Per Telegraaf. voedsel op de markten zijn toe te schrijven, maar aan een. monopolie van den kant der rijke verkoopers van levensmiddelen en dat hel de pligt der peering is ccne commissie van onderzoek naar de zaak te benoemen, cn zoodanige maatregelen te nemen, die de arbeidende klassen boven het peil van hongersnood plaatsen. Tom Sayers cn Heenan zijn hier teruggekomen van eene reis door dc provinciën, waar zij eene vertooning van hunne verzoening hebben gegeven; in eene week tijds hebben zij 1200 verdiend. De Times laat zich zeer hevig uit over de concessiën door den koning van Napels aan zijn volk gedaan. Zij die dezelve hebben ontworpen, zegt dit blad, hebben later niets anders te wachten dan gevangenisstraf. Al de door den koning gedane beloften zijn niets dan uitvlugten, en zullen te gelegener tijd terug genomen wordenwaarom het ook te wenschen is dat niemand zich daardoor om den tuin zal laten leiden. Genoemd blad geeft ook nog eenige inlichtingen over den zelfmoord en den moord, die hier ter stede hebben plaats gehad. De persoon, die zich in Hyde-park van het leven heeft beroofd, is een kleedermaker, Antonio Dherang genaamd, en de echtgenoot van de vermoorde vrouw. Het gedrag zijner 24-jarige vrouw had zijnen minnenijd in eene zoo hooge mate opgewekt dat hij besloot haar te vermoorden, van welk voornemen hij aan zijnen broeder had kennis gegeven. FRANKRIJK. PARIJS, 1 Julij. De Moniteur berigt dat bij het wetgevend ligchaam een ontwerp is ingekomen, strekkende om te bepalen dat in het volgende jaar 100,000 van de dit jaar dienstpligtig geworden jongelieden tot de krijgsdienst geroepen zullen worden. De hertog de Grammont en de hh. Dencdetti en Talleyrand zijn tot grootofficieren van het Legioen van Eer benoemd. Het lijk van prins Jeröme, in het Palais royal op een prachtig praal bed liggende, is door den keizer, de keizerin, de leden der keiz. familie, al de hooge staalsligchamengrootwaardigheidsbekleeders, ambtenaren en andere officiële personen, alsmede door eene talrijke menigte belangstel lenden uit alle standen bezocht. Laatstgenoemden werdentelkens ten getale van 200 personen, bij het lijk toegelaten, om na 5 minuten vertoevens voor anderen plaats te maken. Men berekent dat 60,000 personen het lijk hebben bezocht. De Moniteur deelt het programma der begrafenisplegtigheid mede. Prins Jllurat zal daarbij den keizer vertegenwoordigen. VAmi de la Religion deelt de volgende lijdingen uit Annam mede: In de zending van de Dominikanen in Tongking zijn reeds 30 inlandsche priestersdat is meer dan de helft van het geheele getalbezweken. In het vicariaat van westelijk Tongking, hetwelk 27 jaren lang door mgr. Retord, den uitstekenden prelaat, bestuurd is en onlangs nog in eencn zoo bloeijen- den toestand was, zijn al de dorpen der Christenen met den grond gelijk gemaakt en dc inwoners onder de afgodendienaars verspreid. Vier inland sche priesters zijn er gevangen genomenen ongetwijfeld reeds den marte laarsdood gestorven. Er bestaat groote bezorgdheid omtrent het lot der Fransche zendelingpredikers, welke de vlugt genomen en zich in het bin nenste der bosschen verscholen hebben. Wij hopen dat de Fransche expe ditie, welke naar het verre Oosten is gezonden, na cenen duurzamen vrede met het Pekingsche hof te hebben gesloten, ook aan het rijk Annam weder een bezoek zal gevenen een einde zal maken aan de barbaarsche geloofs vervolging, welke er, trots Frankrijks bemoeijingen en uit haat jegens Frankrijk, den Christenen wordt aangedaan. ITALIË. Volgens beriglen uit Napels is de beweging, door de aankondiging van een nieuw regeringsstelsel ontstaan, eenigzins tol bedaren gekomen. Het ministerie heeft verklaard dat het de nieuwe instellingen volledig en ge trouw