aldaar met geestdrift ontvangen. Ifij werd opgewacht door de regering, den militairen opperbevelhebber, de anglikaansche en roomsche bisschoppen en hunne geestelijken enz. Het corps vrijwilligers had eene eerewacht ge leverd, cn men rekent, dat niet minder dan 40,000 personen tegenwoordig waren. Des namiddags werd door den prins de laatste steen gelegd van de Victoria-brug. Z. K. 11. heeft in de woning van den militairen opper bevelhebber, die voor hem en zijn gevolg was ingerigt, zijn intrek geno men. Des avonds was de geheele stad verlicht, terwijl op de Victoria-brug een prachtig vuurwerk werd afgestoken. De regering heeft op hare voorstellen tot uitroeijing van den slaven handel, aan die van de Verecnigde Staten gedaan, een afwijzend antwoord ontvangen. Het voorstel om op de kust van Cuba met Engelsche en Noord: Amerikaansche kruisers wacht te houden wordt onaannemelijk geacht omdat liet op geene bepaling eener overeenkomst met Spanje steunt. Ook heeft men onoverkomelijke bedenkingen tegen het voorstel om door den invoer van vrije arbeiders uit China de behoefte aan slavenarbeid weg te nemen de aanwezigheid van vrije arbeiders van buitenlandsche afkomst zou, meent het, den geest der negerslaven bederven. Op den spoorweg van Manchester naar Burnley zijn twee treinen met elkander in botsing gekomen, ten gevolge waarvan, behalve de schade aan de waggons veroorzaakt, 11 personen gedood en 45 meer of minder zwaar gewond zijnongerekend dezulkendie zeer ligte kneuzingen hebben be komen. Er is onmiddelijk een onderzoek naar de oorzaak van de ramp bevolen. De degendien men in Ierland den Franschen maarschalk Mac-Mahon wil aanbieden, waartoe de gelden bij inschrijving zijn brjeengebragtis thans gereed en zal den maarschalk in het kamp van Chalons overhandigd worden. Op dien degen staat het volgende: Het verdrukte Ierland aan den dapperen soldaat Patrick Morris de Mac-Mahon, maarschalk van Frankrijkhertog van Magenta afstammeling zijner oude koningen." Dit Bombay wordt gemeld dat op 1 Aug. de belasting op de inkomsten in werking is getreden. De tegenstand tegen deze belasting is algemeen. Men wil de regering door allerlei middelen lot de intrekking noodzaken. Volgens de Bombay Gazette is, van wege de langdurige droogte, de toe stand in het noordwestelijk gedeelte van Britsch-Indië zeer treurig. De inboorlingen maalden mangroepillen om zich voedsel te verschaffen en ont deden zich van hunne kinderen, ten einde te verhoeden dat zij van gebrek omkwamen. Men hoopte dat weldra overvloedige regens de bevolking zouden redden. In de Vereenigde Staten wordt het overschothetwelk de tarwe oogst van dit jaar daar te lande, na voldoening van de binnenlandsche behoeften, zal overlaten, op minstens 30 millioen bushels of schepels geschat. Uit Shanghai meldt men, dat de Russische generaal Ignatcheff, met eene zending naar den keizer van China belast, aldaar is aangekomen. Deze zending heeft aanleiding gegeven lot het geruchtdat een Russisch corps ter beschikking van de Chinesche regering zou worden gesteld om tegen de op standelingen te velde te trekken. FRANKRIJK. PARIJS, 6 September. Te Marseille worden groote toebereidselen gemaakt om den keizer te ontvangen. De kosten dezer ontvangst zullen meer dan een millioen fr. bedragen. De graaf van Aquila, oom van den koning van Napels, heeft alhier in de rue de l'impératrice een hotel gekocht, dat door hem met 1,800,000 fr. behalve de helft in de kosten van overdragt enz. ter som van 100,000 fr. betaald moet worden. Een millioen voldoet de graaf in gereed geld, ter wijl hij voor de overblijvende 800,000 fr. twee zijner huizen te Napels, zijn opgetuigd jagt te Marseille en vier schilderijen uit zijne kunstgalerij afstaat. De beroemde schilderij van M. Hobbema, bekend onder de benaming van de Molens, voor 4 jaren door den heer Schullze alhier aangekocht voor 