leydsche courant. MAANDAG 27 AUGUSTUS. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. N°. 103. ic j> De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke Hommers morden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 25 Augustus. Rjj kou. besluit van den 22,teo dezer is tot schoolopziener in het derde schooldistrict van Zuidholland benoemd de heer dr. E, van der Venalhier, te rekenen van 15 Sept. aanst. De geboortedag van Z. K. II. prins Alexander is heden op de ge wone wjjze herdacht. De algcmeene kerkeraad der Ned. herv. gemeente heeft gisteren uit het vroeger opgegeven zestal predikanten het volgende drietal geformeerd: dd. F. C. A. Pantekoek, te Charlois; B. ter Haar, te Nijmegen; E. J. P. Jorissen, te Broek in Waterland, en hieruit tot herder en leeraar dezer gemeente beroepen den wel-eerw. heer F. C. A. Pantekoek. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 74 tot 85 personen. Wij vernemen dat heden nacht de op de boerderjj van Arie Wol- vestcr, onder Oudshoorn, staande hooibarg in brand is geraakt en met de stalling een prooi der vlammen is geworden. De woning is behouden ge lieven. Het geheel was in het vorige jaar nieuw gebouwd. Op de hoogte van Egmond, vier uren van den wal, is door stuur man Huig Jongejan van Scheveningen de bemanning gered van de Engelsche brik Rosella, komende van Shields, bestemd naar Rotterdam, geladen met steenkolen. l)e bemanning, sterk 8 koppen, bevond zich in de sloep, toen de pink het zinkende schip gewaar werd. Naauwelijks was de bemanning nil de boot op de pink opgenomen of het schip verdween in de golven. Men verwacht spoedig de vaststelling en uitvaardiging van eenige maatregelen tot voorbereiding van den aanleg van staatsspoorwegen. Men verzekert dat, ter uitvoering van het wettelijk voorschrift, dat er met 8 lijnen te gelijk zal worden aangevangen, ook 8 bureaux zullen worden ge vestigd. Aan het hoofd van elk bureau zou een ingenieur worden geplaatst, liet hoofdbureau zou te 's Hage zijn. De 2e serie der artillerie-troepen, te Waalsdorp gekampeerd, zal op 1 en 3 September dat kamp verlaten en door de 3e serie vervangen worden. Te Amsterdam is de vrouw van M. Pronkwonende aau de Weesperstraat, bevallen van drie welgeschapen kinderen. In het vorige jaar beviel zij van tweelingen, zoodat het echtpaar in twee jaren met 5 kinderen is gezegend. Uil het kamp van Millingen wordt van den 235<en aan de U. C. ge schreven Tot heden hebben wij bij afwisseling regen gehad en voortdurend veel wind. Gisteren zjjn de laatste troepen aangekomen; het 5dc reg. dra gonders deed de deur digt. De stallen voor deze trekken bijzonder de aan dacht; zij zijn voor het doel uitmuntend en doen den bouwmeester eer aan; het zijn geen stallen voor paarden van weelde, maar veel beter dan de opene stallen van verleden jaar. Deze blijven staan. Het water is uitmun tend en al die praatjes over gebrek aan water en slecht water zijn onwaar. Gisteren en heden zijn de officieren door hunne chefs aan den opperbevel hebber voorgesteld. Boven alles moet ik gewagen van het nog in aanbouw zijnde gebouw voor de ambulancedat in den vorm van een II is gebouwd. De eene vleugel is voltooid en reeds voor de opname van 200 zieken ge schikt; het middenstuk tusschen de beide vleugels is ingcrigt voor de admi nistratie der geneeskundige dienst en van het hospitaalen de andere vleugel is nog in aanbouw. In Overijssel en Drenthe heeft Donderdag 11. bij hevigen storm een zwaar onweder gewoed. Te Assen heeft de telegrafist, die op het kantoor de draad wilde afsluiteneenen hevigen schok ondervondendoch hjj is met den schrik vrijgekomen. Uit Leeuwarden meldt men dat Z. M. de koning de volgende schade vergoedingen heeft toegekend aan de onder-officieren en manschappendie hij den kazernebrand aldaar hebben geleden alsvoorhet kleeding- en reparatiefonds ƒ4000, de verschillende menages ƒ1000, de bibliotheek des regentents ƒ2000, totaal ƒ7000. Door de U. C. wordt een tweetal brieven medegedeeldgeschreven aan boord van het Nederl. fregat de Admiraal van JFassenaerter recde van Beyrulh, op 8 Aug. jl. Daarin leest men o. a. het volgende: Onze kolonel heeft reeds eene audiëntie bij den gouverneur gehad, en zich met waardigheid bij die gelegenheid over hel voorgevallene beklaagd. De ver ontschuldiging was: dat hel voorgevallene zoo plotseling had plaats gehad, dat het gouvernement met den besten wil zulks niet had kunnen voorkomen, doch zooveel mogelijk schadeloosstelling zoude geven." Al hetgeen de dag bladen omtrent het voorgevallene hebben verhaald, is niet alleen waar, ®aar zelfs zacht gekleurd bij al wat in werkelijkheid is geschied; er