Per Telegraaf. Engeland was verhinderd, namen de zaken weder eene andere wending en "neten zich woorden ontvallen, die deden gevoelen dat er geene Christenen ju Syrië zouden overig blijven, indien de expeditie geenen voortgang had. ITALIË. Be jongste berigten bevestigen niet alleen de ontscheping van Garibaldi's troepen in Calabrië, maar ook de bcmagtiging van Reggio, na een hardnek- U» gevecht. De Napelsche troependie aldaar in bezetting lagenzijn in liet fort teruggetrokken, maar daar dit fort nog in aanbouw was, zoo kon het mocijelijk verdedigd wordenen hebben zij ook later dat punt overge geven. De plaats San Giovanni is mede in handen der aanvallers. Er heeft ook een scherp gevecht plaats gehad tusschen de troepen van Garibaldi en de Napelsche brigade Briganli, dat met de nederlaag van de laatsten is ge ëindigd. Twee brigades hebben zich toen op genade aan den bevelhebber Cosenz overgegevenwaardoor de laatste meester is geworden van hunne wapenen en artillerie, alsmede van het fort Pizzo. Men verwacht dat Ga ribaldi den weg van Reggio naar Napels zal volgen en van het zuiden naar liet noorden het land doortrekkende, de hoofdstad zal bereiken. De Na pelsche marine blijft werkeloos; wanneer een officier bevel ontvangt de ha ven te verlaten, is hij terstond ziek. Be bevolking der provinciën Capitanata en Basilicata is op de hand van Garibaldi. Van veel belang is het dat ook te Polenza een oproer is uitge barsten, want deze stad is de sleutel die toegang verleent tot verschillende wegen. Hier en daar worden voorloopige besturen ingesteld. Te Napels hebben de hoofdofficieren van de burgerwacht hun ontslag ingediendomdat de vreemde troepen nog in dienst worden gehoudente gen de bepaling der constitutie. PRÜII§EN. BERLIJN, 27 Augustus. Tc Keulen is het groote feest, door de buksschuttcrij aldaar uitgeschre ven, geopend. Er zijn deelnemers uit onderscheidene oorden van Duitsch- land, uit Zwitserland, Tyrol, België, Nederland en Engeland aanwezig. Te Montjoie, nabij Aken, is in den nacht van den 24s,en eene groote hoeveelheid sneeuw gevallen. De geldelijke- ondersleuningen, welke in het vorige jaar door de Gus- taaf-Adolf-Vereeniging aan hulpbehoevende Protestantsche gemeenten werden verleend, bedragen de som van 160,500 11. Op de mis te Stuttgart is de aanvoer van wol buitengemeen groot. In weerwil hiervan is dat artikel zeer gezocht en worden hooge prijzen besteed Men is ook zeer te vreden over den aanzienlijken afzet van laken; ruim 3000 fabriekanten zijn aldaar verschenen. In het Russische gouvernement Moskou heeft zich eene 40jarige vrouw uit dweepzucht laten verbranden. In het gouvernement Olonetz hebben in dit jaar niet minder dan 15 personen hetzelfde gedaan. OOSTENRIJK. WEENEN, 25 Augustus. Naar men verneemt maakt de minderheid der commissie uit den rijks raad een rapport op legen het door de meerderheid goedgekeurde programma. Op 1 Sept. zal de rijksraad zijne zittingen hervatten. Bij de viering van het Stephanus-feest heeft de primaat van Uongarye eene rede gehouden die, wat de hoofdzaken betreft, op het volgende neder- kwam. Hij betuigde als echt Hongaar zijn vaderland vurig te beminnen en steeds zijne stem te hebben doen hooren waar de belangen van het vader land dit vorderden, ten einde zijnen pligt te vervullen. Hij hield zich over tuigd, dat Hongarye eenmaal zou worden hetgeen men zoo vurig wenscht en waarom alle zonen des lands hunne gebeden ten hemel zenden. Slechts voor overdrijving behoorde ieder te waken; wat rijp moet worden heeft tijd noodig, derhalve vermaande hij allen op de dringendste wijze, om ge duldig, maar met volharding in de aanvaarde taak af te wachten tot de storm, welke het vaderland bedreigt, is voorbij gegaan. Op den 14dcn dezer zijn de gezamentlijke redacteuren der grooteniet officiëleDuitsche en Ilongaarsche bladendie te Pesth