zal opvolgen, maar tegelijker tijd de orde en de rust krachtig zal bandhaven. In weêrwil dezer beloften, is het moeijelijk aan te nemen dat de verleende concessiën de dynastie der Bourbons zal redden. Er was voor den koning slechts eene kans om het algemeen van dc opregtheid zijner bedoelingen te overtuigen, namelijk een verbond met Sardinië, en dit middel heeft hij ook aangegrepenmaar gelijk wel te verwachten wasdit steun punt zal hem mede ontvallen. Naar men verneemt is de heer dc Villama- rina, attaché bij het Sardinische gezantschap te Napels, die naar Turyn was gezondenom de regering bet voorstel over te brengen tot het aan gaan van een verbondweder teruggekeerd met een weigerend antwoord. Verscheidene leden van het corps diplomatique te Turyn moeten bij de Sar dinische regering stappen hebben gedaan, om haar lot dit verbond te doen besluiten, doch te vergeefs. De regering moet in die weigering door twee redenen geleid zijn: namelijk door de openbare opinie, welke zeer tegen zoodanig verbond is, cn door de ondervinding dat de Napelsche regering hare plegtigc beloftenbij vorige gelegenheden aan het volk gegeventoen het evenzeer in het naauw was gedrevenheeft verbrokenzoodra het daartoe de kans gunstig vond. Koning Victor Emmanuel moet ook eene nota naar Parijs hebben gezonden, waarin hij de redenen opgeeft, die hem bewogen hebben het aanbod van den koning van Napels van de hand te wjjzen. Volgens sommigen zou koning Victor Emmanuel nog wel lot het aan gaan van een verbond met Napels willen besluitenals de afstand van Sicilië aan Sardinië daarbij ten grondslag wierd gelegd. Garribaldi zou echter, naar men zegt, met eene zoodanige schikking weinig ingenomen zijn, omdat hij dan in zijne plannen gestuit zou worden en zich aan de bevelen van de Sardinische regering zou moeten onderwerpen. Hij moet echter thans, met het oog op de veranderde denkwijze van den koning van Napels, toegegeven hebben om de volksstemming over de vereeniging van Sicilië met Sardinië te bespoedigen, cn op 18 Julij te bepalen. Het officiële blad te Palermo bevat liet volgende besluit van Garribaldi Overwegende dat de Jezuiten en de Liguorianen gedurende het jammerlijke tijdvak van de heerschappij der Bourbons hel krachtigst werkzaam zijn ge weest om het dcspolismus te ondersteunen, zoo besluit de dictator, krach tens de hem verleende magt: »De vereenigingen van reguliere geestelijken, in Sicilië bestaande onder den naam van vereenigingen of gestichten van Jezus of van den Verlosser, worden ontbonden. De daartoe behoorende personen worden uit het eiland gebannen; hunne bezittingen zullen bij het staatsdomein worden gevoegd." Door de reglbank van eersten aanleg te Bologna is mgr. Ratta, vicaris van den aartsbisschop van die stad, tot 3 jaren gevangenisstraf en 2000 fr. boete veroordeeld, omdat hij tot ongehoorzaamheid aan 'slands wetten j anderen had opgezet. In een brief uit Rome worden vele bijzonderheden medegedeeld om- trent de tegenwerking, die de generaal Lamoricière ondervindt; o. a. de volgende: De generaal had last gegeven om affuiten voor het gesehut te l vervaardigen en daaraan dag en nacht te werken. Toen hij eenige dagen later naar de werkplaats ging; om te zien hoe het met de zaak stond, zag hij tot zijne verbazing dat men, in plaats van affuiten, nacht-tafeltjes voor een seminarium maakte. De Paus heeft, ter gelegenheid van den gedenkdag zijner krooning, aan 70 van de 212 staatkundige gevangenen gratie of vermindering van straf verleend. PRUIS SEN. BERLIJN, 1 Julij. Ten einde te waken dat kinderen beneden den 14-jarigen ouderdom, die in fabrieken werkzaam zijn, niet van onderrigt zullen verstoken blijven, heeft de regering dezer dagen nieuwe en scherpe bevelen deswege gezonden