Per Telegraaf. ARBEIDERSWOiWGEN. cn de keizerin staan bovenaan op de lijst; de eerste heeft 25,000 fr.en de i andere 10,000 fr, ingeschreven. Verder hebben de bankiers Pcreire 10,000 fr. de heer J. Rothschild, het hoofd van het Parijsche bankiershuis van dien naam, 15,000 fr. bijgedragen. Een aantal geestelijke zusters uit verschillende orden zijn naar Mar seille vertrokkenom aldaar naar Syrië scheep te gaanwaar zij behulp zaam zullen zijn in het verplegen van zieken en gewonden. De generaal Goyon is uit Rome albier aangekomen. Hij heeft bij zijn vertrek 'sPausen portret, in diamanten gezet, ten geschenke ontvangen. Een door den Moniteur bekend gemaakt besluit veroorlooft der. invoer van wol in groote partijen over alle Fransche grenstolkantoren. De vice-admiraal Bouet Willaumez is benoemd lot maritiem prefect van Cherburg. Men is voornemens de verdedigings-werken aldaar nog verder uit te breiden. In het wijnpakhuis van de firma Courvoisier en C°. op de Quai de Bercy heeft een hevige brand gewoed. In en voor het pakhuis lot aan de Seine lagen 100 a 150 stukken spiritualiëndie een voor een sprongen tot dat ook het dak van het pakhuis vloogwaardoor de vlammen hoog op stegen en de omliggende gebouwen, benevens een vaartuig dat vol geladen voor het pakhuis lagernstig bedreigden. Door middel van een 50-tal brand spuiten is men den brand meester geworden. Er waren niet minder dan 30 wagens met mest cn aarde aangevoerd om den brand der spiritualiën te blusschen. Men berekent de schade op een millioen fr. Te Lyon is onlangs onder den naam van de aartsbroederschap van SintPieter in banden" een genootschap opgerigt, met hel doel om den Pau selijken stoel in de handhaving van al zijne geestelijke en wereldlijke reg- ten te ondersteunen. De hoofdregel der vereeniging is volledige onderwer ping aan het hoofd der kerk. De Courtier de Lyon meldt het volgende: In 1852 ontstal een be diende in een magazijn van zijden stoffen aan zijn patroon een bankbillet van 1000 francs en vertrok eensklaps naar San Jago, na aan zijn patroon schriftelijk alles te hebben bekend. Men hoorde sedert dien tijd niets meer van den bediende. In het begin der vorige week ontving de zoon van den koopman een wissel van 12,000 fr. van Cuba, betaalbaar bij een bankier te Parijs. De bediende had fortuin gemaakt cn zond deze som aan zijn vroegeren patroon, zijnde de hoofdsom met de rente van het gestolen geld. I TA I.IE. Ingevolge een besluit van den koning van Napels, op aandrang zijner ministers genomenzal het geheele personeel der gemeentebesturen ver nieuwd worden, omdat zij ongezind zijn om de nieuwe instellingen in werking te helpen brengen. Het gemeentebestuur van Napels is van dezen maatregel uitgezonderd, omdat hel in eenen tegenovergestelden geest werk zaam is. De heer Lilta, aide-de-camp van koning Victor Emmanuël, is te Turyn teruggekeerdmet het antwoord van Garibaldi op de uilnoodiging des konings om niets tegen het vaste land van Napels te ondernemen. Dit ant woord is eene beleefde weigering, en zou, naar men zegt, nagenoeg aldus luiden: »Sire, ik bedank U. M. voor de eer mij door dit schrijven aange daan. Ik ontvang uwe raadgevingen met eerbied en behoud mij voor daarop uit Rome een bepaald antwoord te geven." PRÜI8SEN. BERLIJN, 7 Augustus. De keizerin-weduwe van Rusland heeft aan den beroemden oogarts dr. Grafe, voor eiken dag, dat zij onder zijne behandeling is geweest, 1000 fr. geschonken. Behalve de 12,000 fr. voor 12 dagen geneeskundige dienst, heeft hij nog een prachtig geschenk ontvangen. Op 5 dezer heeft te Dronlheim, in Noorwegen, de plegtisre krooning plaats gehad van den koning en de koningin van Zweden en Noorwegen. De bevolking was bij die gelegenheid vol geestdrift. In de jongst verloopene dagen hebben te Sl. Petersburg onderscheidene branden gewoed. De belangrijkste had plaats in de wijk Ochta, waarbij 90 huizen werden in de asch gelegd. OOSTENRIJK. WEENEN, 6 Augustus. Hen verzekert, dat thans het besluit is