door de aanwending der clcclricilcit heeft verworven, verkeert hare toepas sing nog altijd in een staat van kindschheiden verdient gevolgclijk elke nieuwe ontdekking op dat grootcndeels nog onontgonnen veld ieders aan dacht in liooge male te trekken. Eene zoodanige ontdekking heeft men te danken aan den professor Ilughes, een Amerikaan, die de uitvinder is van eene nieuwe en veel verbeterde wjjzc van telegraferen. Eet nieuwe stelsel brengt de depêches in liet vierde van den tijd over, die daarvoor thans vercischt wordt en bovendien op buitengewoon duidelijke wijze, die in het bijzonder voor handels-depêches en beurs-noteringen zoo zeer noodzakelijk is. De tegenwoordig bestaande toestellen worden er door afgeschaft en vervangen door een klavier, waar van de toetsen op de letters van bet alphabet en op de cijfers correspon deren. Deze toetsen, aangeslagen zijnde, brengen, door middel der electri- citeit, de letters of de cijfers niet slechts, onverschillig op welken afstand, getrouwelijk over, maar drukken ze in hetzelfde oogenblik ter plaatse van bestemming op een strook papier zóó duidelijk af, als ware het op eene gewone drukkerij door middel eener handpers geschied. De behandeling is zoo eenvoudig, dat ieder particulier aan het telegraafkantoor plaats zon kunnen nemen om zijne eigene depêches over te brengen. Deze bewonde renswaardige uitvinding is reeds door de praktijk geijkt, daar bet stelsel des heeren Hughes in Amerika bereids over eene lengte van 1000 mijlen telegraafdraad in werking is. Dit systeem zal hoogst waarschijnlijk ook in Frankrijk toepassing vinden, zullende te dien einde eerstdaags te Parijs, in tegenwoordigheid des keizers, de noodige proeven genomen worden. De directeur-uitgever van dit dagblad had het voorregt, dal de heer Hughes voor hem, aan het ministerie van binnenlandsche zaken te Parijs, proeven leverde dezer schoonc uitvinding. De afdrukken van den telegram, die in eenige seconden in zijne tegenwoordigheid werd getelegrafeerd, is hij bereid aan ieder belanghebbende te laten zien. (IV. R. C 'sGRAVENllAGE, 3 Julij. Door Z. M. zijn benoemd in de arrond.-reglbank te Utrecht: tot regter mp. J. J. van Leeuwen jp. thans substituut-griffier j tot regter-plaatsvervanger mr. J. E. van Loenen, advocaat; en tot substituut-griffier mr. C. G. C. van Hengst, thans regter-plaatsvervanger. Tot notaris te Leerdam is benoemd de heer P. C. J. Hondius; cand.- not. aldaar, en tot ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd, te Rijp de heer jhr. E. J. van Holthe, thans te Diever, en te Slochteren de heer E. A. Haniathans te Ootmarsum. Z. M. heeft goedgevonden bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt te benoemen: tot officieren van gezondheid 2de kl. die van de 3dc kl.: A. H. CornelissenC. J. van der Burcht van Lichtenbergh P. J. A. Sluys, H. A. Kooyker en H. W. L. Post, van gemeld personeel. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer m\ E. G. Lagemans tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van ridder der orde van den Rooden Adelaar 3de kl.hem door den prins-regent van Pruissen geschon ken, en aan den heer C. van der Does, tot het aannemen der onderschei dingsteekenen van ridder der Leopolds-ordehem door den koning der Belgen geschonken. H1I. KK. H1I. prins en prinses Frederik hebben aan de nagelaten be trekkingen der verongelukte Scheveningsche visschers 300 geschonken. H. K. II. prinses Marianne heeft Zaturdag jl. het buitengoed Rusthof te Voorburg voor ecnigen tijd verlaten, en zich naar Silezië begeven. De baron J. C. Gevers, buitengewoon gezant en gevolmagtigd Nederl. minister bij het hof van Ruslandis in de residentie aangekomenen is gisteren avond door H. M. de koningin ten gehoore ontvangen. De minister van justitie, de heer mp. Godefroibegeeft zich morgen naar het groot stedelijk badhuis te Scheveningen om den zomer