96,500 fr.is thans in eigendom overgegaan aan graaf de Morny voor 105,000 fr. De stad Boulogne-sur-Seine heeft van een harer inwoners, den heer Escudicr, eene som van 100,000 fr. ontvangen, tot oprigting van eene gemeente-school. Te Havre zijn 4 zeer fraaije paarden aangebragt; een geschenk van den keizer van Rusland aan keizer Napoleon. ITALIË. Napels blijft steeds het toonecl van grenzelooze verwarring. De bevel hebber der stad en die van de nationale garde zijn thans weder gedwon gen geworden hun ontslag te nemen cn zijn door de generaals Viglia en Sauget opgevolgd. De staal van beleg wordt streng gehandhaafd. In den nacht van 29 op 30 Aug. heeft men eene geheime drukkerij ontdekt, die weder tot de ontdekking van eene reactionnaire zamenzwering heeft geleid. Twee regimenten hebben geweigerd om naar de provinciën te ver trekken, naar men meent, omdat zij den koning niet willen verlaten en hunne officieren niet vertrouwen. De toestand is zoodanig dat er maar twee wegen openstaan om daaruit te geraken, namelijk de herstelling van het absolute gezag des konings, ten kosle van slroomen hloeds, of de val der dynastie en de zegepraal van Garibaldi. Volgens de laatste berigten staal Garibaldi nabij Salerno en zijn de kon. troepen te Capua bijeengetrokken. Hoewel de hoofdstad daardoor open ligt geeft de stelling van Capua het voordeeldat men zich van daar bij eene overwinning spoedig weder naar de hoofdstad kan begevenmaar ook bij eene nederlaag naar Gaëta kan wijken. Dat Garibaldi nu spoedig de hoofdstad zal bereiken, betwijfelt niemand. Naar men verzekert zijn de verdedigingsmaatregelen, in den jongsten mi nisterraad vastgesteld, het uitvloeisel van den raad van den generaal Ulloa, die in 1849 Venetië tegen dc Oostenrijkers verdedigde, cn aan wien het i ministerie nog onlangs den terugkeer naar Napels weigerde. Thans staat hij dus tegen Garibaldi over. De zaken kunnen een zonderlingen loop nemen. Men verwacht in de Abruzzen een opstand. Een bekend kloostergees telijke, pater Lorenzo van Rapino, bevindt zich aldaar in het gebergte met een groot aantal vrijwilligers. Te Tagliacozzo, Avezzano en Lanciano drie plaatsen in de Abruzzen, heerscht gisting; de driekleurige vlag is er opgestoken. Men verwacht ook binnen kort eene landing van vrijwilligers aan den mond der rivier de Tronto, op de kust der Adriatische zee, nabij de grenzen van den Kerkdijken Staat. Te Monte Maggiore op Sicilië is het tot eene botsing gekomen tusschen de landlieden, de burgers en de geestelijkheid. De aartspriester, 12 edel lieden en nog eenige vrouwen en kinderen werden vermoord. De krijgsraad heeft 20 der schuldigen laten dood schieten. De generaal Nunziante, voorheen een zoo getrouw dienaar van ko ning Ferdinand en nog onlangs een steunpilaar van het absolute gezag, die gelijk men weet tot de Italiaansche partij is overgegaan, heeft eene procla matie gerigt tot zijne voormalige krijgsmakkers, en hen uilgenoodigd zijn voorbeeld te volgen. Deze handeling is voor koning Frans natuurlijk ten hoogste grievend. Men is meermalenvooral in den jongsten tijdvan laag hartige daden getuige geweest, maar zelden van een zoo verachtelijk verraad. Men verzekert dat, op den raad van den generaal Nunziante, de Sardi- nische regering er vroeger toe overgegaan is om eenige bataillons naar de haven van Napels te zenden. Ilij had het ministerie het denkbeeld aange ven dat men te Napels wel den koning moede was, maar niet gaarne het gezag in handen van Garibaldi zou zien overgaan, en dat men slechts op het vertrek van den koning wachtte om de regering van Victor Emmanuel uit te roepen. Het Sardinische ministerie verleende gretig het oor aan deze t redenering, maar ondervond later dat de zaken te Napcis niet op dien voet stonden als de generaal Nunziante het had voorgedragen. PKtTISSEN. HEBTTTWr fi Op 28, 29 en 30 Aug. is te Ulm