Per Telegraaf. wet te handelen. Het volgende billet is in de straten der hoofdstad aange plakt: »PIeiziertreinen naar Napels en Sicilië. Alle personen (in 't bijzon der de leden der vrijwillige tirailleur-corpsen), die het zuiden van Italië willen bezoeken en de zaak van Garibaldi met hunne tegenwoordigheid en hunne hulp willen bevorderenkunnen daaromtrent inlichtingen verkrijgen bij bet comité' voor de zaken van Garibaldi in de bureaux van kapitein Edward Styles, n°. 8, Salisbury street, Strand." Blijkens eene verklaring van lord Palmerston in het lagerhuis, heeft de onder-koning van Egypte voor 32 millioen fr. aandeelen genomen in de maatschappij tot doorgraving van de landengte van Suez. Het fonds, brjeengebragt voor de 88 weduwen en 166 weezen, wier betrekkingen, tijdens de jongste Pinksterstormen, in hun visschersbedrijf het leven hebben verlorenis thans tot nagenoeg 10.000 geklommenuit de rente waarvan wekelijks aan iedere weduwe 4 sh. wordt uitbetaald. Uit Edinburg meldt men dat door de jongste stormen 25 visschers- vaartuigen van Wiek zijn vergaan. Er zijn echter geen menschen bij om gekomen. FRANKRIJK. PARIJS, 23 Augustus. De Moniteur berigt dat de keizer en de keizerin te Dijon zijn aangekomen en aldaar door de bevolking met geestdrift zijn ontvangen. De burgemeester en de bisschop hebben den keizer toegesproken. De eerste verklaarde dat de regering des keizers liet aanzien des lands in den vreemde lot begooche ling had opgevoerd. Europazeide hijwendt voor dat het uwe wapenen vreest, maar het vreest nog veel meer de sympathie, die gij bij de volken hebt doen ontstaan. De bisschop heeft met hoogen lof gewaagd van de expeditie naar Syrië, die ondernomen was in weêrwil van den bewolkten staatkundigen hemel. Hij drukte voorts den wensch uit dat het den keizer mogt gelukken de hinderpalen te overwinnen, welke door eene staatkunde, die den weg van regt en billijkheid had verlatenden oudsten zoon der kerk werden in den weg gelegd. De keizer was de opvolger van Pepin en Karei den Groote en hij hoopte dat hjj er in zou slagen van liet erfgoed van den 11. Petrus de gevaren die het bedreigden af te wenden. Tot het einde van September 1861 zullen granen en meel bij den in voer, zoowel te land als ter zee, met Fransche en vreemde schepen, slechts onderworpen worden aan liet minimum der regten. Alle schepen, beladen met granen en meel, zullen vrij zijn van de betaling der tonnegelden. Onder de dezer dagen tol ridders van het Legioeii van Eer benoemde personen bevindt zich ook de heer de Sacy, hoofd-redacteur van het Journ. des Débats. Toen hem het ridderkruis werd overhandigd, drukte zich de heer La Gue'ronnière nagenoeg volgenderwijze uit: De minister heeft mij gemagligd u te verklaren dal de keizer, door u deze onderscheiding te ver- leenen, groote talenten en groote diensten, zelfs onder zjjne tegenstanders, wil verceren. Men verneemt dat de Paus steeds blijft weigeren de benoeming van den abt Maret tot bisschop van Vannes te bekrachtigen. Deze halsstarrige tegenstand doet zien dat er van eene toenadering lusschen de keizerlijke regering en het hof van Rome nog geen sprake is. In den afgeloopen nacht zijn in de kerk Notre Dame al de kostbaar heden die in de sacristy bewaard werdengeroofdslechts e'e'n groot voor werp uitgezonderd. Onder het gestolene zijn voorwerpen van groote waarde o. a. het diamanten kruisdat de keizer bij gelegenheid van het doopen van den keizerlijken prins aan de kerk geschonken heeft. Van de daders is nog geen spoor ontdekt. De schilder Decamps heeft op eene ongelukkige wijze het leven ver loren. Tot het bijwonen van eene jagtpartij uitgenoodigdbereed hij een wild paard; men bragt hem het gevaar onder de oogen, maar hij sloeg de raadgevingen in den wind. Het hert was opgejaagdplotseling ging het paard door en snelde dwars door het hout heen. Decamps bukte om de takken te ontwijkenmaar een zeer zware