Tractatus de dispensalionibus Matrimonialibus en van den Tractatus dc Ma- trimonio. Bij gelegenheid van den verjaardag van Z. K. II. den prins van Oranje was de drukte in het kamp bij Millingen zeer groot, en de toevloed der menschen overtrof de verwachting. Ten half twee ure werd er cenc grootc wapenschouwing gehouden. Z. M. de koning werd vergezeld van Z. K. II. den prins van Oranje, Z. K. H. prins Frederik en van ecnen schillerenden staf, terwijl 11. M. de koningin en Z. K. II. prins Alexander in een open rijtuig waren gezeten. Hel koninklijk gezin is herhaaldelijk, zoo door de troepen als door de toeschouwers, luide en hartelijk toegejuicht en heeft na afloop der wapenschouwing nog cenigen tijd in het kamp vertoefd en is daarna naar het Loo teruggekeerd, alwaar des avonds ten 6 ure gala-dine' ten hove was, waarop al de hoofdofficieren uit het kamp waren genoodigd. Ook in de legerplaats was er feest. Door 's konings mildheid werden de troepen onthaald op bier, kaas, sigaren en 2£ Nederl. ons vleesch per hoofd; terwijl voor elk der heeren officieren eene flesch champagne be schikbaar was gesteld. Te Zalt-Bommel kregen Zondag avond 11. twee dienstmeisjes, van de kermis te Tuil komende, twist met elkander over eenen vrijer, die zoo hoog liep, dat zij elkander de haren uit het hoofd rnktcn, terwijl de eene een stuk van het oor verloor, de gouden slingers vertrapt werden en aan de andere een stuk uit den vinger gebeten werd. Eergisteren had le Maastricht een droevig voorval plaats. Op het plein van het rijks-arsenaal was men met het beproeven van nieuw gemaakte geweren bezig. Een jong heer, de zoon van een geacht fabriekant, had het ongeluk bij hel afschieten van zulk een wapen, een in de nabijheid staanden jongen geweermaker in de zijde le treffen, zoodat hij dadelijk over leed. De getroffene was slechts 16 jaar oud, en een zeer oppassend jongeling. Van Beyrulh schrijft men aan de II. C. van 17 Aug. het volgende: Morgen vertrekt de Wassenaar van deze reede, om eene reis te doen langs de kust van Syrië, naar SidonS'. Jean d'Acre en Jaffa; binnen den tijd van 14 dagen moet die logt zijn afgeloopen. De Zeeland blijft ter reede van Beyrulh liggen. De ontscheping der Franschen is rustig afgeloopen; op het oogenblik zijn er ruim 1200 man aan den wal, onder bevel van den generaal de Beaufort d'llautpoul; dagelijks verwacht men meerdere stoom schepen met troepen. 's GRAVENIIAGE 6 September. Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in het prov. geregtshof in Utrecht mr. P. A. M. van Oosthuyse van Rijckevorscl van Rijsenburg, thans regter in de arrond.-regtbank aldaar. Z. M. de koning, 1111. KK. HH. de prins van Oranje en prins Fre derik, zijn gisteren van hel Loo alhier teruggekeerd. H. M. de koningin, met Z. K. U. prins Alexander, zijn van het Loo naar Stuttgart vertrokken. lieden middag heeft er bij Z. M. den koning een groot diner plaats gehad, dat door Z. K. II. den prins van Oranje, benevens verschillende ge- noodigdenwerd bijgewoond. Naar men verneemt zal Z. K. II. prins Frederik eerlang een bezoek op zijne goederen te Muskau brengen. De minister van marine zal morgen geen gehoor verleenen. Den 24sten dezer en volgende dagen zal alhier het onderzoek plaats hebben naar de bekwaamheden der leerlingen bij de telegraphie, dingende naar den rang van telegrafist. Er zijn 23 adspiranten. De commissie van de tweede kamer, belast met het onderzoek omtrent de wateraftappingen op de Maas, heeft heden gehoord de hh. Regout en- Clermont, beiden van Maastricht. Morgen zal gehoord worden de heer Bijlswethouder te Maastricht. lieden is in eene vercenigde zitting van de beide kamers de gewone vergadering der staten-gcneraal voor hel jaar 1859—60, door den minister van binncnl. zaken, namens den koning, gesloten. De minister hield bij die gelegenheid de volgende aanspraak Mijne Heeren! Door den koning gemagtigd, ben ik in uwe