de 17ie algemeene vergadering der Gustaaf-Adolf-vereeniging gehouden, die door 350 afgevaardigden werd bij gewoond. Door de hh. Gerock, van Stuttgart, Hagenbach, van Bazel, en Tempel, van Leipzig, werden in de Munsterkerk feestredenen uitgesproken. De werkzaamheden hadden plaats in de daartoe ingerigte Drievuldigheids- kerk, onder voorzitterschap van den kerkeraad Hoffman, van Leipzig. De voorzitter deelde bij de opening mede, dat de heer Herrmann, in Saksich Voigtland, een kapitaal van 10,000 rth. aan de vereeniging vermaakt had. De schilderingen van den nood van vele Evangelische gemeenten aan de oostelijke grenzen van Pruissen en in Oostenrijk, in Frankrijk en Algerië, in Zwitserland, Hessen, Beijercn en vele andere landen waren diep tref fend, en de aanzoeken om ondersteuning menigvuldig. Ten vorigen jare, toen de algemeene vergadering wegens tijdsomstandigheden niet kon gehou den worden, werden 161,000 rth. onder 533 gemeenten verdeeld, ener bestaat alle hoop dat dit jaar nog meer zal kunnen uitgereikt worden. Dc vergadering was van echt Christelijke liefde doordrongen, en met ter zjjdc stelling van alle verscheidenheid in begrippen heeft zich de vereeniging bij dit jaarfeest als een symbool der eenheid van de Evangelische kerk doen kennen. Redenaars uit bijna alle landen van Europa, ja zelfs uit Afrika en Amerika; gaven een krachtig getuigenis van deze eenheid, waardoor de vereeniging haren invloed steeds verder uitbreidt. De vergadering werd ge sloten met een plegtig dankgebed door den prelaat Kapff, van Stuttgart. De volgende algemeene vergadering zal te Hanover gehouden worden. Naar men verneemt is het bouwen van eene vaste brug over den Rijn, nabij Manheim, thans stellig vastgesteld. De Spanjaard, die vroeger zoo noodlottig voor de bank te Homburg geweest isheeft die andermaal doen springen. Eenige dagen geleden ge lukte het hem, na slechts kort gespeeld te hebben, 300,000 fr. te winnen, zoodat men het spel moest staken. Toen hij den volgenden dag weder aan de speeltafel kwam won hij nogmaals 250,000 fr. De Revue de Genève berigt dat onlangs in de bibliotheek van liet kapittel van S'. Gallen, door den heer dr. Henne, bibliothecaris te Bern, een exempiaar der kronijk is gevondenwaarvan Tschudide vader der Zwitsersche geschiedenis, zich bediend heeft om zijne Zwitserschc kronijk te schrijven. Het is vol aanteekeningen van laatstgenoemden schrijver. OOSTENRIJK. WEENEN, 5 September. Dezer dagen zijn vele troepen naar Hongarije afgezonden cn al dc met verlof zijnde officierendie lot de bezetting van dal land behoorenhebben bevel ontvangen zich bij hunne corpsen te voegen. De weduwe van wijlen den luitenant-veldmaarschalk Eynalter., wier kwistige levenswijs als de oorzaak van zijne misdaad beschouwd wordt, werd dezer dagen door de militaire regtbank lot 3 jaren strenge gevangenis veroordeeld. Ter wille van de onschuldige kinderen is die straf echter in 3 maanden arrest veranderd. Te Ofen werd dezer dagen een regtsgeding gevoerd wegens hoog ver raad. Bij die gelegenheid voerde de advocaat der beschuldigden eene zoo hevige taal, dat dc president hem herhaaldelijk lot de orde riep, zeggende, dat hij zich bijna aan hetzelfde misdrijf schuldig maakte, van hetwelk zij beschuldigd waren, wier verdediging hij op zich had genomen. Te Neustadtin het hertogdom Krainhad voor eenige dagen het vol gende voorval plaats. In de nabijheid van een molen speelde een knaapje van 5 jaren en had het ongeluk in de diepe kolk te vallen. Daar de molen in beweging was, liep het kind gevaar door het rad verbrijzeld te worden. Prins Nikolaas van Wurtemberg, commandant van het 3dc reg. jagers, be vond zich toevallig in de nabijheid der plaats van het onheil, sprong geheel gekleed in het water en had het geluk het kind aan een wissen dood te ontrukken.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2