Per Telegraaf. beslissendcn uitslag hebben opgeleverd, vooral ook omdat de Tnrksche ge zant de noodige instruction miste. Die instruction zijn thans door hem ontvangenzoodat de bijeenkomst van heden van meer beteekenis is geweest. Volgens berigten uit Konstanlinopeldoor den Moniteur medegedeeld zou Fuad-Pachadie naar Syrië is vertrokkenmet de beste bedoelingen be zield zijn. Hij moet gezegd hebben dat hij, zelfs met gevaar van zijn leven, de smet zal uilwisschen, die op de eer des legers kleeft en dat de troepen hunnen pligt zullen weten te doen. Men is nog altijd in eene vvreede onzekerheid omtrent het lot der Chris tenen te Damascus, vooral omdat de uitvoerige bijzonderheden, die men om trent het moorden in den Libanon uit Beyruth ontvangt, de barbaarsch- heid der aanvallers en de medepligtigheid der Turksche troepen meer en meer in het licht stellen. De toebereidselen voor de Syrische expeditie worden te Marseille en te Toulon met kracht voortgezel, en naar men beweert, zullen de troepen op den 4d'a Augustus vertrekken. Het belang van den Sultan brengt mede dat hij het vertrek der troepen zoekt te verhinderen, ten einde op zijne wijze Syrië lot rust te brengen. De Union levert een zooveel mogelijk volledig verslag omtrent de ge beurtenissen in Syrië. Daaruit blijkt dat het aantal vermoorde weerlooze Christenen van beider kunne 7015 bedraagt, benevens 105 geestelijken, ter wijl bovendien 662 weerbare manschappen in de gevechten tegen de Drusen en Turken vielen. Daar in deze berekening geen melding van Damascus wordt gemaakt, kan men het aantal gesneuvelde en vermoorde Christenen op ruim 8000 stellen. Tevens zijn 325 dorpen en gehuchten door de Drusen uitgeplunderd en verbrand. Naar men verneemt wijken de Drusen meer en meer naar de grenzen, ter. einde zich des noods ir. veiligheid te kunnen stellen. Zij zijn vooral bevreesd voor de Turken die, naar zij meenen, in staat zijn om hun ge streng te straffenten einde zich voor het oog der Europesche mogendheden van eene gunstige zijde te vertoonen, hoewel z(j niet minder ijverig zijn geweest om de Christenen te verdelgen dan de Drusen. Omtrent den zoogenaamden vrede, die tusschen de Maroniten en de Drnsen zou gesloten zijn, worden de volgende ophelderingen gegeven, waar uit blijkt dat die al zeer weinig beteekent. Zoolang in ZahlehRascheïa Hasbeïa en Deïr-el-Kamar nog vrij te moorden en te plunderen wasbleef Kurchid Pacha, muchir van Beyruth, naar hij zeide, onmagtig, om tus schen beiden te komen. Later hebben, namens de Christenen, Emir Bechir, van Bourmane, kaïmakan in naam, en eenige gunstelingen van den Pacha zich laten vinden, om in een geschreven stuk te erkennen, dat door stijf hoofdigheid en onwil een burger-oorlog is ontstaan, die niet te voorkomen was, maar die men zoo spoedig mogelijk moest doen ophouden door een vredesverdrag, dat ten grondslag heeft: al het gebeurde te vergelen, geene schadevergoeding te vorderen, en door de volledige nakoming der bevelen van de overheid het openbaar gezag te herstellen, en de geregtigheid voortaan met onpartijdigheid zijn loop te laten. Dit stuk is geteekend door den Kaï makan, de üuakils (lasthebbers), Moukatadjies (districthoofden)den divan en voorname Christenen, 'tls intusschen duidelijk, dat dit stuk niet veel meer dan komediespel is, en dat het geteekend is door hen, die daartoe door bijzondere belangen of vrees zijn geleid. Het stuk getuigt van de schurkerij der Turksche overheid en van Kurchid-Pacha in 'l bijzonder, die alles heeft gedaanom te trachten een middel bij de hand te hebbenten einde zijne houding te reglvaardigenen zoo mogelijk genade te vinden voor zijne medewerking bij zooveel gepleegde gruwelen. De aartsbisschop van Bordeaux heeft een herderlijk schrijven aan de geestelijkheid van zijne dioecese gcrigt om voor de Syrische Christenen voorbede en ondersteuning te vragen. Hij zegt