Iser Telegraaf. koning hierover verstoord heeft aan prins Ischitclla de taak opgedragen nieuw ministerie zamen te stellenmaar deze had daarvoor bedankt. Ti koning moet echter, naar aanleiding van verloogen van den bevelhebber der nationale garde en van den aartsbisschop, beloofd hebben de stad niet ic zullen laten beschieten. De verwarring in de hoofdstad is groot en vol gens ccn ministerieel blad van Turyn is het Napelsche bewind slechts een 1ÜU waaraan men eene eervolle begrafenis weigert. 'sKonings oom, de graaf van Syracuse, heeft, volgens dezelfde berigter. reeds de hoofdstad verlaten en zich naar Turyn begeven. Hij wil zonder twiifel geen Selu'8e «8» van den val dcr dynastie. Het ontbreekt echter niet aan liedendie zijne handelingen toeschrijven aan eene laakbare zelf zucht, en verzekeren, dat hij pogingen doet om als stedehouder van koning Victor Emmanuel op Sicilië aangesteld te worden. pe koningin van Spanje heeft den koning van Napels, voor het geval dat hij zij116 stalen mogt willen verlaten, de gastvrijheid van Spanje en het paleis te Sevilla lot verblijfplaats aangeboden. Garibaldi heeft den titel aangenomen van dictator der Beide Siciliën. j Twee besluiten zijn door hem te Reggio met dien titel onderteekend. Uit onderscheidene berigten kan men opmaken dat de generaal Nunzi- aDte, die onlangs te Napels nog aan het hoofd der reactionaire partij stond enden koning lot volharding aanspoorde, maar uit dien hoofde door het ministerie werd gebannnen, tot de partij van Garibaldi is overgegaan. De berigten uit Turyn bevestigen meer en meer dat de Sardinische re- sering geneigd is om thans krachtig in de Napelsche zaken op te treden. Men verneemt dat 30,000 man, onder bevel van den generaal Cialdini naar Napels zullen vertrekken en dat de generaal La Marmora aan het hoofd van een ander corps de grenzen zal bezetten. Aan alle zijden des lands hebben groole krijgsbewegingen plaats en er is sprake van het bijeenroepen der kamers om aan den koning op nieuw voor ecnen onbepaalden tijd vol komen vrijheid van handelen te verleenen. Een en ander zal echter moeijc- ljjk kunnen plaats hebben, zoolang de Napelsche troon niet vacant is. Kossuth wordt te Turijn verwacht. Zijne komst aldaar verwekt in de tegenwoordige omstandigheden nog al opzien. Uit Perugia meldt men dat de generaal Lamoricière een dagorder heeft uitgevaardigd, waarbij hij aan de troepen van hel Pauselijk leger beveelt om elke stadwelke op de nadering van Garibaldi of zijn leger tot opstand zou overslaan, te vuur en te zwaard te verwoesten. Het is echter moeijelijk den generaal tot een zoodanig besluit in staat te achten. PRUIS SEN. BERLIJN, 2 September. Uit Leipzig meldt mendat de schadealdaar door den jongsten hagel slag aangerigtkan geschat worden op 2 a 3 millioen th. Den 3den dezer zal te Karlsruhe eene bijeenkomst van schei- en na tuurkundigen, niet alleen uit Duilschland, maar ook ook uit Engeland, Frankrijk, België en zelfs uit Rusland en Italië, plaats hebben. In Rusland is thans bij het leger de stokslagenstraf afgestraft. Ook wordt aan ieder militair het regt toegestaan zich schriftelijk lot den keizer te wenden, indien hij over verongelijking heeft te klagen. Bij de verschil lende regimenten zullen scholen worden opgcrigt, waar aan de militairen onderrigt zal gegeven worden in lezen, schrijven, rekenen en natuurweten schappen. Deze bepaling mag bijna van gelijk gewigt worden geacht voor de algemeene beschaving als de opheffing der lijfeigenschap. In het zuiden van Rusland zal de graanoogst dit jaar zeer goed zijn. Slechts in enkele gouvernementen heeft die oogst van de sprinkhanen geleden. OOSTENRIJK. WEENEN, 1 September. De inspecteur-generaal van de protestantsche kerk der Augsburgsche confessiegraaf Karl Zayheeft eene algemeene synodale vergadering beschreven tegen 10 October e. k. De vergadering zal te Peslh worden