Per Telegraaf. den loop der vroegere gebeurtenissen na, om aan te toonen dat de staatkunde des keizers steeds eerlijk en opregt was geweest; dat Frankrijk zijne oogmer ken nooit verborgen had gehouden en dat daardoor niemand was misleid geworden. Op dit oogenblik was, volgens hem de vrees van Duitschland, betreffende de grenzen van den Rijn, en de vrees van Engeland voor eene landing, eene ernstige beschouwing niet waardig. De Rijn was niet meer eene strategische grens. Frankrijk zou voor geene vergoeding de Duitsche eenheid helpen bevorderen; want tegen over het verdeelde Duitschland was l,et veel sterker. Wat Engeland aangaat, noch deze mogendheid, noch Frankrijkverlangde eene verschrikkelijke worsteling. Aan het slot zijner rede drukte hij zich volgenderwijze uit: »Tot roem des keizers, tot on waardeerbaar geluk van Frankrijk enhet moet gezegd wordentot eer van Europa, dat door zijne houding de nieuwe instellingen van ons land zoo grootmoedig heeft bekrachtigd, is de inrigting, die het nieuwe keizer rijk in het buitenland moest vestigentot stand gebragt en de militaire rol van Frankrijk in Europa afgespeeld. Dit zeg ik u uit grond mijner over tuiging en ik voel mij gelukkig een tijdperk van vrede voor Europa en voor Frankrijk geopend te zien." De Indép. Beige zegt omtrent deze rede dat de spreker zeer zeker zich gelukkig zal hebben gevoeld toen hij zoo vredelievende verklaringen kon afleggen, vooral omdat hij zich steeds als een voorstander van den vrede heeft doen kennen. Wij nemen echter die verklaringen, zegt dit blad, niet met vol vertrouwen aan. Wij gclooven dat zjj opregt zijn, maar men moet niet vergeten dat zij uitgesproken zijn door eenen man, bij wien, misschien al te gemakkelijk, vredelievende droombeelden oprijzen. Volgens hier ontvangen berigten was de bevelhebber onzer krijgsmagt in China voornemens om tusschen 15 en 20 Julij eenen aanval te doen op de forten, die aan den mond van de rivier vpn Peking zijn gebouwd, om den toegang tot de hoofdstad te beletten. De stad Marseille zal aan de keizerin eene bracelet met diamanten bezet, ter waarde van 70,000 fr.aanbieden. Aan dit pronkstuk zal een medaillon bevestigd wordenwaarop het wapen der stad staaten dat door middel van een veêr geopend het portret van den keizerlijken prins doet zien. Volgens een brief uit Beyrulhdoor de Semaphore de Marseille mede gedeeld, is Fuad-pacha genoodzaakt geweest eenige personen te Damascus, die hij had laten gevangen nemenweer op vrije voeten te stellendaar de verbittering der Muzelmannen anders welligt tot nieuwe onheilen had kun nen leiden. Ook wordt in den brief gezegd, dat de tijdingen uit St. Jean d'Acre zeer ongunstig luiden. In de omstreken der stad moet namelijk eene oproerige beweging uitgebarsten zijn, terwijl een aantal Christenen reeds ais slagloffers der Muzelmansche dweeperij zijn gevallen. De Sultan heeft aan Abd-el-K.ader de orde van de Medjidié verleend. Naar men verneemt heeft de generaal Beaufort d'Hautpoul 3600 man te Beyruth aan wal gezet. Fuad-pacha heeft bij die gelegenheid aan de ver schillende gezaghebbers in Syrië eene circulaire gezonden, waarin hij de noodige toelichtingen geeft omtrent den waren aard van de Europcsche iDsschenkomst. Men heeft hier het berigl ontvangen dat een onzer schepen, de Gange, behoorende tot de expeditie naar Syrië, met 800 man en 30 paarden aan boord, met gebroken machine ter reede van Navarino geankerd ligt. Bij gelegenheid van ccncn wedstrijd met den ploeg te Vaugueray, heeft een 19-jarig meisje den prijs behaald. Toen zij zich ter mededinging aan gaf, aarzelde men haar toe te later.maar de omstandighedendie haar tot eene bekwame landbouwster gevormd haddengaven tot de inwilliging van haar verzoek aanleiding. Haar vader was, nu 10 maanden