Per Telegraaf. gen ten minste tien miliioe.n gulden op de slaatshegrooting uitgetrokken," rezen verschillende bedenkingen; men vreesde, dat, indien de toestand der schatkist die uitgave niet kon lijden, men dan tot nieuwe belastingen of lecningen de toevlugt zou moeten nemen. Bij de stemming werd ook dit artikel, met 42 tegen 30 stemmen aangenomen. Daarna werden de beraad slagingen geopend over een voorstel van den beer Poortman, strekkende om achter art. 5 te plaatsen het volgende artikel: «Wanneer vóór of gedu rende den aanleg van spoorwegenbij art. 2 bedoeldaanvragen van con cessie voor een of meer dier lijnen worden gedaanzullen die aanvragen worden publiek gemaakten daaraanzoo het na onderzoek en overleg met de aanvragers blijkt dat de vergunning in het algemeen belang ver kieslijk te achten is, de voorkeur boven den aanleg van staatswege gege ven wordenbehoudens de medewerking der staten-generaal in geval die noodig mogt zijn." Dit voorstel werd met 49 tegen 23 stemmen verworpen. Het geheele wets-ontwerp werd vervolgens in stemming gebragt en met 49 legen 23 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de hh. van Hoëvell, Wybenga, van Bosse. Dommer van Poldersveldt, Heemskerk Bz. Hoynck van Papendrecht, van Zuylen van Nyevelt, Betz, Kingma, van Hett- kelom, Olivier. Poortman, Thorbeeke, Duymaer van Twist, van der Poel, Dullcrt, van VVintershovenvan Goltstein, Winlgens, van Nispen van Se- venaer, ter Bruggen Hugenholtz, de Brauw en van der Linden. De kamer heeft bepaald dat na behandeling van het wets-ontwerp tot verhooging van hoofdstuk X der staatsbegrooiing voor 1860 het voorstel van den lieer Sloet tot Oldbuis omtrent de afkoopbaarheid der tienden in overweging zal genomen worden. Zitting van Zaturdag 28 Julij. Aan de orde was de beraadslaging over het voorste! van de hh. Strens, Thorbeeke en Gevers Deynoot tot het houden cener enquête over den toe stand van de Maas. De minister vau builen!, zaken gaf te kennen, dat hij gaarne het statu quo zou willen behouden lol dat de onderhandelingen zouden zijn afgeloo- pen. Die stonden op oenen goeden voet en zouden spoedig ten einde loo- pen. Onderscheiden leden hebben over deze zaak het woord gevoerd. Door den heer Dommer van Poldersveldt is voorgesteld om hel onderzoek niet te doen aanvangen voor 1 Febr. 1861welk voorslcl later door hem werd in getrokken. Ten slotte is het voorstel zelf, hoewel herhaaldelijk door den minisler van binenl. zaken bestredenmet 34 tegen 30 stemmen aangenomen. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAKD. LONDEN 26 Julij. Lord Hussell heeft aan bet lagerhuis medegedeeld dat koning Victor Emmanuel een brief aan Garibaldi heeft geschreven, houdende de uilnöodi- ging tot het sluiten van eenen wapenstilstand met den koning van Napels. Voorts heeft de minister nog medegedeeld dat er een gezant van den ko ning Frans II alhier was aangekomen om Engelands bemiddeling tusschen Garibaldi en Napels in te roepen. Tot verbetering van eene zijner vroegere verklaringen, voegde de minisler er bij, dat de koning de tusschenkomst van Engeland, om Garibaldi in de volvoering zijner plannen te stuiten, niet had gevraagd. Te Nothingham is de kantfabriek der hh. White afgebrand, waardoor eene schade, ten bedrage van 5- a 8000 is veroorzaakt; slechts een derde der fabriek was verzekerd. Uit Dublin meldt men dat aldaar 69 Ieren zijn teruggekeerd, die voor eenige weken, vol krijgsvuur, als recruten naar Rome waren vertrok ken. Zij verkeerden in een hoogst berooiden toestand, en konden niet genoeg lucht geven aan hunne verontwaardiging, wegens de misleiding, het bedrog en de mishandelingen waaraan zij hadden bloot gestaan. Naar hun zeggen, bevonden zich nog 150 hunner landgenooten te Liverpool, die onder dezelfde omstandigheden van Rome waren teruggekeerd. FlliVHltSJK. PARIJS, 