is niet alleen gemoord, maar gemarteld op de vreeselijkste wijze. Had Europa 2!)ne eskaders niet naar Beyrulh gezonden, deze plaats ware hetzelfde lot niet ontgaandaar de Drusen reeds tot bij de stad waren doorgedrougen en de dweepzieke Mahomedaansche bevolking gereed was, zich bij hen aan te sluiten. Gisting blijft er altijd nog bestaanmaar nu zij wetendat in een oogenblik eenige duizende soldaten en matrozen aan den wal kunnen wor den gezet, die hun een maaltijd van blaauwe boonen zouden voorzetten, welke zij moeijelijk zouden kunnen verterenmoet de gisting wel bedaren. Het eenige geval, dat hier plaats gehad heeft, is dat men hier 's morgens een Muzelman vermoord heeft vinden liggen, waarop de Turken hier te wapen liepen, en de Christenen van dezen moord beschuldigden; alleen het onmiddellijk onthoofden van een armen onschuldigen Christenop last van den gouverneur, deed de dweepers bedaren. Onze consul is door hulp van Abd-el-Kader den dood ontkomen. Hij is in een bedouinen-pakje met eene karavaan van 2000 personen bijna alle vrouwen eji kinderenvan Damas- kus hier aangekomen. De huizen der Christenen te Damaskus zijn tot den grond toe geslecht, terwijl de moerbezienboomen (hun grootste rijkdom voor de zijdewormleelt) alle zijn afgesneden. Vele Christen-familiëndie bij de Mahomedanen hunne toevlugt zochten, zijn vermoord of vergiftigd geworden. 's GRAVENIIAGE 25 Augustus. Bij kon. besluit van 18 dezer is de heer mr. S. baron van Heemstra minister van binnenl. zaken, benoemd lot ridder-grootkruis der orde van den Nederl. Leeuw. Voorts zijn bij besluit van 23 dezer tot ridders der genoemde orde benoemd de hh. P. J. J. Mounier, hofprediker en pred. bij de Waalsche gemeente te Amsterdam, H. G. J. van Doesburgh, J. Wit kop, J. C. van Marken, W. R. Veder en N. H. de Graaf, predd. bij de Ned. herv. gemeenten te Rotterdam, Zutphen, Amsterdam, Dordrecht en Apeldoorn. Tot apothekers der 3d« klasse bij de militaire geneeskundige dienst in Oost-Indië zijn benoemd de voor die betrekking opgeleide kweekelingcn der pharmacieW. J. S. Bresser, J. W. Backer en J. O. Jongbloed. Heden wordt de negende verjaardag van Z. K. II. prins Alexander, tweeden zoon des konings, gevierd. Men verzekert dat Z. K. H. bij deze gelegenheid den rang van tweeden luitenant zal verkrijgen. Z. K. H. prins Frederik is gisteren naar het Loo vertrokken en zal Maandag van daar tcrugkeeren. De minister van koloniën zal Woensdag aanst. geen gehoor verlecncn. Een berigt uit Batavia, van 9 Julij II., per telegraaf bij de regering ontvangen, zegt dat er niets bijzonders was te melden. Een door de N. R. C. ontvangen berigt meldt: Uit Banjermassing luiden de tijdingen voortdurend bevredigendterwijl over geheel Java rust heerscht. BUITENLANDSCHË BERlGim BELGIË. Uit Binche klaagt men zeer over het verval eener nijverheidstak, die aldaar en te Waudrez en Battingnies ruim 1500 vrouwen bezig hield, te weten het kantwerken. Vroeger konden zij met dit bedrijf van 1 fr. 50 c. tot3fr. verdienen; thans bedraagt het hoogste loondat betaald wordt, 1 fr. 20 c. De oorzaak hiervan is dat de vervaardiging van kant op groote schaal in de kloosters plaats heeft. Het tegenwoordig ministerie heeft vroeger "den vrijdom van patentdie den kloosters genoteningetrokken. Te Fle'malle hebben dezer dagen eenige booswichten een besteller van den noorderspoorweg, een man met slechts eenen arm, met steenen en stok ken bijna dood geslagen en daarna dwars over de rails van den spoorweg gelegd. De man is nog ter zijde van den weg kunnen kruipen, maar gaf eenige uren later den geest. Van Viersel schrijft men dat de dijk van het verbindingskanaal tus schen de Maas en de Schelde doorgebroken is, waardoor 10 bunders land zijn onder water gezet. De schade, ten gevolge van het verlies der veld vruchten is belangrijk. ENGELAND. LONDEN23 Augustus. Nu de zittingen van het parlement van alle belang ontbloot zjjnhoudt het algemeen zich bijna uitsluitend met de Italiaansche zaken bezig. Meti is steeds ijverig in de weer om de belangen van Garibaldi voor te staan, in weerwil van den raad, door den Times aan dien kampvechter voor de Ita liaansche vrijheid gegevennamelijk om zijne plannen niet te ver uit te breiden. Het geld ontbreekt niet en de werving gaat voorspoedig voort. Eene groote vergadering is door de vereeniging der kooplieden van de city gehou den ter bevordering der belangen van Italië. Vele leden van het parlement waren tot de bijwoning van die vergadering uitgenoodigdmaar zijn niet verschenen. De werving heeft op eene bedekte wijze plaatsten einde niet legen de

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1