LEYDSCHE COURANT. c 0 18G0. MAANDAG 20 AUGUSTUS. Ui fe De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. mhtfk N°. 100. -ii vV De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven Bij deze Courant behoort Bijblad IV0. 14. BINNENLANDSGHE BERIGTEN. LEYDEN, 18 Augustus. Heden morgen is eene halve batterij van het alhier in bezitting lig gende regiment rijdende artillerie naar hel kamp bij Willingen vertrokken. Morgen ochtend zal het 2de bataillon van het reg. grenadiers en jagers mede van hier derwaarts vertrekken. Sedert eenigen tijd werden er uit het magazijn van den heer J. Schel- lema, fabriekant aan den Ouden Singel alhier, wollen dekens ontvreemd, zonder dat men den dader op het spoor kon komen. Naar men ons verzekert is het aan den heer W. Hoogvliet, commissaris van politie al hier, na veel inspanning gelukt den vcrmoedelijken dader te ontdekken. De ontvreemde dekens moeten nagenoeg 30 in getal zijn, waarvan het grootste gedeelte te 's Gravenhage in beslag is genomen. Door een opkooper aldaar ingekocht, waren er reeds eenige in dweilen herschapen. De diefstal kau moeijelijk anders dan met behulp van valsche sleutels zijn gepleegd. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 76 tot 86 personen. De reünie van de afgevaardigden der Waalsche kerken in ons vader land is eergisteren te Dordrecht geopend. Van wege de Waalsche gemeente alhier zijn derwaarts afgevaardigd de hh. dr. F. C. J. van Goens, predi kant en rar. P. C. Lezwyndiaken. Door den minister der hervormde eeredienst is bepaald dat de gods dienstoefening in de legerplaats te Millingen voor de militairen der herv. eeredienst in dat kamp zal geleid worden als: Zondag den 26s,en Aug. door den wel-eervv. heer J. C. van Marken, pred. te Amsterdam; Zondag den 2dCT September door den wel-eerw. heer J. Witkop, pred. te Zutphen Zondag den 9dcn September door den wel-eerw. heer W. R. Veder, pred. te Dordrecht; en Zondag den 16d™ September door den wel-eerw. heer A. H. de Graaff, pred. te Apeldoorn, zijnde door den minister der r. k. eeredienst de godsdienstoefening der militairen van gemelde godsdienst in het kamp opgedragen aan den wel-eerw. zeergel. heer W. G. van Vuuren, professor in het bisschoppelijk seminarium te Driebergen. Men schrijft ons uit 'sHage, alzoo leest men in de Amst. Cour.: Het berigt in sommige dagbladen geplaatst, als zou de president der eerste ka mér, mr. Philipse, zijn verlangen te kennen hebben gegeven, om bij de aanslaande zitting niet meer als zoodanig in aanmerking te komen, kan als geheel en al ongegrond worden tegengesproken, liet behoeft dus geen ver der beloog, dat hetgeen men als waarschijnlijk gevolg van dit zoogenaamd verlangengoedgevonden heeft almede te verspreidenniet behoeft te worden tegengesproken. Het is voorts bekend, dat dergelijke benoeming alleen en uitsluitend van den koning uitgaat. Voorts zegt genoemd blad: De geruchten in sommige dagbladen verspreid, aan de eene zijde dat de heer G. L. Baud zou benoemd worden tot gouver neur-generaal van Ned. Indië, en aan den anderen kant, dat de heer Pahud tou verzocht zijn, om nog gedurende een jaar, na afloop van zijnen dienst tijd die betrekking te blijven beklcedenzijn ten eenenmale ongegrond. De commissie ter inzameling van gelden voor hulpbehoevenden in Syrië, te Amsterdam, heeft bekend gemaakt dat zij tot op 13 dezer ƒ2211.89 heeft ontvangen. Met 1 Sept. aanst. zullen bij 's rijks kweekschool voor militaire genees kundigen te Utrecht in functie treden de kweekelingen der 2de kl. Binnen dijk, Schroder, Ilovers, EyssellLedeboer, van den Berg. Evertsen, Boe- kelmanBjjstraPoelman en Kouwenbergep. als kweekeling der 3de kl. Uudelstnrtzallen bestemd voor de betrekking van officieren van gezond heid 3de kl. Cornelia Maria Loopwijk, onlangs door het prov. geregtshof in Noord holland ter dood veroordeeld, wegens vergiftiging te Koog aan de Zaan ge pleegd en wier straf later door Z. M. den koning in 10-jarige opsluiting was veranderdis in de cellulaire gevangenis te Amsterdam overleden. Kort na hare veroordeeling werd zij door koortsen aangetast en openbaarde zich spoedig waterzuchtaan de gevolgen waarvan zij stierf. Zij had eerst on langs den leeftijd van 18 jaren bereikt. Ofschoon zjj hardnekkig hare schuld ontkend hadwas zij nog vóór hare veroordeelingten gevolge van een zaam nadenken en inkeering lot zich zelve, tot volledige bekentenis barer misdaadmet ongehuicheld leedwezen over het door haar bedreven kwaad gekomen. In die gemoedsstemming heeft zij dan ook hare verdere levens- hagen doorgebragt. Eergisteren is de nabij Harlingen gelegen rijstmolcn van de firma Hannema door den bliksem getroffen en met de molenaars-woning en eene groote hoeveelheid rijst een prooi der vlammen geworden. Te gelijkertijd is onder Makkum ook eene boerenwoning getroffen en afgebrand. Woensdag 11. is te Zwolle de jaarlijksche vergadering gehouden van de vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerknijverheid in Neder land. Behalve van de afd. Zwolle, waren afgevaardigden tegenwoordig van de afdcelingen 's Gravenhage. Amsterdam, Dordrecht, Leyden en 'sHer togenbosch, die, met het hoofdbestuur, op den avond te voren, door het afdeelings-bestuur van Zwolle op eene plegtige wijze waren ontvangen. De heer mr. H. G. C. L. Janssens, president van het hoofdbestuur, heeft de vergadering met eene allezins gepaste rede geopend. Uit het verslag der handelingen in het afgeloopen jaar bleek dat op 9 Dec. 1859 te Amsterdam eene afdeeling der maatschappij is opgerigt, welke bereids 95 leden telt, dat er te's Gravenhage 158, Dordrecht 65 Zwolle 50, Leyden 42, 's Bosch 39, in het geheel 506 leden der vereeniging zijn, terwijl bij de vorige algemeene vergadering het getal 409 was, en dat te Leyden tijdens de aca demiefeesten eene tentoonstelling was gehouden van voortbrengselen van plaatselijke nijverheid, welke in 9 dagen door slechts 1243 personen be zocht werd. De rekening van den penningmeester was in ontvang ƒ514.98} en in uilgaaf ƒ512.96, alzoo sluitende met een batig saldo van ƒ2.02}. Van wege de vereeniging zullen aan 18 werklieden getuigschriften worden uitgereikt, ter belooning van langdurige en trouwe dienst, als te 's Herto genbosch 3, te Dordrecht 3, te 's Gravenhage 7, te Leyden 2 en te Zwolle 3. De vergadering heeft o. a. ook besloten dat de vereeniging zich wenden zal tot de regering met verzoek dat er niet alleen een ijk op de gasmeters, maar ook een toezigt op de drukking en de hoedanigheid van het lichtgas worde bepaald. Tevens is besloten dat er onderzocht zal worden of er niet middelen in het werk gesteld zouden kunnen worden, om van naburige sta ten eene hervorming hunner tarieven van regten van in-, uit- en doorvoer te verkrijgen, waardoor wederkeerig aan den Nederlandschen fabriekant zoo danige vrijheid van afzet zijner voortbrengsels op de vreemde markt ge waarborgd wordt, als in zijn land de vreemde fabriekant geniet, alsmede dat de vereeniging zich zal wenden tot den minister van justitie, met ver zoek om maatregelen te nemendat door een beroep in cassatie de vraag beslist wordewelke de rcgtsloestand zjj van vreemde vennootschappen. Den volgenden dag zijn de werkzaamheden voortgezet en had de uitdeeling plaats der medailles, wegens de door de afdeeling Zwolle in het vorige jaar bekroonde prijsvragen. Tot plaats van bijeenkomst in 1861 is gekozen Amsterdamingeval het paleis voor volksvlijt aldaar dan mogt worden inge wijd, en anders 's Gravenhage. Bij gelegenheid dezer vergadering wordt ook in Overijssels hoofdstad eene tentoonstelling gehouden van provinciale nijverheiddie tot den 26stcn dezer zal geopend zijn. Op dien dag zal de arbeidende stand tegen 10 cents de persoon toegelaten worden. Te Staphorst is het huwcljjk afgekondigd van B. Spijkergeb. in 1780, en 11. Russcher, geb. in 1790. De bruidegom is dus 80 en de bruid 70 jaren oud. Eergisteren is te Leeuwarden de 968,e vergadering gehouden van het Friesch genootschap voor geschied-, oudheid- en taalkunde, onder voorzitting van den heer mr. J. Dirks. Tot buitengewone leden zijn benoemd de hh.: dr. M. de Vries en dr. R. Fruinhoogleeraren te Leydenen lot gewone leden de hh.: T. M. W. E. baron Collot d'Eseury, te PietersbierumU. ba ron Tlioe Schwartzenberg en Hohcnlandsberg, te Middelburg, M. Manger Cats, te Leeuwarden, mr. A. Looxma Ypey, te Rjjperkcrk, en mr. P. W. 11. van Sonsbeeck, te Leeuwarden. In de Gron. Cour. leest men het volgendeDe hoeveelheid regen hier (op den 14den dezer) in den lijd van omstreeks 1} uur gevallen bedroeg 32} mm. Wanneer men nu weet, dat dikwijls in eene gcheele maand niet veel meer, ja zelfs minder regen valt, zal men kunnen beoordeelen, welk een stortvloed wij toen hier hadden. Zoo viel b. v. in de maand Aug. 1859 34} mm., in Aug. 1857 18} mm., in Junij 1857 18} mm., in Mei 1857 17 mm., enz. Door dezen regen zijn drie kamers achter de Heerepoorten wal alhier bijna geheel ineengezakt, waarbij genoegzaam alles, wat de behoeftige bewoners bezatendoor het water werd bedorven. Door de hulp der buren en ande ren heeft men het voorste gedeelte der woningen nog kunnen slaande hou den. Door den burgemeester is aan de van huisvesting verstoken bewoners vooreerst eene woonplaats in de ledige kazerne in de Peperstraat aangewezen. 's GRAVENHAGE18 Augustus. Tot regter in de arrond.-regtbank te Dordrecht is benoemd mr. W. I'. Smits, thans kantonregter te Oud-Beijerland. Tot magazijnmeester, chef-stempelaar aan het algemeen zegelkantoor is benoemd de heer W. P. Zaalberg, thans beëedigd klerk ten kantore van bewaring der hypotheken te 's Gravenhagelot ontvanger der in- en uit gaande regten aan het grenskantoor te Bcllingwoldede heer A. F. van der Loeff, thans geagreëerd klerk ten kantore van de directe belastingen te Amsterdam, en tol ontvangers der directe belastingen enz. te ilolwcrd, de

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1