reeds in hechtenis is genomen. De justitie had, daartoe geleid door ver kregen inlichtingen, vermoeden gekregen op den surnumerair N. R. bij de posterijen geplaatst op het ambulant postkantoor van den spoorweg en wo nende te Antwerpen. Men begaf zich alstoen naar Roozendaal, op een tijdstip dat N. R., op de spoorweglijn dienst doende, aldaar moest passeren, terwijl er gezorgd was dat een ander beambte de dienst kon overnemen. Daar onderging N. R. een verhoor, waarin hij de uitgaven, die hij sedert het tijdstip van het vermissen van de bewuste brieven gedaan had, niet moet hebben kunnen verantwoorden. Inlichtingen, staande dat verhoor, door middel van den telegraaf genomenbetreffende de aankomst van gel den, kwamen verkeerd uit. Kortom, N. R. werd in hechtenis genomen en naar Breda gevoerd. In zijne woning te Antwerpen is nog een aanzienlijk deel van het ontvreemde gevonden. N. R. is de zoon van eene geachte Bredasche familie en slechts 20 jaren oud. Volgens eene opgave in de Staals-Courani zijn in de eerste zes maan den van dit jaar voor de eerste maal Nederlandsche zeebrieven uitgereikt aan 65 schepen, inhoudende 5398 lasten, waarvan er 8 buiten 'slands zijn gebouwd. In de eerste zes maanden van 1859 bedroeg dit getal 59 sche pen, inhoudende 6190 schepen. De memorie van beantwoording der regering, betreffende het wets ontwerp omtrent den aanleg van spoorwegen is thans openbaar gemaakt. In dit uitgebreide stuk wordt aangemerkt, dat de regering overtuigd is, dat het thans voorgedragen stelsel, ten einde in eene sedert langen tijd ge voelde behoefte te voorzien, in alle opziglen de voorkeur verdient; dat de vraagwaarop het in dezen aankomtte wetenof de voor dit stelsel door de regering aangevoerde gronden al of niet juist zijnvreemd behoort te blijven aan alle persoonlijke beschouwingen; en dat moet blijken, of de tjjd daar is, dat men van de concessie-stelsels, die lol zooveel teleurstelling heb ben geleid, moet afzien, en een nieuw stelsel aannemen, 'twelk tot het bereiken van het gewenschte doel moet leiden. De regering meent zich daar aan te hebben gehoudenen verklaart dien weg te zullen volgenvermits de zaak te ernstig is om die met partij- of persoons-beschouwingcn te ver mengen. Aan de aanvraag om mededeeling van de ingediende verzoeken om con cessie voor den aanleg der spoorwegen te erlangen is, zooveel mogelijk, voldaan. Naar aanleiding van dein 't midden gebragle aanmerkingen, heeft de voordragt eenige wijziging ondergaan, derwijze, dat, bij de bepaling van de lijn van Uarlingen, langs Leeuwarden en Groningen, naar de Hanover- sche grenzen, het voorschrift, dat deze zal worden aangelegd in de rigling van Aschendorf, is weggelaten; dat niet alleen van Leeuwarden, langs Heerenveen en Sleenwijkeen spoorweg naar Meppel zal worden aangelegd maar ook een weg van Groningen, langs Assen, naar laatstgenoemde plaats; dat bij den aanleg zooveel mogelijk op verschillende punten gelijktijdig zal worden begonnen. Verder wordt bij de gewijzigde voordragt voorgesteld, dat de wjjze van exploitatie zal worden bepaald bij de wet. '8 GRATEN HAGK, 7 Jullj. Z. M. heeft den 2den luit. J. A. Vetter, van het lste reg. infanterie, in rang en ancienneteit overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indië. Men verneemt uit Wiesbaden, dat Z. M. de koning voornemens was, den 5den dezer, naar Ems te vertrekken, ten einde een bezoek te brengen bij HH. KK. H1I. prins en prinses Frederik der Nederlanden, ter gelegen heid van den verjaardag van hunne dochter, prinses Maria, en om daar dan tevens H. M. de koningin van Zweden te ontmoeten. Vrijdag (6 dezer) zouden UH. KK. tlH. de groothertog en de groothertogin van Saxen-Wei- mar-Eisenach den koning te Wiesbaden komen bezoeken. Naar wij vernemen is van het opgevat