chef van het detachement te Doesburg, onder verdenking van zich in gemel de betrekking aan verschillende malversatiën te hebben schuldig gemaakt. Het prov. geregtshof van Overijssel heeft Hermanus Hietberg, rijks veldwachter te Raalte, beschuldigd van drie misdaden van valschheid in openbare of authentieke geschriftenvan de hem ten laste gelegde misdaden vrijgesproken, omdat die niet wettig bewezen waren. Van Ambt Yollenhove schrijft men van 25 dezer: Eergisteren avond omstreeks 10 ure woedde eene vervaarlijke waterhoos, in het zuidelijk deel dezer gemeente. In eene nagenoeg oostelijke rigting voortgaande, nam zij talrijke garven koren, die nog te velde stonden, van den grond op, schudde ze uit en verstrooide ze heinde en verre. Ook maaide zij zich een weg door een akker op stam staand koren, terwijl zij alles, wat zij ontmoette, verpletterde. Bij den veehouder S. J. Lokte Zandbeltnam de hoos een deel van een muurtje wegterwijl het woonhuis zoodanig werd bewogen dat de grendels der reeds gesloten deuren lossprongen. Van de eerste boe- renhuizingdie zij in hare verdere vaart ontmoettevernielde zij een aanzienlijk deel van het rieten dak, nam een daarin aanwezig raam uit zijne voegen en voerde het ecu aanmerkelijk eind weegs medetot dat het eindelijk in een weiland nederkwamontwortelde voorts eenige boomen beroofde andere zware opgaande van hunne kruinen en zette haren weg voort, overal waar zij langs streek, dezelfde of soortgelijke verwoestingen aanrigtende, waardoor een groot aantal huizen werden beschadigd. Te Groningen is eergisteren de herinnering aan het ontzet dezer stad in 1672 op de aldaar gebruikelijke wijze gevierd. Des avonds werd er een fraai vuurwerk afgestoken. Te Ezumazijl (Groningen) werden Zondag avond door een drietal schippers aan wal gebragt, de schipper D. II. Weidenaar met vrouw, twee kleine kindereu en knecht, wier vaartuig in den storm van Donderdag 23 dezer met eene lading schelpen builen Schiermonnikoog was gezonken, en die met groot levensgevaar van een gewissen dood waren gered. Schipper Wcidenaar verbaalt, dat hij met de zijnen ruim 24 uren in den mast had doorgebragt; hij had zijne twee kindertjes in eene tobbe geplaatst en boven zich en zijne vrouw in den mast vast gemaakt, alwaar zij met den dood voor oogen zulk cenen langen lijd in den treurigsten toestand hebben door gebragt. Groot was dan ook hunne blijdschap, toen zij eindelijk in boven bedoelde schippers hunne gelukkige redders moglen begroeten, die, hoewel deerlijk afgemat, hen gelukkig aan wal bragten. Te llarlingen zijn in de vier laatste maanden 136,941 vierde vaten of ongeveer 5J millioen Ned. ffi boter uitgevoerd, waarvan de waarde meer dan 6 millioen gulden beloopt. Bijzondere brieven uit Paramaribo meldendat 's konings commissaris de heer Metmanlettende op het eenparig door alle deskundigen uitgebragt gevoelen dat er hooge noodzakelijkheid bestaat, om ook den verwarden loc stand der strafwetgevingwaarin onze West-Indische bezittingen verkeeren te doen ophouden, zich bezig houdt met het ontwerpen van een nieuw strafwetboek, dat geschoeid zal zijn op den leest der thans in Nederland van kracht zijnde strafwetgeving, doch met de wijzigingen, die door de locale omstandigheden gevorderd worden. Men denkt dat de werkzaamheden van den heer Metman in Suriname binnen 2 a 3 maanden zullen zijn afgeloopen waarna genoemde heer zich naar Curasao zal begeven. Zonder buitenge wone omstandigheden; wordt de heer Metman, in de eerste maanden van het volgend jaar terug verwacht. 's GRAVENIIAGE30 Augustus. Z. M. heeft lot kommandeur der orde van den Nedcrlandschc Leeuw be vorderd den heer L. J. A. van der Kunhoofd-inspecteur van den water staat, ridder dier orde. Z. M. heeft tot zijn ordonnance-officier benoemd den lslcn luitenant A. J. M. C. baron de Posson, van hel 5dc reg. dragonders. Z. M. heeft goedgevonden den luit.