LEYDSCHE COURANT. .#1 ui: N°. 85. MAANDAG 16 JULIJ. 1800. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar; de afzonderlijke Noimners worden tegen 10 Centen afgegeven. I BIJ «leze Courant toehoort Bijblad 11. BINNENLANDSCHE BKR1GTKN. LEYDEN14 Julij. Hij besluit var, den 9de» dezer heeft Z. 31. de koning zijne bewilliging verleend tot wjjziging van art. 10 der statuten van de Hollandsche ijzeren spoorwegmaatschappij, waartoe in de op den 4den dezer gehouden bijeen komst van aandeelhouders is besloten. Weldra, zegt het en Eff.bl., zal openbaar worden een statuut van de Hollandsche ijzeren spoorwegmaatschappijtot verkrijging van een kapi taal tot aanleg van eenen weg van Leyden naar Woerden. De minister van binnenl. zaken heeft ter algemeene kennis gebragt, dat de raad van loezigt op de spoorwegdiensteningesteld bij de wet van 21 Aug. 1859, en wiens werkkring bij kon. besluit van 4 April jl. is gere geld, zijne werkzaamheden heeft aanvaard, en dat een ieder, die meent in eenig opzigt tegen de uitoefening van de dienst op de Nederlandsche spoor wegen bezwaren te hebben, die bezwaren regtstreeks aan dien raad, geves tigd te 's Gravenhagekan kenbaar maken. Op 5 Julij jl. is waarschijnlijk aan het postkantoor alhier bezorgd een brief, aan het adres van J. D. Plokker, te Katwijk aan Zee, welke inhield 2 vijfde loten voor de 2dc klasse van de loopende 242«tc staatsloterij zijnde n4. 17108 en 17120, onder de handteekening van den gedelegeerde C. J. Heinlz. Gemelde brief is niet aan zijn adres bezorgd geworden. De officier van justitie alhier heeft opsporing en berigt verzocht. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 78 tot 91 personen. Tc Rotterdam hebben eergisteren J. Walbroek, oud 85 jarenen C. Mals, oud 87 jaren, hun G5jarig huwelijksfeest gevierd. Woensdag II. is te Haarlemin de fabriek van den heer Prévinaire ?n C°.een meisje, dat over de machinerie wilde stappen, door het rader werk vastgeklemd en zoodanig gewonddat de dood spoedig daarop volgde. Den 10dcn dezer is te Arnhem de algemeene vergadering geopend van de Ncderl. maatschappij ter bevordering van nijverheid. Door 46 afgevaar digden werden 24 departementen vertegenwoordigd. Uit de openingsrede van den voorzitter, dr. G. Simons, bleek dat de maatschappij steeds in bloei en uitbreiding toeneemt. Sedert de vorige algemeene vergadering waren er 8 nieuwe departementen (met 274 leden) opgerigt. Aan geen der bij de maatschappij ingekomen stukken is eene bekrooning toegewezen; echter heeft de vergadering, terugkomende op een vroeger ge nomen besluit, aan den heer F. H. Kleine, te Haarlem, voor een door hem ingezonden model-koffijstamper, de zilveren medaille toegekend. Door de vergadering is het voorstel aangenomen om van de deparlemen- ten der maatschappij opgaven te verzoeken, die kunnen strekken om liet onbillijke der patentbelasting in bijzondere feiten aan te toonenten einde daardoor in staat te worden gesteld, om op het wijzigen of afschaffen dezer belasting aan te dringen. Ook werd besloten dat aan de regering bij vernieuwing een adres zal worden ingezonden, tot afschaffing der wet op de octrooijen; dat de maatschappij voortaan ook, buiten liet tijdschrift, voor de uitgave van wetenschappelijke of industriële geschriften zal zorgen, en dat de verslagen, vroeger