenants Canter Cremers en van Ileusden van het bataillon mineurs en sappeurste Utrecht in garnizoen, zijn overgeplaatst, de eerste naar Gorinchem en de tweede naar Vlissingen. De burgemeester van Amsterdam heeft van de commissie voor de on gelukkige Christenen in Syrië ontvangen eene som van ƒ6000 en die ter beschikking gesteld van den minister van buitenl. zaken. De minister heeft deze som doen toekomen aan den Nederl. consul te Beyruth, met de noo- dige voorschriften, opdat het doel op de meest billijke wijze worde bereikt, ook in verband met hetgeen van elders in denzelfden geest zou worden aangewend. De tweede kamer der stalen-generaal zal, bij de opening der kamers op Maandag aanst.volgenderwijze zijn zamengesteld. J. v. aftr. Hoofdkiesdistr. 1862 Amsterdam J. v. aflr. Hoofdkiesdistr. 1864 GroningenMp. B. Wichers. 1862 Zuid hom: G. Reinders. 1862 Appingadam J. F. Zylker. 1864 1862 Assen: 1864 1862 Leeuwarden. 1864 1862 Sneek 1864 1862 Dokkum 1864 1864 Steenwij k: 1862 Zwolle 1864 1862 Almelo: 1864 1864 Deventer: 1862 Zulphen 1864 1862 Arnhem: 1864 1862 Nijmegen 1864 1862 Tiel: 1862 Amersfoort 1864 1862 Utrecht: 1864 1862 Hoorn 1864 1862 Alkmaar: 1864 1862 Haarlem: l)r. R. Westerhoff. Mr. P. van der Veen. Mr. L. graaf v. Uei- den lteinestein. Dr. W. II. Idzerda. Mr. J. Dirks. Jhr. W. II. Lyclama a Nyeholt. Mr. S. Wybenga. J. F. ter Bruggen llugenhollz. M. Kingma. Jhr. C. M. Storm v. 's Gravesande. Mr. J. P. P. bar. v Zuylcnv. Nyevelt. Mr. P. Mijer. Mr. G. M. van der Linden. Dr. W. R. baron v. Hoëvell. Mp. J. R.Thorbecke. Mp. W. H. Dullert. Mr. P. P. van Bosse. Mr. JE. bar. Mackay. Mr. W. baron van Lynden. Jhr. J.A.C.M.v.Nis- pen v. Sevenaer. Jhr. G. E. G.C. K. Dommer v. Pol- dersveldt. Mr. J. M. de Kem- penaer. Jhr. Mr. H. A. M.v. Asch v. Wijck. Mr. J. K. baron van Goltslein. Mr. N. P. J. Kien. Mr. E. van Voort- huyscn. 11. Mensonides. Mr. P. M. Tutcin Nolthenius. Mr. K. A.Poortman. Jhr.Mr.C.v. Foreest. Mr.J.IleemskerkBz. 1862 1862 1864 1864 1864 1862 Legden 1864 1862 Gouda: 1864 1862 Delft: 1864 1862 Rotterdam: 1862 1864 S. R. van Frank. Mr.G.C.J.v.Reencn. Mr. A. J. Duymaer van Twist. Mr.J.HeemskerkAz, S. Cool. Mr. C. v. Heukelom. P.H.bar.Taetsv.Ame- rongen tot Natewiseli. Jhr. Mr. R.J. Schim- melpenninck. M. A. F.II. Hoffman. Jhr. Mr. W. M. de Brauw. M'. W. Wintgens. C. Hoekwater. Mr. A. Hoynck van Papendrecht. G. H. Betz. Mr. N. Olivier. 1862 'sGravenhageJ. P. Dclprat. 1864 1862 Dordrecht 1864 1862 Gorinchem 1864 1862 Middelburg .- 1864 1864 Goes: 1862 Zierikzee 1862 Breda 1864 1862 Tilburg: 1864 1862 Eindhoven 1864 i. Jhr. mr. W. T. Ge vers Deynoot. Mr. G. A. de Raadt. Mr. P. Blussé van Oud-AIblas. W. C. M. Begram. Jhr. mr. P. J. Elout van Soeterwoude. Mr. J. J. Slicher van Domburg. Mp. D. van Eek. B. P. G. v. Diggelen. Mr. S. II. Anemaet. Mr. K. A. Meeussen. C. W. Oomen. Mr. F. J. Jespers. Mr. C. C. A. Beens. Mp. A.A.J. Meylink. Mr. J.B Bots. 1862 Maastricht: C.A.bar.deBicberslein Rogalla Zavvadsky. 1864 1862 Roermond 1864 1864 Boxmeer: 1862 's Bosch: 1864 Mr. E. van Winters- hoven. Mr. P. L. de Lom de Berg. Mr. M. P. H. Strens. II. C. J. Kerstens. Mr. A. F.X.Luyben. Dr.J.H.tl.dePoorter. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGEIiAlKD. LONDEN, 13 September. Op verschillende plaatsen in het graafschap Kent heeft men Maandag den 3 dezer een ligten aardschok waargenomen. De heer James Wilson, die in het begin dezes jaars naar Indië is vertrokken, om aldaar maatregelen te beramen tot herstel der finantiën, is te Calcutta overleden. Zijn dood mag op dit oogenblik een groot verlies genoemd worden. Volgens beriglen uil Japan zullen binnen kort de voornaamste steden van dat rijk, Jeddo, Nagasaki, Simoda en Hakodate door den telegraaf met elkander in verbinding worden gesteld. Men is thans bezig met den aanleg van een spoorweg van Jeddo naar de zomer residentie des keizers. FltAAKRlJK. PARIJS, 13 September. De keizer en de keizerin zijn thans naar Ajaccio op weg. Naar men verneemt zal eerstdaags aan eene commissie de taak worden opgedragen een goed Chineesch woordenboek te vervaardigen. Onze gezant le Turyn heeft zijnen post verlaten en de waarneming der zaken aan een zaakgelastigde opgedragen. De keizer wil daardoor te kennen geven dal hij de handelingen van Sardinië tegen den Kerkdijken Staat, die legen zijne bij herhaling uitgedrukten wensch plaats hebben, afkeurt. vervolg der beriglen in het Bijvoegsel.)

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2