met dat gevolg, dat de kogel eene der naast bijstaande woningen trof, door twee beschotten een aan den wand hangenden spiegel verbrijzelde, en langs de tafel heen waaraan de bewoners zaten, naar builen snorde, zonder tot aller verwondering iemand Ie kwetsenhetgeen de bewoners waarschijnlijk aan hunne zittende houding te danken haddeneen der kinderen moet door het lijne spiegelglas getroffen zijn geworden. Naar men uit Utrecht meldt, zullen eerstdaags aan 'srijks munt koperen muntstukken, ter waarde van 2; cent, worden geslagen. Op de rijks-kweekschool voor militaire geneeskundigen te Utrecht zul len den lsten der volgende maand in functie worden gesteld 11 kweekelingen der 2de klasse, op een jaarlijkscli tractement van ƒ200, en 1 kweekeling der 3de klasse, allen bestemd om op te treden (na volbragte studie) als offi cier van gezondheid der 3de klasse voor de dienst hier te lande. Te Tjummarum (Friesland) zou Vrijdag 11. eene reeds bejaarde meid, die somtijds aan vallende ziekte leed, het middagmaal gaan brengen aan haren vader, die met den veldarbeid bezig was. Zij keerde niet terug maar werd in eene sloot gevonden door een jongendie haar evenwel er niet nit kon halen, en daarom hulp haalde. Toen die hulp verscheen, was de onge lukkige, die nog even te voren teekenen van leven had gegeven, reeds overleden. Volgens bij het depart, van marine ingekomen rapporten omtrent het ongeval te Willemsoord, wordt zoo spoedig doenlijk, met al de voorhan den stoomwerktuigencn ook met de stoommachine van het oude dok met de ontlediging der wateren begonnen. De doorbraak in den binnendam zal, naar gissing, binnen een paar dagen zoo ver zijn hersteld, dat de uil maling kan aanvangen. Te Bergcn-op-Zoom vierde Maandag II. de eerw. heer C. J. van Aken pastoor en deken aldaar, zijnen 92stcn verjaardag. Op dien dag vierde ook een paar echtelingen hun 50-jarig huwelijksfeest, welk huwelijk door den genoemden pastoor was ingezegend. 's GRAVENIIAGE9 Augustus. Z. M. heeft tot buitengewoon hooglecraar in de godgeleerde faculteit aan de hoogeschool te Groningen, mitsgaders tot concionator academicus, benoemd den heer E. J. Diest Lorgiondoctor in de godgeleerdheid cn pred. bij de Ned. herv. gemeente te Groningen. Tot burgemeester zijn benoemd: te Weesp de heer W. Bruyn Jz.en te Hordekenskerke de heer C. Goud. Tot bewaarder der hypotheken cn van het kadaster te Rotterdam is benoemd de heer mr. C. D. A. de Quertenmont, thans in die betrekking te Dordrecht. Tot onderwijzers der 3de kl. voor de dienst in Ned. Indie zijn benoemd de onderwijzers van den tweeden rang C. F. Julius Jr. en J. van Maaswinkel. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen, b(j hel 8ste reg. infanterie tot kapitein van de 3de kl., den lslen luit. W. Muller, van het algemeen depót van discipline, en zijn ordonnance-officierden kapitein jhr. J. F. W. de Geer, van het 5de reg. infanterie, in zijnen rang over te plaatsen bij het reg. grenadiers cn jagers, en tevens aan hem ccn eervol ontslag te verleencn uit zijne betrekking van ordonnance-officier. Aan den kapitein F. H. Sleurs, van het reg. grenadiers en jagers, is, ingevolge verzoek, pensioen verleend. Z. M. heeft de 2de luitt. W. C. Goteling Vinnis, van het 5de, en J. W. C. C. lloynck van Papendrecht, van het 7dc reg. infanterie, in hunnen rang en ancienneteit overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Oosl-Indië. Z. M. heeft aan den heer J. Witz, boekdrukker te Arnhem, vergun ning verleend tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van ridder der orde van het II. Graf, hem geschonken bij diploma van Zijne Emin. den Latijnschen patriarch van Jerusalem. De minister van oorlog heeft ter kennis van het leger gebragt, dat het den koning heeft behaagd, te bevorderen van ridder 4de tot ridder 3d<! kl. van de Milit. Willemsorde, den op zijn verzoek uit de dienst eervol ont slagen luit.