LEYDSCHE COURANT N°. 91. MAANDAG 30 JULIJ. 18G0. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar} de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Genten afgegeven r P BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN28 Julij. Tegen de helft der volgende maand zullen van het reg. rijdende artil lerie alhier vertrekken, ten einde den 15dc" dier maand te Amersfoort aan te komen, 1 officier en 31 onderofficieren en manschappen en 50 trekpaar den van gemeld corps, bestemd om bij de veld-artillerie ter laatstgemeldc plaats gedetacheerd te worden, en om daarmede de transport-diensten voor de legerplaats te Millingen enz. te verrigten. De bataillons van het reg. grenadiers en jagers, het 3de reg. dragon ders en de lstc comp. van het reg. veldartillerie te 's liage in bezetting en het bataillon van het reg. grenadiers en jagers, alsmede het 3de bataillon van het 7dc reg. infanterie, alhier en te Delft gevestigd, znllcn gezament- lijk zich in het begin der volgende maand eenige malen naar de vlakte te Waalsdorp begeven, ten einde aldaar exercitiën in het vuur uit te voeren, onder bevel van den generaal-majoor Wilbrenninck. De officier van justitie alhier heeft bekend gemaakt, dat in den loop der maand Junij jl. door Isaiic Gijsman, tabakskerver alhier, is ontvangen een 25 cents-stuk, dragende het jaartal 1849, hetwelk, volgens uitspraak van het muntcollegie le Utrecht van 16 Julijis verklaard le zijn geschonden. Gisteren hebbendoor het springen van den klep van een der ketels in dc fabriek van de firma de lleyder en C'. alhier, drie werklieden aan merkelijke brandwonden bekomen; een hunner in zeer ernstige mate. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 77 tot 94 personen. Gisteren is te Amsterdam de algemecnc vergadering gehouden van deel hebbers in dc lloll. ijzeren spoorweg-maatschappij. Vertegenwoordigd wer den 47G aandcelcn, die 190 stemmen uilbraglen. Met algemcene stemmen werd besloten dat de maatschappij aanvaardt de aan haar verleende concessie voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Schevcningen langs 'sGravenhage en Leyden naar Woerden aansluitende aan den Holl. ijzeren spoorweg en aan den Nederl. Rijnspoorweg, overeenkomstig de voorwaar den. vervat in de acte van 20 April 1800; wordende de raad van adminis tratie gemagtigd de financiële maatregelen te nemenvereischt ter uitvoering dezer concessie. Naar men verneemt is ook het waarborg-kapitaal150,000door de maatschappij reeds gestort. Door den gemeenteraad van Haarlem is, op voorstel van hh. Curatoren van het gymnasium, besloten om den heer P. J. Uylenbroek, te benoemen tot rector, en tot praeceptor den heer T. Halbertsma. Voorts is besloten om den heer J. Rutgers den dank der vergadering te doen betuigen voor de verdienstelijke wijze, op welke hij gedurende de ongesteldheid van den lieer Uylenbroek in liet praeccptoraal heeft voorzien. Te Haarlem is eenc verceniging opgerigl onder den naam van Alge mecnc vereeniging voor bloembollencultuur." Die verecniging stelt zich ten doel om jaarlijks in de maanden Augustus, September en October te Haar lem eene beurs le houden voor den bloembollenhandclalsmede in het voor jaar eenc bloemententoonstelling, voornamelijk van bolgewassen. Wij moeten, zegt de Tijdmet een woord terugkomen op het be- rigt, omtrent de benoeming tot bisschop in parlibtts infidelium van den hoogwaardigen heer A. J. Schaepmanvicaris-generaal van het aartsbisdom enz. De titel aan den wijbisschop verleend is in onze taal dié van Hese bon (niet Esbona), vroeger door wijlen mg'. Luquet gedragen. Tevens is de hoogwaardige prelaat aan mgr. den aartsbisschop toegevoegd als adjulor voor het aartsbisdom. De Heilige Stoel, die aan mg'. Zwijsen het beheer over twee bisdommen heeft opgedragenheeft daardoor te gemoet willen komen aan den zwaren last, dien hij op de schouderen van den verdienste lijken metropolitaan blijft leggenopdat deze in de administratie der beide diocezen steeds de vele goede vruchten voortbrengewelke zijn onvermoeide arbeid tot dusver onder Gods zegen heeft opgeleverd. Men schrijft uit Zeyst, dat sedert eenige dagen de surnumerair W. die gedurende de laatste maanden het kantoor van den rijks-ontvanger al daar heeft waargenomen, is verdwenen met zijne kas. Men zegt, dat hij met zekeren kunstdraaijer naar Utrecht is gegaan en van daar zich heimelijk over Scheveningen naar Engeland heeft begeven. Laatstl. Maandag zijn de officier van justitie, regter-commissaris en griffier der arrond.