medaille en getuigschrift aan D. van der Sluisonder-architect der gemeente Leeuwarden, en A. J. Beltrami, schoorsteenveger aldaar; de bronzen me daille met eene gratificatie van ƒ15 en getuigschrift aan A. Onbelet en H. Rijpstra te Leeuwarden; voorts gratificatiën met getuigschriften aan L. de Bruin, K. Struiving, J. Meijer, D. Peters, J. B. van der Velde, J. Bigna- dini en J. Bolli aldaar. Het hof heeft den rouw aangenomen voor den tijd van acht dagen wegens het overlijden van prins Jeröme Napoleon. Gisteren is, ter gelegenheid van den verjaardag van II. M. de keizerin- moeder van Rusland, in de kapel van H. M. de koningin-moeder een plegtig Te Deum gevierd. Bij H. M. de koningin is thans, op het paleis het Huis ten Bosch, gelogeerd de gravin Westmoreland. I1H. KK. HH. de prins van Oranje, en prins en prinses Hendrik hebben heden bij de gravin hunne opwachting gemaakt. Door den minister van binnenl. zaken is tot opzigter van den water- slaat 4de kl. benoemd de heer J. van Klnyve. De vrouw van den opperman A. Hooftin de Brouwerstraat alhier woonachtigis van drie kinderen bevallen2 jongens en een meisje. Door de prov. stalen van Znidholland is in hare vergadering van eer gisteren aangenomen het voorstel van gedep. staten, tot het verieenen van tegemoetkoming aan de gewone keur-en ijkmeesters van het botervaatwerk over de jaren 1860 en 1861en is ten gevolge daarvan goedgekeurd het ontwerp-besluit, tot toevoeging van dien post aan de prov. begrooting voor het dienstjaar 1860. Ook zijn aangenomen de voorstellen van gedep. sta ten tot het verieenen van tegemoetkoming aan de gemeenten Delfshaven en Naaldwijk, Pijnackeren Papekop, in de kosten van opbouw van scholenen onderwijzerswoningen; doch ten aanzien van de gemeente Warmond beslo ten het adres van het gemeentebestuur aldaar, tot gelijk einde, op nieuw te verzenden aan gedep. stalen, ten einde, in afwachting der resultaten van de bij den gemeenteraad te Warmond aanhangige voordragten, lot verhooging of verandering der belastingen aldaar, een nader voorstel te doen. In de zitting van gisteren zjjn, na langdurige beraadslaging, aangenomen de voorstellen van gedep. staten, omtrent het verieenen van tegemoetkoming in de gewone kosten van het onderwijs aan de gemeenten Nieuw-Beijerland, Papekop, Stellendam, Maasdam en Schiehroek; terwijl met 50 tegen 6stem men zijn aangenomen de voorstellen van gedep. staten en van de commis sie, tot afwijzing van dergelijke tegemoetkoming aan de gemeenten Nieuwe Tonge, Noordwijk en Ooltgensplaat. In de zitting van heden is 1°. aangenomen de conclusie van het rapport der commissie betrekkelijk de droogmaking der piassenbeoosten Rotterdam strekkende tot het verieenen van een subsidie van ƒ250,000 over 10 jaren; 2°. aangenomen de provinciale begrooting voor zoo ver het rijksbestuur be treft; 3°. de begrooting van enkel provinciale en huishoudelijke uitgaven, waarna de zomervergadering door den voorzitter in naam des konings is gedoten. Eergisteren en gisteren is voor het prov. geregtshof in Zuidholland behandeld de zaak van J. Straatman, papier- en muziekhandelaar leLeyden, beschuldigd van moedwillige brandstichting in een gebouwwaardoor te voorzien was dat menschenlevens in gevaar konden worden gebragt. Het openb. min. werd waargenomen door den adv.-gen. den heer mr. Francois terwijl den beschuldigde als verdediger ter zijde stond de heer mr. D. van Baalte. Een 24-lal getuigen waren gedagvaard. Uil de akte van beschul diging blijkt hoofdzakelijk, dat in den nacht van 27 op 28 Maart jl. des ochtends ten 4 ure, de nachtwachts te Leyden de Korenbrugsteeg passeren de, in het benedenhuis van het door den beschuldigde bewoonde huis, dat tot winkel diende, licht hadden gezien en beweging in den winkel gehoord haddenalsof planken werden verlegddat zij daarop lang hadden geklopt en eindelijk de straatdeur hadden opengetrapt. Zij vonden toen den winkel ledig, hier en daar slechts eenige vellen muziekpapier, terwijl op twee plaatsen, van elkander afgescheidenbrand was ontstaan, die gebluscht werd. Zjj vonden tevens den besch. liggende in zijn bed, op eene bovenkamer achter het kantoor, en konden hem eerst na herhaald roepen doen ontwa ken, zijnde toen door den besch'. bij het vernemen van den brand dadeljjk uilgeroepen: nmijn God. ik sta voor de zaak alleenVerder bleek uit de akte van beschuldiging, dat de nachtwachts vermeenden dat de besch. den schijn slechts aannam van te slapen; doch dat de besch. volhoudt zoo vast te hebben geslapen, dal hij niets van dat alles