worden HH. KK. IIII. prins en prinses Hendrik, benevens jhr. de Casem- broot, minister van oorlog, en meer andere hooge personen aldaar verwacht. Gisteren avond zijn er door de vertrekkende arlillerie-compagniën in de vlakte van Waalsdorp, ter eer van de bevordering van den kommandant van het kamp, den majoor Spoelstra, tot luit.-kolonelvuurwerken, licht en bra^kogels ontstoken. Het gehoor, dat wekelijks door den minister van oorlog wordt ver leend, is tot op 18 dezer uitgesteld. 's Lands fregat met stoomvcrmogen Zeelandonder bevel van den schout-bij-nacht II. Wipff, is op 16 Augustus ter reede van Beyruth aan gekomen. De commissie van de tweede kamer, belast met bet onderzoek omtrent de wateraftappingen op de Maas, heeft heden hare eerste zitting gehouden. Maandag aanst. zal de tweede zitting plaats hebben. Alsdan zullen gehoord worden de hh. W. Badon Ghybenhoofdingenieur van den waterstaat te Maastrichten de heer Fijnje van Salverdainspecteur van den waterstaat te Arnhem, en Dingsdag de hh. L. Berger, ondernemer van sloombootdiensten te Venlo, en J. Wenmacckers, lid van de kamer van koophandel le Maas tricht. Later zal ook de heer I'. Regoul, van Maastricht, gehoord worden. BIHTENLANDSCHE BERIGTEN. ENGGLAIO. LONDEN30 Augustus. Ten opzigtc van dc redevoering van den heer de Persigny laat de Times zich aldus uil: Het vertrouwen is ccne plant die langzaam groeit, en het wantrouwen is moeijelijk uit te rocijen. Wij hebben het oor niet geleend aan den brief des keizers, zullen wij r.tt het oor leenen aan de vleijendc woorden van den heer dc Persigny. De beer de Persigny heeft aanspraak op onze achting; hij is een der beste vrienden van Engeland. Wij willen hopen dat hetgeen hij zegt even zoo waar is als zijne inzigten goed zijn, maar hetgeen hij zegt, verre van de gemoederen gerust te stellen, dient slechts om het wantrouwen grooter te maken. De gerustheid van Engeland moet afhangen óf van zijne eigene krachten en van de maatregelen die ge nomen zijn, óf van de gematigdheid van zijnen nabuur. Engeland wenscht eene zoodanige gematigdheid, maar het zou daarom niet te verontschuldigen zijn, indien het verzuimde voor zijne veiligheid le zorgen. Ook andere bladen, o. a. dc Manchester-Guardiandie zeer in het ver trouwen van lord Palmerston deeltspreken over de bedoelde rede in gelijken geest. Ook de publieke opinie schijnt, in weerwil van al die ge ruststellende stemmen, steeds tot wantrouwen geneigd te zijn, want de verdedigingsmaatregelen worden steeds ijverig voortgezet, vooral de oprigling der vrijwillige corpsen. Men is thans bezig eene vcreeniging op te riglen die zich ten doel zal stellen aan de werklieden de gelegenheid te geven daarbij in dienst tc treden, door dc kosten hunner uitrusting te betalen, en de manschappen bij ziekte te ondersteunen en hun op 60-jarigen ouder dom pensioen te verlecnen. De correspondent van de Times in Syrië schrijft omtrent den toestand der Christenen aldaar het volgende: De Christenen te Damascus verkeeren nog in eenen hoogst bcklagenswaardigen toestand. Behalve 3000, welke herwaarts zijn gevoerd, bevinden zij zich nog alle in de citadel van Damas cus hoe gaarne zij zich ook ver van de moordenaren hunner geloofsgenooten zouden verwijderen. Trots de in olïicicle stukken bevatte verzekeringen is de taalwelke door de Mohammedaansche bevolking jegens de Christenen gevoerd wordt, nog ver van gcrusislcllenddikwijls doet zij nog bedreigin gen hooren. Hier, te Beyrulh, onder het geschut eener vloot, welke de stad in cenige minuten zou kunnen plat schieten, aarzelen de Mohammeda nen niet te zeggen, dat zij Kurschid-pacha niet zullen laten ter dood bren gen en dat zijindien men hel waagde dat te doende Christenen zouden aanvallen. Het is dan ook niet bevreemdenddat de Christenen geen ver trouwen slellen op de belofte der