genomen, om aan de belijders van alle door den staat erkende godsdienstige gezindheden gelijke regten toe te kennen. Het aannemen van dit beginsel moet beschouwd worden als een gevolg van de conferentie te Töplitz. De opening van den spoorweg van Salzburg naar Munchen zal op 12 Aug. plaats hebbenin tegenwoordigheid van den keizer van Oostenrijk en den koning van Beijeren. Op den Offenbacher spoorweg heeft eene botsing van twee spoortreinen plaats gehadten gevolge waarvan een aantal personenen sommigen gevaar lijk, werden gekwetst. Eene vrouw verloor door dit ongeluk het leven. MARSEILLE, 8 Augustus. De generaal Beaufort is met 1000 man troe pen naar Beyrulh scheep gegaan aan boord van de Amérique. In een dag orde werd tot de soldaten gezegd dat zij vertrekken om de regten der tnenschheid, die op eene onwaardige wijze zijn geschonden, te gaan wreken. In Syrië zullen zij herinneringen terugvinden van Godfried van Bouillon, van de Kruisvaardersvan den consul Bonaparte en van de Fransche republiek. Geheel Europa zal met zijne beste wenschen de espeditie naar Syrië ver gezellen. MALTA, 7 Augustus. Te Damascus hecrscht rust, hoewel er nog enkele moorden plaats hebben. Omtrent 3000 vrouwen zijn a 25 piasters voor de harems der Turken verkocht. IN«EZ»\»EN. II. Wij hebben in het vroeger geschreven artikel genoegzaam aangetoond hoezeer goede woningen voor de geringe klasse kunnen strekken tot bevor dering van het familieleven, die bron van alle huisselijke deugden. Wij hebben aangetoond hoe ze een gezegend middel kunnen worden tot wering van armoede niet alleen, maar ook een krachtige hefboom tot opbeuring van den werkman en zijn gezin tot den stand van maatschappelijk burger, waardoor hij zelf begrijpt hoe nuttig, weldadig en voor hem gezegend dé kring is, waarin hij leeft en zich beweegt. Dit stemt hem tot ware tevre denheid in zijne lotsbedceling, en hij gevoelt ontzag voor dien stand, die, ja wel boven hem geplaatst is, maar tot welken hij zich als met natuur lijke koorden voelt heengetrokken, omdat hij daarvan zijn eigen heil en welvaart ontleent cn verder verwacht. Thans hebben wij na te gaan, welke instellingen geroepen zijn om te voorzien in de behoefte van goede woningen voor de geringe klasse. Hierover is in de laatste jaren veel getwist; althans men kende de be voegdheid daarvan niet toe aan armbesturen. Die toch, zeide men, hebben zich alleen te bemoeijen met de inzameling cn uitdeeling der liefdegaven, die de weldadigheid daartoe heeft bestemd. Bekrompen denkbeeld uit de vorige eeuwen! toen de armbesturen zoo vele armen-fabrieken waren! Toen de armverzorgers de veilige politie-beambten waren voor de hoogere standen tegen de ongebondenheid cn baldadigheid der armen. Toen hunne betrek king hoog bij het publiek stond aangeschreven en zij als het ware met titels en privilegiën werden overladen. Maar van waar thans die bemoeizucht van het publiek, nu het overeen komstig zijne vrije constitutioneele beginselen de kerk heeft teruggedrongen tot een eigen zelfstandig beheer, waarover de kerk zich trouwens verheugt? Doch ter zake. Men kent de bevoegdheid tot stichting van arbeiderswo ningen toe aan andere philanthropische instellingen buiten de armbesturen. Wij erkennen de nuttigheid van het beslaan van vele dier instellingen, zooals bijbel- en zendelinggenootschappen doofstommen- en blinden-institu- teninrigtingen tot verbetering van verwaarloosde jongens en meisjestoe- vlugtsoorden voor jeugdige ontslagen veroordeelden enz. Wij roemen ook zeer de andere philantrophisehe instellingen, die de arm besturen ter zijde staan, omdat de laatsten door gebrek aan personeel of middelenniet in staat zijn alles te omvallen en alzoo van hen een gedeelte der taak overnemen die aan hen was aanbevolen maar daar waar de arm besturen zelve in staat zijn om in uitgebreider kring te werken daar be- hooren zij en zijn zij geroepen het te doen. De armbesturen moeten zoo veel mogelijk trachten verbrokkeling van philanthropische