LEYDSCHE COURANT. fSmb' VRIJDAG 7 SEPTEMBER. N". 108. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaari de afzonderlijke JSommers worden tegen 10 Centen afgegeven .Ui BINNENLANDSCHE BEKIGTEiV. LEYDEN, 6 September. Bjj de begrooting voor de dienst van 1861, door burgemeester en wethouders dezer gemeente eergisteren bij den raad ingediend, zijn de in komsten geraamd op 376356.16}en de uitgaven op ƒ376180.50, gevende een batig saldo van 175.66}. De inkomsten zijn geraamd als volgt: lloofdst. I. Ontvangsten wegens vroegere diensten ƒ25109.54; II. Opbrengst van belastingen en heffingen ƒ292494.60, als: afd. 1. Opcenten op 's rjjks directe belastingen 30619.60, 2. Plaatselijke directe belastingen ƒ52000.00, 3. Belastingen op voorwerpen van verbruik ƒ183025 00, 4. Heffingen voor het gebruik van openbare plaat sen, wegen, enz. 26350.00, 5. Andere belastingen en heffingen, niet be grepen onder de voorgaande afd. ƒ500.00; III. Balen en opkomsten, sprui tende uit gemeente-eigendommen en bezittingen ƒ22055.02}; IV. Ontvangsten van verschillenden aard en toevallige balen 36097.00; V. Buitengewone ontvangsten ƒ600.00. De uitgaven zijn voorgesteld als volgt: lloofdst. I. Huishoudelijk bestunr ƒ40358.50, te welen: afd. 1. Bezoldiging enz. te genieten door de personen in het dageljjksch bestuur'der gemeente werkzaam ƒ29983.50, 2. Andere kosten van dagelijksch bestuur 10375.00; II. Kosten voor werken en in- rigtingen lot openbare dienst bestemd ƒ38285.00; III. Kosten voor eigen dommen, met de deswege verschuldigde lasten ƒ21385.00; IV. Kosten van invordering der plaatselijke belastingen of middelen ƒ34775.00; V. Kosten der openbare veiligheid en van de brandweer 40038.00; VI. Kosten der plaatselijke gezondheidspolitie 1800.00VII. Kosten voor het onderwijs en ter bevordering van kunsten en wetenschappen 68225.00; VIII. Kosten voor het armwezen, snbsidten, enz. aan onderscheidene daarmede in verband slaande instellingen 105318.50; IX. Renten en aflossingen van gcldleenin- gen enz. 10960.50; X. Andere uitgaven, niet onder de vorige hoofdst. begrepen ƒ5035.00; XI. Onvoorziene uitgaven ƒ10000.00. Hoofdst. VII moest, in vergelijking met het vorige jaar, eene aanzien lijke verhooging ondergaan, ten gevolge van de regeling van het openbaar lager onderwijs, waartoe in de raadsvergadering van 9 Augustus 11. de noodige verordeningen zijn vastgesteld. Thans zijn voorgedragen: jaarwed den der hoofd- en hulponderwijzers en onderwijzeressen, benevens toelagen der kweekelingen ƒ31000.00; onderhoud van de school, de schoolmeubelen en de woning des onderwijzers (hieronder is ook begrepen de aankoop van nieuwe schoollokalen) 14000.00; kosten van schoolboeken en schoolbe- lioeflcn 4000.00; vuur en licht in de school 2000 00vergoeding aan de hoofdonderwijzers en hoofdonderwijzeressen voor gemis van vrije woning ƒ1600.00. Voor deze nommers was bij de begrooting van I860 slechts eene som van ƒ8200.00 voorgedragen. De opbrengst der schoolgelden is daaren tegen bij de inkomsten op ƒ9000 00 geraamd, legen ƒ1500.00 in 18G0. Onder hoofdst. II der uitgaven zijn o. a. ook gelden uitgetrokken voor het plaatsen van naambordjes aan de hoeken der stralenstegen enz.voor het maken van veranderingen in den aanleg van het groote plantsoen en het plaatsen aldaar van eenige ijzeren banken; en voor het plaatsen van eenige ijzeren pompen in de geringere buurten, ten einde de bewoners van heter drinkwater te voorzien. De litterarische faculteit van de alhier gevestigde hoogeschool heeft on langs tot den minister van binnenlandsche zaken een adres gerigt, waarin zij zich beklaagt over den achteruitgang in algemeene ontwikkeling en voorbereidende kundighedendie jaarlijks bjj de aankomende studenten meer en meer wordt opgemerkt, de oorzaken van dezen achteruitgang op spoort en de middelen, daartegen aan te wenden, aan de band geeft. De faculteit wijst op het groot aantal jongelieden, die niet genoeg zijn voorbe reid lot bel bjjwonen van die lessen, welke in het latijn gegeven worden, op de in het laatst verloopen academiejaar gehouden examens en op de om standigheid dat de voorbeelden van het achterlijk blijven in het doen van examen veel talrijker zijn dan die van het tijdig afleggen daarvan. Zij is van oordeel, dat een en ander aan de tegenwoordige inrigting der gymnasten moet *orden toegeschrevendat over het algemeen het gymnasiaal onderwijs «iet geeft wat bet geven kan en geven moeten dat meermalen leerlingen van het gymnasium lot de akademie bevorderd worden, die daarvoor noch 'ÓP noch bekwaam zijn. Geene verbetering is, naar de mecning der facul- 'eit, mogelijk, zoolang de slaat voortgaat de lijdelijkheid in acht te nemen welke hij, enkele gevallen uitgezonderd, reeds zoo vele jaren omtrent het gymnasiaal onderwijs betoond heeft, zoolang hij niet zelf krachtige en alge meene maatregelen aanwendt, maar schier alles overlaat aan de bijzondere «tzigten en proefnemingen der gemeenten, die in het bezit zijn ieder van 'mre