courant:® leydsche h V: 7 71 ÏMfÊ N". 105. VRIJDAG 31 AUGUSTUS. De Prijs der Courant is f 12 in het jaarf de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 30 Augustus. Men verneemt dat door de boekhandelaren van den Heuvell en van Santen, alhier, aan de daarvoor ingestelde commissie is overgemaakt de som van ƒ197.23, zijnde de zuivere opbrengst van het, ten voordeele der nage laten betrekkingen van de verongelukte Scheveningsche pink de Onderneming, door onzen stadgenoot den heer H. II. van Witzenburg uitgegeven gedicht de Storm. Zoo als reeds is gemeld, zullen de miliciens der ligting van I860, die zijn ingedeeld bij de le, 2e, 3e en 4« regg. dragonders, den lslen Octo ber aanst. bij die corpsen in werkelijk dienst worden opgeroepenom ge durende een jaar in den wapenhandel te worden geoefend. De commissa rissen des konings in de verschillende provinciën zijn thans door den mi nister van oorlog uilgenoodigd, om al de lotelingen en nommerverwisselaars, die in Mei bjj de bovengemelde regimenten dragonders in reserve zijn gesteld bij lijds in active dienst te doen oproepen, opdat zij den l8tcn October in de hoofdplaatsen der provinciën aankomen, om van daar naar hunne corpsen te vertrekken. Bij resolutie van den minister van finantiën is vastgesteld de 2438,c staatsloterij. Deze loterij bestaat uit 20,000 loten10,000 prijzen en 2 pre- mi«n. De collecte wordt geopend op Maandag 24 September en gesloten op Zaturdag 6 October. De trekking der eerste klasse zal beginnen op Maan dag 22 October, terwijl dc laatste 100 nommers op Zaturdag 12 Januarij 1861 worden getrokken. Dc heer S. C. Elion, te Amsterdam, heeft op last van het ministerie van binncnl. zaken cenen gedenkpenning vervaardigd (naar de teekening van den heer N. Piencman) ter herinnering aan dc droogmaking van het Haar lemmermeer. De hoofdfiguur is eene Ceres met hare gewone attributen doch op de borst draagt zij het wapen der prov. Noordholland ter nadere aanwijzing van het onderwerp. Op den achtergrond ziet men aan de eene zijde een afbeeldsel van dc Lceghwater en aan de andere zijde een vlieden den Watergod op zijne schelp. Aan de keerzijde leest men het opschrift: hacus Ilarlcmensis saecula agris insultans et spöliis semper auctns tan dem vi machinarum perdomitus rapta XVIII millia jugerum Ilollandiae reddidit. Opus auctore Guilièlmo I A". MDCCCXXX1X inchoatum regnante Guilièlmo III A". MDCCCLIII perfectum. De Haarlemmer meer gedurende ecuwen de omliggende akkers bespringende en steeds vergroot met de daaraan ontrukte gedeelten, heeft, na eindelijk door de kracht van werktuigen le zijn bedwongende ontroofde achttien duizend bunders aan Holland teruggegeven. Het werk is op last van Willem I in den jare 1839 begonnen en onder de regering van Willem III in den jare 1853 voltooid). Bij de groolc belangstelling, welke aan de tentoonstelling voor onder wijs is te beurt gevallen, en het onberekenbaar nut, dat uit de aanschou wing van al hetgeen bij het onderwijs wordt gebruikt, te verwachten is, zijn hh. directeuren der vereeniging voor volksvlijt te Amsterdam op het denkbeeld gekomenom in overleg met liet bestuur van het onderwijzers genootschap een blijvend museum te openen van voorwerpendie tot de verschillende vakken van onderwijs bchooren en de geschiedenis daarvan aanschouwelijk kunnen voorstellen. Zij hebben dientengevolge aan hh. in zenders het verzoek gerigt, tot dit doel le willen bijdragen en hun te willen berigten, welke der door hen tentoongestelde voorwerpen, hetzij tijdelijk, hetzij als blijvend geschenk, mogen worden teruggehouden. De voorwerpen zullen met de namen der eigenaars of schenkers blijven voorzien. Yan het geen lijdelijk wordt afgestaan zal een bewijsdoor de directie getcekend worden afgegeven, op vertoon waarvan de voorwerpen na eenige dagen kunnen worden terug erlangd. Omtrent de pleglige onthulling van hel standbeeld van den dichter Tollens die, gelijk men weel op 24 Sept. aanst. te Rotterdam zal plaats hebben, wordt medegedeeld dat bij die gelegenheid aldaar een luisterrijk feest zal gegeven worden. IIH. SIM. de koning en de koningin, de verdere leden van het kon. huis en de ministers zijn tot de bijwoning der plcgligheid uil genoodigd. Het feest zal opgeluisterd worden door de uitvoering eener feestcantate voor mannenkoor en blaasinstrumenten, tekst van den heer mr. A. Bogaers, muziek van den heer Verhulst, onder leiding van den compo nist. De heer mr. W. S. van Reesemadoor het feest-comité daartoe uil genoodigd, zal eene korte feestrede uitspreken. Te Rotterdam zal op den 13den Sept. aanst. het 75-jarig bestaan van het aldaar gevestigde departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, in de groote zaal der sociëteit Harmonie feestelijk gevierd worden. D8. C. VV. van der Pot zal als tijdelijk voorzitter eene feestrede houden. Dit genoemde plaats schrijft men het volgende: De geringe aanvoer van aardappelen, die sedert eenige dagen niet noemenswaard