tak bragt hem een doodelijke wond aan het hoofd toe. Twee uren later was hjj reeds overleden. Volgens brieven uil Syriii hcerscht onder de 12 a 13,000 gevlugte Christenen in de citadel te Damascus zulk eene buitengewone sterfte, dat de gouverneur zich verpligt heeft gezien, de noodige bevelen te geven, om deze bevolking grootendeels naar Beyrulh te doen verhuizen. De muzel mannen zeggen dat, indien dc Franschen in Damascus durven doordringen, zij dc citadel zullen ondermijnen en in de lucht doen springen. Dit doet de angst der aldaar verbljjf houdende Christenen toenemen. ITALIË. Volgens berigteu uit Napels schijnt men aldaar te geloovendat een aanval op de hoofdstad stellig in het plan ligt van Garibaldien dat het geen hij in Calabrie onderneemt, slechts een krijgslist is om de aandacht af te leiden. Dientengevolge worden al de beschikbare troepen rondom de hoofdstad bijeengetrokken. De koning zelf heeft het opperbevel over de troepen op zich genomen; generaal Pianelli, minister van oorlog, staat hem ter zijde; de tweede broeder des konings, graaf Tranihad het bevel over het eerste balaillon jagers te voet van de garde, en graaf Caserte, derde broeder des konings, over dc derde batterij met getrokken kanonnen van de garde. De drie prinsen woonden dagelijks gedurende eenige uren de oefeningen der troepen bij. In onderscheidene provinciën bevinden zich zendelingen van Garibaldi, om er oproerige bewegingen te verwekken. Reeds had men te Napels ver nomen dat in de provincie Basilicata groote gisting onder de bevolking hecrschte. Garibaldi zocht op alle punten gelijktijdig de bevolking in be weging te brengen, ten einde de regering te noodzaken de hoofdstad te ontblooten, tot wier verdediging het thans al zijne strijdmiddelen heeft vereenigd. Uit Messina meldt men van 20 Aug. het volgendeMen verneemt dat Garibaldi bij Melito geland is. Hij zal dezen nacht eencn aanval op Reggio ondernemen; na het gevecht van gisteren houdt de bezetting der citadel zich stfl. Eene in Liverpool aangekochte oorlogsstoomboot is alhier aangekomen De Franklin is teruggekeerdna eene vruchtelooze poging gedaan te hebben om de gestrande stoomboot Torino vlot te krijgen. De Napelsche schepen hebben niet op den Franklin geschoten. Heden avond verwacht men een algemeen gevecht. Volgens een schrijven uit Turyn is men aldaar niet zonder bezorgd heid omtrent eencn al te grooten invloed, dien Garibaldi, door eene over winning op de Napelsche regering, zou verkrijgen, vooral daar hij door een groot aantal rcvolutionnairen is omgeven. Men is er even beducht voor j zijne zege als voor zijne nederlaag. Liever zou men zien dat te Napels eene revolutie in wettigen vorm plaats had, te weten dat de aldaar te kie zen vergadering van volksvertegenwoordigers de Bourbons van den troon vervallen verklaarde; die vergadering zou dan waarschijnlijk terstond Victor Emmanuel tot koning uitroepen; zoo zou Garibaldi naar den achtergrond gedrongen worden, en niet langer in staat zijn iets te doen tot verwezen lijking van zijn veelomvattend planwaarvan men nadeelige gevolgen vreest. Op den 15den Augustus hebben drie Engelsche reizigers, de hh. Tullcr Vavasseur en Rochester, bij de beklimming van den Montblanc hunnen dood gevonden. Zij werden op hunnen togt begeleid door den vader van den eigenaar van het hotel Montblanc te Aosta, Tairraz genaamd, en nog drie andere gidsen. Onderweg werden zij overvallen door eenen dikken mist en hagelbuijenzoodat twee der gidsen meenden dat het voorzigtiger zou zjjn terug te keerende reizigers wilden echter hiervan niet hoorenen zeiden dat zij daartoe te vermoeid waren en gaarne het zoogenaamde paviljoen wilden bereiken. Met een touw aan elkander verbonden, waarvan de ein den door twee der gidsen werden vastgehoudenvervolgden zij hunnen weg. Niet zonder nu en dan te vallen, kwamen zij aan eene steile afhelling, die altijd door eene laag