anders ingerigte Lalijnsche school of naar eigen plan gewijzigd gym nasium. De staat alleen moet inrigten en besturen en de gymnastenzoo vele als hjj noodig acht, onder welken naam ook, maar met e'e'n doel, opleiding voor de hoogeschooltot staatsscholen verheffen. De staat moet door kundige en in de praktijk ervarene mannen het door hen, overal op gelijken voet, geregelde onderwijs naauwkeurig doen nagaan, en het jus promotionisin plaats van bet prijs te geven, als zijn regl- malig eigendom krachtig handhaven. Alle andere middelen zjjn onvermo gend om eene verbetering aan te brengen, die duurzaam en blijvend is. Ten gevolge der reeds bekende kostclooze overgave door de gemeente besturen van de hun in eigendom toebehoorende kazernegebouwen aan het rijk is de minister van oorlog door Z. M. gemagligd die gebouwen over le nemen, en is lot dat einde door het dep. van oorlog allen gemeentebesturen des rijks, waar zich militaire bezetting bevindt, aangeschreven op de bekende voorwaarden die gebouwen enz aan de hh. plaatselijke en garnizoenskom- mandanlen in die plaatsen over le dragen en deswege met hen het ver- eischle contract aan te gaan. BI en verneemt dat Z. M. eene uitbreiding heeft gegeven aan het batail- lon mineurs en sanpcursen de formatie van dal bataillon met eene com pagnie heeft vermefrderd. Voor 'slands dienstin Nederl. Indie, en meer bepaaldelijk ten behoeve van het marine-etablissement op het eiland Onrust, is alsnog bcnoodigd een onderbaassmid tevens ketelmaker. Zij die verlangen voor die betrekking in aanmerking te komen, moeten zich ten spoedigste, bjj gezegeld request, lol het dep. van koloniën wenden. Eergisteren morgen is aan den Leydschendam het achtjarig zoontje van eenen knecht, aan een der houtzaagmolens aldaar werkzaam, terwijl het zich op de houtvlotten met visschen vermaakte, er afgevallen en, on danks vele pogingen tot redding, verdronken. liet is ons aangenaam zegt de IV. R. C.te kunnen mededeelcndat Z. M. de koning de uitnoodiging van ons gemeentebestuur, lot bijwoning van het Tollens-feest op 24 dezer, wel heeft gelieven aan te, hemen. De spoed, waarmede het antwoord van wege Z. M. werd gezonden en meer nog de bijvoeging dat Z. M. die uitnoodiging met genoegen aannam, zjjn bewijzen van sympathie van de zijde van Z. M. voor dit bij uitnemendheid Ilolterdamsche feest, welke ongetwijfeld hier op hoogen prijs zullen gesteld worden. Zijn wij wel ingelicht, dan zal aan Z. M. van wege het gemeente bestuur een diner worden aangeboden waarna eene gala-voorstelling in den schouwburg zal plaats hebben, liet feest zal vervolgens met een schitterend vauxhall en prachtig vuurwerk in den Doelen besloten worden. De Hollandsche maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen zal op den 21slcn dezer le Rotterdam hare jaarlijksche vergadering houden. Men zal bij die gelegenheid in overweging nemen op welke andere wijze dan door het uitschrijven van prijsvragen de maatschappij de beoefening en den bloei der fraaije kunsten en wetenschappen zal trachten le bevorderen. Te Werkingen is Maandag II. de bouwmanswoning, bewoond door W. Kardux, door den bliksem getroffen, waarvan het gevolg is geweest dat de schuur, gevuld met hooi en koren, benevens woonhuis en keet, een prooi der vlammen werden. Het werkvolk, dat op den dorsclivloer zich be vond, waar de bliksemschicht het eerst insloeg, bleef, hoewel vreesehjk verschrikt, gespaard; terwijl een tweetal paarden, die zich in de nabijheid bevondenplotseling gedood werden. Op denzelfden dag is ook in de ge meente Haarlemmermeer de bliksem in eene woning ingestegendie daar door aamerkelijk is beschadigd. Onder Ridderkerk is Maandag II., bij een hevig omveder, een arbei der, die in het veld werkzaam was, door den bliksem getroffen. De man was oogenblikkelijk dood. Uit Zeyst wordt gemeld dat Maandag avond te Austerlitz een zeer treurig voorval plaats had. Een man en vrouw met hunnen oudsten zoon vertelen des avonds omstreeks ten 9 ure hunne woning, en sluiten de deur, met achterlating van 4 kinderen, waarvan het oudste 9 en het jongste 2 jaren ouddie naar bed warenten ruim 9}- ure ontstond er branden de geheele woning met de 4 ongelukkige kinderen wordt in e'e'n oogcnhlik tijds een prooi der vlammen, zonder dat er aan redden te denken viel; slechts een varken en een bok zijn nog in leven. De oorzaak van den brand is onbekend, doch de aanwezigheid van een aantal zakken, gevuld met spar appels, heeft de snelheid van den brand zeer zeker bevorderd. De ouders, aan wier achteloosheid grootendeels het ongeluk is toe te schrijvenzijn radeloos; het huisje was niet tegen brandschade verzekerd. Wij vernemen, zegt de Tijd, dat tot president van het groote semi narie voor het aartsbisdom van Utrecht is benoemd de heer E. P. van de Burgt, professor aan het gezegd seminarie, kanunnik-lheologaal der me- tropolitaankerkbaccalaureus der universiteit te Leuven en schrjjvervan den

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1