COURANT. LEYDSCHE N". IliM: VRIJDAG 14 SEPTEMBER. 1800. i'-: De Prijs der Courant is 12 in het jaar f de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 13 September. Bjj kon. besluit van den lldcn dezer is benoemd tot ontvanger der regis tratie en domeinen te Dordrecht de heer J. C. P. M. Pels Rijcken, thans ontvanger der registratie en domeinen alhier. De openbare promotie en prijsuitdeeling onder de leerlingen van het stedelijk gymnasium heeft Dingsdag II. in de stads-gehoorzaal plaats gehad. Tot opening dezer plegligheid hield de rector eene eenigzins uitgewerkte rede, waarin hij opzettelijk handelde over de verkeerdheid van het verla ten van het gymnasiumvoor dat de volle cursus is afgeloopen. Eerst wees hij op de treurige gevolgen van die handelwijze, als meestal vergezeld van eene volkomene mislukking der academische studie; ten andere beschouwde hjj ze. ook zelfs bij gunstiger uitslag, niet alleen op het moreel terrein als gevaarlijk voor de jongelieden zeivenmaar ook, uit een fin anti eel oogpunt, als zeer kostbaar voor de ouders. Hij besloot met eenen welmeencnden wenk aan Leydens ingezetenen om hunne zonen van dien verkeerden stap krachtdadig terug te houden; bij welken raad overtuigend werd aangewezen Jat geenerlei eigenbelang in het spel zijn kon. Daarna werd de lijst voorgelezen van de leerlingen, die tot hoogere klas sen bevorderd waren en met prijzen zouden begiftigd worden. Bij het ont vangen dezer prijzen werd een kort woord van dankbetuiging uilgesproken door den primus van iedere klasset. w. Inde lekl. door .1. S. S nell en van Vollen hovenin de Ilollandsche taal. a li 2e >i o. N. A. de Gaay Fortman, Engelsche ii i) 2e b. ii t. Th. Nykatnp, Ilollandsche ii 3« ii a. A. van de Poel, Fransche ii 4C na. G. C. B. Suringar Wz.Latijnsche ii ii 5c C. W. Kist, Latijnsche terwijl de leerling J. G. Verkou w, die in het Iloogdiiitsch zou bedankt hebbendoor ziekte verhinderd afwezig was. Vervolgens betraden het spreekgestoelte de leerlingen A. Verkonw, II. van Nouhuys, H. ter Meulen, die, na den ganschen cursus vol- liragt te hebbeneervol tot de academische lessen bevorderd waren en S. van Dantzig, die eervol ontslagen was uil de hoogste klasse van afd. b, om tot afscheid van het gymnasium hunne oratinnculae voor te dragenwaar toe zij de vergunning van hh. curatoren bekomen hadden: A. Verkouw schetste (in het Latijn) het beminlijk beeld van den grijzen Nestor, zoo als die in de gedichten van Homerus voorkomt (de Nestore llomerico). J. II. van Nouhuys behandelde (inliet Hollandsch) de Geschiedenis der Nedcrlandschc bezittingen in Noord-Amerika. 11. ter Meulen hield (in het Fransch) eene lofrede op Colbert in zijne hoedanigheid van minister van financien Eloge de Colbert, ministre ou controleur des finances S. van Dantzig sprak over de handelsbetrekkingen van de Europeanen niet China vóór 1834 A sketch of the commercial relations of the Euro pean nations with China prior to 1834). Ten slotte trad de rector wederom op. Eerst sprak hij een hartelijk woord van afscheid tot de hh. Fruin en te Winkel, die tot eenen hoo- geren werkkring geroepen thans voor de laatste maal als doceuten de pro motie bijwoondenonder dankbetuiging voor de veelvuldige goede diensten door elk hunner gedurende een aantal jaren aan het gymnasium bewezen. Daarna bragt hij eenen welmeencnden welkomsgroet aan den heer Bisschop, die tot prorector benoemd was. Eindelijk wenschle hij de vier leerlingen, die afscheid van het gymnasium genomen hadden, van harte geluk met hunne zoo wélvolbraglc taak, en spoorde de overige leerlingen aan om den eerstdaags beginnenden nieuwen cursus met nieuwen moed in te treden. Van goederhand vernemen wij dat bij de gisteren gehouden examina van toelating een-en-twintig nieuwe leerlingen op het stedelijk gymnasium fijn aangenomen. liet getal paardengisteren op de Valkenburgsche markt aangevoerd wordt op ongeveer 800 geschat. Vele ouden van dagen te Valkenburg her inneren zich niet in onderscheidene jaren zulk een groot getal te hebben zien aangevoerd als dien dag plaats had. Ten gevolge van het heerlijke weder was het bezoek van bewoners uit de omstreken mede zeer groot en het aantal rijtuigendie van alle kanten kwamen aanzetten, schier ontelbaar. 