door haar uitgegeven, voortaan door een beknopt overzigt van landbouwfabriekwezenkoophandelenz. zullen worden vervangen. Tot directeuren zijn gekozen de hh. prof. A. U. van der Boon Blesch, te Leyden, prof. 11. C. van Hall, te Groningen, en J. W. L. van Oordt, te Rotterdam; en lot leden der commissie voor het opmaken van een beknopt overzigt van den staat der nijverheid zijn benoemd de lib. I). Pas, te Am sterdam, dr. 11. van Hall, te Leyden, U. Zaalberg, te Leyden, A. 1'. van Slolk, te Rotterdam, en E. E. Vreede, te Tilburg. Bij gelegenheid van de algemeene vergadering in 18G1die te Haarlem moet plaats hebbenzal aldaar eene algemeene Nederlandsclie tentoonstelling van nijverheid gehou den worden. liet gelijktijdig gehouden nijverheids-congres is door een 70-tal leden bij gewoond. Te Zulplien is op den 10den en lldcn dezer de algemeene vergadering gehouden van de Ned. verceniging tot afschaffing van sterken drank. In de openbare bijeenkomst in de Broederkcrk traden als sprekers op de hh. prof. P. Hofstede de Groot, mr. J. T. Buys, d'. T. R. C. lluydecoper en mr. C. C. E. d'Engelbronner, terwijl dr. T. Kroon door ongesteldheid werd ver hinderd het woord te voeren. Na den afloop was aan hoofdbestuurders en afgevaardigden gelegenheid gegeven lot het bijwonen van een concert inden tuin der buitensocieteit. Den tweeden dag zijn de huishoudelijke werkzaam heden volbragt in de fraaijc landschapskaraer, daartoe door het gemeente bestuur afgestaan. Een eenvoudige maaltijd besloot het geheel. Bij het arbeidende personeel in het kamp te Blillingen onderscheiden zich 8 Amsterdamsche timmerliedendie eene gelofte hebben gedaan om baard noch hoofdhaar te scherenvoor dat de werkzaamheden aldaar zullen zijn geëindigd, op straf eener boete van eenige guldens ten voordeele hunner makkers. Tot nu toe bleven zij hunne gelofte getrouw. Hoe zij het zullen maken, nu het zeker is dat de werkzaamheden eerlang, door de komst der troepen, zullen moeten worden gestaakt, om eerst in het volgende voorjaar weder te worden hervat, zal later blijken. Curatoren van de Groningsche hoogeschool hebben den heer J. de Vries, med, cand., benoemd tot adsislent bij het physiologisch laboratorium van den hoogleeraar van Deen. Op het einde van de vorige week is te Nieuw-Buinen (Drenthe) een broodbakker van Stads-kanaal op den openbaren weg door twee dronken scharenslijpers op eene moorddadige wijze aangerand, waarvan de een hem met een sink hout onverhoeds eenige slagen wilde toebrengendie hij echter op eene gelukkige wijze wist te ontwijken. Daar de scharenslijpers zagen, dat zij hunne jeneverwoede aan dezen persoon toch niet konden koelen, randden zij daarna eene vrouw op eene onkiesche en schandelijke wijze aan en trachtten zij ook nog twee mannen met hunne messen te verwonden. Men is de daders op het spoor. Volgens het Dagbl. v. 's Gr. is door de hh. Montauban van Swyn- drecht c. s.civiel ingenieur, gevestigd te Rotterdam, concessie aangevraagd voor den aanleg van een spoorwegnet, ter lengte van 909 Nederl. mijlen. Daaronder komt o. a. voor eene lijn van 's Gravenhage naar Boxtelover Gouda, langs Oudewater, Schoonhoven, Gorinchem, Werkendam en 's Iler- togenbosch. 