daarin, dat de in Syrië ge pleegde gruwelen met een plan tot algemeene verdelging der Christenen in verband staanen dat het Oosten in deze omstandigheden smeekende blik ken naar Frankrijk rigt, dewijl het bij ondervinding weet dat Frankrijk het land der heilige zelfopoffering is. Op last van den aartsbisschop van Parijs heeft gisteren in al de kerken van de dioecese eene inzameling van giften ten behoeve van de Syrische Christenen plaats gehad. De Constitutional zegt het antwoord te kunnen mededeelenhetwelk de koning van Sardinië heeft gegeven aan de hh. Manna en Winspeare, op de voorstellen van den koning van Napels betreflende het sluiten van een verbond. Dat antwoord komt op het volgende neder: dat in beginsel het ontworpen verbond wordt aangenomen, maar verder ook niets, vermits koning Victor Emmanuel zich van elke verdere verklaring wil onthouden, om eerst de bijeenkomst der Napelsche wetgevende kamers af te wachten. Het hof van assises alhier heeft zich bezig gehouden met de zaak van den diefstal, die eenigen tijd geleden bij den juwelier Fonlana heeft plaats gehad. De beschuldigde Henry Edmunds is schuldig verklaard en tot 10 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Zijne vermoedelijke medepligtigeRosine Nathan, is vrijgesproken. De groote lederhandclaars Compion en Theroulde te Granville zijn ge failleerd; de bank van Frankrijk heeft alleen voor een bedrag van 2,600,000 fr. aan wissels van dit huis. TALIE. Uit Napels meldt men dat op nieuw een aantal personen, tot de hof partij behoorende, zich heeft moeten verwijderen. In eenen brief uit Napels, van 18 Julij, leest men het volgende: In den jongsten ministerraaddie op het paleis werd gehoudenhad er een zeer hevig tooneel plaats. De graven van Trapani en van Tranihebben getracht het gedrag der garde te verdedigen, maar de oom des konings, die den tegenwoordigen toestand als hopeloos beschouwd, wierp met ver woedheid zijnen hoed tegen den grond, en verzekerde dat de buitensporig heden der soldaten de aanhechting bij Sardinië meer bevorderden dan de zegepralen van Garibaldi. Ook een der ministers verklaarde dat het schande zou zjjn zulke daden niet te straffen en dat hjj zich op die wijze zou schamen minister te. zijn. De graven van Trapani en Trani waren niet zeer behendig in hunne verdediging en de laatste ontving van den heer Romano ten antwoord: mijnheer, gij brengt niets bij dan leugachtige verhalen en wilt niet gaarne de waarheid hooren. Er was nog nooit een zoo onstui mige ministerraad gehouden. Garibaldi heeft thans niet alleen Melazzo maar ook Messina bemagtigd; alleen de citadel is nog in handen van de kon. troepen. Deze spoedige be- magtiging van eene zoo sterke plaats doet zijn aanzien meer en meer rijzen. Een dagblad van Palermo heldert de tegenstrijdigheid der berigten over het ontruimen van Messina volgenderwijze op: Koning Frans II had bevel gegeven de vijandelijkheden te staken, de stad te ontruimen en de troepen naar het vaste land terug te doen keeren. De hofpartij had echter een in dien zin gesteld telegrafisch berigt aan den generaal Clary weten te onder scheppen, omdat zij een groot vertrouwen in de militaire bekwaamheden van den generaal Bosco stelden. Op die wijze bleven de troepen te Messina vijandig tegenover Garibaldi staan, maar de verwachting van de hofpartij is in rook verdwenen. PltUISSElV. BERLIJN, 29 Julij. De Preuss. Zeil. bevat een artikel over de vorstelijke bijeenkomst te Töplitz, waarin o. a. wordt gezegd: In de verwachtingen aangaande de bijeenkomst te Töplitz tusschen den keizer van Oostenrijk en den prins regent van Pruissen is men niet te leur gesteld. De toenadering tusschen deze regeringen is een gewenschte stap voorwaarts gekomen. Door het be spreken van verschillende quaestiën is het wederzijdsche standpunt duidelijk aan het licht gekomen en werd het mogelijk de voorwaarden voor eene