'tVVas er een ware feestdag. Dezer dagen hebben verschillende dagbladen melding gemaakt van de aanstaande reis van Z. M. den koning naar Warschau, ten einde aldaar M. den keizer van Rusland te ontmoeten. Wij hebben, schrijft men ons D" sHage, dienaangaande inlichtingen ingewonnen en zijn in staat thans mede te deelendat deze reis geen plaats hebben zalen indien het plan daartoe werkelijk bestaan heeft, het dan schijnt te zijn opgeheven. Van goederhandzegt de Amst. C.vernemen wij dat het hoofdbe stuur der vereeniging het Metalen Kruis besloten heefteenparigvoor de invitatie van de vereeniging het IJzeren Kruister bijwoning der Septem berfeesten te Brussel, beleefdelijk te bedanken. Men wil wetenzegt het flbl.dat bij de hooge regering het voor nemen zon bestaan, om sommige ambtenaren, die zoowel door ouderdom als door dienstjaren aanspraak hebben op pensioen, in het genot daarvan Ie stellen, met ingang van 1861. In eenige gewoonlijk goed onderrigte kringen wordt gesproken van het aanstaand aftreden van den minister van marine, den lieer Lotsy, terwijl men als zijn vermoedelijken opvolger noemt den directeur der marine te Amsterdam, den kapitein ter zee C. J. Berghuis. Verder wil men welen, dat jhp. ridder van der Heim van Duivendijkc ge neigd zou zijn om zijn ontslag als 's konings commissaris in de provincie Zuidholland te vragen en dat de heer Lotsy in zijne plaats zou treden. Het spreekt van zelf, dat wij voor de echtheid van al deze berigten niet instaan. Volgens een schrijven aan de Middelb. C. zouden al de burgerlijke amb tenaren bij het dep. van oorlogdie boven de 65 jaren oud zijngepension- neerd en door militairen vervangen worden. Te Arnhem had Zondag 11. een treurig ongeval plaats. Twee knaap jes, een van 12 en een ander van 10 jaren kregen twist, waarbij het oudste het andere met een knipmes een steek in de zijde toebragt, waardoor hij oogenblikkelijk nederzeeg. Hoewel hij nog leeftblijft zijn toestand nog zorgwekkend. De kleine dader is dadelijk gevangen genomen. Te Veendam zijn dezer dagen uit de r. k. kerk bijna alle gouden beel denzilveren ornamenten en ar.dere kostbaarheden ontvreemd; van dekasten achter het altaar, waarin het meeste geborgen was, heeft men de sloten opengebrokenen daaruit al wat waarde had medegenomenook de kerk- bussen zijn stuk geslagen. Van Nyawier (Friesland) meldt men dat aldaar op den 6d,n dezer een steur is gevangen, die eene lengte had van 2.533 el en 80 Ned. woog. liet 0de Nederlandsch taal- en letterkundig congres is Dingsdag II. te 's Hertogenbosch geopend. De stad had bij die gelegenheid een feestelijk aanzien. Maandag avond werden de leden, voor zoo verre die tegenwoor dig waren, plegtig op het raadhuis door den burgemeester verwelkomd. Hij herinnerde in eenige woorden het doel en de hooge waarde der bijeenkomst en wees in 't bijzonder op de daaruit voortvloeiende bevordering van den geest van broederschap tnsschen de Nederlanders cn de Belgen. Namens de leden, dankte de heer mr. J. 11. Koenen, van Amsterdam, voor de woor den van welkomstwelke de leden van het congres uit den mond van den waardigen burgemeester der oude hoofdstad van Noordbrabant hadden mogen vernemen, beval hel congres in de bescherming en belangstelling van den burgemeester en het stedelijk bestuur aan, en drukte de hoop uil, dat de eendragt, tnsschen Nederlanders en Belgen, door dit congres nog mogt worden vergroot. Dingsdag morgen werden de leden in de sociëteit Casino door de com missie tol regeling van het congres ontvangen, waarbij de voorzitter, jhr. mr. Verheijenin eene toespraak de nuttigheid van het houden van congres sen deed uitkomen. Spreker maakte daarbij de opmerking dat het op dien dag juist 200 jaren geleden was dal een der oudste volksdichters van Ne derland Jacob Cats, was overleden. Na de zamenslelling van het bureau, namen de werkzaamheden een aanvang. Onder de sprekers op dien dag was ook de hoogleeraar de Vries, die, nadat hij het ware doel der taal congressen had aangewezen, in eene sierlijke rede verslag uitbragt van den staat van het woordenboek gedurende de laatste vier jaren. Het woorden boek noemde hij den band, die het eene congres aan hel andere heeft ge hecht, hij trad in eene ontwikkeling van de aanzienlijke offers en de on verzwakte inspanning, die redactie en medewerkers hebben veil gehad voor de voorbereiding van dit woordenboek, dal hij als het plegtanker beschouwde van de duurzame vereeniging van Holland en Belgie op het gebied der let terkunde. Hij deelde mede, dat de redactie hiermede reeds thans zooverre gevorderd is, dat zij met de zamenslelling een aanvang zal kunnen maken, dank zij de krachtige ondersteuning, die zij van alle zijden heeft ondervonden. Uit 'sHertogenbosch meldt men dal de negen Zwitsers, gedetacheerd bij het 5de reg. inf., die den 25stel Julij II. hebben getracht te deserteren, maar daarin door de mare'chause'es uit Eindhoven zijn verhinderd en voorden krijgsraad gesteldthans te dier zake tot vier jaren gevangenisstraf ver oordeeld zijn. 's GRAVENHAGE 13 September. Z. M. heeft tot voorzitter van de eerste kamer der staten-generaal gedurende de zitting van 1860—1861, benoemd den heer mr. J. A. Philipse, lid dier kamer.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1