verschijnenbij de directie der politie aldaar ontbodenen werd hun van wege den generaal von Benedek aangezegd, dat hij de klagten der politie, tegen de dagbladen van Pesth ingediend, maar al te gegrond had bevonden; dat hij echter nog eene laatste maal genade voor regt zou uitoefenendoch dat voortaan de wet in volle gestrengheid legen de drukpers zou worden gehandhaafd. De dagbladen hebben .zich daarom voor het vervolg te wachten voor het plaat sen van stukken, waarin de door de regeriug voorgenomen hervormingen ongunstig worden voorgesteld; zij moeten ook bij het bespreken van buiten- landsche aangelegenheden voorzigtiger te werk gaaneindelijk mogen zij geene berigten uit andere deelen van Hongarije, betreffende feestelijkheden, fakkcltogten enz., plaatsen, dan na die aan de goedkeuring der politie te hebben onderworpen. Tc Witkowitz is de groote fabriektoebehoorende aan den heer von Rotschild, grootcndeels afgebrand. Men rekent de schade op een half mil- lioen fl. - Te Innsbruck is in den morgen van den 19den eene aardbeving waar genomen. In de bovenwoningen was de schudding duidelijk voelbaar. Te Triëst zijn brieven uit Ragusa ontvangen, waarin gemcldt wordt dat te Gasko, in de llerzegowinaeene bloedige worsteling heeft plaats gehad. De Turken hebben er de Christenen aangevallen, die voor het mee- rendeel met hunne vrouwen en kinderen vermoord werden. De militaire magt was te laat gekomen om den Christenen hulp te kunnen bieden. OOST-INDIE. BATAVIA, 9 J ul ij De gouverneur-generaal heeft aan den lieer H. J. Lion vrijstelling ver leend van de verdere gevangenisstraf waartoe hij was veroordeeld, uithoofde van den ziekclijken toestand waarin hij verkeert. Zondag 11. werden des morgens de paarden van het paardenspel alhier naar de rivier gebragt om te badentoen een dezer dieren plotseling wild werd en zijn oppasser beet en trapte. Losgerukt rende het den weg op, heet de paarden van een naar de kerk rijdend burgerzoomede diens koet sier, greep vervolgens een inlander in den rug en beet hem zoo erg, dat hij aan de gevolgen is overleden. Daarna heeft het woedende paard nog den wachtbebbenden sergeant bij het hotel van den gouverneur-generaal een beet in de borst toegebragt, welke dientengevolge in het hospitaal is opge nomen. Eindelijk slaagde men er in het dier op te vangen en naar den stal te brengen. Men zegt, dat het gezigt van een span groote merries den anders vreedzamen hengst tot die plotselinge wildheid bragt. Uit een bijzonder schrjjven van Banjcrmassing wordt het volgende medegedeeldSedert eene maand zijn wij met 300 man in het land Alley, alwaar zich de opstandelingen ophouden. Majoor Koch voert ons aan. Wij zijn verscheidene malen met den vijand handgemeen geweest, doch laffer vijand bestaat er niet; zij liggen in hinderlagen en zoodra gij ter hoogte van hen zijt; schieten zij hunne geweren af en verdwijnen in de bosschcn; eenige weinige door opium opgewonden voorvechters komen op ons af cn die liggen dadelijk. Alles is op weg door ons vernield geworden, wij passeer den geen kampong of zij werd in de asch gelegd. Zij worden duchtig ge straft, want niets wordt er gespaard, menig zoenoffer moeten wij nog heb ber.. De vermoeijenissen en ellende die ik in den laatsten tijd uitgestaan heb kan ik u moeijelijk beschrijven, met alles hebben wij te kampen. De gloeijcnde hitte, het aanhoudend marcheren door moerassen, dag noch nacht rust, geplaagd door duizendc muskieten cn andere insecten; vooral het laatste is wel het ergste en ik weet niets afmattender dan dat men geene geregelde rust kan genieten. Te Palembang is van Lahat de tijding ontvangen dat de hoofdmuite ling Pirahoen zich met zijne vrouw, zij if kind en een 6-tal volgelingen, sedert 4 dagen zoude ophouden aan de Boekit Motong in de marga Goemai Oeloe, nabij de grens van de Passoemah, op twee dagmarschen