vcreenigde zitting gekomen om in lloogstdeszelfs naam uwe tegenwoordige vergadering te sluiten. Uwe beraadslagingen gedurende het afgeloopen tijdperkzijn weder in menig opzigt aan 's lands belangen bevorderlijk geweest. Door uwe medewerking zijn oudcrschcidene wetten tot stand gekomen enbehalve dat uwe goedkeuring van de rijksbegrooting en van de middelen tot dekking der uitgaven in den geregelden gang van zaken voorzien heeft, zijn de maatregelen tot schulddelging voortgezet, waardoor het crediet van den slaat op nieuw bevestigd is. Een bijzonder gewigt had uwe overweging van een groot nationaal be lang waarop sedert jaren veler oogen gevestigd waren. De aanleg van spoorwegen voor rekening van den staat is bij de wet bevolenen tot den onmiddellijken aanvang van het werk zijn bereids dc itoodigc middelen aangewezen. Wel is waar bleef dc wettelijke regeling van andere onderwerpen buiten behandeling of onafgedaan. Noglans, voor zoover hel onderzoek heeft plaats gehad, mag de moeite daaraan besteed niet als verloren beschouwd worden, maar zal, bij de hervatting uwer werkzaamheden, de voorafgegane wisse ling van denkbeelden dc taak vcrligten en eene gewenschtc uilkomst ge wis bevorderen. In naam des konings verklaar ik deze vergadering der slalen-generaal te zijn gesloten." AMSTERDAM, 6 September. Door den gemeenteraad zijn aangenomen drie voorstellen van burg. en weth.namelijk: 1°. in beginsel goed le keuren de uitbreiding van het Athenaeum Ulustre alhier, onder den naam van Universiteit te Amsterdam, zoo als daarvan de grondtrekken in eene voordragt van curatoren zijn om schreven 2". aan te wijzen den Grooten Doelen als universiteitsgebouw voor het verstrekken van het onderwijs, en daarvan voorloopig de huur op te zeggen bij hel verstrijken van den thans loopenden huurtijd; 3°. het aan geboden ontvverp-reglement en den staat van begrooting van ontvangsten en uilgaven op nieuw in handen van burg. en weth. le stellen, ten einde de zaak verder met curatoren van het Athenaeum voor le bereiden. Kapitein Moesker, beschuldigd van ecnen moordaanslag op den heer Brink (firma van der Bey en Comp.), waarvan dc bijzonderheden vroe»ci zijn medegedeeld, is door de raadkamer van de arrond.-regtbank buiten vervolging gesteld, omdat hij, volgens het oordeel van deskundigen aan vlagen van periodieke mania onderhevig is. Eergisteren avond ontstond er een hevige brand in eene kastenmaker; werkplaats in de Rozeboomsteeg, die, even als twee belendende zolders geheel is uitgebrand. Door de werking van 12 spniten was men den brand in ruim twee uren tijds meester. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. ======ss ENGELAND. LONDEN4 September. Naar men zegt zullen er in de aanstaande ParlemeiHsziltingdes avonds laat of 's nachtsgeenc vergaderingen meer gehouden wordenzoodat men op een behoorlijken tjjd zal kunnen scheiden. Lord John Russell zoude deze verandering zeer bevorderen en daarin door het hoofd der oppj. sitie, den heer Disraeli, worden ondersteund. Lord Derby heeft Zalurdag 11., op zjjn landgoed Knowsley-parkkj Liverpool, de vrijwillige scherpschutters van Lancashire, ongeveer 12,000 in getal, ontvangen; nadat hij eene wapenschonwing over hen gehouden had onthaalde hij hen gastvrij onder 10 tenten; bij die gelegenheid werdea 11,340 vleeschpastijeii en 59 okshoofden bier gebruikt. Het aantal toe- schouwers wordt op 150 a 200,000 begroot. De uitgestrekte louwslagerij van de hh. Frost Brothers O., d( grootste der stadis door brand vernield. De schade rekent men op 300,000f dc waarde der werktuigen alleen werd op 60,000 geschaft. Men gelooft den brand aan kwaadwilligheid te moeten toeschrijven. In eenen brief uit Konstantinopeldoor de Morn. Post medegedeeld wordt gezegd dat Fuad-pacha te Damascus eene buitengewone belasting Tan 25 milliocn piasters aan de Mohammedaanscheen van 2 millioen aan de Israëlitische bevolking had