26 Julij. Men verneemt thans dat de Porie hare toestemming heeft gegeven tot eene tusschenkomst in de Syrische aangelegenheden en dat ook de overige mogendheden daaraan hunne goedkeuring hebben geschonken. Engeland zou zich bepalen lot het zenden van maritime strijdkrachten. De Fransehe troe pen zouden spoedig bevel ontvangen tot hunne inscheping, en de 5 mogend heden reeds de overeenkomst ter regeling der expeditie hebben onderteekend. Uit' een artikel van den Constitutionnel kan men echter opmaken dat de toestemming van Turkye nog niet is verkregen, want de heer Grandguillot zegt dat er voor Turkye niets anders zal overschieten. Men hoopte die toe stemming door de eendragtige zamenwerking der diplomatie te verkrijgen. Volgens de Indép. Beige heeft er eene bijeenkomst plaats gehad tusschen de vertegenwoordigers der groote mogendheden alhier, waarin over den aard der tusschenkomst is gehandeld, zonder echter tot eene bepaalde over eenkomst te leiden. Beriglen uil Syrië maken melding van nieuwe gruwelen, die te Aleppo, Orfa en andere plaatsen zijn gepleegd hoewel daaromtrent geene bijzonder heden worden medegedeeld. De deelneming van de Turksche soldaten te Damascus aan den moord der Christenen kan men als zeker aannemen hun aanvoerder had zich verwijderd en zijne soldaten dus de gelegen heid daartoe aangeboden. Naar gemeld wordt hebben de kaimakam der Christenen in den Libanonzijne raadslieden er. eenige notabeleneene verklaring onderleekend, waarbij zij verklaren vrede te willen, vergetelheid van het gebeurde beloven en van alle schadeloosstelling afzien. Het stuk begint met de mededeeling, dat zij met de hoofden der Drusen in onder handeling zijn getreden op bevel van den muschir van Saida en de Turksche overheden. Le Reveil de l'Orient meldt, dat in Cochin-China de vervolging der Christenen dagelijks toeneemt; op bevel van keizer Tuduck hebben verschei den moordtooneelen plaats gehad. Het land wordt met hongersnood bedreigd. De schatkist schjjnl niet zoo uilgeput als men heeft willen beweren, want de keizer heeft bevel gegeven lot het aanleggen van nieuwe vestingwerken om de hoofdstad Hué. Kardinaal Donnet, aartsbisschop van Bordeaux, heeft een mandement ter gunste van de Christenen in Syrië uitgevaardigd. Aan denzelfden prelaat is door den opperrabijn en de leden van het Israëlitisch consistorie in ge noemde stad overhandigd de opbrengst van eene geldinzameling, bij hunne geloofsgenooten ten behoeve van de Christenen gedaan. Dezer dagen reisde van Marseille naar Parijs een jonge Chinees, ge kleed in zijn nationaal costuumnl. eene roode spitse muts en een lang blaauw gewaad; hij heeft een saffraankleurig gelaat en draagt een groote bos haar op het geschoren hoofd. Deze jongeling was vergezeld door een geestelijke, waarmede hij zich in het latijn onderhield. Hij begaf zich naar de hoofdstad om zijne godsdienstige opvoeding te voltooijen. Te Douai is het magazijn van fourrages grootendeels eene prooi der vlammen geworden. ITALIË. Te Genua zijn beriglen uit Messina ontvangen, waarin gemeld wordt dat bij den aanval op Melazzo Garibaldi 780 en de Napelsche troepen 1223 man aan dooden hebben verloren, terwijl buitendien aan beide zijden vele manschappen gekwetst werden. Kolonel Bosco deed den 21slen eene aan vrage om te capituleren en stelde daarbij voor met militaire eer te mogen aftrekken, hetwelk door Garibaldi werd geweigerd. Algemeen geloofde men dat Garibaldi met 14,000 man tegen Messina zoude oprukken. De bevelheb ber der vesting had den Franschen consul nitgenoodigd zijne landgenooten aan boord van een ter reede liggend Fransch fregat te doen opnemen. Het blijkt uit deze beriglen dat Garibaldi zich niet naar het vaste land, maar over zee naar Messina heeft begeven. Onder de billettendie men te Napels aangeplakt heeft