LEYDSCHE COURANT. Nn. 93. - VRIJDAG 3 AUGUSTUS. 1800. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. 11 -'V "k ■-€ De Prijs der Courant is f 12 in het jaar) de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIMENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 2 Augustus. lieden namiddag hebben H. 51. de koningin, Z. K. H. prins Frederik, Z. K. H. prins Alexander en gevolg, het akademisch gebouw op de Ruïne, waar het onderwijs in de schei-, natuur- en ontleedkunde wordt gegeven, bezocht en die inrigting met blijkbare belangstelling in oogenschouvv ge nomen. De vorstelijke personen werden vergezeld door jhr. mr. D. T. Gevers van Endegeest, curator onzer hoogeschool, terwijl de heer Camp, architect der kon. paleizen, de ontwerper van het gebouw, mede tegenwoordig was. Wij vernemen dat de lieer F. Hagemanbenoemd directeur der Mu ziekschool van de Maatschappij voor Toonkunst alhier, zijne betrekking met 1 dezer heeft aanvaard, en daarvan door commissarissen aan de leden der maatschappij kennis is gegeven in eene circulaire, waarin tevens wordt medegedeeld dat het voornemen bestaat in den aanstaanden winter eene zangvereeniging op te rigten, tot deelneming waaraan door commissarissen uitnoodigingen zullen worden gezonden en welker oefeningen door de deel nemers zonder contributie kunnen worden bijgewoond. liet detachement van het reg. rijdende artillerie, dat in het begin van de maand Mei naar Teteringen was vertrokkenom in het aldaar gevestigde kamp van de kweekelingen der kon. militaire akademie dienst te doenis gisteren alhier teruggekeerd. Naar men verneemt zal de onthulling van het standbeeld van Tollens te Rotterdam op 24 Sept. aanst.den geboortedag van dien dichter, plaats hebben. Eergisteren zijn te Vlaardingen dc drie eerste haringschepen aangeko men, welke gezamenlijk aanbragten 24J- ton maatjesharing en IOO4 ton vollen haring; de haring werd bij aankomst gedeeltelijk verkocht, gemid deld voor ƒ55 per ton. Te Dordrecht zijn dezer dagen gevankelijk binnengebragt de personen van F. B. en G. v. d. S.verdacht, de eerste van den brand, in den nacht van 5 op 6 Juljj jl.in dc woning van den laatstgenoemde te Klaaswaal ontstaan, moedwillig te hebben geslicht, en de tweede van hem daartoe door gavenbeloften of misbruik van gezag te hebben aangezet en uitgelokt. Naar men verneemt, zou alleen vrees voor de verdachten cenige getuigen aanvankelijk weërhouden hebben om dc justitie naar waarheid in te lichten. Eergisteren is te Amsterdam dc 25slc algemeene kerkelijke vergadering der hersleld-cvang. Luth. kerk enz.in tegenwoordigheid van den minister voor de zaken der hervormde eeredienst enz., geopend. Afgevaardigden lot deze vergadering waren dc hh.G. W. Stcmlcr, 11. Kerkhof!1, J. F. Broms, J. M. Uhlenbroek, C. Holgen, W. II. Kirberger, W. G. Deelman en A. G. Last Jr.uit Amsterdam; T. C. C. Everts, uit Enkhuizen; H. R. Bosch, uit Medemblik; F. Braakman en H. G. D. Doorman, uit Gorinchem; H. Joosten en P. R. Snijder, uit Harlingen; F. W. G. Kemmann, uit Zwolle; J. H. Sonstral, uit Helder, en J. Thies, uit Hoorn. Het moderamen be stond uit de hecren T. C. C. Everts, voorzitter; G. W. Stemler, tweeden voorzitter; II. Kerkhoff, secretaris, en G. W. Deelman, adjunct.-secretaris. Zaturdag aanst. hoopt eene der verpleegden in het geslicht S'. Ber- nardus te Amsterdam, Alida Hoos, wed. Spitsbaard, haren 100sten verjaar dag te vieren. Zij is in 1844 in voornoemd gesticht opgenomengeniet doorloopend eene goede gezondheid en mag zich verheugen in het bezit van heldere vermogens en het genot van al hare zintuigen. Als eene bijzonderheid wordt van het dorp Ilollum, eiland Ameland, gemelddat zich aldaar een echtpaar bevindtwaarvan de manMeindert Lolkes Kanger genaamd, op 31 JliIij zijn 92slcn verjaardag vierde, terwijl zijne vrouw, Trijntje Wijnberg, 87 jaren telt en zij reeds 60 jaren gehuwd zijn; beiden zijn nog in het bezit van al hunne zintuigen. De man, die slechts ééne hand heeft, oefent nog het boerenbedrijf uit; dc slok zijner zeis is van een bijzonder maaksel en sluit om den stomp van den eencn arm, waarin hij zooveel kracht heeft, dat hij een emmer met water daar mede reg luit kan steken. In de legerplaats te 5Iillingen zullen dc voorbereidende werkzaamhe den wat betreft het traceren van het terrein der tentenophoogen enz. op den 5den dezer afgeloopen zijn. Z. M. de koning wordt aldaar den 7dc" verwacht, om alles iu oogenschouvv te nemen. De zieken, die in de leger plaats niet verpleegd kunnen wordenzullen naar dc garnizoens-infirmcrie te Harderwijk overgebragt worden; dientengevolge zal, van 21 Augustus tot 20 September aanst.het personeel van officieren van gezondheid aldaar met vier worden vermeerderd en wel eenigen van hendie onlangs door Z. 51. zijn benoemd tot officieren van gezondheid 3de kl. bij bel leger in O. I. Dc jongelieden van het instruclie-hatailion te Kampendie den graad van korporaal titulair hebben verworvenen nog niet in aanmerking komen