BUITE1VLANPSCHE BERIGTEX. BELGIEi BRUSSEL, 27 Augustus. De graaf van Vlaanderen is over Kroonstadt te Petersburg aangekomen. Op het einde van het vorige jaar werd in de dagbladen de oprigting eener nijverheids-bank te Frankfort aangekondigd, die alhier domicilium had gekozen in eene kleine gemeente. Deze inrigling beloofde aanzienlijke win sten en vroeg hier te lande agenten die 1000 frs. als waarborg moesten storten, waarvoor zij, behalve een goed tractement, twee aandeelen van 1000 frs. ieder als pand ontvingen. Deze schoone beloften lokten vele per sonen uit zich voor het agentschap aan te melden, en alleen zij, die de waarborgsom in klinkende munt aanboden, werden aangenomen. Drie maan den verliepenmaar de agenten ontvingen niets en hunne betaling werd uit gesteld. Dit verwekte achterdocht en, naar aanleiding eener klagte, deed de justitie onderzoek. Zij ontdekte dat de bank nooit had bestaan, en dat zekere heer X., die als hoofdagent was opgetreden, zich door deze hande ling van cene som van 20,000 frs. had meester gemaakt. Hij is gevangen genomenmaar een zijner familie-betrekkingen heeft de opgeligte agenten ten volle schadeloos gesteld. Het dagblad la Mouse deelt het volgende mede: Eene vrouw, met een tweejarig kind, die door haren aan den drank verslaafden echtgenoot aan de ellende werd prijs gegeven, was dezer dagen zoo zeer in het naauw ge- bragtdat zij eenig haar toevertrouwd goed naar de bank van leening bragt. Bij de politie werd over het vermissen van het goed eene klagt ingediend, en de vrouw bekende terstond waar zij het gebragt had. Toen de politie later aan hare woning, kwam was de vrouw verdwenen. Zij had zich met haar kind in de Maas geworpen, waaruit de lijken zijn opgehaald. De moeder hield het kind nog bij de hand. EN Cr 13 L AND. LONDEN 26 Augustus. Men meent te welen dat de regering een diplomatiek agent naar het gebied van den koning van Dahomey zal zenden, met het doel, om cene herhaling van de verschrikkelijke gewoonte, om bij zekere plegligheden mcnschen te offeren, voor te komen. Men zegt verder dat de regering daar toe heeft aangewezen den heer O'Brien, vroeger koloniaal secretaris te Sierra Leone. Sedert den 17den dezer, zegt de Times, zijn er ongemeen grooteorders tot het koopen van graan uit Engeland naar Amerika en naar het vaste land van Europa gezonden. De postpakketboot, welke den 18dcn uit Enge land naar New-York is vertrokken, heeft, naar men meent, belangrijker orders medegenomen dan eenige vroeger vertrokken boot. Terwijl men hier steeds klaagt over guur weder en ophoudelijken re gen, heeft men in onderscheidene streken van de Vereenigde Staten eene hitte van 94 a 100 graden Fahr. en betaalt men een dollar voor een vat water. Door onderscheidene dagbladen hier te lande wordt het denkbeeld geopperd eenen algemeenen bededag te houden, ten einde van het Opperwe zen het ophouden van den regen af te smeeken. Lord Derby is naar zijn kasteel Knowsley, nabij Liverpool, vertrok ken om toebereidselen te maken voor het gastmaal, dat hij in zijn park zal geven aan 13,000 vrijwillige schutters, na den afloop der wapenschouwing, die op 1 Sept. aldaar moet plaats hebben. De Great Eastern is behouden in de haven van Milford aangekomen. Berigten uit Hong-Kong van 7 Julij melden dat lord Elgin en baron Gros te Shanghai zijn aangkomenbijna de geheele Fransch-Engelsche strijdmagt is in de golf van Pcchcli bijeen en alles is gereed voor een aan val op de Peibo-forten. Sommigen zeggen dat de aanval onmiddellijk zal plaats hebbenanderen weder dat die lot Augustus is uitgesteld. Men hoopt nog altijd dat de verschijning van een geduchte strijdmagt, in de golf van Pccheli, de Chinesche regering vredelievend zal stemmen. Sommigen bewe ren zelfs dat het hof van Peking bereid zal zijn alles te beloven wat men verlangt. Eene Fransche brigade, onder