heeft gehoord; dat een overbuur heeft verklaard dat hij den beschuldigde meermalen des ochtends heeft opgebelddoch dan steeds zeer lang moest wachten voor hij antwoord bekwamdat een door een deskundige ingesteld onderzoek moet hebben geleid lot de slotsom, dat de brand door geen toeval heeft kunnen ont staan; dat de 11-jarige bediende van den beschuldigde heeft verklaard ge holpen te hebben om de winkelgoederen naar den zolder te brengen zijnde echter ook verscheidene goederen in den kelder verborgen gevonden. De besch. heeft hierop te kennen gegeven dat hij het plan had den win kel schoon te maken en hem daarom had ledig gemaakt en de goederen op de genoemde wijze had geborgen; dat de goederen, in den kelder gevon den door hem daar waren gebragt omdat het hem spoedig verveelde de steile zoldertrappen op te klimmen; dat het muziekpapier in den winkel gevonden door hem was geplakt en daar te droogen gelegd, om later te worden in gebonden; dat hij des avonds van half tien lot twaalf ure bij zijne nicht had doorgebragt en bij zijne tehuiskomst het nachtlampje had aangestoken om te zien of de gordjjnen zijner slaapkamer wel digt waren, waarop hij het lampje heeft uitgebluscht en het op den pijp van den kagchel in het kantoor heeft nedergezet en zich naar boven ter ruste heeft begeven. Door de schoonmaakster, die wekelijks bij den besch. werkzaam wasis verklaard dat de besch. haar had gezegd, dat de winkel eerstdaags moest worden schoongemaakt en door de nicht van den beschuldigde, bij wie hij den avond had doorgebragt, is verklaard dat hij, even als altijd, vrolijk en opgeruimd was en dat zijne zaken gunstig stonden. De beschuldigde scheen wel op dien oogenblik ir. geldelijke verlegenheid te zijndaar reeds eenige wissels waren geprotesteerd en ook nog verscheidene andere pretentiën in omloop waren; doch van den anderen kant overtroffen zijne inschulden en de taxa tie der aanwezige goederen het bedrag zijner schulden. De beschuldigde had voor den tijd var. zes jaren zijne goederen bij eene brandwaarborgmaat schappij te Brussel voor 7000 laten verzekeren. Na afloop van het getuigenverhoor werd de besch. door den voorzitter ge wezen op de bezwarende omstandigheden, welke tegen hem waren gerezen en ten slotte gevraagd of hij niet moest bekennen de persoon te zijn geweest die den brand had gesticht, op al hetwelk de besch. ten stelligste zijne on schuld is blijven volhouden. De heer adv.-gen. mr. Frangois heeft in eene zeer breedvoerige rede de schuld van den besch. volgehouden en getracht aan te toonen dat hier wettig bewezen was: 1». dat er moedwillige brand stichting had plaats gehad2°. dat niemand dan de besch. de dader van die brandstichting was, en 3». dat het te voorzien was dat door den brand menschenlevens in gevaar kor. worden gebragt. Hij requireerde diensvolgens tegen den besch. de straffe des doods, uit te voeren binnen de stad Leyden De verdediger van den besch.mr. D. van Raalteheeft in eene zeer uit gewerkte pleitrede, die bijna 3 uren duurde, de beschuldiging wederlegd en vooral gewezen op de vroegere levenswijze en het onbevlekte karakter van den besch. De verdediger bragt lot staving daarvan bij cercificaten waaruit blijkt dat de besch. van zijne jeugd af aan een goeden inborst had' van een goed en zedelijk gedrag en bovenal eerlijk was. Hij stelde op den voorgrond dat iemand die een misdaad beraamt, wanneer zijn hart geheel bedorven en verstokt was, voor het plegen daarvan iets buitengewoons had en in eenen treurigen of in eenen opgewonden toestand verkeerde en wees er op hoe de besch. zelfs nog eenige uren voor het uitbreken van den brand, die hij volgens het O. M. reeds verschillende dagen te voren zou hebben geme diteerd, bij een der getuigen den avond had doorgebragt, opgeruimd als al tijd, zelfs nog schertsende over zijnen celibatairen toestand. Hij wees aan hoe onbewezen het was dat de brand door moedwil van den besch. was ontstaan en drukte bijzonder op de omstandigheid dat de besch. was gevon den liggende in zijn bed te slapen. Hij toonde aan door verschillende ver klaringen van getuigen dat de besch. werkelijk sliep en gewoon was vast te slapen. Hij wees er op dat de slaapplaats was aan het uiterste van het achtergedeelte van hel huis en het was niet te veronderstellen dat iemand zich ter ruste zou begeven in een gebouw waar hij brand had voorbereid, op het gevaar af om zijn leven te verliezen. Hij eindigde met de verkla ring dat er veel duisters in deze zaak was, dat bijna alles zich bepaalde bij gissingen en vooral dat het niet reglens en overtuigend was bewezen dat de brand het gevolg was van moedwil van den besch. Voorts concludeerde hij lot vrijspraak van den besch. Na re- en dupliek heeft het hof de uitspraak bepaald op Vrijdag aanst.'s morgens ten 10 ure. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. K K L. O I IS De senaat heeft het wets-ontwerp tot afschaffing der stedelijke accijn- sen aangenomen; 37 stemmen hebben zich vóór en 15 tegen het ontwerp verklaard, terwijl 2 leden zich buiten stemming hielden. Naar een aange nomen amendement zal de gelijkstelling der inlandsche met de koloniale suiker ten aanzien van den accijns, welke door de regering voorgedragen was, vooreerst nog niet plaats hebben. EliClELAIVD. LONDEN 12 Julij. In het lagerhuis heeft lord Russell verklaard, dat de mogendheden de moordtooneelen in Syrië moeten stuiten; dat zich in dat land slechts 400 Turksche soldaten bevindendat de oorlogsvaartuigen der mogendheden be scherming zullen verieenen aan de vervolgde inwoners; en dat de naijver tusscben de mogendheden niet zal beletten om gezamentlijk maatregelen te nemen, ten einde het moorden te doen ophouden. De alhier verblijf houdende Napelsche uitgewekenen hebben eene ver gadering gehouden om te beraadslagen over de vraag of zij naar hun vader land zullen terugkeeren of niet. De meerderheid schijnt gezind te zijn om terug te keeren, ten einde de constitutie, maar vooral de dynastie, te be strijden. Een van de hoofden der uitgewekenen, te Parijs woonachtig, moet verklaard hebben dat hij terugkeeren en den koning getrouw zou zijnzoo deze van zijnen kant getrouw bleef aan het constitutioneele stelsel. Deze taal verwekte veel misnoegen. Op den Edinburg-spoorweg, nabij G ran tonis een locomotief en ko lenwagen die alleen naar het station terugkeerdenvan de baan geraakt en in zee gestort, waarbij de machinist en drie andere personen, die zich op de locomotief bevonden, het leven verloren, terwijl het aan twee arbei ders gelukte, hoewel gekwetst, zich te redden. De A'ew-York Herald meldt dat de brik Julia in 28 dagen uit Ja pan te San Francisco is aangekomen. De door dit vaartuig aangebragte berigten zijn hoogst belangrijk. De Japansche regering was in een zeer moeijelijken toestand, naardien zich een veelvermogende invloed tegen de nieuwe staatkunde, betrekkelijk het verkeer met vreemdelingendeed gelden. Men verhaalde dat er bij| Jedo een slag geleverd was, waarbij een prins zou zijn gesneuveld. Aan de gezagvoerders van vreemde schepen in de haven van Kamajama is kennis gegevendat zij tegen een aanval op hunne hoede moesten zijndaar de regering welligt niet in slaat zou wezen hen te beschermen. Berigten uit China ontvangen maken slechts melding van toebereidse len voor den oorlog. Aan de rivier van Peking werden door de Chinezen uitgebreide versterkingen aangelegd. Naar men vernomen had won de op stand in het rijk meer en meer veld en waren de keiz. troepen genoodzaakt geworden om het beleg van Nanking op te breken. De handel was te Canton stil, maar te Shanghai zeer levendig. FRANKRIJK. PARIJS, 13 Julij. De heer Grandguillot tracht in den Constitutionnel op nieuw Europa gerust te stellen omtrent de handelingen en voornemens des keizers. Naar men verneemt blijft de Paus volharden in zijne weigering om de benoeming van den abt Maret, tot bisschop van Vannes, te bekrachtigen. De beroemde advocaat Cre'mieux, Israëliet, heeft eene inschrijving ou der zijne geloofsgenoolen geopendten behoeve van de Christenen in Syrië. Een jong menschloteling voor de ligting van 1859, had eene som van 2300 fr. bespaard, om zich een plaatsvervanger te koopen. Daar hij voor de dienst werd afgekeurd, heeft hij deze som aangewend om eenen jeugdigen werkman, die in de loting gevallen en voor de dienst goedge keurd was, een plaatsvervanger te verschaffen. ITALIË. De bisschop van Piacensa is door het geregtshof te Turyn veroordeeld tot 14 maanden gevangenisstraf en eene geldboete van 1300 lire, zijn vica ris-generaal tot 12 maanden gevangenisstraf en 1000 lire geldboete, al de kanunniken op een na tot 6 maanden gevangenisstraf en eene geldboete van 500 lire. Volgens de Armenia, van Turyn, zijn in de Romagna en in het gewezen hertogdom Parmavan 26 Junij jl. tot7 Julij, 13 geestelijken geregtelijk veroordeeld omdat zij geweigerd hadden een Te Deum ter eere der Sardinische constitutie te zingen, en beloopt de hun opgelegde straf, te zamen genomen, 4740 dagen gevangenis en 14,500 fr. geldboete.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2