was, heeft de prij zen alhier merkelijk doen stijgen. De reden van deze in het oog loopende verhooging ligt niet in het beperkte gewas van dat artikeldaar dit allezins overvloedig mag genoemd worden, maar hoofdzakelijk in het aanhoudende natte weder, dat het rooijen bjjna onmogelijk schijnt te maken. Het bederf in de aardappelen, dat zich alom in ons land voordoet, maakt gelukkig niet die vorderingen, welke men met zulk weder vreesde; vooral zjjn de berig ten uit het Overmaassche daaromtrent bevredigend. In een ander schrjjvcn, uit Oosterhout, leest men: Het aanhoudend voch tige weder begint zorg te baren. Er is veel rogge binnengehaalddie niet droog is, doch er staat nog veel te velde. De prijs der nieuwe rogge is van 6 en 6.40 het mud. Met tarwe en boekweit slaat net voor dit oogen- blik ook niet gunstig. Van de aardappelen verwacht men dat zij, niet tegenstaande de ziekte, nog een tamelijk beschot zullen opleveren; zij zjjn groot van stuktot heden zeer goed van smaak en kosten van 2 a 2.50 het mud. De Alg. Konst- en Letterbode deelt het volgende mede: Te Haarlem in de Groote Kerk, vroeger S'. Bavo, kwam onlangs, bij gelegenheid van het willen, op nieuw eenig oud schilderwerk te voorschijn, dat vóór vele jaren ook wel reeds ontdekt, maar toen onmiddelijk door de witkwast weder onzigtbaar gemaakt was. Het bevond zich tegen de binnenzijden van eenige der kolommen van het koor, en er werd door de belangstellende zorg van heeren kerkmeesteren terstond zoo veel van ontbloot, dat men de soort van het beeldwerk nu reeds van drie kolommen kan onderkennen. Het stelt gebloemde gordijnen voor, 2j tot 3 el hoog, legen elke kolom ééne, veelkleurig en waarvan het bloem- en lofwerk geborduurde of gewe ven stof zal verbeeldende rand van onderen bestaat uit franjesdie van boven prijkt met een opschrift, in eenen regel, eer. gedeelte van het Credo (de artikelen des geloofs) bevattende, in staande latijnsche letters, terwjjl dezelfde tekst onder aan het gordijn herhaald wordt in gothische minuskels, uil de laatste helft der 15de eeuw. Een der opschriften luidt: (credo) sanctam ccclesiam catholicamsanctorum communionemeen ander, het vervolg, (resurrectionem carnis) et vitam aeternam. Amen. Men mag aannemen, dat zich op alle 10 kolommen van het koor en op dc eerste zes daaraanvolgende soortgelijke beschilderingen bevinden omdat men op verscheidene reeds sporen gevonden heeften men veronderstellen mag dat het Credo in zijn geheel, maar op onderscheiden kolommen verdeeld, aan wezig zal geweest zijn. De gordijnen verbeelden eene draperiewaarmede men kerken bij feestelijke gelegenheden pleegde te versieren. Met genoe gen verneemt mendat heeren kerkmeesteren voornemens zijn het onder zoek en de ontblooting omziglig te laten voortzetten ten einde zoo volledig mogelijk kennis te krijgen van die wel zeer geschonden, maar in vele opziglen fraaijeen voor de geschiedenis der middeteeuwsche kunst ornamentiek en techniek niet onbelangrijke overblijfselen. In de kapel van het seminarie te Rijsenburg, onder Driebergen, is den 26ste" dezer de bisschoppelijke wijding toegediend aan J. F. A. Kistc- maker, vicarius apostoliek van Curacao, en A. J. Schaepmanadjutor van den aartsbisschop van Utrecht. De eerste is tot bisschop van Uranopolis, de tweede tot bisschop van Hesebon gewijd, beiden in partibus kifidelium. Zij werden bijgestaan door mgr. van Genken en mgr. Deppen; de een bis schop van Adras en coadjutor van den bisschop van Breda; de ander bis schop var. Samosenadjutor van den administrator apostoliek van het bisdom van 's Bosch. De wijding werd verrigt door mgr. F. J. van Vree, bisschop van Haarlem, terwijl tevens de plegtigheid werd bijgewoond door mgr. J. Zwijsen, aartsbisschop van Utrecht. Maandag hebben de in het kamp bij Millingen vcrcenigde troepen groole manoeuvres uitgevoerd, in tegenwoordigheid van Z. M. den koning en van den prins van Oranje. De cavalerie heeft zich bij die gelegenheid, door het doen van fraaije charges, van eene gunstige zijde doen kennen. Uil het kamp worden vele zieken naar Harderwijk overgebragt. Men verneemt, zegt het Hbl.dat het gemeentebestuur van Arnhem, hetwelk onlangs een belangrijk geschenk van den heer A. Ver-llucll (de collectie vlinders, door zijnen vader nagelalen) aanvaardde, ten behoeve van dc openbare bibliotheek aldaar, al spoedig met dat geschenk zelf verlegen is geworden, daar er geen geschiklen conservator van dc vlinders, vooral van de uitheemsche, le vinden was, en de verzameling toch een zorgvuldig toe- zigt en onderhoud vorderde. In overleg met den milden gever heeft dc ge meenteraad thans besloten dc bedoelde verzameling af te slaan aan 's rijks museum voor natuurlijke historie te Leyden, werwaarts zij eerlang zal worden overgebragt. Sedert eenigen lijd bevindt zich te Arnhem in hechtenis, om voor den krjjgsraad teregt te staan, de I8" luitenant van het l8,ercg. inf.'M.vroeger

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1