leydsche courant. WOENSDAG 1 AUGUSTUS. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar j de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 31 July. Bij kon. besluit van 18 Julij II., is de heer dr. J. Bosscha J'.met het einde der loopende maand, eervol ontslagen als schoolopziener in het derde district. Bij beschikking des ministers van binnenl. zaken var. 21 Julij II- wordt, met ingang van 1 Aug. a. s.de lijdelijke waarneming der voormelde betrekking in dat district opgedragen aan den schoolopziener in het vierde districtden heer mr. J. G. de Sainalhier. Door den gemeenteraad is in zijne zitting van heden beraadslaagd over eene missive van Z. E. den minister van oorlog, betreflende de overname der kazernen door het rijk. De minister vond bezwaar in de door het ge meentebestuur gestelde voorwaarde, dat indien die gebouwen achtereenvol gens gedurende den tijd van een jaar ledig blevenzij dan weder door de gemeente in gebruik konden worden genomen. Overeenkomstig liet rapport ian de commissie van fabricage, ondersteund door burgemeester cn wethou ders, is thans besloten die voorwaarde zoodanig te wijzigen dat, indien de kazernegebouwen gedurende een jaar ledig blijven, z(j dan tegen betaling van eenen billijken huur aan het rijk kunnen verblijven. Eenige leden wa ren, even als vroeger, voor eene onvoorwaardelijke aanneming van dc voor stellen des ministers. Voorts is behandeld een voorstel omtrent het gebruik der localen op het raadhuis bjj de regterlijke magt. Z. E. de minister van justitie had gevraagduithoofde er nog niet tot de vestiging van een afzon derlijk gebouw voor de zittingen van de regterlijke collcgiën kor. worden overgegaan, die gebouwen tegen betaling van eenen matigen huur daartoe in gebruik te mogen houden. Dienovereenkomstig is beslotentegen den huurprijs van ƒ1600. Tot ambtenaren bij de plaatselijke belastingen zijn benoemd A. I. Smagtel rii S. Nieuwenburg. Door het binnen deze gemeente gevestigde rijks-telegraafkantoor zijn van den 15den Mei 1859 tot en met den 14dcn Mei 1860 verzouden en ont vangen langs dc Nederlandsche lijnen3861 beriglen i) Belgische 98 Duilsche 29 lijnen der Internationale telegraafmaatschappij 75 welke gezamenlijk hebben opgebragt de som van ƒ2,322.27. liij gunstig weder zal het muziek-corps der dienstdoende schutterij Donderdag 2 Augustus a. s.des avonds ten 6 ure, op het Plantsoen, de navolgende muziekstukken uitvoeren: N°. 1. Marche Triomphale (YVijn- mersch); 2. Ouverture (Hummel); 3. Fleurs du Priiitemps, Mazurka (Kroll); 4. Grande Fantaisie de l'Opéra les Vêpres Siciliennes (Buggenhout) 5. Héloïse Valse (Strauss); 6. Pas redouble (Wijsman). Naar men verneemt zal het garnizoen van 's Hage, het bat. grenadiers van hier, en het bat. van het 7(le reg. inf. van Delft zich den 6de"8stcn en 10*' Aug. aansl.naar de vlakte van Waalsdorp begeven, om exercitiën in het vuur uit te voeren.' Ingevolge eene missive van den minister van binnenl. zaken van den 17de|> Julij 11. n°. 131waarbij de aandacht gevestigd wordt op de noodzake- lijkeid van eene behoorlijke naleving der bestaande verordeningen, omtrent liet onderzoek en de goedkeuring van stoomwerktuigenhebben ged. staten van Zuidholland den 24s,e[l dezer besloten aan burgemeesters en wethouders der gemeenten in deze provincie te kennen te geven1°. dat het niet zelden is gebleken, dat in fabrieken of trafieken met stoomketels wordt gewerkt, niet alleen vóór dal deze het noodige onderzoek hebben ondergaan en de vergunning tot gebruik daarvan is verleend, maar zelfs vóór dat de aan vrage tot onderzoek is ingezondenweshalve zij worden uitgenoodigd te zor gen, dat dusdanige ongeoorloofde handelingen in het vervolg niet meer plaats hebbenwaartegen thans ook te gemakkelijker kan worden gewaakt, naar dien aan de ingenieurs voor het stoomwezen de verpligting is opgelegdom voortaan van de afgifte van elke voorloopige vergunning, welke door hen voor het gebruik van eenig stoomwerktuig na het gedaan onderzoek wordt uitgereiktkennis te geven aan het betrokken bestuur der gemeente, waarin zich het stoomwerktuig bevindt; en 2°. dat de ingenieurs voor het stoom wezen, bij het onderzoek vooral van nieuw opgerigte stoomwerktuigen, de ketels meestal geheel in- en overmetseld vindenwaardoor de beproeving dier ketels zeer bemoeijelijkt wordt, wijl het alsdan noodig is, dat metsel werk gedeeltelijk te laten afbreken, naar aanleiding waarvan burgemeeelers en wethouders al verder worden uitgenoodigdom de belanghebbendenbij net uitreiken van het besl.houdende vergunning tot plaatsing of oprigting vin een stoomwerktuig, den belanghebbenden, ter voorkoming van opont- '°nd en ter vermijding van onnoodige kosten, hierop bepaaldelijk opmerk zaam te maken. Door de algemeene synode der herv. kerk is o. a. besloten om af te zonderen: a. ƒ37,000 voor bijdragen lot de