-regtbank te Amersfoort eene huiszoeking komen doen. Men heeft echter, naar men zegt, niets van belang gevonden. Als het gerucht waarheid behelst, dan zou dezelfde surnumerair, vroeger het kantoor te Goor hebben waargeno men, en ook dit in tamelijk verwarden toestand hebben achtergelaten, zon der dat dit toen in Overijssel aanleiding tot vervolging heeft gegeven. Zelfs wordt verhaald, dat hij daar aan den burgemeester ecne aangifte had ge daan alsof er des nachts door dieven bij hem was ingebrokenhetgeen bij onderzoek bevonden werd onwaar te zijn. Hoe dit zijhij is nu voor goeil vertrokken, maar het tekort in zijne kas blijft achter. [Hbl.) Woensdag II. had er te Arnhem een treurig voorval plaats. Een der beambten van de Rijnspoorweg-maatschappijVogelsang geheeteneen oppas send man, was belast, bij de aankomst van den spoortreinde plaatskaartjes in ontvang nemen. Toen, na het in ontvang nemen der kaartjes, de trein zich weder in beweging stelde, om liet stationsgebouw te bereiken, is de man gevallen, met het ongelukkig gevolg, dat dc trein hem over het hoofd en de knie is heengegaan, waarvan de onmiddelijke dood het gevolg was. De overledene was eerst in het afgeloopen jaar gehuwd. Het misbruik van sterken drank heeft te Nijmegen een anders oppas send gepensioneerd militair het leven gekost. Des avonds in beschonken toestand langs den wal boven de Hunnerpoort aldaar gaande, had hjj het ongeluk op die hoogte zijn evenwigt te verliezenmet het gevolgdat hij over eene ijzeren leuning naar beneden stortte. Zijn hoofd werd op dc straalsteenen vermorseld. Door de marechaussees var. Boxtel en Eindhoven zijn nabjj laatstge noemde plaats negen Zwitsers gevangen genomen en naar 's Hertogenbosch overgebragt, die, bij het 5de reg. infanterie aldaar gedetacheerd, waren ge deserteerd. Hunne gevangenneming heeft nog al moeite gekost, want zjj waren beschonken en met bajonetten en messen gewapend. Ook le Mainz zijn 5 militairen uit Nederlandsche dienst, afkomstig van het garnizoen te 's Hertogenboschaangehouden. 'sGRAVENHAGE, 28 Julij. Z. M. heeft den lSMl> luit. van het 3de reg. infanterie I'. J. G. W. Leers, te Arnhemtot ridder der orde van de Eikenkroon benoemd. Z. M. heeft aan L. de Rudder vergunning verleend tol het dragen der hem door Z. K. II. den groothertog van Saksen-Weimar geschonkeu medaille van verdienste. Bij het corps ingenieurs van dep. waterstaat is tot adspiraul-ingenieur bevorderd de heer A. M. K. W. baron van Ittersum, thans surnumerair. Aan den heer C. Boom Jr. is vergund zijne standplaats als notaris over te brengen van de Beemslcr naar Purmerende. Voorts zijn tot notaris benoemd: in de Bcemster de heer J. R. G. Coninck Westenberg, en le Rotterdam de lieer A. C. van Wijngaarden, beide cand.-notaris. Tot procureur bij de arrond.-regtbank te Zierikzee is benoemd de heer 11. J. de Blaauw, te 'sGravenhage. Bij kon. besluit van 20 Julij is aan den heer mr. C. Hultman, presi dent van het hooggeregtshof van Ned.-lndiê en van het hoog militair gcregls- hof aldaarop zijn verzoekeen eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. De minister van finanliüii heeft onder dc letters V. D. ecne som van 330.03^ ontvangentot voldoening van verschuldigd successiercgt ingezonden. De minister van finantien heeft de provinciale directeurs der directe belastingen enz. aangemaand tot ecne meer gestrenge handhaving zijner resolutie van 13 Julij 1844, waarbij de ambtenaren, die zich bij de uitoefe ning hunner functien in dronkenschap bevinden, met ontslag worden be dreigd. De ambtenaren die zich in den vermelden toestand bevinden moeten onmiddellijk in hunne functie en in het genot van tractement worden geschorst. Op den 26steD dezer heeft de directie der Nederl. handelmaatschappij, bij openlijke inschrijving verkocht eene boeveelheid van omtrent 500,000 Ned. ft oude Indische koperen munt. Men verneemt dal de hh. L. J. Ent hoven Comp. alhier deze aanzienlijke partij hebben aangekocht tot den prijs van ƒ49 per 50 Ned. ffi en dus vooreen bedrag van ongeveer ƒ490.000, met liet doel om ze in hunne fabriek le doen versmelten en raffineeren. Gisteren heeft er bij den minister van flnanliün een groot diner plaats gehad, waaraan vele leden der tweede kamer deel namen. Heden is er een dergelijk groot diner bij den minister vaa binuenl. zaken. De eerste kamer is lot hervatting van hare werkzaamheden bijeen geroepen tegen Maandag 6 Augustus aanst. Tweede Kamer- der- Staten-Generaal. Zitting van Vrijdag 27 Julij. In deze zitting zijn de beraadslagingen voortgezet en ten einde gebragt over liet wels-onlwerp lot den aanleg van spoorwegen voor rekening van den staat. De heer van Bosse had voorgesteld art. 4 te vervangen door de volgende bepalingen: »De spoorwegen worden niet door den staal geëx ploiteerd. Geenerlei materieel, voor de exploitatie benoodigd, wordt door den staat aangekocht. Dc wet stelt de voorwaarden der exploitatie en der tarieven vastof wel omindien dit voorstel niet mogt worden aangeno menart. 4 aldus te lezen: »De wijze van exploitatie, de voorwaarden van het vervoer en de vrachttariven worden door dc wet vastgesteld. Dit voorstel werd met 47 legen 25 stemmen verworpen, waarna art. 4 van liet ontwerp zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. Ten opzigte van art. 5, "Jaarlijks wordt voor den aanleg der in art. 2 genoemde spnorwe-

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1