staatsburgerschap door naturalisatie in een vreem land niet verliest, maar zelfs geene andere handeling plegen of formaliteit vervullen kan, waardoor hij van die hoedanigheid, al zou hij dit wenschen, kan afstand doen. De hh. Mackay, van Goltstein en Dirks kwamen tegen het gevoelen van den minister op. Zij hadden eene zoodanige bekrompenheid in de uitlegging der wet niet verwacht, wezen er op dat reeds een aantal Engelschen toegelaten was, en drukten den wensch uit dat de minister op zijn denkbeeld mogt terugkomen. De minister van justitie heeft daarop zijn gevoelen nader ver dedigd en het beginsel volgehouden, waarop de ontwerpen zijn aangenomen. Nadat nog de conclusion van een 12-tal rapporten waren aangenomen, is in behandeling genomen het wets-ontwerp lot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooling van 18G0, voor uilgaven tot aanleg van spoorwegen van staatswege. De minister van binnenl. zaken verklaarde dal deze wel was ingediend om het bewijs te leveren dat het der regering met de uit voering der spoorwegwet ernst was. Het aan haar te verleenen crediet zou zij spaarzaam gebruiken, in zoover het belang der zaak daarbij niet bena deeld wierd. liet ontwerp werd daarop met 45 legen 13 stemmen aange nomen. Tegen de hh. Olivier, Duymaer van Twist, van lleukelom, van lloëvellHeemskerk Bz.YV'inlgens, Betz, Poortman, vau Wintershoven ter Bruggen Ilugenholtz, de Brauw. Dullert en van der Linden. De kamer is daarop tot nadere bijeenroeping gescheiden. Naar men alge meen verwacht zal de kamer in dit zittingjaar niet meer bijeenkomen. Aan de vergadering is kennis gegeven dat de commissie tot hel houden eener enquête in de zaak van den waterstand op de Maas den heer Gevers Deynoot lot haren voorzitter benoemd heeft. BU1TENLANDSCHE BEIUGTEN. ENGELAND. LONDEN31 Julij. De koningin zal in de volgende week eene wapenschouwing houden over de vrijwilligers van het eiland Wight. Lord Kussell heeft in het lagerhuis verklaard dat de regering niet voornemens was troepen naar den Libanon te zenden. De brief van keizer Napoleon aan graaf de I'ersigny (zie Frankrijk) wordt door de dagbladen niet ongunstig beoordeeld. De Times gelooft dat de bedoeling van den schrijver eerlijk is en zegt dat, wanneer Frankrijk en Engeland zich ter bescherming der nationaliteiten vereenigen, men daarvan niets dan goeds kan verwachten. Laat, zegt voorts dit blad, Frankrijk zijn zwaard in een ploegijzer veranderen en zijne naburen veroorloven het zelfde te doen. Engeland en Frankrijk zijn bestemd om zamen te handelen; dat zij slechts erkennen dat de ware bestemming van Frankrijk op het land en die van Engeland op de zee is, en zij zullen te zamen tegen het overige gedeelte der wereld kunnen worstelen. Uit eene goede bron meent men te kunnen verzekeren dat tusschcn de bevelhebbers der Fransch-Engelsche expeditie in China de beste verstand houding niet heerscht. De Engelsche officieren beklagen zich over besluite loosheid en gebrek aan veerkracht bij den geueraal de Montauban. Zalurdag 11. is op eene der timmerwerven van Millwall een ijzeren vaartuig, bestemd om als sleepboot te dienen op de Roode zee, voor dat men met de toebereidselen voor het te water brengen geheel gereed was, plotseling in beweging geraakt en een eind weegs voortgeschoven, ten ge volge waarvan verscheidene arbeiders, die onder het schip werkzaam wa ren, zoo verschrikkelijk verminkt werden, dat men voor het leven van cenigen hunner vreest. In het krankzinnigen-gesticht van S'. Patrick, te Dublin, is dezer dagen een man, James Coyle genaamd, gestorven, die den ouderdom van 106 jaren bereikte en meer dan 58 jaren in genoemd gesticht heeft door- gebragt. Volgens beriglen uit New-York klaagt men daar over de kosten, die hel verblijf van het Japanschc gezantschap heeft veroorzaakt. Die kosten beliepen 125,000 dollars, te veel, naar