LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 24 AUGUSTUS. N". 102. 18G0. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit laturdag Avond. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 23 Augustus. De minister van binnenl. zaken heeft bekend gemaakt dat de examens voor bet verkrijgen van acten van bekwaamheid tot het geven van schooi en van huisonderwijs voor de tweede maal in het loopende jaar zullen wor den gehouden op Woensdag den 10dtn October aanst. en volgende dagen; dat zijdie een dezer examens wenschen af te leggenzich uiterlijk op den 2GstE" September e. k. behooren aan te melden b(j den schoolopziener van het district, waarin zij wonen, of, van buiten 'slands komende, voor nemens zijn zich te vestigen, met opgave van de acte, die zij verlangen, en overlegging van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk ge drag, en van hunne geboorte-acte, terwijl de dag en plaats van het examen hun door den schoolopziener zullen worden bekend gemaakt. In het Journal des Débals van 22 dezer lazen wij eene aankondiging, door den lieer C. Daremberg, beroemd philoloog te Parijs, geschreven, van het onlangs uitgekomen werk van onzen geëerden stadgenoot dr. W. N. du Rieu, dat onder den titel van Schedae Faticanae in quibus retractantur Palimpsestus Tullianus de RepublicaC. Julius Victor, Julius Paris, Januarius l\epotianusaliiab Angelo lüaio editionlangs bij den boek handelaar E. J. Brill alhier is uitgekomen. In dit artikel wordt genoemd geschrift en de arbeid, door den heer du Rieu op zijne reizen in Italië ver- rigt, behandeld en beoordeeld op eëne wijze, welke voor hem en de Leyd- sche hoogeschool, aan welke hij zijne studiën volbragt, zeer vereerend is te noemen. De in ons vorig nommer vermelde bekrooning van eenige industriëlen uil onze staddoor de maatschappij tot verbetering van den werkenden stand te Amsterdammoet in zoo verre verbeterd worden dat aan de hh. J. Zuurdeeg en Zoon is toegekend eene bronzen medaille en bijzondere eervolle vermelding, zijnde het acccssit van de zilveren medaille. Het Staatsblad n°. 45 bevat de wet van 18 Aug. 1860, lot aanleg van spoorwegen voor rekening van den staat. De minister van oorlog heeft aan alle autoriteiten des legers eene cir culaire gcrigl, waarbij wordt vastgesteld, dat, ten einde van de voorhanden middelen tot het blusschen van brand zoo veel mogelijk partij worde ge trokken, voortaan in alle garnizoenen waar zich een of meer rijksbrand- spuilen bevinden, niet alleen de artillerie maar de geheele bezetting in het bedienen der spuiten geoefend moet worden. De Nederl. handelmaatschappij heeft aangekondigd dat de najaars-koffij- veiling te Amsterdam zal plaats hebben op 20 Sept. aanst. De hoeveelheid die geveild zal worden bestaat uit 557,022 balen. De veiling var. Java-lhee is bepaald op 4 October. De aangeslagen hoeveelheid bestaat uil 19859/4 en 25297/1 kisten. Naar men verneemt, zegt de Tijd, heeft de verceniging van den II. Vincentius a Paulo hier te lande bij de conferenliën eene inzameling ge daan ten behoeve der Christenen van alle ritUs in het Oosten, ten gevolge waarvan de ten deze benoemde commissie reeds 3,000 heeft kunnen overmaken. Te Rotterdam is gisteren eene openbare bijeenkomst gehouden, voor namelijk belegd om van den heer Kroner, die in China werkzaam is ge weest, mededeelingcn te hooren omtrent den godsdienstigen toestand der Chinezen. Bij die gelegenheid heeft ook d*. E. W. King, van Batavia, de bestaande plannen tot eene meerdere uitbreiding van het zendingswerk on der de Javanen nader toegelicht. De plannen hebben voornamelijk ten doel op Java eene inrigling in het leven te roepen, zoowel lot opleiding van jongelieden, als lot het houden van verschillende bijeenkomsten, de oprig- ting ecner bibliotheek, enz enz. Tot vestiging dezer zaak had de genoemde beer eene reis gedaan door Engelandwaar hij niet alleen eene voldoende medewerking ondervonden, maar zelfs binnen den lijd van slechts vijf we ken, aan vrijwillige bijdragen, eene som van 750 ontvangen had. Hierdoor aangemoedigd bezocht hij thans ook Nederlandin het vertrouwen van hier niet minder ondersteuning te zullen vindenten einde de bedoelde zaak tot stand te brengenniettegenstaande de moeijelijkhedendie zulke plannen doorgaans van de zijde onzer regering ondervinden. Onder de gemeente Lekkcrkerk wilden zich Maandag II. twee kinde ren, een van 4 en een van 2 jaren, naar het veld begeven waarop hun vader werkzaam was, en niet verre van de woning gelegen was. Zij moesten daartoe over eene plank gaan die over eene sloot gelegd was, en beide kinderen zijn ongelukkig daarvan afgegleden en verdronken. Ten gevolge van het broeijen van hel hooi is te Zuid-Beijcrland in de vorige week de bouwhoeve, bewoond door den landbouwer VV. Uolstein, grooiendeels afgebrand, en trof eergisteren te Dubbeldam ecu gelijk lot de I bouwhoeve van C. van Keppel. Bij deze branden werd van de inboedels niets gered. Op