aan de gouvernements-inspecteuren van het fabriekwezen. Zij zijn gelast om ten strengste toe te ziendat geene kinderen van dien ouderdom in fabrieken werkzaam zijnten opzigtd van wie het bewijs niet kan overge legd worden, dat zij schoolonderwijs genieten. Vrijdag namiddag is het dak van den nieuw gebouwden gashouder der Engelsche gasfabriek ingestort. Des avonds had men reeds 9 dooden en 13 gewonden uit den puinhoop te voorschijn gebragt. Naar men uit Bern meldt heeft de Zwitsersche bondsraad besloten op de conferentie betreffende Savoije de tusschen Zwitserland en Frankrijk bestaande quaestie aldus uit te drukken: »Is het met de algemeene be langen van Europa overeen te brengen, dat de passage over den Simplon, zonder nieuwe waarborgen, aan Frankrijk zal worden afgestaan?" Wan neer die quaestie tot geene voldoende oplossing mogt worden gebragt, dan zou de bondsraad akte nemen van Frankrijks verklaring, dat het art 92 der Weener slotacte eerbiedigt. TURKTE. Het Journ. de Const, zegt dat de berigtenomtrent de onlusten in den Libanon medegedeeld, zeer overdreven zijn geweest. De onlusten hebben zich niet over het geheele gebergte uitgestrekt; er hebben, wel is waar, bedroevende tooneelen plaats gehad, maar deze hebben zich tot één district bepaald. De eerste vijandelijkheden zijn van den kant der Maroniten geko men; deze waren de aanvallende partij. De Drusen zijn in de worsteling tegen de Maroniten ook nu weder, gelijk in het jaar 1845, door de Griek- sche Christenen bijgestaan. Dc Europeanen zijn ontzien; geene van hunne zijdespinnerijen heeft schade geleden. De door hunne tegenpartij geslagen Christenen zijn op hunnen aftogt door de Turksche troepen beschermd. Hoewel de Maroniten 170,000 in getal zijn, kunnen zij niet aan de 60,000 Drusen, welke het gebergte bewonen, met voordeel het hoofd bieden. LONDEN, 3 Julij. Lord Russell heeft in het lagerhuis verklaard, dat eenige oorlogschepen naar de golf van Napels gezonden zijn, tot bescher ming der Engelsche onderdanen. Hij deelde ook mede dat de regering aan den heer Thouvenel kennis had gegeven dat zij eene conferentie aannam. Rusland had hetzelfde antwoord gegeven. NAPELS, 2 Julij. Reuters Office.) Het programma van den heer Spi- nelli heeft tot grondslag het ontwerp van een Italiaansch staten-verbond zooals het door keizer Napoleon is aanbevolen. Het doel van dat verbond is zuiver defensief. Het zal, terwijl iedere staat zijne autonomie behoudt; de nationale eenheid bevorderen. TURYN, 3 Julij. (Reuters Office.) Men verzekert dat de heer de Talley rand bij graaf Cavour er op aandringt om de aanbiedingen van Napels, die het gevolg zijn van der. door Frankrijk gegeven raad, in overweging te nemen. PARIJS, 3 Julij. Reuters Office.) Dc heer von Metternich heeft het antwoord zijner regering op de nota van den beer Thouvenel medegedeeld. Oostenrijk neemt de conferentie aan, maar zou het initiatief daartoe niet kunnen nemen. Het stemt er nu reeds in toe om bij meerderheid van stem men eene keuze te doen uit de drie voorstellen van den heer Thouvenel. AKAIÏEMIE-NIESJWS. PROMOTIEN AAN DE UTKECHTSCHE IIOOGESCHOOL. Den 29sten Junij de heeren A. J. v. Zadclhoff, van Wageniugen, 11. Tobbe, van Zaandijk, cn S. Meemeling, van Zaandam, allen in de geneeskunde, na verdediging van akademische proefschriften: over ulcus Nomaover de ont steking der voor hoofdboezemsen iets over heelkundige drainage. KERKNIEUWS. AMSTERDAM, 2 Julij. Ds. K. F. Ternooy Apcl, pred. te Delft, heeft het beroep tot pred. bij de Ned. herv. gemeente alhier aangenomen. DELFT, 30 Junij. Tot pred. bij de remonstranlsche gereformeerde ge meente alhier is beroepen dr. J. W. Bok, pred. te Oude Wetering.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 3