LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 8 AUGUSTUS. nü. m. 1860. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. /Je Prijs (/er Courant is ƒ12 in het jaar (/e afzonderlijke ÏSommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BEIUGTEN. LEYDEN, 7 Augustus. Aan den verjaardag van II. M. de koningin van Zweden en Noorwegen, dochter van Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden, werd eergisteren op de gewone wijze gedacht. Op den 4dcn dezer had aan het Warmonderhek de vergadering plaats der leden van de Nederlandsche Entomologische Vcreeniging. Een twintig tal leden nam onder den voorzitter mr. Snellen van Vollenhoven aan de werkiaamheden deel. De verschillende verslagen door den voorzitter, den secretaris en den conservator, over den toestand der vereeriigingvan hare kas, verzameling en bibliolhéckj deden een gunsligen of minstens vol doenden stand van Ztlken duidelijk uitkomen. De toetreding van twee nieuwe leden werd slaande de vergadering gemeld. Vooral deden de mededèelingen der aanwezigen en de punten, die tot wetenschappelijke woordenwisseling aanleiding gavencenc neiging opmerkenomin stede van de meerdere of mindere belangrijkheid der punten van behandeling aan het toeval of de opgewektheid der leden over te laléueen gezel onderzoek over bepaalde onderwerpen uil te lokken, ten einde, door de resultaten van dat onderzoek voorgelicht, beter den weg te kunnen afbakenen, die de studie onzer insek- ten-faüna vooral zal te volgen hebben, Ook voor het Tijdschrift der verecniging, welks bestaan door de onbe krompen ondersteuning van Directeuren van Teylers Slichting te Haarlem voor zoo geruimen lijd verzekerd is, dat het daarna wel geene ondersteu ning uieer zal behoeven, belooft die rigting alles goeds. En al heeft de Vereeniging een groot verlies geleden door het overlijden van den heer Q. M. R. Verhuell, zoo zeer naar waarheid in de onvermoeide lust en ijver om zijne tcekengave voor de wetenschap en al hare beoefenaars nuttig te doen zjjr. door den voorzitter geschetst, ook in dit opzigt mogt de be schouwing van keurige, naar 'lieven vervaardigde teekeningen van insek- len, door twee der tegenwoordige leden Ier bèzigtiging aangeboden, met vertrouwen de toekomst te gemoet doen zieri. Alles voorspelt dus dat de volgende vergadering, die in de laatste helft van Augustus des volgenden jaars te Haarlem zal worden gehouden, in belangrijkheid voor vroegere niet zal onderdoen, maar blijken zal geven van den voorldurenden bloei der YrngMglnCr,,,.!». nw„ |=qC£ „chfjiy fl£) jts anni tii nsv r>' :im otl Een eenvoudige maaltijd besloot, als altijd door goeden geest gekenmerkt, den dag; doch de entomologische excursie, den volgenden dag door een tien tal leden in Wassenaars duinen ondernomen, mogt, ten gevolge van hel ongunstige wederslechts middelmatige vruchten opleveren. Uit het jaarlijksch verslag van hel fonds ter aanmoediging en onder steuning van de gewapende dienst in de Nederlanden, uitgebragt ter alge- meene vergadering van het hoofdbestuur en afgevaardigden van de dislricl- cemmissiëngehouden te Amsterdam den 25s,en JuliJ jl.bleek, dat gedurende liet jaar 1859 aan 1814 deelgeregtigden de som van 61,767.30} aan gratificatiën is uitbetaald geworden. Onder de hierbedoelde personen zijn: 198 verminkten in den slag bij Waterloo; 40 nagehlevenen van gesneuvelden bjj Waterloo; 18 verminkten in den veldtogt van 1814; 96 verminkten in Oosl-lndie37 verminktenin vroegere oorlogen200 verminkten in den strijd tegen Belgifi; 64 nageblevencr. van gesneuvelden in dezen strijd, en SrijfetyWIIMHi ff sni«bi9iW .7 .1 g ihufl e Het getal der in het invalidenhuis opgenomen krijgers stond weder gelijk met dat van vorig jaar, zjjnde 79 man. De gezamenlijke kosten van dit gesticht beliepen in 1859 /20,886.15}, die voor een groot gedeelte worden gedekt door de rijksloelage ad ƒ5000; de toelage der stad Leyden ad ƒ600; door het bedrag der gratificatiën uit dit fonds en der rijkspensioenenaan de invaliden toegekendwelke ten bate der inrigting komenalsmede door de renten van ƒ9000 inschrijvingen 4 pCt. staande ten name van het inva lidenhuis. Overigens suppleerde het fonds een bedrag van ƒ2381.23}. Niettegenstaande in het afgeloopen jaar, in verhouding tot de laatst voor gaande jaren, het getal aangenomen deelgeregtigden verdriedubbeld is, nam bet cijler der bij het hoofdbestuur ingeschrevene personendie in en door de dienst aan vaderland en koning bewezen ongelukkig zijn geworden, en daardoor op hulp aanspraak mogen maken, onrustbarend loc. Thans slaan op de registers van sollicitanten 1100 personen bekend. De uitkomst der collecte was verbljjdcnder dan het jaar te voren. Tegen 26,473.58} over 1858 bedroeg de inzameling over het afgeloopen jaar ƒ27,185.61}. Het totaal bedrag der ontvangsten over 1859 beliep 79,327.32 en dat der uilgaven ƒ68,898.32;. De inkomsten hebben derhalve de uitgaven met een bedrag van 10,428.99} overtroffen. Hoewel het hoofdbestuur zich verheugt tot eene mildere bedeeling te kun nen besluitendoet het met leedwezen opmerken dat toch niet