om bij de regimenten infanterie ingedeeld te wordenzullen in deze maand in het genot van 4 weken verlof gesteld worden. De commissie lot regeling van het 6de Nederlandsche laai- en letter kundig congres, dat den lldtn September 1860 en volgende dagen te 's Her togenbosch zal gehouden worden, heeft bij circulaire het programma der werkzaamheden bekend gemaakt, waaruit blijkt, dat een groot aantal ge leerden uit Nederland en België aan dat congres zullen deelnemen. De volgende bh. zullen als sprekers optreden of stukken inzenden. Prof. P. Bosscha, te Deventer, over het getrouw bewaren van plaatsna men, als een krachtig middel ter bevordering van de nationaliteit bij een volk; prof. W. G. Brill, te Utrecht, over het gramatisch geslacht der naam woorden; prof. J. 51. Dautzenberg, te Brussel, over den invloed derNcderd. taal op binnen- en builenlandsche staatkunde; prof. J. David, te Leuven, over een paer vraegstukken van taelkundigen aert. Ecrevisse, te Eecloo, wat bedoelen, wat willen wij? prof. J. P. J. Heremans, te Gent, over het wenschelijke van eene eenparige spelling onzer taal in Noord- en Znid-Ne- dcrland; dr. C. R. Hermans, te 's Hertogenboschetymologisch betoog, dat de Eburoncs van Caesar (de B. G.) in den Eifel (Eifelo, van daar Eifelones- Eburones) gewoond en met de Tungri niets gemeen hebben; dr. A. de Jager, te Rotterdam, een belangrijk verschijnsel op het gebied der Nederlandsche spelling; dr. J. de Jongh, te Brugge, voordragt van een gedicht: Kassandra; dezelfde, voorstel tot het oprigten van eene Vlaamsche akademie voor taai en letterkunde; m'. H. J. Koenen, te Amsterdam, over de verdiensten van Bilderdijk ten aanzien van de beoefening onzer taal; P. Lansens, van Coucke- lacre in W.-Vlaanderenetymologische verklaring der familienamen van plact- selijkc "benamingen voortkomende; prof. Theophiel Lansens, te Yperenwen ken om de Nederduitsche tael in Noord- en Zuid-Nederland tot eenheid in vorm en uitsprack te brengen; prof. D. G. 5Ieerssemante Brugge, eenige voordeelen onzer Nederduitsche tael in dc ontwikkeling en in de hoogere beschaving des geesles; II. 51. C. van Oosterzee, te Oirschot, over het be vorderen van eenparigheid in het gebruik onzer taal; E. Rosseels, te Ant werpen, over de strekking van het nationaal tooncel; mr. C. A. Serrure-de Keghel, te Gent, over het verleden en de toekomst van den Ned. stam, onder opzigt van tael- cn letterkunde; A. Elink Sterk Jr., tc'sllage, eenige aanwijzingen van de bijzondere kracht en waarde onzer taal in be trekking tot staats- en volkshuishoudkundige terminologie; T. N. van der Stok, te Oirschot, verdient het al dan niet aanbeveling, als personen zich uitslnitend der belletrie wijden met het doel er een middel van bestaan in te vinden? prof. 51. de Vries, te Leiden, verslag omtrent den slaat van het woordenboek; dr. L. A. te Winkel, te Leiden, over het belang en de strek king van het nationaal woordenboek. Behalve door genoemde heeren zijn nog bijdragen toegezegd door of van wege de heeren J. A. van Gcrth van Wijk, van Wijk bij Duurstede; D. J. den Beer Poortugaelvan Breda; dr. J. J. van Oosterzee, van Rotterdam; J. van Beers, van Lier; C. V. E. van der Bilt la Motte, van Oirschot. 'sGRAVENHAGE, 2 Augustus. Z. 51. heeft benoemd tot kolonel bij den staf van het wapen der artil lerie den luit.-kolonel A. II. Drijfhout van IloofF, van dien staf, clief van het bureau materieel der artillerie bij het dep. van oorlog. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te 51aashees is benoemd de heer K. Pfeiffer, gepensioneerd lste luit. der infanterie te Gennep. Volgens het II. en Effbl. heeft Z. 51. benoemd bij het depart, voor de zaken der herv. eeredienst enz.tot commies den heer A. B. Wolff, thans surnumerair-bureau-ambtenaar en secretaris der hoofdcommissie voor de zaken der Israëlilenen tot adjunct-commies den heer W. F. Kaiserthans lsle klerk. Z. 51. heeft op 30 Julij een bezoek afgelegd bij den groothertog van Hessen, te Darmstadt, en met koning Lodewijk van Beijeren deelgenomen aan het diner op hel jagtslot Kranichstein. Eergisteren is de vergadering van de algemeene synode der Ned. herv. kerk in Nederland op de gebruikelijke wijze gesloten. Ttveede Kamer der Slat en-Generaal. Zitting van Woensdag 1 Augustus. In deze zitting waren aan de orde zes ontwerpen van wet tot naturali satie. Ingevolge eene gemaakte aanmerking in het eindverslag gaf de rege ring bij deze gelegenheid te kennen dat de hoedanigheid en de regten van Nederl. staatsburger moesten geweigerd worden aan de vreemdelingendie gelijktijdig het staatsburgerschap van een ander land bezitten. Zij maakte dan ook geene bedenking mede te deelen dat reeds enkele verzoeken om brieven van naturalisatie, afkomstig van Engclsche onderdanen, door haar zijn afgewezen. Het was haar toch uit een langs diplomatieken weg ingesteld naatiwkeurig onderzoek geblekendat niet alleen de Engelscbman zijn

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1