gehouden. Een lid van een der oudste adellijke geslachten van Hongarye heeft zich dezer dagen failliet verklaard met een passief van 1| millioen fl. Te Triëst is het berigt ontvangen dal Smyrna door eenen zwaren brand is geteisterdwaardoor 2000 huizen in de asch zijn gelegd. TURYN, 3 September. Van wege de dreigende houding, door den gene raal de Lamoricière aangenomenzullen er aan de grenzen van den Kerke- ljjken Slaat twee Sardinische corpsen zamengetrokken worden. WEENEN, 3 September. De rijksraad zal den 10dcn dezer eene zitting houden. Het revolutionnair comité te Verona is ontbonden en de leden zijn gevangen genomen. Men zegtdat uit het onderzoek hunner papieren een en ander is geblekenwaardoor de handelingen eener naburige regering in een ongunstig licht worden geplaatst. LONDEN, 4 September. Reuters Office deelt de volgende berigten uit Rome mede: De generaal de Noue is tot bevelhebber der Fransche leger- afdeeling benoemd. Ancona is in staat van beleg gesteld en de delegaat aldaar teruggeroepen. Pontecorvo en Benevento verlieeren nagenoeg in opstand. INGEZONDEN. Katwijk aan Zee 31 Aug. Het badhnis leverde heden avond een onge- wonen aanblik op. Op de bovenzaal was een uitgezocht gezelschap van omstreeks 100 personen verzameld, die bijeengekomen waren, om den ge liefden volksschrijver Jacob Cremer eene voordragt te hooren doen. Zooals de spreker in zijne voorafspraak zeide, was hij daartoe uilgenoodigd door ocne geliefde zusterdie zich te Katwijk aan Zee bevindten begaan met hot ongelukdat in den laatsten storm zoovele familiën getroffen heeftde hem gcschonkcne gaven te hulp had geroepen ter leniging van den nood. De uitnoodiging tot deelneming aan deze bijeenkomst, wier opbrengst be stemd was voor de nagelalene betrekkingen der onlangs omgekomene vis- schers, had in de beide Katwijken, Noordwijk, Valkenburg, Rijnsburg, Oegstgeest, Wassenaar en Leyden weêrklank gevonden. De bovenzaal en het aangrenzend vertrek waren vervuld met zoovele menschen als zij bevat ten konden. De heer Cremer onthaalde ons op de voorlezing eener onuitgegevenc no velle, getiteld: Bruur Jaopik. Men weet dat de heer Cremer eenig is in de nabootsing van het Beluwsche dialekt. Maar de gavewaarmede hij de natuur, in deze hare eigenaardige naiviteil weet te betrappen, wordt geëven aard door de trouw zijner karakterteekeningwanneer het n. 1. leekening heeten mag, dat de schrijver zijne karakters, in hunne eigene taal, hun innigst wezen en verborgenheden Iaat uitspreken. Maar alleen een zuiver zedelijk gevoel kan op een karakter, hetzij gunstig of ongunstig, het ware licht laten vallen. En ook thans, gelijk immer, werden wij genoopt den schrijver te hoogachten, die een' avond van zeldzaam aesthetischgenot deed strekken tot eene les van verhevene moraal. Meerdere kunstregters hebben opgemerkt, dat de best geslaagde talenten somtijds die zijndie hunne kunst hebben gebouwd op den grondslag van eene andere. Browning was philosooph, eer hij dichter werd. Heeren was letterkundige, eer hij geschiedenis schreef. Boerhave was godgeleerde, eer hij zich aan de geneeskunst wijdde. En welk eene carrière had Max Ha- velaar achter zich, eer hij als schrijver optrad? De heer Cremer heeft geschilderdeer hij schreef. De novelledie wjj hoorden, was eene aaneenschakeling van schilderachtige tafereelen. De heer Cremer schrijft niet, hij schildert. Neen, hij doet nog iets anders dan schilderen; anders zou hij zijn penseel niet weggeworpen hebben. Ook de schilderkunst der pen is hem niet voldoende. Hij schildert met al de hulp middelen van een' geest, die de werkelijkheid van het leven heeft geproefd, en al zijne organen gebruikt om het scheppend weder te geven. De wereld neemt in het gemoed van Cremer onwillekeurig de gedaante van een drama aan; de indruk, dien hij van de natuur krijgt, is eene schilderij in hare wording; ieder menschelijk gevoel, dat