men meende, voor 70 menschen die te huis gewoon waren slechts rijst te eten. FRANKRIJK. PARIJS, 31 Julij. Betreffende de conferentie over de tusschenkomst der Europesche mo- 1 gendheden in Syrië verneemt men, dat de Porie verlangd heeft dat in de daaromtrent te sluiten overeenkomst melding zou worden gemaakt dat zij reeds uit eigen beweging maatregelen had genomen tot sluiting der vervol ging tegen de Christenen, en vrijwillig besloten had de medewerking der mogendheden aan te nemen. De heer Thouvenel heeft daartegen geene be zwaren ingebragt, zoodat dientengevolge de aldus gewijzigde overeenkomst is aangenomen. Zoodra de mogendheden die wijzigingen hebben goedge keurd, zal de onderteekening plaats hebben. Het berigt van den Mom. Post over de ontvangst te Londen van een officieel schrijven uit Frankrijk, waarin de vredelievende inzigten des kei zers jegens Engeland worden uitgedrukt, heeft, zoowel hier als te Londen, een groot opzien verwekt. Hier heeft men gedacht aan eene mededeeling des keizers aan koningin Victoria. Het eerste is waar, want de brief is van den keizer, maar geschreven aan graaf de Persigny. De gissingen omtrent dien brief zij» menigvuldig en over 't algemeen ziet men er eene strekking in om het Engelsch-Fransch bondgenootschap weder in het leven te roepen, eene poging, die uitgelokt zou zijn door de toenadering, die dezer dagen tus schcn de twee groote Duitsche mogendheden heeft plaats gehaden waarbij naar men meent, zich ook Rusland zal voegen, uit vrees dat de revolutio naire denkbeelden uit Italië naar Hongarye en Polen mogten overslaan. Door dc dagbladen wordt de inhoud van den brief des keizers medege deeld. Hij luidt hoofdzakelijk als volgt: »Zeg aan lord Palmerston sedert den vrede van Villafranca heeft slechts een denkbeeld mjj bezig gehouden namclfjk een nieuw tijdperk van vrede in te treden en in goede verstand houding te leven met mijne naburen, vooral met Engeland. Men zal mij tegenwerpen: gij verlangt den vrede, maar te gelijk vermeerdert gij uwe militaire krachten. Ik loochen dit feit in alle opzigten. Het effectief des legers is thans minder dan onder de regering van Lodewijk Filips. Toen de heer Lavalette naar Konstantinopel vertrok, gaf ik hem de instructie al het mogelijke te doen om het statu quo te handhaven. Het belang van Frankrijk eischt dat Turkye zoo lang mogelijk in stand blijve j welk ander belang, dan dat der menschelijkheidzou mij dus aanzetten om troepen naar Syrië te zenden? Het is mij moeijelijk gevallen om mij met Engeland te verstaan omtrent de zaken van Midden-Italië, omdat ik door het vredes verdrag van Villafranca gebonden was. Ten opzigte van Zuidelijk Italië ben ik vrij van alle verbindtenissen en ik verlang niets liever dan mij met Engeland omtrent dit punt, even als omtrent andere, te verstaan. Ik wensch dat Italië moge bevredigd wordenonverschillig op welke wijze maar echter zonder vreemde tusschenkomst, en dat mijne troepen Rome kunnen verlaten zonder de veiligheid van den Paus in de waagschaal te stellen." Daar de keizer zich in dien brief als een voorstander doet kennen van de onschendbaarheid van het Turksche rijk, zoo verwijdert hij zich thans we der van de Russische staatkunde, die gaarne de Europesche tusschenkomst uitgestrekt zou zien tot al de deelen van Turkye, waar woelingen plaats heb ben, zoo als Bulgarye, Bosnië, enz., iets waartegen Engeland zich uitdruk kelijk verzette. Door een dagblad van Genua worden berigten medegedeeld uit Damas cus, van 10 Julij, waarin gezegd wordt dat 3000 Christenen, die naar het kasteel waren gevlugt, door Abd-el-Kader werden verdedigd. Overigens gingen de Drusen er toen nog voort met het vermoorden van Christenen. Men schat het aantal der Drusen aldaar op 2400 man, terwijl de Turksche troepen, ten getale van 5000 man, te midden dezer gruwelen werkeloos