Per Telegraaf. dat liij niet alleen om zijnen persoonlijken moed en zijne liefderijke hoedanig heden, maar ook van wege zijnen eerbied voor de godsdienst mogt geroemd worden. Bij gelegenheid van liet overlijden van prins Jeróme is op last des kei zers aan ieder der maires van de 20 arrondissementen van Parijs ecne som van 2500 fr. ten behoeve der armen toegezonden. jjen beweert dat de goede verstandhouding lusschen onze regering en die van Rusland niet meer zoo is als vroeger. De laatste moet zich ver ontrusten over de beweging welke in Polen wordt opgemerkt, en over de aanmoediging welke deze van hier schijnt te ontvangen. Vorst Gortschakoff zou een onderhoud met den heer de Monlebello, onzen ambassadeur te Pe tersburg, gehad en hem, ofschoon op vriendschappelijken loon, hel misnoe gen er over te kennen gegeven hebben dat Frankrijk als het ware met de omwenteling in alle landen in verband scheen te staan. Ook is den heer Kisseleff, ambassadeur van Rusland alhier, opgedragen dezelfde ongerustheid aan den minister Thouvenel te kennen te geven. Dat onderhoud heeft zeer Isn» geduurd en het volgende wordt dienaangaande verhaald: de heer Kisse leff0 heeft den minister beduid dat Rusland alles wat er voorvalt niet met onverschillige oogen kan aanzien. Ten opzigte van het Italiaansche vraag stuk is men, bij voorbeeld, aangevangen met Lombardije, daarop zijn de Hertogdommendaarna is de Romagnathans is Sicilië gevolgdmorgen zal de beurt aan Napels, overmorgen welligt aan Rome, Hongarije en Polen zijn. Dit niet stilstaan op den eens ingeslagen weg was het wat Rusland verontrustte. De heer Thouvenel zou hierop met vredelievende betuigingen, met de plegügste verzekeringen geantwoord hebben, maar de heer Kisseleff hem nogtans tamelijk onvoldaan verlaten hebben. Bjj het wetgevend Iigchaam is een ontwerp van wet ingediend, strek kende tot goedkeuring van artt. 6 en 15 eener overeenkomst, aangegaan tusschen den minister van binnenl. zaken en de hh. Rowett c. s.tot het aanleggen eener onderzeesche telegraaflinie tusschen Frankrijk en de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika. Volgens den Mon. de l'armée beslaat er nog hoop op eene vreedzame vereffening van het geschil tusschen China en de westersche mogendheden, daar het hof van Peking op nieuw eene schikking had voorgeslagen. Wel was liet nog niet bekend, of dat voorstel aannemelijk was; doch in allen gevalle dacht men dat de aankomst der heeren Gros en Elgin zou worden afgewacht, alvorens een besluit dienaangaande te nemen en de reeds aange vangen vijandelijkheden verder voort te zetten. Baron Gros en lord Elgin zijn den 18de» Mei in China aangekomen. Volgens den Courrier de Paris zijn er op nieuw onderhandelingen geopend met de Oostenrijksche regering over den afstand van het stoffelijk overschot van den hertog van Reichstadt aan Frankrijk. Te Straatsburg is Vrijdag 11. een hevige brand uitgebarsten in het ma gazijn van den boekhandelaar Piton, die zich tot een aangrenzend huis en ook tot het collegie van St.-Guillaume uitstrekte. Beide huizen zijn bijna geheel afgebrandterwijl een gedeelte van het collegie insgelijks eene prooi der vlammen is gewordenwaarbij een 50-tal studentendie aldaar in de godgeleerdheid worden onderwezenal wat in hunne kamers was hebben verloren. Men schat dat niet minder dan 25,000 boekdeelen in het ma gazijn verbrand zijn en dat buitendien nog eene waarde van 300,000 a 400,000 fr. vernield is. Een twintigtal personen zijn bij dien brand ligt gekwetst geworden. Uit de meeste departementen komen zeer gunstige berigten in omtrent den toestand van het gewas. Alles kondigt eenen overvloedigen oogst aan. Ook de wjjnstok staat zeer goed. liet Bulletin de V Observatoire meldt dat er thans een 60-tal vlekken, in 10 of 12 groepen verdeeldop de zon worden