aanvoering van de generaals Jamin en Callineau en van den schoul-bij-nacht Protetheeft zich inmiddels van het schiereiland Chcfow, dat tot verzamelplaats der Fransche troepen moet dienen, bemagtigd. De Chinezen zijn gevlugt. Wat er geworden is van het voor Nanking verslagen keizerlijke leger weet men niet regt, doch Hochun, de opperbevelhebber, heeft zichzelven van hel leven beroofdterwijl Ho-kwci-Ching, de gouverneur-generaal, in boeijen naar Peking moet worden gezonden. Uit Japan zijn berigten ontvangen van 26 Junij. Zij melden dat tus- schen de Japannezen, Engelschen en Franschen een zeer levendig handels verkeer was ontstaan, daar de Engelschc en Fransche troepen in China het grootste gedeelte hunner behoeften uil Japan trekkenook hebben zij aldaar 4000 paarden aangekocht. Nadat te Shanghai, ten gevolge van de bewe gingen der opstandelingenin den handel in thee een stilstand was geko men, werd uit Japan thee uitgevoerd, en het gevolg hiervan was dat het artikel te Kanagawa in prijs was gestegen. Vier schepen waren van daar naar Engeland vertrokken met thee, ruwe zijde enz. De bevolking van Kanagawa was ten gevolge van dit handelsverkeer tot het driedubbele cijfer gestegen. De handelsklasscn, de ambtenaren en de hoogcre standen werken dit verkeer met de vreemdelingen in de hand, terwijl de lagere klassen daarentegen hunne oude vooroordcelcn blijven behouden en over de duurte der levensmiddelen bitter klagen. Rijst en tarwe mogen niet uitgevoerd worden, terwijl daarentegen de uitvoer van meel volkomen vrij is. Men zegt dat eenige steden, welke ongeveer 45 Duitsche mijlen van Kanagawa gelegen waren en die 8 a 10,000 inwoners teldendoor aardbevingen ver nield zijn. Ook te Kanagawa had men eenige schokken van aardbeving waargenomen. In verschillende gedeelten des lands hadden zich zendelingen gevestigd. FRANKRIJK. -< PARIJS, 26 Augustus. De keizer en de keizerin zijn, volgens de opgave van den Moniteur, te Lyon met buitengewone geestdrift ontvangen. De werklieden hebben'aan den keizer een adres overhandigd, door meer dan 100,000 personen getee. kend. De voordeelen, die de stad Lyon geniet van het onlangs met Engeland gesloten handelsverdrag, hebben veel tot deze opgewondenheid bijgedragen Bij gelegenheid van het verblijf des keizers is het nieuwe beursgebouw in gewijd en Z. M. heeft bij die plegtighcid de volgende woorden 'lot den han delsstand gerigt: Ik zeg n dank voor de wijze, waarop gij mijne pogin. gen tot vermeerdering van de welvaart des lands weet te waarderen. Uit sluitend bezig met de algemeene belangen des landsverwerp ik alles wat de ontwikkeling daarvan zou kunnen beletten. Het is ook daaromdat het onregtvaardig wantrouwen in het buitenland opgewekten de overdre ven ongerustheid in het binnenland, mij geene bezorgdheid baren. Niets zal mij doen afwijken van den weg van gematigdheid en regtvaardigheid, tot nu toe door mij gevolgd, en welke Frankrijk handhaaft op den trap van magt en voorspoed, aan hetzelve door de Voorzienigheid aangewezen. Geef u dus met vol vertrouwen over aan de werken van den vrede. Frankrijk dat Europa opwekt tot al wat grootsch en edel is, zou slechts ontaarden' wanneer liet gehoor verleende aan verkeerden invloeden met Gods hulp zal het, onder mijne dynastie, niet ontaarden. De Moniteur de la Cóte d'or meldt, dat de oude gewoonte van het aan bieden van den cerewijn aan nH. MM.door de maatschappij van wijnbouw in het arrondissement Beaune, welke gewoonte van den tijd der hertogen van Bourgogne dagteekent, thans heeft plaats gehad. De laatste maal, dat dit geschiedde, was ter eer van Lodewijk XIV, op 5 Junij 1683. De eere wijn, welke den keizer is aangeboden, bestaat uit 50 flesschen van de fijn ste en zeldzaamste wijnsoorten van de beste jaren van 1784—1858, welke in eene kist van groote waarde, doch tevens van groote