Turksche overheden om hen te beveiligen maar niets liever wenschcn dan naar elders de wijk te nemen. Dit wordt hun dringend aangeraden door den consul van Frankrijk en dien van Rus land beide dringen daarop ook bij Fnad-pacha aanen deze heeft beloofd de Christenen met Turksche oorlogsschepen naar een oordalwaar zij in veiligheid zullen zijn, naar Egypte, naar Rusland of welligt naar Algerië, te zullen zenden. Dezelfde correspondent maakt de opmerking dat juist die Turkenwelke eene Europesche opvoeding hebben ontvangenhet meest medepligtig aan de moordtooneclen zijn. Aehincl-pachazegt hij, zou in elke hoofdstad van Europa voor eenen Franschman kunnen doorgaan. Tahir- pacha, wiens gedrag gezegd wordt nog gruwelijker dan dal van Achmct ge weest te zijnheeft 6 jaren in Engeland doorgebragt. Men zou haast zeg gendat de Weslersche beschaving bij de Turken enkel diende, om dc Mohammedaansche dweepzucht te bevestigen en te verlioogen. Gedurende de nu geëindigde zitting zijn bij hel lagerhuis in het ge heel 24,613 verzoekschriften ingediend, waarvan het getal der ondertee kenaars 3,000,000 was. De uitwerking van het tractaat liisschcn Engeland en Frankrijk blijkt uit de volgende cijfers: In Julij 1859 bedroeg de uitvoer van Franschc wijnen naar Engeland 2094 vaten (hectoliters) en in Julij 1860 12,092. De uitvoer van wol van Engeland in Frankrijk was in Julij 1859 197,666quin tals en in Julij 1860 261,707 quintals. Dc uitvoer van katoen was in de eerste zes of zeven maanden van 1859 525,713 quintals en in 1860 1,019,304 quintals. De steenkolenuitvoer is insgelijks zeer toegenomendoch België behield de overhand, uithoofde van goedkooper prijzen, ofschoon het artikel niet zoo goed is. 800 jongelieden, van buksen voorzien, zijn reeds naar Italië vertrok ken om de Etna en den Vesuvius te bezoeken." De meeste hunner be lmoren tot de corpsen vrijwilligers. Bun verzoek om ontslag is zonder tegenwerping verleend. Uit de Vcreenigde Staten schrijft men van 14 Augustus. De langdurige droogte en dc brandende hitte, die hier zoo lang gehecrscht hebben, zijn gisteren avond door eenen weldadigen regen afgewisseld. In Texas schijnt eene zamenzwering onder de negers tegen hunne meesters te bestaan. Van daar wordt althans gemeld dat verscheidene zwarten getracht hebbenhunne meesters door middel van vergif om het leven te brengen; eenige der schuldigen zijn dien tengevolge reeds opgehan gen, terwijl nog 23 anderen tot de doodstraf veroordeeld waren. FUA\KIU.IK. PARIJS, 30 Augustus. De keizer en de keizerin hebben na het verlaten van Chambc'ry Annecy Bonneville en andere fraaije oorden van Savoye bezocht en zijn overal door de bevolking met geestdrift begroet. Brieven uit Algiers melden dat 50,000 Arabische ruiters van alle volks stammen zich gereed maken om tegenwoordig te zijn bij de feesten, die ter eere van den keizer zullen gegeven worden. Er zouden er zelfs uit Tunis komen. Deze inlandsche ruiterij zou een groot spiegelgevecht uitvoeren. Tijdens het verblijf des keizers te Chambe'ry heeft hij door den mairc doen afkondigen datin ruil voor den afstand eener kavalerie-kazerne door de stad, 500,000 fr. aan haar zijn toegewezen voor het bouwen van een stadhuis en eene overdekte marktvoor het aanleggen van eene openbare wandeling, enz. De aartsbisschop van Chambéry is tot commandeur van het Legioen van Eer benoemd. De generaal Magnan heeft, bij de opening der zittingen van den alge- mecnen raad van het dep. van den Beneden-Rijnzich mede zeer vredelie vend uitgelaten: De keizer, zeide hij, bad hem persoonlijk op stellige wijze te kennen gegeven, dat hij besloten had den vrede te handhaven. Wel is waar, voegde de maarschalk er bij, is de keizer niet voornemens den vrede tot eiken prijs te bewaren, doch hel zal niet zijne schuld zijn, wanneer de goede verstandhouding der mogendheden