vochtige sneeuw is bedekt en die nureeds door de middagzon beschenennog vochtiger was geworden. De gidsen gaven hun den raad de hielen vast in de sneeuw te zettenmaar de achterste der reizigers had het ongeluk te vallengleed af en sleepte in zijnen val al de overigen mede, eene aanmerkelijke hoeveelheid sneeuw met zich voe rende. Hoewel de gidsen al het mogelijke deden om zich ergens aan vast te klemmen, mogt dit hun niet gelukken. Zij lieten toen het touw los, hechtten zich krampachtig met handen en voeten aan den gronden hunne wanhopige pogingen werdenjuist toen zij aan den rand van eenen al- grond genaderd warenmet eenen gunstigen uitslag bekroondterwijl zjj de reizigers en Tairraz van eene hoogte van 100 voeten zagen ncderstorteu, gevolgd door eene digte massa sneeuwdie hen bedekte. Nadat dc gidsen tot zich zeiven waren gekomenbegaven zjj zich langs eenen omweg naar de plaats, waar hunne ongelukkige logtgenooten lagen en vonden slechts misvormde lijken. Den volgenden dag zijn de lijken door de zorg van de overheid weggenomen en onder algemeene deelneming begraven. Dit onheil kan niet aar. de gidsen geweten worden, maar moet vooral toegeschreven worden aan de groote vermoeidheid der reizigers, die zich bjjna niet staande konden houden. Eenige uren voor hen had een ander reisgezelschap heen en terug nog denzelfden weg afgelegd. PRUI88EN. BERLIJN, 23 Augustus. Den 18den dezer is in 68-jarigen ouderdom overleden de heer J. G. I. Kosegarten, hoogleeraar in de theologie en de Oostersche talen aan de hoogeschool van Greifswaldwaarbij hij van 1824 af werkzaam was. - Uit Schudingen in Westphalen wordt gemeld, dat voor eenige dagen W. E. Schuurmann, aldaar woonachtig, zijn 100stcn verjaardag heeft gevierd. Op dien dag wandelde hij nog naar een stadje in de nabijheid van zijne woonplaats gelegen en van daar terug. Zijn gezigt is mede nog zeer goed. Men meldt uit Keulen: Het diamanten tooisel, geschat op 1050 th., hetwelk eene onbekende dame van Keulen aan een priester van deze stad had ter band gesteld ten behoeve van den Pieterspenningis aangekocht door een Amsterdamsch juwelier voor 1250 th. OOSTENRIJK. WEENEN, 22 Augustus. Er bestaat vrees, dat de door de regering voorgenomen maatregelen aan den wcnsch naar hervormingen geene genoegzame voldoening zullen geven. In dat geval zullen de Hongaarsche afgevaardigden dadelijk den rijksraad verlaten, en verwacht men in Hongarije weigering om de belas tingen te betalen. De generaal von Benedek is uit Pesth alhier aangekomen en terstond is er een ministerraad gehouden. De toestand der regeriug is moeijelijk. Bij gelegenheid van het Stephanus-feest waren er te Pesth ruim 40,000 vreemdelingen. Alles is in goede orde afgeloopen. TURKTE. De Engelsche gezant heeft den Sultan opmerkzaam gemaakt op dc ge varen die het Turksche rijk bedreigdenen zich beklaagd over dc werke loosheid van het bestuur; ook heeft hij er op aangedrongen, dat de groot vizier uit Rumelië terug geroepen en Omer-Paclia in diens plaats derwaarts gezonden zou worden. Deze laatste raadgeving is niet gunstig opgenomen, waarschijnlijk ten gevolge van den tegenstand van den minister van oorlog, die op Omer-Pacha zeer verbolgen is. Volgens bcrigten uit Damascus van 9 Aug., waren tot op dien dag ruim 800 personen in hechtenis genomen; echter was de rust op onder scheiden punten nog niet hersteld. De Oostenrijksche consulaire agent was er in geslaagd eene plundering van de huizen der Joden te Damascus te beletten. LONDEN, 24 Augustus. Lord Palmerston heeft in het lagerhuis, naar aanleiding eener interpellatie, verklaard dat Oostenrijk in eene landing van Garibaldi in Calabrie geen reden tot oorlogsverklaring zal zien. Oostenrijk heeft den koning van Napels niet beloofd door eene gewapende tusschenkoinst de omwenteling te zullen beletten. Integendeel Oostenrijk is tot het be-

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2