bepaald tegen en 10 voor liet ontwerp waren; terwijl 2 leden zich hunne stem voorbehielden. Morgen zal de behandeling voortgezet worden. AMSTERDAM, 15 Augustus. Gisteren is alhier de 76st0 algemcene vergadering der maatschappij tot Mul van 't Algemeen geopend. De algemcene voorzitter, mr. S. Vissering, hooglccraar te Lcyden, hield daarbij eene toespraak, waarin hij de opmerk zaamheid vestigde op het verschil dat er bestaat tussehen zoo vele verceni- gingen en deze maatschappij. De spreker deed in zijne rede hoofdzakelijk uitkomen: het eigenaardige, dat nu reeds gedurende ruim eene halve eeuw telken jare zich zoo vele mannen vcreenigden, met het doel, om onderling te beraadslagen over hetgeen kan strekken tot bevordering van het doel, dat de maatschappij tracht te bereiken; de uitgebreidheid van den werk kring der maatschappijwelke niet alleen tot in de kleinste plaatsen onzes lands nul sticht, maar zelfs in onze ovcrzecschc bezittingen; hoe, onder alle politieke wisselingen, de maatschappij steeds haar doel heeft vervolgd, altijd voort gewerkt heeft, en altijd dezelfde is gebleven; hoe deze maat schappij, in tegenstelling van zoo vele andere, die hare krachten vercenigen, juist hare krachten verspreidt om in zoo wijd mogelijken kring werkzaam te zijn; elk departement werkt naar eigene roeping en keuze, naar eigen oordeel en meening; en juist daardoor wordt het doel der maatschappij be reikt. Spreker maakte voorts gewag van den vooruitgang der menschheid in kennis en in deugd en wekte iedereen op lot dien vooruitgang mede te werken; reeds nu mogl de maatschappij de verbetering van het onderwijs, de verbetering van den zcdelijken toestand des volks en van het lot der mindere klassen als een gevolg barer pogingen beschouwen. De algemeene secretaris, de heer mr. P. G. M. van Hees, bragt het jaar- lijksch verslag uit. De rekening over het afgcloopen jaar sluit met een batig saldo van 31,533. Het getal contribuerende leden bedraagt 12,105, hono raire 672. liet getal departementen is 307. De departementen Brielle Neuzen en Oost-Dongeradccl hebben opgehouden te bestaan; daarentegen zijn departementen opgerigt te Makkinga, Avenhorn en Schoonoord. Tot voorzitter voor de volgende jaarlijksche vergadering werd benoemd de heer mr. Aug. Philips, tot algemeene penningmeesters zijn aangewezen de lieercn F. van Heukelom en T. Fock. De lectoren voor de wintcrvoorlczingen hebben die in 33 departementen gehouden. De heer van Dissel wenscht als zoodanig ontslagen te worden. Ingevolge besluit der algemeene vergadering van 10 Aug. 1858 heeft de maatschappij premiën uitgeloofd voor oorspronkelijke leer- en leesboeken voor de lagere schooldie in den loop van 1859 het licht zouden zien en voldoen zouden aan de voorwaarden door het hoofdbestuur bij een programma te omschrijven. In overeenstemming met het oordeel der deskundigen heeft het hoofdbestuur premign toegekend aan de volgende werkjes: Ons Dorp, een leerboekje voor landscholendoor L. BouwmanEerste leerboekje over de Natuur; de Natuur, aanvankelijk leesboek en Vervolg op de Natuur, allen door S. L. Burg; Volks-natuurkunde naar de leerwijze van Cröger, door S. L. Burg; Elementair rekenboek, door J. Lcupen; Leerboek van kinderen 5jc en GJe stukje, door J. M. II. Bouman; Gezondheid de grootste schat, (anoniem); Leerboekje der Ned. spraakkunst voor lagere scholen, door J. A. van Dijk; Blikken op het gebied der technologie, door Knuivers en Ilolge; de Lucht, gewone en zeldzame verschijnselen van den dampkring, door W. A. Holterman. Daarna werden de voorstellen van het hoofdbestuur en van de departe menten in behandeling genomen, waarmede de vergadering zich ook nog heden heeft bezig gehouden. liet voorstel van het hoofdbestuur tot intrekking van het besluit der alge meene vergadering van 1858, betreffende de paedagogische reis in Belgig, FrankrijkDuitschland en Engelandwerd bij acclamatie aangenomen. Onder de voorstellen der departementen was er een van het departement