krachten voor te komen, want niet zelden raakt door de veelvuldige afleidingen de hoofd bron opgedroogd. Beter ware het dat de verschillende kleinere rivieren zich tot een breeden krachtigen stroom vereenigden. De philanthropische instellingen kunnen dus uitnemende hulpmiddelen zijn, waar de armbesturen in krachten mogten te kort schieten. Men moet alzoo het beginsel der laatsten niet verloochenen omdat de eersten zich dikwerf met grooten ophef aan het oog van het publiek voordoen. Men moet de waardij van de kern des legers niet in twijfel trekken, oindat de hulp troepen zegevierend tirailleeren onder het kommando van dezen of genen beroemden veldheer. In den regel behoorde alles, naar onze overtuiging, van de armbesturen uit te gaanwat betrekking beeft op de verbetering van den stofïelijken cn zedelijken welstand der behoeftigen. De meesten zijn hiervan vervreemd geraakt, omdat een groot deel van hunnen werkkring was overgegaan of vermengd met gemeentelijke besturendoor het verstrekken van subsidiën heigeen zeker nuttig zoude hebben kunnen zijn en worden indien de laat sten over de eersten geen te groot overwigt hadden zoeken te verkrijgen. De kerk, gelouterd door botsingen van allerlei aard en verschillenden vorm. heeft eindelijk het regt cn de waarde eener eigenaardige zelfstandigheid leeren inzien en gevoelen en haren bepaalden wensch daaromtrent uitge sproken. Maar nu moet zij ook daarom zooveel mogelijk den verloren grond wederom innemen, opdat zij vrij en onafhankelijk werke tot ont wikkeling ook van stoffelijke welvaart door betooning van zedelijke kracht. En hoe moet dat geschieden? door opvolging en inachtneming der wette lijke bepalingen, die door haar bij de nieuwe orde van zaken zijn voorge schreven. En al valt zulks aan sommigen in den beginne vreemd en onge woon, men moet tegen zijne eigene constitutie geen strijd voeren, omdat men met die voorschriften niet is ingenomenmaar op ieder lid der kerk rust de zedelijke verpligting van mede te werken lot hare vervulling. Nu zal echter iemand vragen waar zijn die voorschriften, die u aanprij zen om woningen voor de behoeftige klasse te bouwen? Het antwoord is gereed. Leest art. 20 van het Algemeen Reglement van de herv. kerk in liet koningrijk der Nederlandendaar is aan diakenen toevertrouwd en aanbe volen de meer bijzondere zorg voor de armen der gemeente. Daartoe zijn zij belast met het dagelijksch beheer der diakonie-goederenmei het innen van alleonder welken titel ookaan de diakonie der gemeente aanko mende geldenmet de inzameling der liefdegaven en met het besteden van dit een en ander tot die godsdienstige en zedelijke einden, welke de Christelijke gemeente voor hare armen beoogt. Er wordt in dit GRONDartikcl zelfs met geen woord gewag gemaakt van stoffelijke bedoeling aan de armen. Zoozeer was de wetgever doordrongen van het denkbeelddat er vooral door diakenen moest gearbeid worden aan de godsdienstige en zedelijke belangen der armen. [Deze was ook de werkkring aan diakenen bij de eerste Christengemeente aanbevolen.] En wat zegt nu nog verder het Synodaal reglement voor de diakoniën der Ned. herv. kerk in art. 2. Diakoniën zijn instellingen van welda digheid, van zuiver kerkelijken aard, onder kerkelijk bestuur en toezigt en bestemd om de armen der gemeente met iiulp en ondersteuning te gemoet te komen. Art. 4. De zorg der diakenen voor de stoffelijke belangen der armen wordtzoo veel maar immer mogelijkdienstbaar gemaakt aan de be vordering van hunnen geestelijken welstand. Art. 12. Diakenen zorgen zoo veel zij kunnen voor de verstandelijke zedelijke en godsdienstige belangen van de bedeelden en hunne kinderen enz. Indien er nu nog twijfel bestaat omtrent de uitlegging dier wellen of diakenen geroepen zijn om op eene andere wijze in den nood der armen te voorzien dan alleen om de liefdegaven te besteden lot het geven van be deelingen in voedsel, klceding en geld. Eilievc, sla dan een blik in de aan-

Leydse Courant | 1860 | | pagina 3