voornemen door Z. M. den ko ning van Beijerenom de zeebaden te Scheveningen te gebruikenafgezien. Z. M. zal zich thans naar eene badplaats in Silezië hegeven. De gepensioneerde kolonel J. P. de Casembroot is in deze residentie aangekomen. In de zitting van de provinciale staten van Zuidholland van gisteren zijn de beraadslagingen ten einde gebragt over het onlwerp-rcglement van Voorne en Putten. Alvorens lot de stemming over te gaan, gaf de voor zitter in overweging omaangezien er verschillende bezwaren waren in het midden gebragt, bij de stemming over art. 1 uil te maken, of men het reglement al dan niet goedkeurde. Hij verzocht dus die leden welke zich met de gemaakte bezwaren vereenigden, legen het artikel te willen stem men. De uitslag der stemming was, dal 42 leden zich tegen en 15 zich voor het artikel verklaardenzoodat het reglement is beschouwd als te zijn verworpen. Aan gedep. staten is alsnu overgelaten om nopens het beheer van den ring van Putten en het land van Voorne zoodanige voorstellen te doen, als zij geraden mogten oordcelen. Na de gewone pauze, is er door eenige leden een voorstel gedaan, om aan den heer l'Honoré, eervol ontslagen ambtenaar ter provinciale griffie, die 50 jaren in dienst der provincie was geweest, een blijk van hulde en erkentelijkheid, wegens zijne langdurige en getrouwe diensten, toe te ken nen. Dat voorstel zal nader in behandeling worden genomen. Vervolgens zijn nog onderscheidene besluiten genomeno. a. tot het af wijzen van een nader gevraagd subsidie door de Israëlitische gemeente te Dordrecht voor een nieuw kerkgebouwlot hel verleenen van een subsidie van 500 aan de kweekschool voor onderwijzers te Leyden; en tot het verleenen van een subsidie van ƒ1300 aan de kweekschool voor zeevaart te Leyden. Eergisteren zijn te Scheveningen door de pink Johanna Gerardina rccder de heer L. de Jager, zeven ton pekelharing aangebragt, die op den publicken afslag hebben gegolden 75 de ton. BUITENLAIVDSCnE BERlGTEiV. «ELCIE. Te Antwerpen heeft Woensdag namiddag op nieuw een hevige brand gewoed, en wel in dc rue des Sermcnts, achter het stadhuis, in een huis bij de gilde Zilveren hoek natie in gebruik. Hij ontstond op de boven verdieping door twee gezinnen bewoonden nam zoo spoedig toe dat de vader en de moeder van een dezer gezinnen zich door middel van een touw hebben moeten laten afzakkeneen kind werd door een der spuitgasten uit het midden der vlammen gerukt, waarbij hij zelf nog eenige brand wonden kreeg. Het mogt, na veel inspanning, aan de brandweer geluk ken zich van het vuur meester te maken. Bjj de blussching is een man door eenen wagenmet tonnen water beladenoverreden en gevaarlijk gekwetst. Het verbrande gebouw en de daarin voorhanden geweest zijnde goederen waren verzekerd. Dezelfde persoon die ten vorige jare aan het bestuur der gasthuizen van Verviers 16,000 fr. had toegezonden heeft op nieuw 20,800 fr. aan hetzelve doen toekomen. ENGELAND. LONDEN 5 Julij. De wedstrijd in het schijfschieten te Wimbledon is in opgewonden stemming voortgezeten daarbij hebben zich de herwaarts overgekomen i Zwitsers bijzonderonderscheiden, hoewel zij gebruik moesten maken van de Enfleld-buks, een wapen waarmede zij niet vertrouwd zijn. Hunne eigene buksen namelijk waren aan de Fransche tolkantoren in beslag genomen en liggen daar thans nog behoorlijk verzegeld, niettegenstaande de Zwitsers voorzien waren van een certificaat van den Franschen consul-generaal in Zwitserland, in welk certificaat het doel hunner reis en de bestemming van hunne wapens werden opgegeven. De tolbeambten sloegen daarop geen acht en de tijd liet niet toe bij hooger hand verloogen in te dienen. Hier te lande is eene dames-vereeniging gevormd om giften in te zamelen tot ondersteuning van de zieken en gewondende weduwen