Zutphcn, strekkende om art. 117 der algemeene wet in zoover te wijzigen, dat, in plaats van het maximum van de bijdrage van elk lid a 5.25, worde gesteld ƒ1.50. Het hoofdbestuur was van oordcel dat de voorgestelde wets verandering met eene ontbinding der maatschappij gelijk zou staan. De af gevaardigde van Zutphen verdedigde het voorstel op grond dat, terwijl het hoofdbestuur overvloed van geld heeft, de departementen gebrek lijden; en toch (hij beriep zich hierbij op de redevoering van den voorzitter zeiven) de uitbreiding der maatschappij, de bereiking van haar doel in de kracht, de ontwikkeling der departementen ligt. Hij voerde cijfers aan ten bewijze, dat het hoofdbestuur grootendeels de inkomsten uitgeeft, en de departementen thans slechts dienen om het hoofdbestuur geld te verschaffen. De bedekte bedreiging van het hoofdbestuur met eene ontbinding der maat schappij beantwoordde hij met de opmerking, dat dc departementen zich wel zonder het hoofdbestuur zouden kunnen behelpen, en zelfstandig optreden. Hij verklaarde ten slotte het voorgestelde maximum van ƒ1.50 op 2 te willen brengen. Na uitvoerige beraadslagingen is dit voorstelgewijzigd door een amende ment van het dep. Schiedam, waarbij het maximum der bijdrage op 2.50 wordt gesteld, aangenomen met 274 tegen 185 stemmen. Een voorstel van het dep. Groningen, later ingediend, om de uitvoering van genoemd besluit te schorsen, tot dal ook ecnige wcts-artikelcnmet art. 117 in verband staande, waren herzien, werd niet in behandeling genomen. De Vereeniging ter bevordering van de belangen des bockhandels heeft Maandag en Dingsdag II. mede alhier hare jaarlijksche algemcene ver gadering gehouden. Blijkens een daaromtrent uitgehragt verslag waren de pogingen, om de voortbrengselen van den Nederl. bockhandel in liet huiten- land bekend te maken, goed geslaagd. Aan twee leden werd opgedragen om over de voortzetting en uitbreiding dier pogingen met het bestuur in overleg te treden. De vergadering heeft zich vcreenigd met het voorstel van een der leden, over de wijze om het uitsluitend regt ter vertaling van eenig buitcnlandsch werk te verkrijgen. In het volgende jaar zal de alge meene vergadering te Haarlem worden gehouden. Voor de tentoonstelling van onderwijs, die alhier gehouden wordt, js thans nog ingezonden een houten bord, waarop door middel van houten pennen en strooken papier op eene zinnelijke wijze voor eene gehcele klasse van leerlingen het Italiaansch boekhouden in zijnen gehcelen omvang kan worden onderwezen. Dc uitvinder, dc lieer Coffy te Parijs, noemt het Tableau démonstrateur de la tenue des livres en partie double. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BELGIE. BRUSSEL, 15 Augustus. In de zitting van dc letterkundige afdeeling der kon. akademie, op 6 dezer, heeft dc secretaris mededecling gedaan van den volgenden brief van den heer Ducpetiaux «Ik bezit eene belangrijke bibliotheek en eene harer afdeelingen bevat werken en documenten betreffende de staathuishoudkunde. Deze verzame ling, in den loop van een aantal jaren bijeengebragt, is, geloof ik, eeue der volledigste die er in dit opzigt bestaat; ik ken gecne dergelijke in de bijzondere en openbare boekerijen die ik bezocht heb, en waarvan ik in Frankrijk, Engeland, Duitschland en België de catalogi heb doorgeloopcn. Het zou te bejammeren zijn dat eene dergelijke verzameling verspreid werd en om die ongeschonden te honden en tevens een bewijs van mijne achting aan de akademie te gevenzoo heb ik in mijn testamentden 3d"1 dezer gedeponeerd bij den notaris Rommel, het volgende doen opnemen: »Ik vermaak aan de kon. akademie van wetenschappenletteren en sclioone kunsten in België, de werken mijner bibliotheek, betreffende staathuis houdkunde, slrafregt, gevangeniswezen, inrigtingen van weldadigheid, op voeding en onderwijs, openbare gezondheid en statistiek, onder voorwaarde dat de akademie die verzameling in haar geheel beware en langzamerhand vermeerdere door middel van