waargenomen. De heer flhacornac, die daarvan reeds gedurende 12 jaren naauwkeurig aanleekening houdt, zag die vlekken nog nimmer in eene zoo groote menigte. Deze vlek ken zijn somtijds binnen den tijd van eenige uren geheel van gedaante veranderd. Morgen viert de zuster van Chateaubriand, de gravin de Marigny, haar 100«ten geboortedag. Hare nog indrukwekkende gestalte, hare edele gelaatstrekken en levendige geest wekken algemeene bewondering. ITALIË. Uit onderscheidene berigten uit Napels kan men afleiden, dat de conces sion, waartoe de koning is overgegaan, hem zoo goed als afgedwongen zijn door zijnen oom, den graaf Aquila, met medewerking van den Franschen gezant, den heer Brcnier. Beide heeren hebben bij herhaling moeten aan dringen op de vervulling der beloftendie de koning hen gedaan had. Men riet daaruit hoe groot de invloed is van de reactionnaire hofpartij. Toen het kon. besluit betreffende de hervormingen in den morgen van 26 Junij werd afgekondigdondervond het een zeer koel onthaal. De koningsge- zinden ontvingen het met moejjelijk te verbergen spijt en de Italiaansche partij met wantrouwen. Later hebben de eerstgenoemden eene demonstratie willen doen ten gunste van den koning, maar ook de andere partij bleef niet achter om onder de kretenleve Victor Emmanuel! leve Garribaldi! aan die beweging te beantwoorden. Een en ander gaf aanleiding tot het voorgevallene met den heer Brenier en het plunderen der politie-bureaux. Men weet nog niet zeker aan welke partij men deze wandaden moet toe schrijven, want daarover zijn de gevoelens zeer uiteenloopend. Sommigen beschouwen zelfs het eerste als een uitvloeisel van persoonlijken haat, zonder eenig staatkundig doel. Op den 28st™ jSi gelijk reeds gemeld is, het volk in al de commissa riaten van policie binnengedrongen en heeft aldaar eene groote verwoesting aangerigt. Het aantal daarbij gekwetste en vermoorde ambtenaren bedraagt in het geheel 40 personen. Een hunner is door het graauw in de bran dende archieven geworpen en zoodoende omgekomenwaarna de uit de bu reaux geroofde voorwerpen in triomf door de stad werden gedragen. Ten gevolge dezer feilen heeft de koning bevel gegeven tot de or.middeljjke za- menstelling eener nationale garde. Het offlcieël orgaan heeft zich, bij de vermelding daarvan, verpligt geacht hulde te brengen aan de meerderheid der ingezetenen, die zich te midden van dit alles zeer bedaard heeft ge houden. De advokaat Romano is thans benoemd tot directeur van policie, terwijl er tevens eene proclamatie is uitgevaardigd, waarbij de militairen worden uitgenoodigd om, zoo mogelijk op eene gematigde wijze, bij zamen- scholingcn het volk te noodzaken uit elkander te gaan. Te Napels is thans weder een billet verspreid, waarbij het volk uitgenoo digd wordt geen vertrouwen te stellen in de aangeboden verzoening, maar zich te scharen rondom den troon van koning Victor Emmanuel. Al wie zich bij de Bourbons voegt, in plaats van het vereenigingswerk van Gar ribaldi te ondersteunen, wordt daarin een verrader van Italië genoemd. Omtrent den staat van zaken te Palermo verneemt men dat er onder de voormalige ambtenaren talrijke gevangennemingen hebben plaats gehad, waaronder aanzienlijke personen zijn. Het volk heeft er op aangedrongen dat ze onmiddellijk gefusilleerd werden. Er zijn ook weer eenige policie- agenten vermoord. In weerwil van de oneenigheden tusschen de steden en dorpen en van den tegenstand, dien het innen der belastingen ondervindt, bestaat er bij de bevolking nog altijd dezelfde zucht om de Napolitanen te verjagen. Garribaldi heeft eenige kolonnes naar het binnenland van het eiland gezonden lot handhaving der rust. Over 't algemeen moet Garribaldi zich zeer beklagen over de traagheid en vadsigheid der Sicilianen. Hij ont vangt meer bloemkransen dan