's GRAVENHAGE, 14 Julij. Door Z. 31. is aan mr. YV. J. baron d'Ablaing van Gicssenburg ver gund hel aannemen der versierselen van ridder der orde van den Rooden Adelaar, 3de kl.hem door den prins-regent van Pruissen geschonken. Z. 31. heeft benoemd tot regter in de arrond.-regtbank te Sncek mr. W. van Nauta Lemlte, thans kantonregter te Woubrugge. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te Ruurlo is benoemd de heer II. S. Rambonnet, thans rijks-klerk bij het entrepot der in- en uil- gaande reglen te Amsterdam. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: tot 2den luit. bij het wapen der infanterie: bij bet lste reg. jhr. H. Laman Trip, W. F. G. L. van Sou, G. L. Laiigguth en J. II. Boerrigter; bij het 2de reg. J. A. H. Boellaard; bij liet 3dc reg. C. P. Lammers, A. van der Jlecr, C. W. Hopmans van Wurmond en F. C. W. von Hombij het 5dc reg. J. F. FocquinP. K. P. J. van Slooten en O. Aeijetls; bij het 7de reg. T. C. van Nes, jhr. L. van Beyma, 31. de Siller en E. Roelants; bij het 8!te reg. N. W. Hofstede; tot 2dcn luit. bij het wapen der cavalerie: bij bet lslc reg. dragonders II. E. C. Scheidins, J. N. Blaauw, jhr. 11. Engelen van Pylsweert en C. G.Roukens; bij het 2de reg. drag. J. P. Wijnstroom en E. BI. A. W. Phaff; bij het 3dc reg. drag. F. de Bas, L. C. Quarles van Efford, jhr. BI. B. W. des Tombe, C. G. G. Vertholen en A. C. baron Suouckaert van Schauburg; bjj het 4dc reg. drag. jhr. C. Janssens, P. G. Blaas Geesteranus en jlir. J. E. A. Bleijer lol 2de" luit. bij het wapen der artillerie: bij hel Ist4 reg. vesting-artillerie BI. L. C. Staring, A. B. Star Busmann, J. van Lelyveld, L. Zegers Veec- kens, J. J. L. P. Snabilie' en J. T. J. Jans; bij het 2d0reg. vesting-artillerie W. Hoogenboom, 31. J. H. baron van Slingelandt, L. F. Blaas Geesteranus en W. P. Stakman; bjj het 3de reg. vesting-artillerie C. L. vanPesch, J.B. van den Oudendijk Pieterse, II. A. Kiister, II. H. Ramaer, F. Goers, II. II. E. de Waal, J. A. Geselschap en W. II. Bierman; tot 2ófa luit. bij liet corps ingenieurs, mineurs en sapeurs F. BI. baron van Eek, F. J. van Heusden, G. G. G. Canter Cremers, W. BI. Weslcrman, A. J. C. J. S. Bergsma, 11. P. L. C. de KruylT, A. Jenlink en J. Fabius; bij het personeel dermilit. administratie: lot 2dcD luit.-kwartiermcesler, bij hel 6dc reg. infanterie G. II. Dröher; tot 2den luit. bij het leger in O.-I.bij bet wapen der artillerie J. F. Kielstra, B. A. II. Arnlzenius, F. 11. Julius, C. BI. Gude, J. E. Biljardt, Koper, A. llyiiekampA. J. BI. Willemse, G. Scheltcma A. BI. P. Krijger, II. Adaina van Scheltcma, J. C. F. baron van Heerdl, J. A. Broese van GroenouP. F. Vreede, II. Niepce, D. J. II. Schlifer en G. A. G. BI. Carlier; bij liet corps der genie en sapeurs C. R. van Lennep en II. J. C. W. Luijens, allen kadeis van de militaire academie. Z. BI. heeft goedgevonden: ter erkenning der diensten, door wijlen J. van der Horst, in leven brandmeester te Leeuwarden, bij den brand van de kazerne Prins Frederik aldaar op 14 Junij jl., waar hij in en door de vervulling van zijne dienst het leven verloor, bewezen, aan zijne weduwe G. J. Vos eene gratificatie van ƒ300 te verleenen, en als blijk van zijne goedkeuring en tevredenheid, wegens betoonden ijver, moed cn mensehlie- vendheid bij gelegenheid van voornoemden brand, toe te kennen: de zilverea

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1