en weezen van Garibaldi's volgelingen en van henwelke in Palermo en elders door den strijd noodlijdend zijn geworden. De gravin van Shaftes bury staat aan haar hoofd. Gedurende de laatste dagen zijn zeer aanzienlijke faillissementen in den leerhandel bekend geworden. Het grootste daarvan is dat der heeren Slreatfield, Laurence Mortimoremet een passief van ongeveer 1,000,000 welk huis verscheiden andere in zijnen val heeft medegesleept. In de pakhuizen te Liverpool liggen thans 1,300,000 balen katoen op gestapeld. Daar de voorraad nog nooit zoo groot geweest is, zijn er thans buitengewone maatregelen tegen brandgevaar genomen. Met het brikschip Henriette is de eerste lading van in de kolonie Natal gewonnen suiker in de Clyde aangebragt. Die lading bedraagt onge veer 260 ton en men zegt dat de suiker van de voortreffelijkste hoedanig heid is. Het is naauwelijks vier jaren geleden, dat de kolonisten in Natal voor de eerste maal suiker voor hun eigen gebruik invoerden. Uit New-York meldt men dat het congres, kort voor de sluiting der zitting, zich vereenigd heeft met een wets-ontwerp tot het aangaan eener geldleening van 21 millioen dollars ter dekking van het tekort in de schat kist. Uit Californië had men vernomen, dat er dagelijks schermutselingen met de Indianen van westelijk Utah plaats hadden en een algemeen gevecht te gemoet werd gezien. Eenigen tijd geleden heeft het huis van volksafgevaardigden der Unie eene commissie benoemd om te onderzoeken of de president werkelijk zoo als beweerd werdwerkzaam was geweest om door omkooping stemmen voor zekere voordragten van zijn bestuur te winnen. Hoewel de president zich daar tegen, op grond van onbevoegdheid had verzet, is de zaak toch doorgezet. In het rapport van genoemde commissie worden een aantal getuigenissen en feiten aangevoerd, uil welke, naar het oordeel van de commissie, onwe- dersprekclijk blijkt, dat de president 's lands geld, gunsten, bedreigingen, afzettingen gebezigd heeft om stemmen en dagbladen te winnen voor onder scheidene ontwerpen van wet, vooral die tot bevordering van de instelling der slavernij strekken, liet huis heeft daarop eene reeks van voorstellen aan genomen, strekkende om de handelwijze van den president en van den minister van marine in het beheer van dat departement als oneerlijk af te keuren. FRANKRIJK. PARIJS. 5 Julij. Z. M. dc koning der Nederlanden heeft den keizer betuigingen van con- doleantie doen toekomen wegens hel overlijden van prins Jeröme. Op den 10de" dezer zal er in al de kerken des rijks eene dienst wor den verrigt voor de rust der ziel van prins Jeröme. Bij het wetgevend ligchaam is thans ingekomen een ontwerpstrek kende om de stad Parijs magtiging te verleenen lot dc uitgifte van 287,618 obligatiën, elk 500 fr. groot, ten einde te voorzien in de onkosten, noodig geworden door de uitbreiding der hoofdstad. Bij keiz. besluit is Alexander Bienvenu, daglooner te Marseille, be noemd tol ridder van het Legioen van Eer, wegens de lalrjjke blijken van moed en zelfopofferingbij het redden van menschenlevens gegeven. ITALIË. De Napelsche regering gaat voort haar liberaal programma ten uitvoer te brengen door de herstelling van de constitutie van 1848 en de wet op de drukpers, alsmede door de oprigling eener burgerwacht en de invoering van de ministeriële verantwoordelijkheid. Uitmuntende maatregelen, indien men maar de verzekering had dat hetgeen thans door den nood gedrongen wordt toegestaanlater niet zal worden ingetrokken. Dit vertrouwen be staat nog niet, hoewel het tegenwoordige bestuur zich veel moeile geeft om de gemoederen daartoe uit te lokken, vooral door eene aansluiting bij Sardinië, waarbij het zich Iaat leiden door de raadgevingen van den Fran-

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2