-kolonel der infanterie bij het leger in Neërl. Indië G. F. Nauta, ter belooning van zijn beleidvol, krachtig en moedig gedrag bij gelegenheid der inhechtenisneming op 8 Feb. jl.te Sangouw van zekeren zich sultan van Broenac noemenden persoon. Uit Wiesbaden wordt gemelddat Z. M. de koning aan mevr. Ade laide Ristori de gouden medaille voor kunst en verdiensten heeft geschon ken wegens hare uitmuntende voorstelling van Maria Stuart. De krijgsoefeningen van de troepen uit de residentie, Leyderi en Delft, in de vlakte van Waalsdorp, werden gisteren door Z. K. II. den prins van Oranje bijgewoond. De minister van binnenl. zaken zal op Zalurdag aanst. geen gehoor verleenen. De minister van binnenl. zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat voor de dienst van den waterstaat, in den loop dezes jaars, na vergelijkend examen, ten minste drie surnumerairen moeien worden aan gesteld. Tot het vergelijkend examendat in September zal plaats hebben zullen alleen zij worden toegelaten, die hunne studiën aan de kon. akademie te Delft hebben volbragt, cn den ouderdom van 25 jaren nog niet hebben bereikt. Voor 1 Sept. moet men zich daartoe bij genoemd dep. aanmelden. In de maand November dezes jaars zullen alhier, onder voorzitterschap van den luitenant-generaal Duycker, de examina plaats hebben van onder officieren der infanterie, kavallerie en artillerie, dingende naar den rang van 2de" luitenant bij die wapens. In de afdeelingen der eerste kamer is gisteren en heden het onderzoek voort gezet over al de ontwerpen die nog bij de kamer aanhangig zijnwaaronder die nopens de tienden en verhooging van hoofdst. X der begrooting van 1860. RUITfeiVLAN'DSCÏÏE BERIGTEN. BEUGIË. BRUSSEL, 7 Augustus. De prins-regent van Pruissen is te Oslende aangekomenom aldaar eenigen tijd door te brengen. De koning en de hertog van Brabant hebbe» hem een bezoek gebragt. De koning is voornemens een uitstapje naar Wiesbaden te doen. Koningin Victoria wordt in het begin der volgende maand mede aldaar verwacht, op hare reis naar Berlijn, waar zij op 12 Sept. de doopplegti.. heid van de dochter van prins Frederik Wilhelm zal bijwonen. Van de 6853 miliciens van de jongste ligling in de provincie Brabajs konden er 2971 lezen, schrijven en rekenen; 1271 konden lezen en schrijven 389 alleen lezen; terwijl 2222 van onderwijs verstoken waren gebleven. De vleeschhouwers hier ter stede blijven hardnekkig weigeren dei prijs van het vleesch te verminderenhoewel de afschaffing der gemeente- accijnsen daartoe noodwendig aanleiding moet geven. Men berekent dat iedere slagter door die afschaffing 2258 fr. per jaar zou winnen. ENGELAND. LONDEN 7 Augustus, liet lagerhuis heeft het voorstel van den kanselier der schatkist tot wijziging der invoerregten op papier na eene langdurige beraadslaging aan genomen. Een amendement, waarbij die wijziging niet wenschelijk werd geacht, is met 266 tegen 233 stemmen verworpen. De regering heeft alzoo met eene meerderheid van 33 stemmen de zege behaald. Deze uitslag is, naar men verneemt, vooral daaraan toe te schrijven dat lord Palmerston vooraf eene vergadering heeft belegd van de vrijzinnige leden van het parlement, waarin hij te kennen gaf het parlement, in weêrwil van de moeijelijke tijdsomstandigheden, te zullen ontbinden, indien het voorstel werd verworpen. Volgens dien minister hadden de lory's het voorstel slechts bestreden in het belang hunner partij cn was het hier een strijd tusschen de voorstanders van bescherming en die van vrijheid van handel. In een brief uit Alexandrië aan den Times wordt als reden dat het Britsche consulaat te Damascus, bij de tooneelen van moord en plundering, gespaard