gevonden, is er een waarvan de aanhef aldus luidt: liet Napelsche volk aan den koning, zijnen beul. Koning Frans, gij hebt met verregaande stoutmoedigheid den schandelijken dood van uwen goddeloozen en meineedigen vader gezien, en in plaats van u daardoor le laten overtuigen dat deze dood een voorbeeld was voor u, den zoon van een dwingeland en van een geslacht van dwingelan den, in plaats van te besluiten om door goedertierenheid het kwaad te her stellen door uwen vader, dien Nero van den nieuwen tijd, bedreven, in plaats van verligting te schenken aan het Napelsche volk, dat gedurende 12 jaren heeft geleden door honger, pest, verbanning, enz., in plaats van uw tijgerhart te verwisselen voor menschelijke gevoelens, tracht gij nog meer slagtoflers in bloed te doen verdrinken, en vertrapt gij de onschuld en de deugdHet slot bevat eene uitnoodiging om zich bij den goeden herder Garibaldi aan te sluiten. Men ziet hieruit hoe wankelend het gezag des konings aldaar is. Te Venetië heeft men op 19 Julij, des namiddags ten 4 ure, eene aardbeving gevoeld in de rigting van het oosten naar het westen. De schok duurde 6 a 7 seconden. Ook in Modena had men hetzelfde verschijnsel waargenomen. Te Treviso heeft men slechts een enkelen schok gevoeld. PISCIS SENT. BERLIJN, 26 Julij. Bij de tentoonstelling der reliquiën te Aken op den 22s,e® dezer heb ben niet minder dan 45,000 personen uit onderscheidene oorden de reis te voet derwaarts afgelegd. Overigens is per spoortrein mede een zeer aan zienlijk getal reizigers bij die gelegenheid derwaarts overgebragt. Op 18 Julij heeft er over Zwilserland een orkaan gewoed, die 3 uren duurde en groote schade heeft aangerigt. Die orkaan ging met een zeer hevig onweder en hagelslag gepaard. De sterkste boomen werden ontwor teld, de telegraafpalen omvergeworpen, bruggen, wegen en landerijen door overslroomingen verwoest. Ook zijn onderscheidene menschen omgekomen. OOSTENRIJK. WEENEN, 25 July. Volgens berigten uit Töplitz heeft de keizer met den prins-regent van Pruissen eene bijeenkomst gehad, die Ij nur heeft geduurd. Daarna heeft laatstgenoemde ook nog eene conferentie gehouden met graaf von Rech- berg, die later eene bijeenkomst heeft gehad met den heer von Schlei- nitz. Ook heeft de prins van Hohenzollern een bezoek bij den keizer afge legd waarbij graaf von Rechberg tegenwoordig was. Aan het gala-diner, dat na den afloop der conferenliën plaats had, verscheen graaf Rechberg versierd met de orde van den Zwarten Adelaar, en de heer von Schleinitz met die van den H. Stephanus, welke orden hun zoo even verleend waren. Naar men verzekert heeft graaf van Rechberg aan de Oostcnrjjksche gezan ten in het buitenland eene circulaire gezondenwaarin hij inlichtingen geeft omtrent de zamenkomst te Töplitz. Hij zegt dat de keizer het verlangen had te kennen gegeven om met den prins-regent omtrent de gesteldheid van Europa en meer bijzonder met die van Duitschland in overleg te treden, en drukt den wensch uit dat dit onderhoud tot eene goede verstandhouding tusschen de beide mogendheden zal leiden. Het officiële blad van Dresden zegt omtrent de bijeenkomst te Töplitz, dal het aan te nemen is dat daaruit eene naauwere aaneensluiting der Duitsche staten voortvloeijen zal, als waarborg van de onschendbaarheid der grenzen van Duitschland. TURYN, 27 Julij. A'olgens berigten uit Napels van den 24slen, heefter te Avellino een opstand plaats gehad, waarbij eene bloedige worsteling met de vreemde troepen ontstond en eenige huizen werden geplunderd. Te Gaeta hebben de soldaten geroepen: Weg met de Constitutie! Leve Maria Theresia! Het officiële dagblad van Napels berigt, dat het fort van Melazzo gecapituleerd heeft. LONDEN, 28 Juljj. Reuters Office.) Engeland eischt het straffen der

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2