ter plaatse der verzakking, vroeger eene haven geweest te zijn; dit ver moeden wordt zeer waarschijnlijk als oorzaak genoemd, omdat het dalen van den bodem zich tot eene betrekkelijk beperkte ruimte bepaalt. In de provincie Friesland hebben in de afgeloopen week drie branden plaats gehad, die het gevolg waren van het broeijen van het hooi, dat over het algemeen aldaar niet droog is binnengehaald. Onder Sexbierum is eene huizing afgebrand, waarbij de inboedel verloren ging en 7 stuks vee om kwamen; in de gemeente Wymbritseradeel en tusschen Bolsward en Wit- marsum zijn twee boerderijen in de asch gelegd. Te Breda keerde Vrijdag 11. de kolonel Stieltjes, kommandant van het 2de reg. vesting-artillerie, van een wandelrid in de stad terug. Aan de Ginnekepoort gekomen werd door eenige personen aldaar opgemerkt, dat de gang van het paard onregelmatig was, waarom men aan den ofFicier voorstelde af te stijgen. Deze echter trachtte zijnen weg te vervolgen. Naau- welijks was hij een eindwegs verder gereden, of het paard viel, met dat ongelukkig gevolg, dat de kolonel bezijden afgleed en door omkanteling van het paard daaronder geraakte en nog een trap op de borst bekwam. Alle mogelijke geneeskundige hulp werd van dat oogenblik aangeboden, doch te vergeefs. De heer Stieltjes is den volgenden morgen overleden. De vreemde militairen, die zich voor de dienst in Ned. IndiS hebben verbonden en bij het 5de reg. infanterie ie 's llertogenbosch waren gedeta cheerd, worden van daar naar den Helder verplaatst, om de desertie voor te komen. Door de marechaussee is te Maastricht gevankelijk binnen gebragt een landbouwer van het nabij die stad gelegen dorp Berg, die in eenen hevigen twist zijne dochter heeft doodgeslagen. Dit meisje had verkeering met een boerenknecht, hetwelk gevolgen schijnt te hebben gehad. De ontdekking daarvan was de oorzaak van dezen noodlottigen doodslag. 's GRAVENHAGË31 Julij. Door Z. M. is de heer P. G. van Lennep, tot hiertoe consul der Ne derlanden voor de Ionische eilanden, en kanselier van de Ned. legatie bij het llof van Griekenlandtevens belast met de waarneming van het consu laal-generaal aldaar, bevorderd tot consul-generaal voor genoemde eilanden en het koningrijk Griekenland. Door Z. M. is benoemd tot kantonregter te Zutphcn, de heer mr. H. J. Swaving, thans in die betrekking te Groenlo, er. tot commissaris van politie te Dokkum de heer J. P. Emmeloth, ambtenaar bij 's rijks belastingen aldaar. Tot adspirant-ingenieur van den waterstaat en 's lands burgerlijke open bare werken in Nederl. Indië is benoemd de civile ingenieur S. Westerbaan Huurlingen tot algemeen opziener van het stoomwezen der spoorweg diensten de heer E. C. Bernet, thans adsistent-ingenieur bij de fabriek te Fijenoord van de Nederl. stoombootmaatschappij. Z. M. heeft, ingevolge door hun gedaan verzoek, eervol ontslag uit de dienst verleend aan den officier van administratie der 2de kl. D. C. van der Hart, thans met verlof in Oost-Indië, en aan den officier van ge zondheid 3de kl. J. J. de Lepelaar. Ten gevolge van het kon. besluit van 26 dezer wordt met den 16den Aug. aanst. in dienst gesteld het schroefstoomflolille-vaartuig Haarlemmer meer, liggende te Vhssingen, met bestemming naar Oost-Indië, en het bevel daarover opgedragen aan den luit. ter zee l5te kl. P. Koning. Z. K. H. prins Frederilc heeft gisteren H. M. de koningin-moeder te Soestdijk bezocht. HH. KK. HII. prinses Frederik en prinses Maria worden Vrijdag a. s. van Ems alhier verwacht. De minister van binnenl. zaken heeft, ingevolge het bepaalde bij art. 7 der overeenkomst van 3 April 1860, betrekkelijk den brugbouw bij Mainz, alle belanghebbenden uitgenoodigdom vóór den 15den September 1860, hunne vorderingen ter verkrijging van schadevergoeding, gestaafd met de bewijs stukken in de overeenkomst omschrevenin te dienen bij den grootherloge- lijken commissaris van den spoorweg te Mainz. De minister van fmantiën zal op Donderdag aanst. geen gehoor verlcenen. Men verwacht dat de werkzaamheden der tweede kamer van