-kolonel jlir. S. J. R. van de Poll, van hel5dcreg. dragonders, op pensioen te stellen en hem te verleenen den rang van kolonel; voorts te benoemen bij het wapen der cavalerie: bij het l!te reg. dragonders, tot ridmecster 3dc kl. den lstcn luit.-adjudant jhr. W. J. A. Storm de Grave, van liet 4de reg.; bij het3dereg. dragonders, tot majoor, den ridmeester A. P. II. Boellaard, van het lslc reg.; bjj het 4dc reg. dra gonders, tot luit.-kolonel, den majoor J. W. Verlholen, van het corps, en tot majoor den ridmeester G. II. J. Michelhoff, van het lstc reg. dragonders; lot ls,c" luit. den 2dp11 luit. C. II. M. Verniers van der Loeff, van het corps; bij liet 5dc reg. dragonders, tot luit.-kolonel, den majoor P. A. J. II. Boreel de Mauregnault, van het 4de reg.; tot luit.-kolonel bij liet wapen, zonder bezwaar van 'srijks schatkist, den majoor II. Sodenkamp, van het 3de reg. dragonders, aan wien tevens voor den tijd van e'e'n jaar non-activiteit wordt verleend; in activiteit te stellen, bij het l5tc reg. dragonders, den ridmeester J. M. Blanken, die bij besluit van 16 Juljj 1859, voor één jaar, op non- activiteit was gesteld. Aan den officier van administratie der 2de kl. II. F. de Timmerman, dienende bij de zeemagt in Oost-Indiëis, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de zeedienst. De Staats-Cour. deelt thans de instelling mede der commissie voor de werkzaamheden tot voorbereiding en uitvoering van den aanleg van spoor wegen. Gelijk reeds gemeld is bestaat die commissie uit de bh. L. J. A. van der Kun, C. T. van Meurs en m'. L. A. J. W. baron Sloet. Men ziet de openbaarmaking van al de vastgestelde maatregelentot ten uitvoerlegging der wet nopens den aanleg van slaats-spoorwegenspoe dig te gemoct. Men verzekert, dat bet voornemen bestaat, om, zoo over de daartoe noodige middelen kan worden beschiktde bij de wet vastge stelde spoorweglijnen in den tijd van 8 jaren te voltooijen. Naar men verneemt is der commissie uit de tweede kamer, belast met het houden cener enquête omtrent de wateraftappingen op de Maasaange schreven om op Maandag, 3 September, hare eerste bijeenkomst te houden. BüITENLANDSCHE BERIGTEN. BRUSSEL, 29 Augustus. Op 23 September zal er, met medewerking der regering, een groot I schuttersfeest plaats hebben. De prijzen, die aan de beste schutters zullen 1 uitgereikt worden, begroot men op eene waarde van 80,000 fr. In een der kolenmijnen nabij Charleroi, 464 ellen onder den grond' heeft eene gasontploffing plaats gehad, die aan zes arbeiders het leven heeft 1 gekost. De oorzaak is onbekend. Hartverscheurend was het tooneel, dat 1 plaats had, toen de lijken naar boven gebragt en door hunne betrekkingen i herkend werden. Van den spoortrein tusschen Seraing en Luik zijn twee rijtuigen uit het spoor geraakt en tegen de hut van den baanwachter gereden. Die hut werd daardoor grootendeels vernieldals door een wonder zijn twee kin- i deren, die te bed lagen en sliepen, behouden gebleven. ENSELAJiB. 1 LONDEN28 Augustus. De heer Lindsay, lid van het lagerhuis, zal zich als gemagtigde der regering naar Washington begeven, ten einde met het kabinet aldaar in overleg te treden over de erkenning van het beginsel, dat alle eigendom van particulieren op zee in oorlogstijd onaantastbaar is. Na de veranderin- gendie door het Parijsche verdrag van 1856 in het oude zeeregt gebragt zijnis de erkenning van dat beginsel voor Engelands belangen van het hoogste gewigt. Aan den prins van Wallis is te Quebec een allerluislerrijkst onthaal j te beurt gevallen. Uit alle deelen der koloniën en ook uit dc Yercenigdo Staten waren de mensclicn derwaarts gestroomd. Ook te Montreal worden grootc toebereidselen voor zijne ontvangst gemaakt. Eene voorname dame