bleven. Yolgens de jongste beriglen uit Damascus van 12 en 13 Julij, te Kon stantinopel ontvangenwaren er 6000 huizen van Christenen vernield en stond toen de Israëlitische wijk in brand. De huizen der Turken, waarin aan Christenen gastvrijheid was verleendwerden mede in brand gestoken. De moordtooneelen hadden drie dagen geduurdzoodat het juiste getal der slagtoffers nog moeijelijk was op te geven. Duizenden Christenen waren in de citadel gevlugt en een groot aantal had zich onder de bescherming van Abd-el-Kader gesteld; maar leed veel gebrek. De consuls bevonden zich bij den Engelschen consul in veiligheid. De nieuwe gouverneur van de stad was met 1200 soldalen aangekomen, maar aan het bedrijven der gruwelen was nog geen einde gemaakt. Te Marseille is een 20-jarig meisje van Beyruth aangekomen, dat tot eene der meest geachte familiën van Frankrijk behoort. Bij de jongste onlusten in Syrië heeft men den vader het hart uit het ligchaam gesneden en het der moeder en den kinderen voor de voeten geworpen. Allen werden daarna afgemaakt. Van 5 kinderen is dit meisje alleen overgebleven, dat door een list aan de moordenaars wist te ontsnappenniettegenstaande men haar reeds bijna alle kleederen van het lijf had gescheurd. De Drusen had den zich van alles meester gemaakt en de onroerende have aan de vlammen prijs gegeven. De inschrijvingen ten behoeve der Christenen in het Oosten, door den heer Cremieux bijeenverzameld, bedragen reeds meer dan 50,000 fr. Toen hij vernam dat de bisschoppen mede eene inschrijving openden en dat zijne geloofsgenooten te Bordeaux hunne bijdragen aan den aartsbisschop hadden toegezondenheeft hij besloten de door hem verzamelde gelden in handen van den aartsbisschop van Parijs te stellen, en de Israëliten uit te noodi- gen hunne giften te voegen bij die hunner medeburgers, katholieken en protestanten. Het Bulletin de Paris meldt dat als onderwerp voor een Latijnsch dichtstuk, bij den wedstrijd van de leerlingen der rhetorica, is uitgeschre ven »een lofdicht op prins Jeróme." Het Marokkaansche gezantschap heeft voor zijn vertrek 100,000 fr. ten behoeve der algemeene armen aan den heer Thouvenel ter hand gesteld. ITALIË. Volgens berigten uit Napels is er thans tusschen Garibaldi en den generaal Clary eene militaire overeenkomst geteekendkrachtens welke de Napolitanen de forten van Syracuse, Agoslo en Messina bezet houden. De vrije circulatie wordt in Messina hersteld, daar generaal Clary zich verbon den heeft om de stad te sparendie hij door het vuur der citadel had kun nen vernielen. Tevens is bepaald dat van weerszijden gelijkheid van vlag zal bestaan en dat de scheepvaart door geen der beide partijen zal worden belemmerd. Dc oorlogvoerende partijen zullen de door haar bezette stellin gen behouden. In eenen brief uit Napels, van 24 Julij, wordt de tegenwoordige toe stand aldaar op de volgende wijze beschrevenDe staat van zaken is zeer ingewikkeld; ieder volgt eenen anderen weg en overal is er strijdin liooge kringen tusschen de hofpartij en de ministers met den koning in het mid den in lage kringen tusschen liet leger cri het volk. Op dit oogenblik is het ministerie gelukkig in den strijd tegen de hofpartijwant het heeft de verwijdering van een aantal invloedrijke leden van den bijzonderen raad des konings weten te verkrijgen. Door het volk wordt ook de overwinning op het leger behaaldwant men had eergisteren de herhaling der tooneelen van den vorigen Zondag aangekondigd, maar de lazaroni hadden zulke vervaar lijke steenen in hunne tuighuizen bijeengebragt dat de militaire overheid beducht was voor eene nederlaag der soldaten. Op eenigen afstand van Napels hebben de troepen buitensporigheden gepleegd, die echter door den koning als verschoonbaar worden beschouwd en dus ongestraft blijven. De

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2