op- regte zamenwerking te leeren kennen, terwijl over de gewigtigste Europesche aangelegenheden de politiek van Pruissen en Ooslenrijk gebleken is overeen stemmend te zijn. Duitschland heeft daardoor een nieuwen waarborg voor zijne veiligheid bekomen en het mag hopendat voortaan het gewigt zijner belangen zwaarder in de schaal der Europesche beslissing zal wegendan tot dusverre het geval was. Europa zal in de bijeenkomst te Töplitz een nieuwen waarborg vinden voor het behoud des vredes en voor den eerbied van het evenwigt in Europa. Het artikel wijst verder op de omstandigheid, dat door de nieuwe rigting, welke Oostenrijk in zijne binnenlandsche politiek heeft gevolgd, eene toena dering lol Pruissen is bevorderd, en eindigt met eene bestrijding van de gevoelens der partijwelke van de bijeenkomst te Töplitz eene verandering van Pruissens staatkunde te gemoet zagen wijst te dien aanzien op de bekende gezindheid van den prins-regent en van de raadslieden, die hij zijn vertrouwen heeft geschonken. OOSTENRIJK. WEENEN, 28 Julij. De regering schijnt voornemens te zijn geweest om de stad Pesth in staat van beleg te verklaren, doch is daarvan teruggekomen en zal zich nu bepalen tot het uitvaardigen van policie-verordeningenwaarbij zamenscho- lingen op de openbare straat gestreng worden verboden. De bezettingen der Hongaarsche steden zullen aanzienlijk worden versterkt. De hoogleeraren in de physiologie, zoologie en chymie, aan de hooge- school te PesthCzermahBriihl en Wertheimhebben hun ontslag inge diend, dewijl het verzoek door den academischen senaat aan de regering gedaanom de Hongaarsche taal bij de voorlezingen te gebruikenniet is ingewilligd. Te Totesd, in den kreits Halzeg, heeft een landman bij 't ploegen een gouden Romeinsche keten gevonden van twee pond zwaarte, die door het keizerlijke museum van oudheden te Weenen voor ƒ1700 verkregen is. Men meent dat zij een paarden versiersel geweest is. Er heeft een hevige brand plaats gehad in de papierfabriek van Neu- siedl, alwaar steeds het papier voor den druk der banknoten van de nationale bank wordt geleverd. Men vertrouwt echter, dat de bank ge noegzaam papier in voorraad heeft, om geene stemming in de banknoten- circulatie te weeg te brengen. LONDEN, 30 Julij. Lord Russell heeft aan het lagerhuis medegedeeld, dat Engeland een buitengewonen commissaris naar Syrië heeft gezonden, ten einde aldaar, in overleg met de gevolmagtigden der andere mogendhe den, Turkye niet uitgesloten, in het belang der Christenen werkzaam te zijn. LONDEN, 31 Julij. Reuters Office.) In een berigt uit Parijs wordt verzekerd dat de Turksche gezant bjj de gehouden conferentie belangrijke wijzigingen heeft verlangd in het ontwerp tot tusschenkomst. Engeland, Oostenrijk en Rusland hebben verklaard gereed te zijn om troepen naar Syrië te zenden. Er zal nog eene nadere zitting van de conferentie gehou den worden om de overeenkomst te onderteekenen. HANTONGEREGT NOORD1VIJH. Veroordeeld in de zitting van 25 Julij 1860. 3 personen wegens het baggeren in de Mare, gemeente Oegstgeest, ieder tot ƒ25 boete of 1 of 2 dagen gevangenzelling. 1 persoon wegens het vastzetten en laten rondloopen van bokken en geiten in de onvrije Rijnl. duinen tot twee geldb. ieder van 5 of 2 dagen gevang. 1 persoon wegens het tweemaal laten loopen van vee op eens anders in den oogst staanden grond, tot twee geldb. ieder van/5verh. bij lijfsdwang. 1 persoon wegens het uitstallen van waren op Hemelvaartsdag tot ƒ1 boete of 1 dag gevangenisstraf bij onvermogen. 1 persoon wegens het vervoer van vloeibare mest anders dan in een goed rondom digt zijnde vervoermiddel in de gem. Noordwijk, tot ƒ2 boete en subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 1 persoon wegens het werpen met steentjes op de openbare straat aldaar tot 3 boete te vervangen als voren.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 3