aldaar door te brengen. Men verneemt dat de antwoorden der regering op de voorloopige ver slagen der kamer nopens de wets-ontwerpen betreffende de spoorwegende rcglerlijkc organisatie en de afschaffing der slavernij in gereedheid zijn of worden gebragt, zoodat de kamer die eerstdaags achtereenvolgens zou kun nen behandelen. Volgens de Stoompost is het eerstgenoemde ontwerp aan gevuld met de Drenlschc lijnin het vroegere ontwerp begrepen. De minister van justitie en van marine zullen in deze week, Woens dag en Vrijdag, geen gehoor verlecnen. De groote kerkeraad der evang. Luth. gemeente alhier heeft, door andere gezindheden daarin voorgegaanvoor de subsidie uit de gemeentekas bedankt. Vrijdag II. had op Rusthoek onder Loosduinen de door de lloll. maat schappij van landbouw uitgeschreven internationale wedstrijd van grasmaai- werktuigen plaats. Er waren 6 werktuigen ter mededinging aanwezig. De commissie van beoordeeling heeft den eersten prijs, ten bedrage van ƒ500, toegekend aan het grasmaai-werktuig n°. 4, ingezonden door de hli. Bur gers Key, te Londen, dat met 2 paarden bespannen in 50 minuten de oppervlakte van ruim 45 Nederl. roeden geregeld en zeer kort had afge maaid, den tweeden prijs ten bedrage van ƒ200, aan het grasmaai-werk tuig n°. 1, ingezonden door den heer G. Stout, te Tiel, en den derden prijs ad 100, aan hel grasmaai-werktuig n». 6, ingezonden door de bh. Keyser Swerts, te Amsterdam, welk werktuig ook als korenmaajjer kan dienen. Z. K. H. prins Hendrik woonde de proefnemingen bij. Uit het verslag over den toestand der provincie Zuidholland blijkt o. a. het volgende. De wettelijke bevolking beliep op 31 Dee. 1859 mann. 300,172, vrouw. 322,763, zamen 622,935 zielen. De feitelijke bevolking telde: mann. 302,199, vrouw. 324,904, zamen 627,103 zielen. Deze bevolking is in 1859 met 581 verminderdterwijl de wettelijke met 53 is vermeerderd. Het cij fer der geboorten was 24,843, 104 meer dan in 1858, dat der sterfgevallen 25,102, 6079 meer dan het jaar te voren, hetgeen toe te schrijven is aan verschillende ziekten die met hevigheid heerschtende meerdere sterfte dan gewoonlijk verklaart den geringen aanwas der bevolking in 1859. Van 1857-59 is de bevolking in Zuidliolland toegenomen met. 16,543 personen; die ver meerdering had vooral in de steden plaats. De landverhuizing nam jaarlijks af. De gezondheidstoestand was, afgescheiden van de cholera asiatica, die alhier van half Augustus tot het begin van September woedde en 2772 slagt- olïers velde, op verre na zoo gunstig niet als in 1858; hetgeen ook aan de veranderlijke weêrsgesteldheid te wijten was. Provinciale Staten van Zuidholland. Zitting van Dingsdag 3 Julij. De vergadering wordt door den commissaris des konings geopend en, in gevolge het reglement van orde bij loting in 6 afdeelingen verdeeld. Een aantal stukken zijn ingekomen, o. a. een adres van de commissie van oppertoezigt en beheer der kweekschool voor zeevaart te Leyden, om een provinciaal subsidie van ƒ13,000; een voorstel tot het verleenen van tegemoetkoming aan de gewone keur- en ijkmeesters van het bolcrvaatwerk over de jaren 1860 en 1861en een voorstel tot het verleenen van een sub sidie, hoogstens ƒ17,500, voor de verbetering der wegen in het ambacht Soeterwoude. AI deze stukken worden gesteld in handen van bijzondere commissiën. De onderwerpen vroeger aangehouden en eenige thans ingekomen rappor ten werden aan de orde gesteld. Aan gedep. staten is verzonden een adres van de commissie der onder wijzers-kweekschool te Leyden, strekkende om ged. stalen te magtigen om niettegenstaande enkele normaalscholen zijn opgerigt, uit aanmerking dat die oprigting eerst in dit jaar heeft plaats gehad, het bij hoofdstuk VIII, afd. II, art. 8 der prov. bcgrooling van 1860 uitgetrokken subsidie van 560, nog voor dit jaar uit te betalen, aangezien zonder dit de middelen ontoe