den Ossenwaard, nabij Lobith, is mede eene hoeveelheid van ruim 100,000 ffi hooidoor genoemde oorzaakeen prooi der vlammen geworden Zaturdag 11. heeft dr. Chronik te Amsterdam weder eene voorlezing gehouden, thans echter niet in de Jodenbuurt, maar op den Kloveniersburg wal, in de zaal van het Wapen van Amsterdam. Ondanks dezen loffelijken maatregel waren er op nieuw talrijke politic-beambten en dragonders noodig om dr. Chronik tegen mogelijke aanranding van kwaadwilligen te beveiligen. Eene menigte Israëlieten had zich in den omtrek van hel gebouw opge hoopt, en zelfs in de Kalverslraal, op de hoogte waar dr. Chronik woont, hadden zij zich vóór de lezing in grooten getale vergaderd. Deze was echter reeds vroeger, vergezeld van een inspecteur der politie, naar het lokaal op den Kloveniersburgwal vertrokken. Te Arnhem fs Maandag 11. de algemeene vergadering gehouden van de Broederschap der Candidaat-Notarissen in Nederland. Uit het verslag, hetwelk door het hoofdbestuur werd gegeven, bleek dat de broederschap sedert de vorige bijeenkomst zeer in bloei was toegenomen en nuttig werk zaam was geweest voor het belang der candidal uur en voor de notariële wetenschapterwijl het tijdschrift Regt en Wet bij het regtsgeleerd publiek zeer veel achting en ingang mogt blijven genieten. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen de aftredende heeren J. E. van den An- del, te Viancn, voorzitter; M. Cohen Stuarl, te Alkmaar en W. II. van Meukeren, te'sHage, secretaris-penningmeester; terwijl herkozen werden als leden der commissie van redactie voor het tijdschrift Regt en Wetde aftredende leden mr. C. J. Diemont, W. H. van Meukeren en M. Cohen Stuart. Den voorzitter, den heer J. E. van den Andel, tevens een der oprigters van de broederschap, werd als blijk van achting en vriendschap, ter gelegenheid van zijne 10-jarige ambtsvervulling als voorzitter, een aan denken in zilver aangeboden. De volgende algemeene vergadering zal te Amsterdam worden gehouden. Z. M. de koning, vergezeld van Z. K. H. den prins van Oranje, heeft Maandag II. de legerplaats te Millingen in oogcnschouw genomen en zijne tevredenheid over de geheele inrigling te kennen gegeven. De bevelhebber der vereenigdc troepen heeft naar aanleiding daarvan de volgende dagorder uitgevaardigd »IIet strekt den ondergeteekende luitenant-generaal, buitengewoon adjudant des konings, bevelhebber der kamperende troepen lot een bijzonder genoegen, den kolonel, chef van den staf der kamperende troepen en verdere officieren, welke met het in gereedheid brengen van de legerplaats zijn belast geweest, te mogen berigtendat Z. M. de koning, die bij zijne komst alhier de leger plaats in alle details heeft in oogenschouw genomen, zijne hooge tevredenheid over de goede inrigling van dezelve heeft betuigd, zoodat hel den onderge teekende lot eene aangename taak verstrekt aan bovengenoemde hoofd- en verdere officieren zijnen dank te beluigen, voor de aangewende moeite en betoonden ijver bij die werkzaamheden aan den dag gelegd, (gel.) Duycker." In het kamp zijn op last van Z. M. den koning vier tenten geplaatst, voorzien van het noodige ameublement, ten gerieve van schilders, die al daar hunne kunst in practijk zullen brengen om de fraaiste wapenoefeningen te schetsen. De navolgende generaals en troepen zijn den 21slEn en 22stE" dezer in de genoemde legerplaats aangekomen, als: de luil.-generaal Duycker, opper bevelhebber der kamperende troepen, uit 'sllage; de generaals-majoor Schor ten en baron van der Duyn van Maasdam, uit Vlissingen en 'sllerlogen- bosch, kommanderendc de lslc en 2dc brigade dier troepen. De staf, de muziek en het lsle, 2dc en 3de bat. van het reg. grenadiers en jagers uit 'sGravenhage en Leyden. Het lste, 2de en 3de bat. van het lslc reg. inf. uit Arnhem, Grave en Nijmegen, en ook de staf van gemeld reg., mede uit Nijmegen. Het ls,c, 2dE en 3de bat. van het 5dc reg. inf. uit YY'ocrden en 's Bosch en de staf van gemeld reg., mede uit 's Bosch. Het lsle, 2dc en 3de bat. van het 7dc reg. inf. uit Amsterdam, Helder, Delft met den staf uit Utrecht; het lstE esc. van het lste reg. dragonders uit Venlo; het lste, 2dE en 3de esc. en de staf van het 5de reg. dragonders uit Deventer. Twee bat terijen van hel reg. veld-artillerie uit Utrecht en een uit Amersfoortalsmede de twee compngniën transporttrein van dat reg., mede uit Utrecht en Amers foort, en eene haDc batterij van het reg. rijdende artillerie uit Leyden. Eergisteren stond voor hel prov. geregtshof in Overijssel teregt lier man lis Hielberg, van beroep rijks-veldwachter en opziener der jagt en vis- scherijgestationeerd te Raalte, als beschuldigd van drie misdaden van valschheid in openbare of aulentieke geschriftendoor hem als bekleeder ecner openbare betrekking gepleegd, door valsche feiten in akten tol de uitoefening van die betrekking behoorrnde op te geven als of zij in waar- De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1