verbroken wordt. In denzelfden geest sprak dc staatsraad de la Guéronnière, bij de opening van den provincialen raad van het dep. van de Ilaute-Vienne. Hij betoogde, dat Frankrijks magt in Europa, en de kracht van de keizerlijke regering binnen 's lands niets gevaarlijks hebben, maar in tegendeel waarborgen voor de regten der natiën gelijk voor die der burgers zijn. Ilij leidde daaruit de gevolgtrekking af, dat men zich in Frankrijk gerust aan de werkzaamheden des vredes kon wijden. Volgens de le Marseille aangebragte berigten uit Beyruth van 22 Ang. zijn op last van Fuad-pacha te Damascus weder 70 personen, die aan de moordtooncelen hadden deelgenomen, gevangen genomen en 110 soldaten gefusilleerd, terwijl hij 3000 inwoners der stad gedwongen heeft bij liet Turksche leger in dienst te treden. Er waren te Beyruth 4500 Franschen aan wal gezet. De Gange was aldaar nog niet aangekomen. Te Konstantinopel is, wegens de heerschende gisting onder de bevolking, de bezetting wederom versterkt. De berigten uit Syrië spreken met ophef over de vreugde, die de lan ding der Fransche troepen onder de Christenen heeft te weeg gebragt. Zij zijn op een half uur afstands van Beyruth, in een fraai oord, gelegerd. Voorafgegaan door de muziek der Turksche regimenten, zijn zij derwaarts geleid. Op de lagere scholen alhier is eene verordening van den prefect der Seine opgehangen, waarbij het den onderwijzers verboden wordt hunne kweekelingen als prijs boeken te schenken, welke niet zjjn goedgekeurd; verder wordt verboden den leerlingen verzen of redevoeringen te doen opzeg gen, welke niet vooraf aan de bevoegde overheid medegedeeld zijn en aan de onderwijzers aanspraken le houden, welke niet eerst daartoe toestem ming verkregen hebben. ITALIË. Omtrent verdere krijgsverrigtingen van Garibaldi zijn geer.e berigten ontvangen; zijne krijgsmagt neemt echter, door de desertie der Napelsche troepen meer en meer toe. Naar men wil heeft de Sardinisclie regering thans besloten den opstand in Napels opentiijk te ondersteunen. Dit besluit was genomen na de terug komst van den heer Farini uit Chambéry en na liet houden van eenen on- stuimigen ministerraad. Omtrent de inneming van Reggio verneemt men nog nader bet vol gende: Het gevecht heeft 5 uren geduurd; van beide zijden is er hevig ge streden terwijl zoowel de eene als de andere partij veel geleden heeft. Garibaldi voerde in persoon het bevel bij den aanval en vond eene krachtige medewerking zoowel bij de bevolking der plaats als bij de opstandelingen, die hem moedig ter zijde stonden. Naar men zegt, bestaan de beide Napelsche brigades, die zich aan Cosenz hebben overgegeven, te zamen uit 9500 man. Naar men verneemt heeft de koning van Napels de door den heer dc Villamarina geëischte voldoening geschonken en eene schadevergoeding van 20,000 fr. verleend. Daarenboven zouden de schuldige militairen te regt ge steld worden. Naar men uit Turyn meldt, zal de minister van justitie binnen kort den koning een besluit ter onderteekening aanbieden, bij hetwelk amnestie wordt verleend aan de bisschoppen en andere geestelijkendie wegens on gehoorzaamheid aan de wetten des lands veroordeeld zijn. Te Genua hebben een aantal vrijwilligers, die door de bemoeijingen der Sardinisclie regering verhinderd waren geworden onder zeil le gaan, zich van eene Engelsche stoomboot meester gemaakt, terwijl de kapitein van dit vaartuig afwezig was, en zijn daarop onmiddellijk in zee gestoken. De Engelsche consul, hiervan onderrigt, heeft daarop per telegraaf den kommandant van het Britsch eskader in de Napelsche wateren verzocht, alle pogingen aan te wendenom het vaartuig terug te bekomen en de aanranders in banden te krijgen. Mazzini heeft in dc Unit a Italiana van Florence een artikel geplaatst,

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2