reikend zijn om deze nuttige inrigting in stand te houden. Tot buitengewoon lid van gedep. staten is op nieuw benoemd mp. H. C. J. Iloog. Morgen zullen de leden der staten zich in de afdeelingen vcrcenigen tot het onderzoek van de ontwerpen der begroolingen voor 1861. Overmor gen zal de vergadering hare werkzaamheden voortzetten. AMSTERDAM, 2 Julij. Zaturdag II. hield de wis- en natuurkundige afdeeling van de kon. aka- demie van wetenschappen eene gewone vergadering, die bijgewoond werd door de hh. Simons, Vrolik, Elias, van Breda, Lobatto, Donders, Voor helm Schneevoogt, Buys Ballot, Stamkart, Matthes, von Baumhauer, Sta ring, Oudemans, van Geuns, Bierens de Haan, van Hasselt, Schroedcr van der Kolk, Harling en van Rees. De minister van binnenl. zaken had kennis gegeven, dat een jaarlijksch subsidie is verleend voor de voortzetting van het werk van Sepp, over de Nederlandsche Insecten. De heer Harling bragt rapport uit over den brief van den heer U. Weiss, ten geleide van eenige Duitsche fragmenten ter bestrijding van het mate rialisme. De conclusie strekte om de fragmenten terug te zenden, met verzoek om van de verdere toezending verschoond te blijven. De heer van Rees heeft, ook namens den heer Buys Ballot, verslag uit- gebragt over de verhandeling van den heer von Baumhauer, over de bepa ling van de densiteit van alcohol in mengsels van alcohol en water. De conclusie strekt om de verhandeling in de werken der akademie op te nemen. De heer Harling bragt, ook namens den heer van der Boon Mesch, ver slag uit over het voorstel van den spreker, strekkende, dat de akademie zal uitgeven een catalogus van alle oorspronkelijke werken over wis- en natuurkunde, in tijdschriften verspreid, en waarvan de namen der schrijvers bekend zijn, en wel te beginnen met bet jaar 1754 en te eindigen met 1860. De commissie stelt voor, om een buitengewoon crcdiet van ƒ1000 voorloopig te verleenenvoor den te verriglen arbeid. Dit voorstel is met meerderheid van eene stem aangenomen. De beslissing over de geldelijke quaestie is aangehouden. De heer Staring heeft in naam van den heer Bosquet aangeboden een Coup d'oeil sur la repartition géologique des restes organiques du terrain crétacé du Limbourg, en daarvan een beknopt overzigt gegeven; de heer Elias sprak over het vermogen der magnelo-electrische machine en de lieer Donders deelde eenige resultaten mede van zijne nasporingen omtrent den vorm der Cornea. Daarna is de vergadering gesloten. BUITENLANDSCHE BEltlGTEN. K KLCtl B. BRUSSEL, 3 Juljj. Z. M. de koning en de graaf van Vlaanderen zijn uit Engeland terug gekeerd. In een kolenmijn te Couillet, in Henegouwen, zijn een aantal werk lieden onder eene groote massa kolengruis bedolven geraakt. Slechts een uitgezonderd zijn allen, na veel krachtsinspanning, nog levend opgegraven. ENGELAND. LONDEN 1 Julij. Volgens officiële opgave hebben de openbare inkomsten over de afgeloopen 3 maanden ruim 300,000 meer bedragen dan in hetzelfde kwartaal des vorigen jaars, in weerwil van een verlies van ongeveer 380,000 op de in- en uitgaande regten, ten gevolge der invoering van het nieuwe tarief. Aan de hertogin von Mecklenburg-Slrelitz, die zich thans hier bevindt is, hetzij nog op het vasteland, hetzij na hare landing te Dover, een kistje met juweelen, ter waarde van ruim 3000 ontvreemd; althans bij hare komst op het palcis van Buckingham was het verdwenen. In de vlakte van Paddington is eene openbare vergadering gehouden, om de oorzaken der ontzettende hoogte te onderzoekentot welke de prij zen der levensmiddelen thans gestegen zijn en naar middelen om te zien, om die goedkooper te verkrijgen. Daarin is eenparig de volgende verkla ring goedgekeurdde vergadering is van meening; dal de tegenwoordige hooge prijzen der levensmiddelen in het algemeen niet aan schaarschte van

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2