geleden, gestor ven. Hij bewoonde eene pachthoeve, waarvoor 2000 fr. huur werd betaald. Die hoeve te midden van den huurtijd te verlatenzou den ondergang van bet gezin ten gevolge gehad hebben. Zij gaf toen hare moeder te kennen flat zij het werk van haren vader op zich nam en heeft zich van die taak met goed gevolg gekwetenzoodat zij wegens hare bekwaamheid in hare woonplaats, de gemeente Brindas, ten hoogste geroemd wordt. ITALIË. De voorspoed blijft steeds de wapenen van Garibaldi begunstigen. De Na- pelsche troepenwaarmede hij in aanraking is gekomenhebbenvolgens een officieel bcrigt, het onderspit moeten delven cn zijn geheel verstrooid. De minister van binnenl. zaken heeft in een verslag aan het corps diploma tique die nederlaag erkend. Dat de generaal Bosco er in slagen zal Gari baldi tegen '.c houden, is hoogst twijfelachtig. Geheele compagniën van de koninklijke troepen kiezen de partij van den laatste, en de opstand in Basilicata is volkomen gelukt. Een en ander doet voorzien, dat de koning spoedig de hoofdstad zal verlaten. Naar men zegt zou Garibaldi te kennen hebben gegeven dat hij met de bemagtiging van Napels zijne krijgsbedrijven voor dit jaar zou eindigen. De Fransche gezant te Napels, de heer Brenier, heeft van de re gering schadevergoeding gevraagd voor die Franschendie bij het beschie ten van Palermo hebben geleden. Namens de Sardinische regering heeft ook de heer de Villamarina verklaard dat de bcrsaglieri door de kon. garde rijn aangevallen, llij eischt onmiddellijk voldoening. Te Milaan was dezer dagen bij eenen uitersten wil eene som gelds bestemdom gebruikt te worden voor het liefdewerk, dat als het beste kon beschouwd worden. De executeuren hebben die som aan Garibaldi toegezonden. PRUIS SEW. BERLIJN, 28 Augustus. Het congres van Duitsche regtsgeleerden is heden alhier geopend. Er zijn ongeveer 600 personen tegenwoordig. De beroemde porseleinfabriek te Passau is geheel afgebrand. Op het einde van July werd te Lausanne het eerste internationale be lasting-congres gehouden en door afgevaardigden uit Zwitserland, Frankrijk, Italië, Spanje, Rusland en Polen bijgewoond. Ilct doel van de beraadsla ging was het bepalen van het meest rationele belastingstelsel, welks in voering der regeringen zou worden aangeradenmaar de strijd der meenin gen bleek zoo groot, dat de vergadering zich voorloopig heeft moeten te vreden stellen met het aannemen van eenige algemeene theoretische begin selen, door de hceren Gamier, Pascal Duprat cn Emile de Girardin voorge dragen en zelfs tot het vaststellen daarvan werd slechts met 31 tegen 26 stemmen besloten. Volgens die beginselen houdt het congres dat belasting stelsel voor het best, dat vermogen cn inkomen gelijkelijk drukt. In 1861 zal het congres te Neufchatel bijeenkomen. OOSTENRIJK. WEENEN, 27 Augustus. Naar men verneemt bestaan de voorstellen, welke de minderheid van de commissie van 21 leden van den rijksraad wil doen, uit de volgende: 1°. om den ryksraad zijne tegenwoordige bevoegdheid ten aanzien van de algemeene aangelegenheden des rijks te doen behouden; 2". om provinciale vergaderin gen in te stellen, aan welke eene beslissende slem in provinciale aangele genheden benevens het regt van petitie en de bevoegdheid om de ministers bij den keizer aan te klagen zou worden toegestaan; en 3". om den keizer met het regt van veto te bekleedcn onder bepaling, dat telkens, wanneer hetzelve wordt uitgeoefend, de beweegredenen bij een keizerlijk patent moe ten worden uiteengezet. De keizer heeft den generaal von Bcnedek overgehaald om aan het hoofd van het bestuur van Hongarjje te blijven tot na de sluiting der zitting van den rijksraad, die voor het op den 15dcn Sept. bepaalde vertrek des keizers naar Ischl moet plaats hebben. Men gelooft