vrijwilligers en zij die zich lot nu toe onder zijne vanen schaarden hebben zich noch door moed noch door krijgstucht onderscheiden. Het vroeger door Garribaldi benoemde ministerie is afgetreden en reeds door een ander vervangen. Naar men zegt moet er op den SO5'»" Junij te Messina reeds eene schermutseling tusschen eene afdeeüng der troepen van Garribaldi en de kon. troepen hebben plaats gehad. De Paus heeft, daartoe door den generaal de Goyon uitgenoodigd, de vestingwerken van Civita Vecchia in oogenschouw genomen en is aldaar op eene feestelijke wijze ontvangen geworden. PRUIS SEN. BERLIJN, 3 Juljj. De openbare verkoop der kunstvoorwerpen, behoorende tot de nalaten schap van Alex, von Humboldt, zal op 17 September aanst. plaats hebben. Van 28 tot 30 Aug. ek. zal te Ulm eene algemeene vergadering der Gustaaf-Adolfvereeniging worden gehouden. H. M. de koningin van Zweden is op 1 dezer te Coblenz aangekomen en van daar met haren vader, prins Frederik der Nederlanden, naar de badplaats Ems vertrokken. Uit Munchen meldt men, dat koning Max van Beijeren die hoofdstad heeft verlatenom zich naar Scheveningen te begevenalwaar hjj drie weken zal doorbrengen, om de baden te gebruiken. TURK ÏE. De regering heeft maatregelen genomen om de Christen-bevolking van het eiland Cyprus, wier misnoegdheid en grieven dat eiland telkens weder in onrust brengen, tevreden te stellen. Er waren afgevaardigden van die bevolking te Konstantinopel gekomen met klagten tegen den Turkschen gouverneur des eilands en tegen verscheidene van zijne ambtenaren, waar onder ook Christenen. De regering, die klagten gegrond oordeelende, heeft den gouverneur afgezet, en eenen bijzonderen commissaris derwaarts gezon den met last en volmagt om de door de deputatie der Christenen verlangde hervormingen, zoo ver hij ze billijk en niet aan al te groote bezwaren on derhevig mogt bevindenin te voeren. De voormalige minister van finantiënHassey, is in staat van beschul diging gesteld en zijne goederen in beslag genomen. Dit laatste is ook aan een gunsteling van den Sultan, Osman-Pacha, te beurt gevallen. Het Bairam-feest is te Konstantinopel zouder verstoring der orde afge- loopen; men was daarvoor niet zonder vrees. Bij den brand, die op 10 Junij te Konstantinopel gewoed heeft, zijn 404 woonhuizen, 55 magazijnen, 2 badplaatsen, 2 moskeën, 2 scholen en 1 hospitaal in de asch gelegd. Uit Beyruth wordt het volgende gemeld: De Druzen, versterkt door eenige plunderzieke horden Kurden en Bedouïnen, hebben de stad Zahli, de laatste wijkplaats der Christenenaangevallen en geheel in de asch ge legd. Het getal dooden wordt op 1000 geschat. Del-el-Kamar is daarop ontwapend en geplunderd gewordende inwoners hebben die plaats verlaten. Nog in vele andere oorden is brandstichting gepleegd en zijn de ingezetenen uitgeplunderd en vermoord. In een streek van den Libanon zijnnaar meu zegt, de kinderen op de school gedood, niettegenstaande de Fransche vlag van het schoolgebouw wapperde. Op raad der Franschen zullen de kweeke- lingen der katholieke scholen uit die gestichten huiswaarts vertrekken. Van de Turksche regering is nog geene hulp ontvangen. WEENEN, 5 Julij. Reuters Office.) De coupon van de nationale leening, die met 1 Juljj is verschenen, zal in specie betaald worden. De florijn te rekenen tegen 2 francs 45 cent. ROME, 4 Julij. Reuters OfficeDe Paus stelt de invoering van her vormingen afhankelijk van de voorwaarde, dal de onschendbaarheid van het gebied van den Kerkelijken Staat worde gewaarborgd. NAPELS, 4 Julij. De staat van beleg is opgeheven. De constitutie van 1848—49 is hersteld. De verkiezingen zullen op 19 Augustus plaats hebben en de kamers den 10dcn September bijeenkomen. De Fransche gezant be vindt zich redelijk wel.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 3