meer dan het tiende gedeelte der sollicitanten onder de deelgeregtigden van het fonds zal kunnen opgenomen worden. Het bljjft uit dien hoofde met ernst de liefdadigheid van alle landgenooten inroepen. Den 8sten der vólgende maand zulten in de garnizoenen des rijkswaar troepen te paard gestationeerd zijn, door de plaatselijke garnizoens-kom- mandanteri in het openbaar aanbesteed worden het leveren der benoodigde fourrages voor die troepen van haver, stroo en hooi van 1 November aanst. tot en met October van het jaar 1861. Omtrent de in het volgend jaar te houden tentoonstelling, van wege de Nederl. maatschappij ter bevordering van nijverheid, deelt de tl. C. mede dat de raad der gemeeiifc Haarlem de lokalen van het stadhuis daartoe heeft afgestaan en thans beraadslaagt over de gelden, die van wege de gemeente beschikbaar zullen worden gesteld om die lokalen voor het doel in le rig- lenvoorts dat er eene bijeenkomst heeft plaats gehad van den president der maatschappijden heer dr. G. Simonsmet de Haarlemsche directeuren de heeren: mr. Joh. Enschede' J1".A. C. Kruseman, mr. P. iïïabé, den heer N. J. A. Travaglino, den voorzitter van hel Haarlemsche dep. der maat schappij en tevens wethouder der stad Haarlem, en den heer F. W. van Eeden, den algemeenen secretaris der maatschappij, waarin men zich heeft verstaan omtrent de voorbereidende maatregelen, en de voordragtèn zijn ontworpen, welke in de op 6 Sept. aanst. te houden vergadering van direc teuren in behandeling zullen worden gebragt; onder welke voordragten moet worden genoemd het programma voor de tentoonstelling, 'twelk, terstond na te zjjn vastgesteld, ter algemcene bekendheid zal worden gebragt. De onlangs gehouden synode der Ned. herv. kerk heeft o. a. hare aandacht gevestigd op adressen, welke klagten inhielden wegens de ophef fing van de verpligling tot het prediken over den lleidelbergschen catechis mus die bij haar ingekomen waren. Het besluit der synode te dezer zake had voornamelijk tot strekking om de bedoelde opheffing in hel regie licht te plaatsen. Van anderen aard was een ingekomen adres, waarin bevreem ding le kennen gegeven werddat de verpligling tot het gebruik der evan gelische gezangen bij iedere openbare godsdienstoefening nog altijd was blijven bestaan. De synode was van gevoelen, dat het niet alleen weinig overeenkomstig met den geest van redelijke vrijheid zou zijn, zoodanige ver- pligtende bepaling le willen handhavenmaar ookdat de vroegere verorde ningen deswegens regtens niet meer als verbindend kunnen beschouwd worden. Nog werden in behandeling genomen ingekomen verzoekschriften ter hand having van den historischen grondslag der evangelic-prediking en een op deze zelfde zaak betrekkelijk voorstel van een lid der synodale vergadering zelf tot beantwoording der vraag: of de ontkenning der opstanding van Jezus Christus als historisch feit te vereenigen zij met de schriftelijke verklaring, welke na afgelegd examen voor de toelating tot de evangelie-dienst gevor derd wordt? Hel bleek bij de beraadslagingen van hoe groot gewigt deze vraag geacht werd; niettemin vereenigde de vergadering zich in het gevoe len, dat het aan de verantwoordelijkheid der provinciale kerkbesturen, ais die belast zijn met het onderzoek der kandidaten moet worden vrijgelaten in de eerste plaats le beslissen, wie al of niet tot de predikdienst in de Ned. hervormde kerk kunnen worden toegelatenterwijl hier bij gemis van bepaalde aanleiding geene uitspraak door de synode kon geschieden. Gekomen tot behandeling van de door de synode van 1859 voorloopig aangenomen wijziging van art. 23 van het algemeen reglement, bleek uit de ingekomen consideralien dat de meeste klassikale vergaderingen en pro vinciale kerkbesturen de door deze wijziging beoogde uitvoering van het artikel afkeurden. Na langdurige en ernstige discussiën werd ten laatste besloten. »de regeling der wijze van uitvoering van het in genoemd artikel uilgesproken beginsel, als lot hiertoe te vergeefs beproefd, wegens dc groote moeijelijkheden en daartegen telkens ingcbragle bezwarentot latere gelc- legenheid te verdagen." Voorts werden besproken dc regeling van de betrekking der Ned. herv. kerk tol de protestantsche gemeenten in de gestichten en koloniën van wel dadigheid, de zaak van het collatieregteene missive van den kerke1 raad le rotchefslroomin Zuid-Afrika, over het eigenlijk'karakter der Ned. herv. kerk, waaromtrent lot een inlichtend antwoord besloten werd een nieuw concept-reglement voor hel godsdienst-onderwijs, enz. enz. Wat wij voor jaren reeds gezegdbetoogd en met overtuigende redenen gestaafd hebben, zien wij thans gebeuren. Het onhoudbare fonds te Winkel en Hielveldthans te Winkel en Doijer, heeft in zijne nieuwe rekening en verantwoording verklaard, dat het genoodzaakt zal zijn, zonder eene belangrijke vermeerdering van deelnemers, in den loop van liet jaar de uitkeeringen aan de weduwen te verminderen. De ontvangsten klommen wel, door aanbrenging van meerdere leden, maar de uilgaven klommen

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1