leydsche courant'» VRIJDAG 17 AUGUSTUS. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag Igomt uit Zaturdag Avond. 'SK K' h fsm" i L' .;A&~ .1 De Prijs der Courant is f 12 in het jaar j de afzonderlijke Notnmers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 16 Augustus. Z. M. heeft den kapitein ls,e kl. J. Woortman Spandaw, van het reg. rijdende artillerie alhier in bezetting, benoemd lot maj'oor. De gemeenteraad heeft in zijne zitting van heden de gemeente-rekening over 1859 goedgekeurd, en zich vereenigd met een nader voorstel omtrent den afstand der kazernegebouwen aan het rijk, zoodat er nu omtrent de voorwaarden van dien afstand tusschen het rijk en de gemeente overeen stemming bestaat. Voorts was aan de orde eene voordragt omtrent de te verleenen vergoeding voor het gemis van het vischregt in het Haarlemmer- meer. De conclusie van hel rapport der commissie met de behandeling der zaken dat meer betreffende belaststrekte om zich met het gedane voorstel (dat voor de gemeente niet gunstig kan genoemd worden) te verceni- genterwijl door bet raadslid mr. N. Sikkel Groos het volgende amen dement werd voorgesteldAan den minister van binnenlandsche zaken in bedenking te geven of bij verschil tusschen partijen omtrent het bedrag eener schadevergoeding, de billijkheid en het regt niet medebrengen, dat de be slissing aan derden worde opgedragen, en aan Z. Exc. voor te stellen van de zijde des staatseven als van de zijde der gemeentetwee deskundigen te benoemendie bij meerderheid van stemmen het bedrag der schadever goeding zullen bepalen, of, ingeval van het slaken der stemmen, zich een vijfden deskundige zullen toevoegen, ten einde tot eene beslissing te gera ken." Dit amendement mogt de goedkeuring van den raad wegdragen zoodat met algemeene stemmen besloten werd dienovereenkomstig te han delen, in de hoop van in deze zaak tot eene meer gunstige beslissing te komen, waarop de gemeente, naar de overtuiging van den raad, regt had. De Sinats-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de zeven eerste maanden van I860, waaruit blijkt, dat die be dragen heeft ƒ32,455,588.03, zijnde 1,214,310.74 j meer dan in genoemd tijdvak van 1859. Wij vernemen uit goede bron, zegt de Tijd, dat in ons land in de leening ten behoeve van de Pauselijke schatkist is deelgenomen voor ruim anderhalf millioen francs. Uit Arnhem schrijft men van den 14den het volger.de: Gisteren na middag ontlastte zich boven deze stad eene donderbui, vergezeld van een sterken plasregen, waardoor eenige straten onder water gezet werden en in den omtrek der stad eenige akkers met zand zijn bedekt geworden. Deze bui is middellijk de oorzaak van iemands dood geweest; de hoogbejaarde lieer S.die door zjjne kleinkinderen werd geroepen om naar het stroomende regenwater te zien, liep haastig van de trap en struikelde, zoodat hij voor over viel en op het hoofd leregt kwam, aan de gevolgen van welken val hij nog dcnzelfden avond overleed. Uit Leeuwarden meldt men dat Z. M. de koning aan den korporaal J. P. van Keije en den tirailleur J. Roele ieder een zilveren horologie met dito ketting en aan den sergeant Kochtikden fourier van Bekum en den tirailleur van Oudorp ieder ƒ30, heeft geschonken, omdat de beide eersten zich bij den kazernebrand aldaar hebben onderscheiden door het redden hunner wapenen, en de drie laatsten wegens het redden bij dezelfde gele genheid van vele goederen. Dingsdag nacht is te llarlingen een hevige brand ontstaan in een pak huis van wijn en gedistilleerd, lloewel deze brand een dreigend ^anzien had heeft men hem tol het aangetaste perceel kunnen beperken, liet pak huis en de daarin opgeslagen waren zijn grootendeels vernield. Uit Vlissingen meldt men de aankomst uit Indië van de korvet Prins Maurits, onder bevel van den kapil.-iuit. de Brauw. Met dezen bodem zijn 14 gevangenen overgebragt dievoor onderscheidene misdaden gevon- nisd, in Nederland hunne straf moeten ondergaan. Zij zullen naar de mili taire strafgevangenis nabij Leyden gevoerd worden. Op 11 September aanst. en volgende dagen zal te 's Ilertogenbosch eene tentoonstelling worden gehouden van voortbrengselen van landbouw, werktuigen en gereedschappen voor landbouw, paarden, vee, pluimgedierte enz. Het programma der bij die gelegenheid uitgeloofde prijzen is thans verschenen. Vroeger is gemeld dat de Nedcrl. vice-consul te Damascus, hij den moord aldaar op de Christenen gepleegd, was omgekomen. Door de Indép. fletge werd later medegedeeld dat de genoemde heer er in geslaagd was zijn leven te redden. Dit laatste berigt wordt door latere tijdingen geluk kig bevestigd. De heer Contzi heeft zich in de nabij zijn huis gelegen wo- "mg van een Muzelman kunnen redden. Daar verborg hij zich met zijnen zoon, kanselier van het consulaat, drie dagen lang, gedurende welken tijd hij, van voedsel