eenvoudigheid, waren vervat. De leden der maatschappij van wijnbouw hebben aan H H. MS, den gouden sleutel van die kist overhandigd. Na den afloop der plegligheid hebben de keizer en de keizerin eene te», toonstelling van zijden stoffen bezigligd. Volgens gebruik werden aan HH. MM. de fraaiste stoffen ten geschenke aangeboden. Daarna hebben zij het gasthuis bezocht en zijn de stad doorgereden. Des avonds had er eet bal op het stadhuis plaats. De keizer heeft aan onderscheidene personen ridderkruisen uitgereikt. Prins Napoleon zal zich weldra op de Cassard naar Engeland insche pen, om aldaar eenige bijzonderheden, betreffende den landbouw, in oogen- schouw te nemen. Hij zal een stipt incognito bewaren. Naar men zegt zijn er bij de regering ongunstige berigten ingekomen van onzen gezant te Konstantinopel. Hij moet niet zonder vrees zijn voor eene herhaling in Europeesch-Turkye van de gebeurtenissen, die in Syrif hebben plaats gehad. De heer Anastasianischoonzoon van den heer Benedetlidirecteur der politieke zaken aan het dep. van buitenl. zaken, is in den ouderdom van 100 jaren te Alexandria overleden. Hij stond aldaar aan het hoofd van eet handelshuis. De beroemde heelkundige Leroy is te Eliolles, nabij deze stad, over leden. Ten gevolge van een plaatselijk onderzoek in de kerk Notre Dame, na den vroeger vermelden diefstal van kostbaarheden, moet men het ver moeden opgevat hebben dat de dieven Engelschen zijn. Waarschijnlijk had het hun te voren aan tijd ontbroken om het middagmaal te gebruiken; al thans het blijkt, dat zij in de sacristy hebben gegeten, terwijl de overblijf selen van brood en vleesch genoegzaam aanduidenwelk maal zij genomen hadden. Voorts blijkt het, dat zij op een der kasten een stoel hadden geplaatst, waarop zij door middel van een daaronder staanden leuningstoel zijn geklommen, ten einde door het hoogc venster te ontvlugten. Behalve het overschot van hun maaltijd vond men ook verschillende afgescheurde lapjes kleedingstof van Engclsch fabricaat. Een kastje, waarin cene kost bare reliek, een stukje van het ware kruis, was geborgen, is door de dieven onaangeroerd gelaten. Volgens berigten uit Syriö openbaart zich nog voortdurend te Damas cus en Saïda eene zeer vijandige stemming ten aanzien der Christenen. I» eerstgenoemde plaats hoorde men nog dagelijks van moordenterwijl de Muzelmannen te Saïda den Christenen openlijk allerlei bezwaren in den weg leggen. Inzonderheid hebben deze laatsten tegenwoordig veel te lijden bij liet begraven hunner doodenhetwelk dc Muzelmannen hen gewelddadig belet ten, door hun de lijken te ontnemen en die onder het aanheffen van allerlei schimpliederen zeiven grafwaarts te brengen. De bevelhebber van een der Fransche schepen vernam onlangs dat er weder eene begrafenis zou plaats hebben. Hij zond drie man aan wal, om daarbij tegenwoordig te zijn en tevens met last, om hem, in geval dat er geweld werd gepleegd, daarvan kennis te geven; doch naattwelijks hadden de Muzelmannen het drietal in het oog gekregen, of zij verwijderden zich en lieten de Christenen onge stoord de gebruikelijke plegtigheden verrigten. Een nieuw bewijs, dat de Muzelmannen, gelijk reeds vroeger werd gemeld, ontzag hebben voor de Franschen. In brieven uitBeyruth wordt hoog opgegeven van de levendigheid, die aldaar in de haven heerscht. Het aankomen van verschillende schepen bad het lossen van saiutschoten ten gevolge, hetgeen de Turken deed zeggen dat de Europeanen niets dan geraas kunnen maken (om het woord dat zij gebruikten op het papier te zetten, daartoe was de briefschrijver niet in staal). Toen het berigt aankwam dat de expeditie zou plaats hebben, wer den Turken en Drusen eensklaps zeer gedwee, en hunne angst was merk baar, maar toen zich later het gerucht verspreidde dat de expeditie door

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2