is geblevenopgegevendat dit consulaat op eenigen afstand van de Chrislenwijk en zeer digt bij eene moskee gelegen was, zoodat het niet in brand gestoken kon worden zonder gevaar dat ook de moskee zoude verbranden. Ook koesteren de Mahomedanen en Drusen in het algemeen minder haat tegen de Engelschen dan tegen de overige Christenen. De Times blijft zijne goedkeuring schenken aan de Syrische expeditie en acht die onvermijdelijk, maar doet uitkomen dat het de laatste poging moet zijn om liet zwakke Turksche rijk staande te houden. Zoo de I'orte zich niet door eigen kracht kan staande houdenzegt dit bladdan moei men ophouden de oorzaken te bestrijden die haar met vernietiging bedreigen, Zaturdag 11. is de Theems buiten zijne oevers getreden, zoodat de kaden en de stralen in het zuidelijk deel der stad onder water stonden, Verscheidene schepen zijn tegen elkander gestooten. Het huis van vertegenwoordigers in de Vereenigde Staten heeft, naar gemeld wordt, eene wijziging in het handelstarief aangenomen, waarbij o. a. het regt op den invoer van boekenvan 8 pCt. naar de waardege bragt wordt op 15 pCt. per pond. Dit wordt als eene verdubbeling vac liet regt aangemerkt. Men hoopt dat de senaat dezen maatregel niet zal be krachtigen. Uit de Vereenigde Staten ontvangt men zeer gunstige berigten omtrent den oogst. De tarwe is thans ingeoogst; en overal, uitgezonderd eenige streken van den staat New-York, is de oogst van dat gewas ongemeen groot en schoon, en geheel vrij van beschadiging door roest of insecten. In Ohio is de oogst van tarwe zoo ruim, dat er, naar dc schatting van vele liedenwanneer aan de behoefde der binnenlandsche consumtie zal voldaan zijn, nog 30 millioen schepels zullen overschieten. In lowa wordt het voor den uitvoer overschietende op vijf zesde gedeelten van den geheelen oogst geschat. De berigten uit Illinois, Indiana cn Michigan zijn even gunstig, en, schoon niet vrij van overdrijving, evenwel over het geheel allezins gegrond. De maïs-oogsl is nog niet zoo ver gevorderddat hij niet meer aan tegenspoeden blootstaat; maar belooft goede uitkomsten. F5£ANüKRIJK. PARIJS, 7 Augustus. De keizer bevindt zich thans in het kamp van Chalons, en zal waar schijnlijk aldaar tot den 17den dezer vertoeven. De voor de Syrische expe ditie bestemde troepen zijn door hem in oogenschouw genomen, bij welke gelegenheid Z. M. de volgende aanspraak hield: Soldaten! gij vertrekt naar Syrië en Frankrijk begroet met welgevallen eene expeditie, welker eenig doel is de reglen der menschheid te doen zegevieren. Gij gaat niet om met eene mogendheid oorlog te voerenmaar om den Sultan behulpzaam te zijn en zijne onderdanen, door eene dweepzucht, die in eene andere eeuw tehuis behoort, verblindtot gehoorzaamheid te doen terugkeeren. In dat verafgelegene en aan herinneringen rijke land zult gij uwen pligt doen; gij zult toonen waar dige kinderen te zijn van die helden, die in dat land de banier van Christus met roem gedragen hebben. Gij vertrekt niet in grooien getale, maar uwe moed en uw roemrijke naam zullen aanvullen wat er aan het getal ont breekt: de volken weten, dat de Fransche vaan, overal waar men die ziet doortrekkendoor eene groote oorzaak voorafgegaan en door een groot volk gevolgd wordt. De troepen zijn terstond naar Toulon op marsch gegaan. De ontscheping op de Syrische kust wordt tegen 15 dezer te gemoet gezien. De versierselen van het Legioen van eer, voor Abd-el-Kader bestemd zullen in diamanten gezet worden en niet minder dan 14,000 fr. kosten. De Moniteur, die dezer dagen ook eene inschrijving heeft geopend, ten behoeve der Christenen in Syriëdeelt de eerste lijst van inschrijvers medede daarop vermelde giften bedragen te zanten 89,943 fr. Dc keizer

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2