de stalen- generaal morgen zullen afloopenen dat daarmede het tegenwoordig zitting jaar, voor zooveel die kamer betreft, als geëindigd is te beschouwen. Reeds hebben onderscheidene leden der kamer, waaronder de heer Tborbecke, de residentie verlaten en anderen staan op het punt hun voorbeeld te volgen, hetzij om huiswaarts te keerenhetzij om zich naar het buitenland te begeven. Tweede Kamer der Staten-Generaal, Zitting van Maandag 30 Julij. Aan de orde was de behandeling van het wets-ontwerp lot verhooging van hoofdstuk X der staalsbegrooting voor 1860. Aan de beraadslagingen namen onderscheidene leden deel. Enkele leden wezen op de meer en meer klimmende uilgaven voor het dep. van oorlog en meenden dat de voorge stelde uitgaven niet dringend noodzakelijk waren. Nadat de minister van oorlog op de gemaakte bedenkingen had geantwoord, werd het wets-ont werp met 53 tegen 8 stemmen aangenomen. Tegen de bh. van Iloëvell Duymaer van Twist, Poortman, Dullerl, Reinders, Olivier, WesterholT en ter Bruggen Hugenholtz. Daarna werd in behandeling genomen het voorstel van den heer Sloet tot Oldhnis, tot af koopbaarstelling der tienden, waarover onderscheidene leden zich gunstig uitlieten. De heer van der Linden bestreed echter het voorstel op wettelijke gronden. Na den afloop der algemeene beraadslagingen werd art. 1 zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Over art. 2 werd door eenige leden het woord gevoerdmaar wegens het vergevorderde uur besloot men de beraadslaging af te breken om die in de volgende zitting voort te zetten. Zitting van Dingsdag 31 Julij. Ingekomen een ontwerp van wet tot wijziging der wet van 29 Julij 1854, bepaaldelijk omtrent strafbare poging van misdaad. De gisteren afgebroken beraadslagingen zijn voortgezet. Art. 2 werd met algemeene stemmenop een na (die van den heer van der Linden) aangenomen. Op art. 3 droeg de heer van Nispen een amendement voor, namelijk om dat art. door art. 3 van het vroegere voorstel te doen vervan gen, zoodat de afkoopprijs zou worden het 20 voud var. de zuivere opbrengst of der verpachting gedurende de laatste 15 jaren. Dit amendement werd aangenomenwaardoor ook dc volgende artikelen eenige wijzigingen onder gingen. Ten slotte is het voorstel met 50 tegen 9 stemmen aangenomen Vervolgens zijn tot leden der commissie, belast met de enquête betreffende den waterstand der Maas, benoemd de hh. Gevers Deynoot, van Winters- hoven, Heemskerk Bzn.Meylink en Delprat. De termijn binnen welke het onderzoek moet afgeloopen zijn werd bepaald op 1 Maart 1861. Ten slotte is nog aangenomen het wetsontwerp houdende regeling van het domeinfonik 1859 en 1860. BUITENLANDSCHE BEltlGTEN. CS E li «f I K. Uit Charleroi meldt men dat er in de bosschen van den graaf d'Oul- tremont eene vreeselijke gebeurtenis heeft plaats gehad. Een boschwachter heeft aldaar eene ontmoeting gehad met eenen beruchten strooper. Beide schoten tegelijk hunne geweren op elkander af, met het gevolg dat de bosch wachter gedood en de strooper aan den schouder en aan de linkerzijde zwaar werd gewond. Een jong kind van den strooper was alleen getuige van dit voorvalen eenige voorbijgangers hebben later den zwaar gewonde gevonden. De boschwachter was in vroeger jaren zelf een der beruchtste stroopers in dien omtrek. LONDEN29 Julij.- De Times deelt de volgende bijzonderheden mede omtrent de reis, die de Prins van Wallis voornemens is in Canada en de Vereenigde Staten te doen. Voor hem en zijn gevolg worden 15 prachtige paarden gereed ge houden. Hij zal Broockwill bezoeken en aldaar twee dagen vertoeven om de Indiaansche spelen bij te wonen. Van daar zal hij den snellen stroom der S'. Laurejns-rivier afzakken om naar Montreal terug te keeren. Yan Montreal begeeft hij zich langs de rivier naar Ottowa. In deze stad, die thans de hoofdplaats is van Canadazal hij twee dagen vertoeven en den eersten steen leggen van het nieuw op te rigten parlementsgebouw. Van Ottowa reist hij naar Kingston, waar hij één dag blijft; vervolgens zal hij de baai van Quinto