boven Pa- dang Semidang. Naar aanleiding van dat berigt, rukte den 25stcn Mei een detachement van Lahat op, sterk 1 officier cn 50 militairen, benevens 20 pradjoerits, met het doel om zich over Padang Semidang naar den Boekit Motong te begeven en te trachten van daar uit, den weerspannige meester te worden. Na eenige vermoejjende marschen kwam men aan een talang, waarin Pirahoen zich zoude ophouden. Na eenigen tijd de talang te heb ben verdedigd, waarbij de onzen een gewonde bekwamen (pradjoeril), is de bende het bosch ingejaagd. Het zien dragen van eene draagstoel of baar door vier muitelingen gaf aanieiding tot het vermoeden, dat Pirahoen bij die gelegenheid gewond of gedood zou zijn. Sedert dien tijd bleef men in het onzekere, waarheen hij zich gewend heeft. Nu en dan maken zich nog eenige kwaadwilligen schuldig aan roof en gewelddadige aanranding. In het Belangsche (Menado) werd onlangs eene vrouw, die zich met haar kind in het bosch bevond, door eene groote slang (Oelar Patolla) aan gevallen; aan eenige, op haar hulpgeschreeuwtoegesnelde mannen mogt het gelukken de slang te dooden en de moeder te ontzettendoch het kind was bereids aan de bekomene wonden overleden. Op Ternate hebben zich weder schokken van aardbeving doen gevoelen.. LONDEN, 28 Augustus. Heden is het parlement gesloten. In de bij die gelegenheid uilgesproken rede werd gezegd dat de betrekkingen met de vreemde mogendheden vriendschappelijk warendat men vertrouwde dat de vrede niet verbroken zon worden, en dat, indien de mogendheden niet in de zaken van Italië tusschen beide kwamende rust in de an dere stalen niet zou gestoord worden. De conferentie over de zaak van Savoye was nog niet gehoudenmaar men hoopte dat wanneer de onder handelingen plaats zouden hebbende schikkingen voor de hand zou den liggen om de Zwitsersche onzijdigheid, zoo gewigtig voor de belan gen van Europa, overeenkomstig de verdragen van 1815, te verzekeren. De koningin had met Oostenrijk, Frankrijk, Pruissen en Rusland medege werkt, om schikkingen te treffen met den Sultan, ten einde door eene lij delijke militaire bezetting de orde in Syrië te herstellen. PARIJS, 28 Augustus. De Moniteur bevat een berigt uit Chambe'ry van den 27s,cn 's avonds. De keizer eri de keizerin zijn bij hunne komst aldaar met geestdrift ontvangen. De maire zeidc o. a. in zijne toespraak, dat de bewoners van Savoye door een gevoel van nationaliteit naar Frankrijk ge trokken worden. Des avonds had er een groot diner plaats en was de stad schitterend verlicht. MARSEILLE, 28 Augustus. Men meldt uit Rome van den 25sl™dat het gouvernement troepen naar Benevento ter versterkiug van het garnizoen gezonden had en dat deze,.het Napelsche grondgebied, volgens de tractaten, ongevvapend waren doorgetrokken. Toen zij eerst overvallendaarna van Benevento teruggeslagen waren, had de gouverneur de citadel verschanst. Door den generaal Lamoricière was er eene kolonne afgezonden om de grenzen van Toskane te bewaken. NAPELS, 25 Augustus. Te Polenza zijn geene pogingen aangewend om den opstand te onderdrukken cn Garibaldi is als dictator uitgeroepen. De dagbladen van Napels deelen de proclamatie van de hoofden van den op stand mede. De minister van oorlog en generaal Bosco zijn aan het hoofd van zes bataillons versterkings-lroepen naar het tooneel van den oorlog ver trokken, door den telegraaf vernemende dat Reggio zwak verdedigd werd. 50 bersaglieri, die met Sardinische schepen aan wal waren gezet, zijn, na een bloedigen strijd met de troepen der koninklijke garde, wederom scheep gegaan. WEENEN, 28 Augustus. Reuters Office.) De generaal von Bcncdeck heeft aan den keizer verzocht ontheven te worden van de betrekkingdie hij in Hongarije bekleedt. Zijne stelling is niet langer houdbaar, van wege de toenemende gisting.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 3