opgelegdhet gezamenlijke bedrag daarvan zon als schadevergoeding aan de Christenen worden uitgekeerd. De reden waarom ook de Israëliten aan die heffing worden onderworpenwas gele gen in de omstandigheid, dat een aantal van hen, behoorende tot de lagere volksklasse, aan de plundering der slagloffers had deelgenomen. Een groot deel van de aan Christenen ontroofde goederen was reeds teruggevonden ol werd teruggebragt. FRANKRIJK. PARIJS, 4 September. Dc keizer en de keizerin hebben zich van Chamottnix naar Bonneville en van daar weder naar Chambe'ry begeven. Morgen zullen zij hunne intrede le Grenoble doen. Men verzekert dat de keizerin de vermoeijenissen van de reis begint te gevoelen en dat het dus wel mogeljjk zon knnnen zjjn dat zij den keizer niet naar Algerië vergezelde. De keizer heeft aan het museum te Lyon eene zeer fraaije schilderij vai Eugène Delacroix geschonkendat den dood van Marcus Aurelius voorstelt, De gemeenteraad van Blois heeftmet goedkeuring van den algemcenti raad van het departement, besloten, het kasteel Blois met de bosschen vat Blois, Buffry en Boulogne, den keizer aan le bieden als eene dotatie voo: den keizerlijken prins. Naar men verneemt houdt men zich aan het ministerie van oorlog, op last des keizers, bezig met den voorbereidenden arbeid voor de oprigting van twaalf kampenelk van 20,000 manin de verschillende divisiën. Dt kampen moeten zoo worden ingerigt, dat zij door de spoorwegen onderling verbonden en de 240,000 man spoedig op een zeker punt kunnen worden vereenigd. Graaf de Persigny, vergezeld van den prefect van het dep. van dcLoirt en andere voorname personen, heeft Zalurdag II. te Rouanne den eersten steen eener nieuw le bouwen kerk gelegd. De geestelijkheid was hem in ambtskleeding te gemoet gegaan. Deze plcgtigheidwaarbij eene grootc menigte menschen tegenwoordig was, heeft den graaf gelegenheid gegeven om nogmaals eene rede uit te sprekendie nu de Romcinsche quaeslie tot onderwerp had. Hij zeide o. a. dal de Paus de Legaliën verloren had, ten gevolge van het vertrek der Oostenrijkers en omdat de keizer het beginsel van non-interventie, zoowel door Oostenrijk als door Frankrijk, huldigde. Als bewijs van de gematigdheid en van de goede inzigten des keizers ten opzigte van den Pausbragt hij bij dat de keizer aan den Paus het aan bod had gedaan om hem hel overschot zijner staten te waarborgenindien hjj van de Romagna afstand deedwelk aanbod was afgewezen. Hij ein digde voorts met dc verklaring dat de magtige hand des keizers nu nog den Paus beschermde. Omtrent de uillegging, die men aan de laatste woorden van den spreker moet gevenis men het niet eens. De een zegt dat er sprake is omin dien Rome de hoofdstad van het Vereenigd Italië wordt, Z. H. alleen het bezit van het Vaticaan te laten, anderen daarentegen verzekeren dat de keizer hem het bezit van dc provinciën Rome en Civita Vecehia heeft ge waarborgd. Le Droit deelt het volgende mede: Zekere blinde was sedert geruime» lijd gewoon op de trappen der kerk des Petils Pèresop klagenden toon, het medelijden der voorbijgangers in te roepen en ontving daardoor over vloedige aalmoezen. Ongelukkig werd dc politie nu onlangs verwittigd dat die arme man een gemeubeld hotel in de straat Saint Pierre Montmalre voor de som van ruim 30,000 fr. had gekocht. Bij onderzoek bleek het dat die uiededecling waar was en levens, dat de blinde, op den dag toen het huis in zijn bezit kwam, waarin zijne vrouw zich reeds had gevestigd, reeds 12,000 fr. in mindering op den koopprijs gestort had. Dc commissaris vond daar verschillende aandeelcn in spoorweg-maatschappijenin actiën der dokken van Marseille enz.die gezamenlijk eene aanzienlijke som vertegenwoordig den. Door ecnige jaren achtereen de hand uit te steken was de man er in geslaagd deze fortuin maglig te worden, terwijl hij bovendien den keizer,

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2