hem bejegent, vormt zich in zjjn binnenste tot een gedicht. Met deze spontaneïteit van het vernuft, met het weerkaatsend vermogen van een veerkrachtig gemoed, geeft hij de na tuur de wereld en het leven wederhij geeft ze weder met de frischheid van hunne eigene kleuren, met de warmte hunner eigene levensziel, met de tinten en toetsen en het relief der werkelijkheidmet de stoute en bi zarre trekken van het vrije natuurlevenmaar hij bezigt als zijne bouw stoffen en werktuigen die hulpmiddelen, die hij tot zijne onmiddellijke dienst heeft: stem, gelaatsuitdrukking en gebaar. Ziedaar de oorzaak van die photographische naauwgezetheid in het opvangen van de variatiën, de schakeringen en détails der natuur. Sommigen beminnen in de kunst soberheid in het gebruik van materialiën. Cremer geeft ons de meest alledaagsche voorvallen; hij neemt den tongval en de stof zijner gesprekken zoo laag hij maar kan. Zou ccn kunstenaar als Cremer het niet weten, dat de geheele kunst in de uitvoering bestaat? que l'art brille dans les détails? Dat het ware vernuft alles veredelt, waarop het zijne stralen Iaat vallen? Ja Cremer! zoo gij ons dit kunt leeren, dat wij het leven in zijne groot ste alledaagsheid dichterlijk vinden, dan hebt gij ons hel hoogste geleerd, wat wij leeren kunnen; dan wordt uwe kunst evangelisch want zoekt ook niet onze godsdienst, dit leven, dat ons meermalen zoo flaauw en flets voorkomt, te verheerlijken door den zonneglans van het geloof? Ten slotte zal de heer Cremer ons wel eene enkele aanmerking ten goede houden.. Zij kwam uit zulk een beminnelijken mond, dat de schrijver ze niet kwalijk zal nemen. Gij zijt dus te vreden, freule? zeide ik. Meer dan dat, was het antwoord. Alleen vond ik het karakter van Hannes wat sterk geteekend. Het spijt mij, dat juist zijn eigen, zijn jongste broeder, de onnoozele Japik het offer moet worden van zijn wangunst. Gjj meent dus, dat hier het menschelijk gevoel verkracht wordt tot op een graad, die noodeloos was? Gjj vindt den wanklank te sterk? Gjj zegt dat de schrijver ons niet slechts schokt, maar ons zeer doet? Juistdat meen ik. Ik dacht een weinig na. Een van de tcedcrsle vragen in de aesthetica is zeker deze om in de schildering van het afschrikwekkende de maat te hou den. Dit is geheel eene zaak van takt en van gevoel, maar die toch niet geheel zonder regel is. Men weet, dat hel bij de Grieken een vaste regel was om de katastrophe van het treurspel nooit plaats te laten hebben op het tooneel. En Bulwer formuleert zeer juist zijne afkeuring van Schillers Kindesmördcrinnterwijl hij ze vergelijkt bij de Medea van Euripides. Er zijn op eene schilderij hoofdfiguren en bijpersonen. In een toonstuk kunnen krijschende dissonanten zijndie een essentieel bestanddeel uitmaken van de harmonie; maar het stuk mag er niet uit zamengesteld zijn. net behoort tol de aesthetica het akelige te brekente omsluijerenin de schaduw te plaatsen, met sterke, maar spaarzame trekken te treffen, door iets menschelijks te verzachten. En wij vragen: Is de lage en kwaadaar dige figuur van Hannes geschikt om hoofdpersoon te zijn? En in al zijne naakte raauwheid zulk eene lange rol te spelendie in sommige harer tooncelen niets nieuws aan den dag brengt? Is het bevredigend, dat zijne verstokte wangunst door geen enkel menschelijk gevoel wordt getemperd? Mjj dunkt, dat Hannes niet te slecht, maar te laag is om hoofdpersoon te zijn; ook de ondeugd, die op den voorgrond staat, moet iels grootmoedigs hebben om gedurende eenige uren de belangstelling van een beschaafd publiek te onderhouden. Maar wij mogen niet eindigen met eene afkeuring. Bij de schildering van den zonsopgang over dc Betuwebij den morgentogl van het boerendeernije en haar graauwtje naar de melkweide, gevoelden wij het leven zoo frisch en heerlijkalsof wij dat voor dc eerste maal genotenop

Leydse Courant | 1860 | | pagina 3