leydsche courant. 1 SCO. N". MAANDAG 9 JULIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag; uitgegeven. Die vati Maandag komt uit Zaturdag Avond. \U. De Prijs der Courant is 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 7 Julij. Van Petermann's Mittheilungen zagen sedert onze laatste aankondiging drie afleveringen het licht, die ons weder met menig deel van onzen aardbol nader of wel voor hel eerst bekend maken en in het algemeen menige bij zonderheid mededeelen die voor den beoefenaar der aardrijkskunde belang rijk is. Zoo bevat de 4de aflev. eene uitvoerige verhandeling over de pro vincie Valdivia in Chili en de Duilsche nederzettingen aldaar en in Llanqui- bue, door dr. R. A. Philippi, hoogleeraar in de natuurlijke historie aan de universiteit Santiago de Chili, bij welke verhandeling eene naar de eigenhan dige teekening van Philippi en andere bescheiden door Petermann vervaar digde kaart gevoegd is; eenige bladzijden over de belangrijke reis van den Franschman du Chaillu in het aan beide zijden van den aequator gelegen gedeelte van West-Afrika, van 1855 tot 1859, naar mededeelingendoor den reiziger in het begin dezes jaars in eene vergadering van het geographische genootschap te New-York gedaan en in den New York Tribune opgenomen; een opstel over de volkstelling in het keizerrijk Oostenrijk op 31 Oct. 1857, van dr. Adolf Ficker; een van eene kaart toegerust herigt omtrent des be kenden dr. Livingstone's onderzoekingen aan de Shire-rivier en het Shirwa- nieer in Zuid-Afrika, in April 1859. In de 5de aflev. treffen wij aan een liislorisch-ethnographisch overzigt van de volken van den Caucasus, door A. Berger, secretaris van het aardrijkskundig genootschap te Tiflis; eene mcdedceling omtrent de bevolking van Chili naar den laatslen census, insge lijks door den reeds genoemden dr. Adolf Fickermet eene in den tekst ge voegde kaart in houtsnede, waarop de verhouding van de onderscheideue deelen des lands met betrekking lot de bevolking is aangegeven; eene, voor ons inzonderheid allerbelangrijkste, orographisch-pbysische beschouwing van Java, volgens de onderzoekingen van dr. F. Junghuhn, begeleid van eene fraaije kaart, die door dr. Petermann naar de groote kaart van dr. Junghuhn en de hypsomelischc opnemingen van onderscheidene natuur- en aardrijks kundigen van naam vervaardigd is. De 6de aflev. geeft ons eer. uitvoerig oorspronkelijk berigt omtrent de Russische expeditie naar Chorassan en Perzië, in de jaren 1858cnl859, van den kruidkundige der expeditie, den staatsraad professor A. vpn Bunge; mededeelingen omtrent en kaart van dc door den Hongaarschcn reiziger Ladislaus Magyar in 1850, 1851 en 1855 bezochte Afrikaansehe gewesten, Moluwa, Moropu en Lobal; eene bij drage lot de kennis der nieuw geopende havens in China, Japan en de Pliilippijnschc eilandentoegelicht door eene kaartwelke door Petermann meest naar Engelsche opnemingen, bewerkt is en niet alleen eene voorstel ling van hel geheel geeft, maar nog 7 afzonderlijke plans bevat, als van Kanagawa en de baai van Jedo, Shanghai, Taiwan, Khiungtschcu, Sual, lloilo en Zamboanga. Bovendien bevatten de drie bier kortclijk besproken afleveringen een groot aantal kleinere, maar niet te min zeer lezenswaardige opstellen en kortere of langere verslagen omtrent vele in den laatsten tijd verschenen werken en kaarten. Bjj dc 6dc aflev. eindeljjk is nog gevoegd de oproeping, waarbij men door prof. Ehrcnberg en dr. Barth, in naam van hel Komité fiir die Ritterstiftungte Berlijn, wordt uilgenoodigd tot dit fonds, dat door het geographische gezelschap te Berlijn ter nagedachtenis van den beroemden Carl Ritter gesticht is en ten doel heeft in hel belang van aardrijkskundige kennis te ondernemen reizen te ondersteunennaar vermogen bjj te dragen. De verdienstelijke Justus Perthes heeft zich onder meer anderen wel met het inzamelen van bijdragen willen belasten en te dien einde ge melde oproeping in zijn maandschrift doen volgen van eene inleekenlijst, die door hem met eene inschrijving van 200 thlr. geopend is. Wij twijfelen niet of zoodanig voorbeeld zal tot deelneming opwekken, en er toe leiden, dat men de 5000 thlr., die men aanvankelijk behoeft, spoedig bijeen heeft. De directeur van 's rijks vee-artsenijschool heeft ter kennis van belang hebbenden gebragt dat het examen van toelating tot kweekeling bij die inrigting zal plaats hebben op 4 September aanst. Men verneemt, dat, na voldoend afgelegd examen, tot officier van gez. der 3de kl. aan den koning zullen worden voorgedragen de kweelde lingen aan 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen te Utrecht, als: voor de landmagt: P. A. D. Couvée, F. K. J. Pabst en D. II. van Vierssen; voor de zeemagt: J. J. Borst, J. O. llarlhoornII. C. Schroder, J- C. D. Stcendijk en W. U. Visscher van Aalst bij het personeel der ge- neesk. dienst in Oost-Indië: A. J. van der Burg, C. L. van der Burg, C. C. Couwenberg, C. H. E. DeelkenH. H. Dieperink, J. Goslings, J. W. Gouda Quint, W. K. F. Ilartstecn G. Karsen C. F. J.W. Osterloh, A.T. iPfijn, S. P. van Wcezel en II. J. van der Weide. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenoinenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 78 tot 91 personen. In de maand Jnnij zijn over den Hol), spoorweg vervoerd 129,719 reizigers, gevende eene opbrengst van ƒ110,713; de opbrengst van het goederen-vervoer was ƒ18,230,64. In dezelfde maand heeft het vervoer van reizigers over den Ned. Rijn spoorweg 111,709, het vervoer van goederen ƒ37,544, en het vervoer van reizigers en goederen, door direkt verkeer met Üuitschland22,572 op- ■getaragt. b ixtoor -,t slhoibd ablsov Met zekerheid deelt men ons mede, dat dezer dagenden procureurs-ge neraal en door dezen den officieren van justitie is aangeschreven om eene opgave te doen van het aantal notarissen, dat, in overeenstemming met de vermeerderde bevolking, naar den maatstaf der laatste volkstelling, aan het tegenwoordig getal zai dienen te worden toegevoegd. Deze aanschrijving steunt op art. 3, al. 2 der wet op het notarisambt, waarbij liet maximum der notarissen is bepaald op ée'n van de 4000 zielen. Ook verneemt men met eenige zekerheiddat vermoedelijk nog dit jaar een koninklijk besluit zal worden genomen, waarbij deze uitbreiding van het getal der notarissen wordt vastgesteld en geregeld, zoo als dit ook is gedaan, (na afloop der volkstelling) bij kon. besluit van 18 Januarij 1860 Staatsblad n°. 6). (Hbl.) Aan de kon. akademie te Delft is voldoend examen afgelegd voor de betrekking van Oost-Indisch ambtenaar 2dekl.door de hh. J. H. L. d'Aulnis de Bourouil, A. C. Andreas, J. de Blaauw, F, G. A. van Delden, J. H.F. Sollewijn Gelpke, J. W. G. Harloff, J. C. T. Kroesen, Li C. E. Kniphorst, E. W. Levyssohn Norman, D. T. W. Lucassen, J. W. Mensing, J. Muile meister, B. Smissaert, P. J. A. Spaan, A. J. Spaan, A. J.Voet, J.F. W. Wessels, L. Wessels en F. L. Wattendorff. Door den gemeenteraad van Rotterdam is besloten dat het standbeeld van Tollens in het Park aldaar zal geplaatst worden. Gisteren avond is te Amsterdam aan mevr. Ristori, bij de opvoering van het treurspel Pia des Tolomei, vail wege bot publiek cenc trvffendo hulde gebragt. Nadat zij bij herhaling was terug geroepen werd haar een prachtig bouquet aangeboden, en namens eenige studenten eene uitmuntend bewerkte zilveren lauwerkrans op het hoofd geplaatst. De kunstenares was over dit huldebetoon diep getroffen. Te Amsterdam is in het lokaal van dc Vereeniging voor Volksvlijt eene tentoonstelling geopend van voorwerpen die op het onderwijs betrekking hebben, liet is eene niet onbelangrijke verzameling, waaronder menige curiositeit uit vroegeren tijd voorkomt. Eergisteren heeft er in de gemeente Haarlemmermeer een hevige brand plaats gehad. Daardoor is de stoomkorenmolen op de Badhoeve van den heer Amersfoordt en de nabij gelegene hooiberg en magazijn van werktui gen en koren een prooi der vlammen geworden. Daar deze gebouwen bijna uilsluitend van hout waren opgetrokken en er in het gebouw waar de brand ontstond een groote massa turf en steenkolen aanwezig was, is het te begrijpen dat de brand spoedig een grootcn omvang verkreeg. De brand weer van de gemeente Sloten heeft bij deze ramp goede diensten bewezen. In het geslicht Meer-en-Berg hebben Woensdag 11. de hh. Appy, vio loncellist, en Richard Hol, pianist, een concert gegeven. 180 lijders waren daarbij tegenwoordig en gaven meest allen blijken van dankbaarheid voor het genot dat hun geschonken werd. Uit Leeuwarden schrijft men het volgende: De kazerne, die door den brand is vernield, zal ten koste van het rijk op de oude fundamenten worden opgebouwd. De majoor van Druynen, eerst-aanwezend ingenieur te Gro ningen die de kazerne heeft opgenomenzal deswege eene opgaaf aan het departement van oorlog inzenden. Wegens plaatsgebrek zal de alhier geves tigde 2dc kompagnie van het 4dc bataillon van het 8sle reg. infanterie naar Groningen worden verplaatst. Uit Harlingen meldt men dat het tegenwoordige weder bijzonder gun stig schijnt te zijn voor den boer en veehouder, voor zooveel betreft de op brengst van het grasgewas. Volgens deskundigen toch bedroeg de waarde aan boter en kaas, die in eene week gedurende de maand Jnnij werd uit gevoerd, circa ƒ250,000, uit Harlingen alleen en na aftrek van hetgeen uit andere provinciën komt. De vreemde militairen, die bij het 6de reg. infanterie, te Breda in gar nizoen, zijn ingedeeld, bestemd voor hel leger in Indië, zullen allen bij het 2dc reg. infanterie te Vlissingen worden overgeplaatst. Op hel postkantoor te Dordrecht zijn op den 14 Junij 11. twee brie ven aangeleckcndwelke of aldaar of aan de ambulante expeditie iusschen Moerdijk en Antwerpen zijn ontvreemd geworden. Zij hielden in 3 bank- billet teilelk groot ƒ300, 2 dito, elk groot ƒ60, 1 dito a ƒ25, 2 munt- billetlcngroot ieder ƒ10. en een dito a ƒ50. Men verneemt thans dal de persoon, die zich aan de ontvreemding van dien brief heeft schuldig gemaakt,

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1