is voornemens den I5ten September in Hanover Square Rooms eene soirée musicale et déclamatoire te geven, ten voordeele van het zoogenaamde Garibaldi-fonds. De entree is op 5 guinjes gesteld. In den nacht van Zaturdag op Zondag is er brand ontstaan in de uit gestrekte rijtuig-fabriek van den heer Kesterton, in Long-Acre, ten gevolge waarvan niet alleen dit gebouw maar ook de fraaijc muziekzaal S'. Marlins Hall en een 10-tal huizen zijn in de asch gelegd. Dc door den weslevvind aangeblazen vlammen vormden in weinige oogcnblikkcn eene ware vuurzee. Mannen en vrouwen kwamen jammerende uit hunne woningen snellenen i schier geheel ontkleed zag men hen met hunne kinderen in alle riglingcn eene bergplaats voor zich en hunne meubelen zoeken Dc vlammen waren op één oogenblik zoo hevig, dat zelfs het kristallen paleis te Sydenham, de Westminster Abdy, de S'. Paulskerk en alle kerken in het Westend en de City daardoor verlicht warenen de gloed was zoo feldat zelfs de ijzeren blinden geheel smolten. Het lood van het binnengedeelte der fabriek stortte gelijk een stroom van glinsterend zilver neder en twee brandspuitgasten i werden daardoor hevig gewond. Gelukkig zijn er gcene menschen bij om gekomen. De schade is zeer aanzienlijk. De hevige stortregens hebben in de graafschappen Kent en Essex over stroomingen veroorzaakt. Hooibergen, karren enz. zijn weggespoeld,™ vele runderen, paarden en schapen verdronken. Nabij Greenford is de rivier Brent buiten hare oevers getreden en heeft veel have en vee medege- i sleept. Dc landerijen zjjn daar als in meren en rivieren herschapen. Te Greenwich is door een oud en ervaren zeemandie zich thans in i heL invalidengesticht aldaar bevindt, eene nieuwe duikersboot uitgevonden. Zij kan 18 man en provisie voor twee dagen bevatten en za! 200 voet onder water kunnen nederdalen. Volgens berigten uit Calcutta van 20 Julij was men in het noordwes ten van Indië ten gevolge van dc aanhoudende droogte, welke reeds meer dan negen maanden geduurd hadbeducht voor een hongersnood. Tijdingen uit Bombay deelen mede, dat de maharad-schach van Ncpattl voor de dienstenwelke hij in den strijd aan dc Engelschen had bewezen, een gedeelte gronds en de Bath-orde had ontvangen. Op de uillevering van het hoofd der opstandelingenFeroze-schachwas eene belooning van 10,000 ropijen gesteld. Een gerucht zegt dat het schip Davo nabij Amoy door zeeroovers is genomen en dat allen die zich daarop bevonden, met inbegrip van vier Chincschc timmerlieden, vermoord waren. FRANKRIJK. PARIJS, 28 Augustus. De Moniteur deelt mede dat de keizer en de keizerin te Chambéry aan de overheden en vele aanzienlijke personen gehoor hebben verleend, en dat zij het gesticht van het II. Hart bezocht en eene wandeling in den omtrek der stad gedaan hebben. Dingsdag avond zon er in de schouwburg zaal een groot bal plaats hebben. I Volgens andere berigten zijn HH. MM. tc Chambéry, van wege de Sar- dinische regering, begroet door den heer Farini en den generaal Ciahlini. Het bezoek dezer heeren kan in deze tijdsomstandigheden van veel gewigt geacht worden. De keizer heeft, ten einde aan de ingezetenen van Lyon een blijk zijner gunst te geven, dc tollen, die op de bruggen over de Rhone worden geheven, afgeschaft. De heer de Persigny heeft te S'. Etienne, bij de opening van den pro vincialen raad van het dep. der Loire eene redevoering gehoudenwaarin hij de staatkunde des keizers verdedigde en uitweidde over de tegenwoordige kansen voor het behoud des vredes in Europa. Zijn voornemen was geweest te spreken over het met Engeland gesloten handelsverdrag, maar hij meende echter dat, alvorens de vraag tc beantwoorden hoe men zou kunnen werken, men trachten moest te weten of men met gerustheid kon werken. Hij ging

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2