bezoeken en zich van daar langs den grooten centrales spoorweg naar Toronto begeven. Men denkt dat hij daar vier dagen of langer zal vertoeven. Hij zal een uitstap doen tot aan het meer Simcoe en naar Collingwood aan de oevers van het meer Huron. Vervolgens bt- geeft hij zich naar Sarnea, waar hij de hoofden der Indiaansche stammen in hunne kano's zal aantreffen. Zjj zullen voor hem hunne athletische spe len en hunne goochelkunsten vertoonen en hem hulde brengen als leenheer. Van Hamilton reist de koninklijke prins naar de Niagara, waar hij waar schijnlijk eene week zal blijven. Deze logt zal lot het eind van September of het begin van October duren. Men houdt het ook voor zeker dat de prins Washington en New-York zal bezoeken. Hij zal alsdan incognito reizen onder den titel van baron van Renfrew. Te New-York zal hij zich verscheidene dagen ophouden. De havenwaar de prins zich voor de terug reis zal inschepenis nog niet aangewezen. Volgens de Morn. Post is er bij de regering een officieel schrijven nil Frankrijk ontvangenwaarin aan Engeland eene gemeenschappelijke staat kunde in de zaken van Syrië en Italië voorgesteld wordt, tot grondslag hebbende de handhaving der integriteit van het Turksche rijk en onthouding van tusschenkomst in Italië. De brief geeft ook geruststellende verzekerin gen omtrent de zee- en landmagt van Frankrijk, en de schrijver wensebt handhaving van den vrede, ontwikkeling van Frankrijks handelsverkeer en aankweeking der goede verstandhouding tusschen Frankrijk en Engeland. Hier te lande heeft zich eene commissie gevormd om giften tot onder steuning der noodlijdenden in Syrië te verzamelen. De markies van Lans- downe, lord Malmesburyde bisschop van Londen, de heer Rothschild en andere aanzienlijke personen zijn leden van de commissie; zij heeft reeds van lord Palmerston, lord John Russell, lord Shaftesbury enz., giften ont vangen en dadelijk 1000 aan den Britschen consul-generaal te Beyrnt toegezonden, om door eene aldaar te vormen commissie ten behoeve der noodlijdenden zonder onderscheid van secte of partij te worden aangewend, Het waarborgfonds voor de tentoonstelling van nijverheid in 1862, heeft thans eene hoogte van 340,000 bereikt. Boven aan de lijst staat de prins-gemaal met 10,000 Het huis Baring, lord Ashburton en de president van den Board of Trade teekenden elk voor 3000 terwijl bui tendien door 34 personen voor 1000 werd ingeschreven. De eervv. heer Bryan Kingdie door de nieuwighedenwelke hij bj de eeredienst in de kerk St. George's in the East invoerde, zoo bij her haling aanleiding heeft gegeven tot de ergerlijke tooneelenwelke in die kerk voorvielenheeft Woensdag jl. dat kerspel verlatenlot groote tevre denheid zijner gemeente. Deze gaf des avonds hare vreugde te kennen door het houden van eenen grooten optogt met muziek aan het hoofd en met onderscheidene banierenwelker opschriften bewezen hoe weinig de wijze, waarop de heer King de dienst verrigllein den smaak des volks viel. Dezer dagen werd nabij Berwick-upon-Tweed een op den spoorweg loopende arbeider door een trein nedergeworpen en hem een been verbrij zeld. Een volgende trein zou hem waarschijnlijk kort daarna vermorseld hebben, zoo niet de hond van een der baanwachters, door herhaald heen- en wederloopenblaffen enz.de aandacht van dezen opgewekt en hem genoopt had een onderzoek langs de baan te doen. Hoewel den arbeider het been is afgezet, hoopt men hem in het leven te behouden. FKANKRIJK. PARIJS, 30 Julij. Het blijkt thans dat de vroegere berigtenbetreffende het honden eenef conferentie over de tusschenkomst der mogendheden in de zaken van Syrië, zeer onnaauwkeurig zijn geweest, zelfs die welke door de half-officiële bil den zijn geleverd. Meer dan eens hebben zij verklaard dat er op dit punt eenstemmigheid was verkregen en dat zelfs de Turksche gezant in die tus schenkomst had berust. Slechts eene zaak is van dit alles waarheid weest, namelijk dat er onderhandelingen zjjn gevoerd, die echter geen»

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2