verstoken, in cencn schoorsteen verborgen bleef, waarna het hem gelukte des nachts, iu het kleed van eenen Bedouin, Abd-el-Kader te bereiken, bij wien hij zijne familie terugvond, welke hij vermoord waande. Alles is den heer Contzi, een bemiddeld ingezeten van Damascus, ontroofd, en ook zijne woning, na geheel geplunderd te zijn, werd lot den grond vernield. Volgens berigten uit Suriname is de heer mp. L. Metman, 's konings commissaris voor de nieuwe wetgeving aldaar, bij zjjn bezoek van Cayenne zeer voorkomend door de Fransche autoriteiten ontvangen, en hebben zij hem de verlangde inlichtingen omtrent het regtswezen en de wetgeving bereidwillig verleend. Op zijne terugreis heeft de lieer Meiman de Hes de Salut, alwaar 2000 ballingen verblijf houden, bezocht. Een muziekcorps, uit 40 a 50 veroordeelden bestaande, heeft zich ter eer van 'skonings commissaris laten hooren. 'sGRAVENHAGE, 16 Augustus. Z. M. heeft benoemd tot voorzitter van de arrond.-regtbank te Roer mond, jhr. mr. F. G. 11. H. A. Michiels van Verduynen, thans regter in die regtbank, en tot regter-plaatsvervanger in de arrond.-regtbank te Assen, mr. 11. Pelinck, advocaat aldaar. Aan den heer C. U. Jeekel is op verzoek eervol ontslag verleend als plaatsvervanger van den kanlonregter te Alphen. Tot ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd: te Dalfsen, de heer F. V. C. Engelbert van Bevervoorde, thans te Hasselt; en te Has selt, de heer P. A. A. Molenaar, surnumerair ter prov. directie in Zuid holland. Z. M. heeft goedgevonden den lrt™ luit. F. C. A. Sloecker, van de infanterie vau het leger hier te lande, tijdelijk gedetacheerd bij het leger in Oost-Indië, definitief over te plaatsen bjj de infanterie van laatstgemeld leger; den kapitein, administrateur van kleeding en wapening, J. J. de Graafl", van het 7de reg. infanterie, op zijne aanvrage op pensioen te stel len; te benoemen: bij het wapen der artilleriebij het 2de reg. vesting artillerie, tot kommandant van het corps, den luit.-kolonel J. W. Blanken, van het reg. veld-artillerie; tot majoor, den kapitein der 1st" kl. A. L. von Preuschen, van het lstc reg. vesting-artillerie, bij het 3de reg. vesting-artil lerie, tot luit.-kolonelden majoor B. Spoelstra, van het 2dc reg. vcsling- artillierie; en tot kapitein van de 3dc kl. den lslen luit. J. A. baron Mulert van het corps. Voorts tot 2den luit. administrateur van kleeding en wape ning bij het 7de reg. infanterie, den fourier J. Pickee, van het 3de reg. vesting-artillerie. Bij besluit van 9 Aug. heeft Z. M. benoemd tot gezaghebber van het eiland S'. Martin (Nederlandsch gedeelte), den heer W. II. J. van Idsinga, thans gezaghebber van het eiland S'. Euslalius, en tot gezaghebber van laatstgemeld eiland den heer N. A. Rost van Tonningen, onder toekenning, op het daartoe door hem gedaan verzoekvan een eervol ontslag als l8te luit. der artillerie bij de landmagt iu West-Indië. Heden middag zal er bij Z. K. II. prins Frederik; op zijn buitenver blijf, een groot diner plaats hebben, dat door IIII. MM. den koning en de koningin en Z. K. H. den prins van Oranje bijgewoond zal worden. Bij den minister van (inanliën is ontvangen de som van ƒ125, door een onbekende wegens verschuldigd successicregtonder het postmerk Am sterdam ingezonden. Men wil weten, zegt het 'sGrav. Weekbl., dat de heer mr. J. A. Philipsc, die sedert verscheidene jaren den voorzitterstocl van de eerste ka mer der staten-generaal bekleedt, niet meer voor die betrekking wenscht in aanmerking te komen. Ook wil men welen, dat het ministerie voor het volgend zittingjaar den heer baron Schimmelpenninck van der Oye aan den koning voor die betrekking zal voordragen. De eerste kamer heeft in hare zitting van gisteren in behandeling ge nomen het door den heer Sloet tot Oldhuis in de tweede kamer ingediend en aldaar aangenomen voorstel, tot af koopbaarstelling der tienden. Onder scheidene leden hebben het voorstel bestreden, niet omdat de afschaffing der tienden geene wenscheljjke zaak was, maar omdat men het beginsel, waarop de voorgestelde wet rustte, niet goed keurde. Men hoopte dat de aandrang tot regeling dezer zaak bjj de regering de overtuiging zou vesti gen dat dit punt lot aller bevrediging afgedaan moest worden. Door den heer Schimmelpenninck van der Oye werd het voorstel verdedigd. Ten slotte werd hel voorstel met 27 legen 11 stemmen verworpen. Aroor heb ben gestemd de heerenSchimmelpenninck van der Oije, Michiels van Kes- senich. Cremers, de Villers de Pilé, Sassen, Beerenbroek, van Meeuwen, van Swinderen, Taels van Amerongen, Loopuyt en Rjjstcrborgh. In de zitting van heden heeft de kamer het wets-ontwerp betrekkelijk den aanleg van spoorwegen voor rekening van den slaat in behandeling genomen. 14 leden hebben daarover het woord gevoerd, waarvan twee

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1