dat de keizer eene constitutie zal verlecnen. Vorst Mettcrnich, onze gezant te Parijs, heeft voor eenigen tijd zij nen post verlaten. Ilij zal hier 8 dagen doorbrengen en zich vervolgens naar zijn lustslot Köningswarlh bij Marienbad begeven. Naar men uit Munehen meldt is er tusschen Beijercn en Oostenrijk eene overeenkomst geslotenwaarbij Beijeren zich verbindt omingeval Oostenrijk eenen oorlog in Italië moet voeren, Tyrol te bezetten. Voor eenige dagen heeft de geregtelijke verkoop plaats gehad van het uitgestrektste en fraaiste landgoed van geheel het Beyersche Oberland, toe- behoorende aan den graaf Waldbott Basscnheim. Het is aangekocht door een brouwer der hoofdstad voor 665,000 ff.welke koopsom uiterst gering wordt genoemd. De heer Julius de Bary, uit Offenbach, uitvinder van een werktuig ter vervaardiging van sigarenheeft zijn regt van eigendom daarop, voor geheel Noord-Duitschlandaan de heeren Theyson Ede en Gartner in Hanover ver kocht voor de som van 80,000 th. Ook met de Fransche regering is hjj in onderhandeling. In de gemeente Thuningen heeft dezer dagen een verschrikkelijke brand gewoed, waardoor 130 huizen, alsmede de pastorij cn het schoollocaalin de asch werden gelegd. Van de 2063 inwoners hebben ongeveer 3/4 daar door al hunne have en goed verloren. Uit Bruchsal wordt het volgende gemeld, als een bewijs voor het hooge gewigt der telegraphic, daar zij hier heeft gestrekt, om het verlies van menschenlevens te verhoeden. Den 23sten dezer was de sneltrein van 2 ure volgens gewoonte van daar naar Brelten vertrokkentoen men zich herinnerde, dat, ten gevolge van eene wijziging in de dienst, de van Bretlen naar Bruchsal vertrekkende goederentrein mede reeds op weg was. zoodat eene botsing tusschen beide treinen was te voorzien. Onmiddellijk werd echter per telegraaf te Bretlen kennis gegeven van het dreigend ge vaar en het mogt dan ook gelukkenden goederentreindie reeds een tamelijk eind wegs had afgelegd, te doen ophouden en naar het station terugkeeren. Omirent de onlustendie in de llerzegowina hebben plaats gehadver neemt men nader het volgende: Te Gasko is door de Turken een alge meene aanval op de Christenen en hunne bezittingen gedaan; er zijn op e'én dag 70 personen vermoord en 160 huizen verbrand of geslooptterwijl de meeste Christenen uit hunne woonsteden gevlugt waren en eene schuil plaats in het gebergte gezocht hadden. Dit geschiedde juist nadat de Tnrk- schc gouverneur met zjjne troepen te Gasko gekomen was cn de omstreek bezet had. GENUA, 29 Augustus. De Anthiondie gisteren ochtend Napels ver laten heeft, brengt de tijding mede, dat de generaals Maandag eenparig, met uitzondering van Bosco, besloten hebben den koning aan te raden te vertrekken. Bij het vertrek van de Anthion liep liet gerucht dat de offi cieren van het leger en de vloot in massa hun ontslag hadden ingediend. KANTONGEREGT NOORD WIJK. Veroordeeld in de zitting van 22 Augustus 1860. 3 personen wegens het vastzetten van geilen in de onvrije Rijnlandsche duinen, ieder tot ƒ5 boete of 1 dag gevangenzetting. 2 personen wegens het laten loopen van vee op eens anders in den oogst staander, grond, ieder tot ƒ3 boete, verh. bij lijfsdwang. 1 persoon als voren bij herhaling tot twee boetenieder van 5 cn ge vangenisstraf van twee dagen. 1 persoon wegens het uiten van het scheldwoord stinkert, zonder daar toe uitgetergd te zijntot ƒ0.50 boeteverhaalbaar bjj lijfsdwang. 1 persoon wegens het maken van een put (in de gemeente Katwyk) op minder afstand dan 7 palmen van het belendend gebouwgemeten uit de buitenkant der muur, waardoor nadeel en ongemak voor dat gebouw zou kunnen ontstaan, tot eene geldbocle van ƒ12, te vervangen door gevange nisstraf van twee dagen.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 3