soortgelijke werkenzoodat zij al dc lakken der staathuishoudkundige wetenschap moge omvatten." Hoewel deze be schikking eerst van kracht wordt na mijnen dood, zoo beschouw ik mij echter van nu af aan slechts als bewaarder van het legaat, dat ik aan de akademie vermaak; ik zal voortgaan het met zorg te beheeren en de aan winsten die het zal verkrijgenkunnen niet anders dan de waarde er van vermeerderen. Zoo de akademie noodig mogt oordeelen daarenboven nog den eenen of anderen maatregel ter bewaring te moeten nemenheb ik daar niets tegen." Hel kon niet anders of de lezing van dien brief werd door blijken van goedkeuring gevolgd. De akademie heeft besloten haren dank aan den mil- den gever te betuigen. ENGELAND. LONDEN14 Augustus. Van regeringswege is in liet lagerhuis, naar aanleiding cener interpellatie van lord Rcdclifle, verklaard dat het eskader van den admiraal Martin naar de Syrische kust is gezonden en algemeene instrucliën heeft ontvangen om aan de Christenen bescherming te verleencn, en de orde te handhaven door alle in zijne magt zijnde middelen. Zijne magt bestaat uit 9 linieschepen met eenige fregatten en kanonneerbooten. Door den heer Edmons, secretaris van het comité' tot ondersteuning der Syrische Christenenis aan den minister van buitcul. zaken kennis ge geven dat tot genoemd doel reeds 3000 beschikbaar is, waarvan een derde gedeelte uitsluitend voor Damascus is bestemd. Hij deelde tevens eenen brief mede van den heer Brant, Engelsch consul te Damascus, van 16 Julij, waarin deze zegt, dal toen ongeveer 200 huisvesting en hulp ontbrekende Christenen hij hem geherbergd waren, en dat hij vreesde dat, indien niet spoedig bijstand opda'agdc, eene besmettelijke ziekte onder hen zou uitbreken. Men verwacht thans in Engeland eiken dag tijding van de eerste ope ratien der Engelsch-Fransche expeditie in China te zullen ontvangen. Er zijn lieden die meenen dat het Pckingsche hof, door de opstandelingen meeren meer in het naauw gebragt, spoedig dc cischcn der mogendheden zal in willigen. Anderen denken dal het zijne laatste kracht in den strijd tegen de buitenlanders zal uitputten, en daardoor tot volkomene magteloosheid zal vervallenzij vreczen dat er in het Chinesche rijk alzoo geenc enkele magt meer zal zijn van genoegzame sterkte om aan de buitenlanders eeni- gen waarborg voor dc veiligheid van het handelsverkeer te gevenuit dien hoofde meenen zijdat de Engelsehe en Fransche krijgsmagt in de tegen woordige omstandigheden de keizerlijke regering van China zou dienen te schrageneer dan tot deszelfs val bij te dragen. Tegen dit gevoelen ver klaart de Times zich met nadruk.- naar de meening van dat blad zou het eene zeer kostbare en schier hopelooze taak zijn de regering van Peking staande te houden; en indien zulks gelukte, zou daardoor aan de mensch heid, aan dc beschaving en aan de staatkundige belangen der wereld eene slechte dienst gedaan zijnde val van een zoo zwakwreed en tevens zoo valschaardig en trouweloos despotismus zou, in tegendeel, dc beste vrucht wezen, welke de krijgslogt der verbonden mogendheden aan de wereld zou kunnen aanbrengen. Op de onlangs alhier gehouden vergadering van beoefenaren der statis tiek uit onderscheiden landen zijn door dc uit Australië overgekomen des kundigen opgaven omtrent de goudproduclie medegedeeld. Volgens dezelve zou de hoeveelheid goudwelke sedert de ontdekking der eerste goudgroe ven in het jaar 1851 lot het einde van het jaar 1859 uit Nieuw-llolland, van Diemensland en Nieuw-Zecland in slof of baren uitgevoerd is, te zamen eene waarde van ruim 1267 millioen Ned. guldens uitmaken. Berigten uit New-York melden dat dc prins van Wallis den 30iW Julij met groole plegtigheid te Halifax is ontvangen; hij hield daar eene wapenschouwing over dc troepen en woonde een feestmaal en een bal bij. De Great Eastern was op 30 Julij met 2087 personen naar Cape May vertrokken, lot het doen van een pleizicrlogt.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2