hernieuwing of herstelling van kerkgebouwen of pastorijen in 26 gemeenten; b. 2,215 voor kleine bijdra gen aan noodlijdende gemeenten (daaronder begrepen ƒ100 voor de Walden zen); c. ƒ8,310 ten behoeve van weduwen en andere nagelaten betrekkingen van predikanten. De zorgwekkende toestand van het fonds voor de schraalste predikants-lractementen heeft de synode niet veroorloofd daaruit nieuwe bij dragen te verleenen, en haar genoopt de belangen van dat fonds op nieuw ernstig aan de kerkeraden en kerkvoogdijen aan te bevelen. Aan de com missie belast met het verzamelen van een 2den bundel evang. gezangen heeft zij met vernieuwden aandrang de afdoening harer taak aanbevolen; terwijl zij aan hetgeen aan het werk der bijbelvertaling is verrigt hare goedkeuring heeft geschonken. Na zeer gewigtige beraadslagingen heeft de synode ten aanzien van de adressen der classicale vergad. van 'sHage, Dordrecht, Kampen en IJzen- dijkc betrekkelijk de benoeming van mr. C. J. v. Heusden tot lid der syno de, besloten «om, ongeprejudicieerd diens persoonlijke gevoelens, te verkla ren dat de eer der kerk niet toelaat dal personenwier instemming met den geest en de strekking van den Dageraad mogt gebleken zijn, als leden, hetzij van lagere, hetzij van hoogere besturen optreden;" terwijl zij op de vraag naar de maatregelenom zoodanige ergernissen voor het vervolg te voorkomen, van oordeel was, «dat haar duidelijk uitgedrukt gevoelen over het tijdschrift de Dageraad genoegzaam zal zijn om hendie invloed uitoe fenen op de zamenstelling van kerkelijke besturen of daarin zitting hebben het hooge gewigt te doen beseffen dat, voor zoo ver dit gewetenshalve ge schieden kan, elke schijn vermeden worde, waardoor het vertrouwen der gemeente op hare vertegenwoordigers zou kunnen geschokt en hare stichting gehinderd worden." Tot leden der synod, commissie zijn benoemd ds. P. A. C. Hugenholtz, van Dokkum, en mr. A. Telting, van Franeker; en tot secundi: ds. A. Slote- maker, van Middelburg, en mr. Korlenbout v. d. Sluys, van Almelo. De paardenmarkt te Voorschoten, Zaturdag 11. gehouden, was druk bezocht. Er waren ruim 800 paarden aan de lijn. De handel was levendig en de prijzen hoog. Te Schiedam waren Zaturdag morgen twee timmerlieden bezig met het leggen van eene goot aan een huis op de Lange Haven pn stonden daartoe op eene plank, welke met twee dekstoelen op het dak lag. Een dezer dekstoeleu brak, waardoor beide menschen naar beneden stortten. De eerstgemelde viel met het hoofd naar beneden en werd op een vreeselijke wijze verwond, zoodat hij na een allerverschrikkelijkst lijden van een paar uren overleden is. De andere bleef in zijn val met een arm tusschen de sporten van een ladder hangen, waarbij hjj den arm brak, doch zijn val minder hevig werd. De heer II. Hiebink, afgetreden director van hel zendelinghuis te Rot terdam, heeft van directeuren en oud-direcleureu van hel Nederl. zendeling genootschap een hoogst vereerend geschenk ontvangen. Dit geschenk beslaat in twee plaatwerkendie tot het uitnemendste behoorenwat op dit gebied te vinden is, gebonden in schoone Engelsche banden en nedergclegd in een- mahoniehouten kistje. Een bijschrift vermeldt het volgende Namens 158 directeuren en oud-directeuren van het Nederl. zendelingge nootschap, worden bijgaande plaatwerken (Roberts Egypt and Nubia 2 vol. Roberts the Holy Land 2 vol.) den heer H. Hiebink, bij zijn aftreden als director aangebodenten bewijze van broederlijke liefde jegens zijn persoon van opregle waardering zijner uitnemende kennis der zendingszaak in haar ruimen omvang, en van warme erkentelijkheid voor den onvermoeiden ijver cn de voorbeeldige trouw, waarmede hij gedurende 19 jaren al zijne krach ten aan de belangen van het genootschap gewijd heeft, dat onder zijne lei ding een nieuw tijdperk is ingetreden." Zaturdag II. heeft er, des namiddags omstreeks 3 ure, hoven de stad Haarlem een ongemeen hevig onweder gewoedbij welke gelegenheid dc buiten het Zijlhek gelegene molengenaamd de Zijlmolentoebehoorende aan den lieer A. Ketting de Koningh, getroffen cn geheel afgebrand is. Te Amsterdam hebben eenige Israëliten eene intcekenlijst geopend ten behoeve der Christenen in Syrië. Die lijst heeft tot opschrift de woorden van Israëls laatstcn profeet Maleachi II vs. 10: «Hebben wij niet allen e'e'ncn Vader? Heeft ons niet ée'n God geschapen?" Vrijdag 11. hield de vereenigiug van kostschoolhouders te Utrecht hare derde jaarlijksclie vergadering, die door eene toespraak van den heer Kra mers, van Noorthey, werd geopend. Het verslag omtrent deze vergadering zal geplaatst worden in het Nederl. tijdschrift voor opvoeding er. onderwijs. Uit Nijmegen schrijft men dat de verzakking aan de Waal geregeld voortgaat. Volgens oude teekeningen van den platiengrond der stad blijkt,

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1